MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 1 października
im. Danuty, Igora, Remigiusza

Komunikacja miejska nas łączy

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 17 września 2019, 12:07
Aktualizacja: Środa, 18 września 2019, 11:02
Autor: MZK
Fot. MZK
Z najnowszych danych wynika, że jeleniogórskie MZK posiada najniższy koszt świadczenia usług na Dolnym Śląsku. Wyższy jest w: Legnicy, Świdnicy, Głogowie, Bolesławcu czy Wrocławiu. Jeleniogórska firma jest tańsza od siostrzanych firm w: Krakowie, Poznaniu, Zielonej Górze, Warszawie, Rzeszowie, Olsztynie, Kaliszu, Bielsku–Białej…

W ciągu ostatnich 10 lat spółka zainwestowała w działalność prawie 47 milinów zł, pochodzących z Unii Europejskiej. To pozwoliło jej na zakup nowoczesnego taboru autobusowego i wdrożenie infrastruktury technicznej znanej z dużych ośrodków miejskich. W przyszłości MZK zamierza wprowadzić elektroniczne rozkłady jazdy, autobusy elektryczne i gazowe.

MZK kupiło 37 fabrycznie nowych autobusów z najwyższymi normami emisji spalin oraz 36 autobusów używanych, które zastąpiły stary głośny i zanieczyszczający powietrze tabor.

Obecnie nasze autobusy są o prawie 6 lat młodsze niż parę lat temu, co przekłada się na zwiększone bezpieczeństwo mieszkańców, pewność połączeń oraz ich punktualność - mówi Agata Buśko, prezes firmy. - Wiemy także, jak dokuczliwy jest dla mieszkańców ruch dużych pojazdów, szczególnie w obrębie osiedli mieszkaniowych oraz terenu uzdrowiska. Wszystkie nowe autobusy mają więc znacząco zredukowany poziom emitowanego hałasu przez co ich użytkowanie jest mniej uciążliwe.
Dla Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Jeleniej Górze najważniejszy jest pasażer i zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu podróżowania - dodaje Michał Palewicz, główny specjalista do spraw ekonomicznych firmy. - Komunikacja miejska powinna być łatwo dostępna dla wszystkich, także dla osób starszych i niepełnosprawnych. I taka właśnie jest.

Wszystkie autobusy MZK są niskopodłogowe. Ma to olbrzymie znaczenie zwłaszcza w przypadku pasażerów starszych, chorych czy niepełnosprawnych. Kierowcy w przypadku zauważenia na przystanku osób z niepełnosprawnością mają w obowiązku obniżyć prawą stronę autobusu i wysunąć specjalną platformę ułatwiającą wejście i wyjście z pojazdu. Dla osób z wadami wzroku emitowane są zapowiedzi głosowe przystanków, a czytelne wyświetlacze umieszczone we wnętrzu autobusu pomagają pasażerom w orientacji na trasie. Nowością są tablice przystankowe z możliwością odczytania przez lektora wyświetlanych treści. Ostatnio wprowadzona zmiana to zmiana kolorów rozkładów jazdy w kontraście bardziej widocznym dla osób niedowidzących.

Już prawie 60 proc. naszych autobusów jest też wyposażona w klimatyzację - mówi Agata Buśko. - W perspektywie paru lat każdy autobus będzie mieć tą funkcjonalność.

W każdym autobusie jest monitoring wizyjny, co pozwala na wyjaśnienie kontrowersyjnych sytuacji, a w przypadku nieszczęśliwych zdarzeń pasażerowie mogą liczyć na pomoc służb spółki. Ponadto, kierowcy są szkoleni z pierwszej pomocy, a gdy zdarzy się taka sytuacja z pewnością podejmą próbę ratowania życia, a także mienia pasażerów.

Sieć komunikacyjna obsługiwana przez miejską spółkę obejmuje Jelenią Górę oraz 5 sąsiadujących gmin: Piechowice, Jeżów Sudecki, Mysłakowice, Podgórzyn i Janowice Wielkie. Od kilkudziesięciu lat to rozwiązanie pozwoliło mieszkańcom swobodnie przemieszczać się po całym terenie bez konieczności zmiany środków transportu. Umożliwia łatwą podróż do pracy, szkoły, do ośrodków kultury i sportu czy sklepów.

Współpraca wszystkich gmin – członków Porozumienia międzygminnego integruje także społeczeństwo aglomeracji jeleniogórskiej - uważa Michał Palewicz. - Zapewnia pasażerom pewność połączeń, a co więcej, umożliwia tańszą podróż bo w ramach jednej taryfy opłat. Gdyby z tej układanki wypadła jakaś gmina, dla użytkowników nie byłoby to dobre, a co więcej - możliwość ponownego odbudowania połączeń z tą gminą byłaby dość trudna do odtworzenia.

Twoja reakcja na artykuł?

21
68%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
10%
Nudzi
2
6%
Smuci
0
0%
Złości
5
16%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Była przychodnia – teraz będą mieszkania

"Leniuchem" do kolei na Kopę

Zmiana na skrzyżowaniu

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~zwykla_baba 17-09-2019 12:55
Brawo ! Oby tylko ten artykuł nie był pięknym wstępem do podwyższenia cen. Nie wspomina się bowiem o miastach z darmową komunikacją np Lubin 😘
~f-a 18-09-2019 8:06
do: ~zwykla_baba (12:55)
w lubinie jest kghm ,u nas ruiny po przemyśle.
~18 sqandal 17-09-2019 13:03
.… nie można porównywać miasta Lubin z Jelenią górą , tam są kopalnie i miast ma z tego profity ( czytaj podatki ) a W jeleniej co? , ano biednie jest i tak dobrze bo komunikacja na dobrym poziomie. I tak trzymać , BRAVO M Z K
~Daniuśka 17-09-2019 13:05
Proponuje się wybrać do miasta Gdyni lub do Tychów i zobaczyć na własne oczy jakie są korzyści z linii trolejbusowej. W okresie eksploatacji 10-20 lat są one korzystniejsze niż te elektryczne autobusy. Które to nam urzędnicy chcą nam zafundować. Obecnie autobusy elektryczne są droższe od trolejbusów i zużywają więcej prądu do ładowania. Lepiej miasto, jak i Uzdrowisko Cieplice na tym skorzysta a i górnej sieci wszędzie nie potrzeba budować. Niech pan Łuźniak o tym pomyśli no chyba że miasto bogate i jest taki rozrzutny.
~Daniuśka 17-09-2019 13:15
Zapomniałam dodać że autobusy elektryczne bardzo szybko się zużywają podczas eksploatacji, o wiele trwalsze są trolejbusy. Inna istotna sprawa w obecnych czasach kupowanie elektrycznych autobusów które są finansowane to totalna głupota, dlatego ze po takiej 10-13 letniej eksploatacji zużyty autobus nadaje się prawie na złom a najgorsza to co miasto zrobi z zużytymi akumulatorami? które to muszą oddać i zapłacić ogromne pieniądze za recykling akumulatorów. Widać że miasto bogate skoro stawia na elektryczne autobusy zamiast na ekologiczne oszczędniejsze trolejbusy. Na koniec dodam że mając taki transport trolejbusowy miasto wiele by zyskało.
Holender40 17-09-2019 15:27
Lubię jeździć MZK. Prawie zawsze na czas, na jednym bilecie można dojechać też do wiosek jak Komarno czy Goduszyn, nowoczesne autobusy, bezpiecznie i ma się kontakt z społeczeństwem.
~WoW 17-09-2019 15:56
Wszystko fajnie tylko niedługo to nie będzie komu prowadzić te amerykanckie atobusy bo to ile zarabia kierowca to jest jakaś kpina 😤😤😤
~jeleniogórzanka 17-09-2019 16:03
No tak do końca nie piałabym z zachwytu. Kotlina turystyczna, a w weekendy połączenia z ościennymi miejscowościami - niemal żadne. Borowice, Wojanów, Sosnówka odcięte od Jeleniej Góry. A nie każdy ma lub chciałby jeździć samochodami.
~Klar 17-09-2019 16:39
do: ~jeleniogórzanka (16:03)
Nie jest tak źle....
~kierowca 17-09-2019 16:37
A pensja kierowców też na najniższym poziomie
~Pralineczka 17-09-2019 17:25
Większych bzdur i kłamstw nie widziałem, gratulacje dla urzędników miejskich że taką robią propagandę, prawda jest zgoła inna. Mieszkamy na terenach turystycznych a dostanie się do miejscowości ościennych w weekendy kiedy wszyscy chcą zrezygnować z aut i udać się z rodziną na wycieczkę, graniczy się to z cudem. Bardzo mało kursów albo ich niema w cale przez co jestem zmuszony szukać innego przewoźnika. Gdyby miejscowości gminne nie dopłacały do MZK to autobusów by, kursów po za miasto by nie było wcale. Inna strona medalu to to że tam ludzie pracują za grosze, kierowcy zarabiają bardzo mało. Połowa ludzi pracuje w biurach, to jest skandal by utrzymywać taki urzędowy moloch, gdy tak naprawdę wystarczyła by połowa ludzi, zredukować i wysłać ich jako kierowca lub na kanał niech zobaczą jak się pracuje za taką niską stawkę. Jadąc dalej, linie autobusowe nadają się tylko do korekty, albo z Cieplic jeżdżą stadami albo wcale kiedy są akurat potrzebne to ich nie ma. Można tak długo wymieniać jakie są minusy tej firmy, więc zamiast coś robić w tym temacie to sobie zachwalacie.
~Shadow 17-09-2019 18:04
do: ~Pralineczka (17:25)
A dlaczego niby miasto ma płacić za kursy do sąsiednich gmin? Nie ma nic dziwnego że muszą one dopłacić jeśli chcą mieć połączenia.
~No, tak 18-09-2019 12:56
do: ~Pralineczka (17:25)
Miej jednak na uwadze, że to gminy ościenne płacą MZK za usługę, a więc rozkład jazdy zależy tylko od zasobności portfela gmin ościennych.
~s. 17-09-2019 17:31
Na marginesie, komunikacja - Lubin - bezpłatna, Bolesławiec - bezpłatna, Jawor - bezpłatna, Świeradów - bezpłatna. Charakter kotliny jeleniogórskiej sprawia, że powinien tutaj być zakaz w autobusach silników spalinowych.
~Kierowca 17-09-2019 22:34
Zwalniam sie nie bede robil za 2 tys pozdro
~ObyVATel 17-09-2019 22:51
1.Ustawa Prawo Prasowe nakazuje zamieścić we wstępie "ARTYKUŁ SPONSOROWANY". 2.Najniższy koszt dla kogo? Mając bilet miesięczny nie jestem w stanie w okolicach 11 (w dzień roboczy) dojechać z Karłowicza na Podwale w rozsądnym czasie-ratuje PKS,taxi albo rower. Po co mi więc miesięczny z MZK? 3.JG-Staniszów/Sosnówka i z powrotem-ile jest połączeń na 4 godziny? Znów PKS ratuje temat. 4. Dni robocze-Mała poczta->Podwale->Zabobrze.Leci w godzinach szczytu małe "coś".Ale ekologiczne ;p Gimbaza okupuje,bo za darmo, wszelkie miejsca siedzące-1 ja,2 plecak,3, buty (chyba że pasażer lepiej wychowany i większych gabarytów im przypomni coś o starszych ludziach). 5. Niedziela-Zabobrze->Lubańska...temat bajka. Więc, DROGIE MZK, przestańcie pieprzyć o ekologii, ja jeżdżę z wami (tak, celowo z małej) tylko z przymusu-jak auto nawali albo nie chce mi się p...łować. PS. Już nie mówiąc o niedziałających automatach do biletów w autobusach i na przystankach, zmianie nazw przystanków itd. Ale ktoś przytulił grubszą kasę za to, co nie? Pan Z.Rz. chyba ma jakąś wiedzę w tym temacie...
~iras 18-09-2019 8:40
Wszystko fajnie. Szkoda że spod Term rano nie można zdążyć na pociąg IC odjeżdżający o 4.16 przyjeżdża równo z odjazdem.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Roboty na Dworcowej

Gazetki promocyjne – okazje na Black Friday

Kiedy zniknie ten wykop?

Wystawa świeżych grzybów – tylko na naszym portalu!

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
370
Tak
43%
Nie
47%
Nie wiem
10%