MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 2 lipca
im. Marii, Urbana

Komisja Kultury bierze się za sztandarowe imprezy

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 31 października 2017, 11:23
Aktualizacja: 13:59
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Na jakie imprezy powinno stawiać Miasto? – zastanawiają się radni. – Nie mówimy na razie o zmianach. Analizowaliśmy największe wydarzenia roku 2017 i planowane na 2018 rok – zaznacza Irena Kempisty, naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta. W trakcie posiedzenia Komisji Kultury Rady Miejskiej wywiązała się także dyskusja o liczbie i aktywności instytucji kultury, w odniesieniu do badania DNA Miasta, które zostało przeprowadzone w 2016 r. i jak dotąd pozostało na papierze.

- Chcemy przeanalizować, co faktycznie interesuje mieszkańców Jeleniej Góry - podkreśla I. Kempisty. W trakcie dyskusji poruszono też kwestię aktywizacji młodzieży, która w ramach wolontariatu mogłaby pomagać przy organizacji wydarzeń. Jako bardzo dobry przykład podano młodych ludzi współpracujących z Jeleniogórskim Centrum Kultury. - Wolontariat wśród młodych istnieje głównie w JCK, z czego się bardzo cieszę. Brakuje mi tego np. przy organizacji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych. Młodzież jest chętna, natomiast nie ma połączenia między innymi instytucjami a młodzieżą. Dużo zależy od dyrektorów instytucji - zauważa pani naczelnik, która przyznaje, że trzeba będzie zmobilizować dyrektorów do działania w tym kierunku.

Władze miasta mają świadomość, że marnowany jest potencjał tzw. błoni jeleniogórskich u zbiegu ulic Sobieskiego i Alei Jana Pawła II, gdzie wkrótce ma się pojawić przyłącze energetyczne, aby ułatwić organizację większej liczby imprez pod "Grzybkiem".

W odniesieniu do badania DNA Miasta, które wykazało, że Jelenia Góra jest w krajowej czołówce jeśli chodzi o finansowanie instytucji kultury względem dysponowanego budżetu miasta, ale zwrócono uwagę na zbyt dużą liczbę instytucji - naczelnik poinformowała, że przeprowadzono analizę finansową. - Dyrektorzy woleliby mieć swoje księgowe, ale jak się patrzy na koszty utrzymania kilkunastu instytucji, to wydaje się to wydatek bezzasadny - przyznała I. Kempisty. - Niektóre rzeczy się powielają i aż się prosi o skoordynowanie - dodała. Zmiany w tym zakresie mają też pomóc w wytypowaniu sztandarowych imprez w mieście, ale rozmowy trwają i nic nie jest jeszcze przesądzone. - Mamy 12 instytucji w mieście, a 4 weekendy i każda z nich chce się wykazać - tłumaczy dotychczasowe nakładanie się wydarzeń przedstawicielka Urzędu Miasta.

Z kolei przewodniczący Komisji Kultury zwraca uwagę, że są imprezy w mieście, które sporo kosztują, a przechodzą bez echa. Jak mówi, warto zastanowić się, czy nie skoncentrować środków finansowych i możliwości organizacyjnych na flagowe imprezy, które podobają się jeleniogórzanom i mogłyby być jeszcze lepsze, przyciągając przy okazji turystów do Jeleniej Góry.

- Jeżeli grube pieniądze idą w kulturę aż tak wysoką, że nikt nie jest w stanie tej poprzeczki przeskoczyć, to wydaje mi się, że powinniśmy rezygnować z takich imprez - mówił Rafał Szymański. - Wydając kilkaset tysięcy na Sylwestra lepiej ściągnąć gwiazdę, która sprawi, ze ludzie zrezygnują z siedzenia w domu i przyjdą na Plac Ratuszowy, a goście z Karpacza i Szklarskiej Poręby będą chcieli przywitać Nowy Rok u nas - dodał szef Komisji Kultury Rady Miejskiej. Zdaniem radnego, polityka kulturalna miasta powinna zmuszać dyrektorów do współpracy.

Ogłoszenia

Czytaj również

JCK wznawia działalność

"Cyklon" Semczuka – premiera książki 10 czerwca

Zaczytaj się z Jelonką.com

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~do radnego Szymańskiego 31-10-2017 12:39
"Jeżeli grube pieniądze idą w kulturę aż tak wysoką, że nikt nie jest w stanie tej poprzeczki przeskoczyć, to wydaje mi się, że powinniśmy rezygnować z takich imprez". Brawo, Panie radny - to wspaniała postawa! Precz z koncertami filharmonicznymi, niekomediowymi spektaklami teatralnymi. Niech żyją plenery "fajer bajer mega szoł" Może ta półka jest nie do przeskoczenia dla Pana radnego ? Ręce opadają - niech się pan rozejrzy Pańska wypowiedź obraża jeleniogórzan, którzy wyjeżdżają do Wrocławia, Warszawy i innych polskich miast, żeby obejrzeć czy posłuchać czegoś na dobrym poziomie. Póki co, instytucje kultury, mam na myśli np Norwida i filharmonię obniżyły poziom artystyczny. Pańska obecność w tej komisji, to strata miejsca i szansy na wartościowy głos merytoryczny!!!
~WYRZUTEK 31-10-2017 13:31
To były jakieś badania na temat DNA miasta? Po co? Wszak to widać dookoła, dzięki "włodarzom". Sami mieszkańców wypędzają, a następnie udają zdziwionych i wielce zatroskanych. Czysta hipokryzja. Na takie badania szkoda kasy.
~Koniecznie ! 31-10-2017 13:39
No, tylko jedna, jedyna kulturalna impreza ma być. Miesiączka. Z drabinką. Koniecznie !
~ 31-10-2017 13:52
to może wystarczy zostawić 6 instytucji kultury a pieniądze które sie zaoszczędzi można wydac na Festiwal Swiatla.Festiwal Reżyserii Filmowej rozbudowany Festwal Teatrów Ulicznych i na promocje miasta w mediach ogólnopolskich.Wszystkim malkontentom którzy sie zaraz odezwą proponuje a...lize systemu funkcjonowania instytucji kultury w Wałbrzychu i Legnicy, tam miasto utrzymuje po 6 placówek.
~ja 31-10-2017 15:59
Festiwal światła z wysokiej półki!!!!
~ 31-10-2017 17:39
festiwal swiatła to nie tylko podświetlone choinki to wykłady.seminaria prezentacja nowych technologii,mapping.Jeleniogorski festiwal odbywał sie w styczniu i pięknie wpasowywał sie w program bo w tym miesiącu w naszym miescie nie ma żadnych większych imprez.Festiwal swiatła w Toruniu ma budżet przekraczający 1 milion jesli chcemy aby u nas były podobne wydarzenia władze miasta muszą zmienić sposób finansowania kultury trzeba niektóre instytucje zlikwidować.
~znowu ja 31-10-2017 19:37
jasne - światło - pogapić się, a na konto tego gapienia można np zlikwidować teatr albo książnicę karkonoską, bo tam jednak czasem trzeba wykazać się wyobraźnią, intelektem i poczuciem dobrego smaku. A porównanie JG do Torunia - no cóż, chyba nie wytrzyma żadnej próby... I nie chodzi mi o znaną szkołę jeszcze bardziej znanego księdza-biznesmena... Cóż ... jednak wolę inne imprezy masowe, niż festiwal światła... A co do funkcjonowania instytucji kultury w JG - temat wart jest poważnego rozważenia.
~prowincja JG 31-10-2017 19:50
Póki co imprezy w JG są na poziomie 5 tysięcznej gminy na Podlasiu.Nie obrażając gmin z Podlasia.
~................ 31-10-2017 20:11
festiwal światła to tyko MODA ,coś jak fajerwerki dla gawiedzi mniej dyrektorów,mniej księgowych mniej kierowców i samochodów służbowych mniej gabinetów i amfilad z biur poeci do księgarni,malarze do malarni a do ciemni fotografów sznur................he,he,he musiałby wszechświat na nowo wybuchnąć........:)
~RafałPotrafiSpieprzyć 1-11-2017 1:06
Szymański coś ostatnio nieźle odlatuje. Kiedyś odkrył, że Jelenia Gors była bardziej ż...owska, niż była. Jako zagorzały zwolennik Unii Wolności z ulubieńca muzealników Zawiły stał się ich wrogiem i przeszedl do PiSu. Twitterowy i facebookowy antyplatformerski wojownik teaz chce się jednak dogadywać z platfusami - sierotami od Protasiewicza na przyszłoroczne wybory. Oczywiście gra również pierwsze skrzypce w lokalnej „Solidarnosci”, totalnie mieszając socjalizm z liberalizmem. Z drugiej strony z nowoczesnymi Chadżym i Zawiłą chce współpracować z banderowcami z Tarnopola, a teraz jeszcze kultura w Jeleniej jest dla niego za wysoka i chce ją obniżyć do swojego poziomu. Gosc jest tak nieprzewidywalny, że to już zaczyna być żałosne.
Paweł Szachowski 1-11-2017 9:44
A moze tak jednak MFTU Z NACISKIEM NA MIĘDZYNARODOWY I RAJD KARKONOSKI DO RANGI ME !!!!!
Agnieszka Miszta 1-11-2017 17:01
Latem koncerty min:disco polo.Wiem że nie wszyscy lubią taką muzykę ale napewno przyciąga .Może jak parę lat temu "lato z radiem".. Brakuje takich imprez
Oliwia Miszta 1-11-2017 18:45
Latem koncerty: pop, rap, disco polo na pewno każdy będzie z tego dumny że coś w Jeleniej Górze się dzieje.
~do Rafała Sz. 2-11-2017 18:25
Zobaczysz ile będzie narodu 10.01.2018 r. na Pl. Ratuszowym. Bo w tym to był FUL Plac. Acha zapomniałem ,że to za wysoki poziom dla ,,CIEBIE,, ( a może 07 lub 14.01 2018 r.)
~Galeria Gwiazd 2-11-2017 23:57
Zbliżają się wybory dlatego urzędnicy przypomnieli sobie o mieszkańcach i składają obietnice, których nie dotrzymają. Zamiast tego prawdopodobnie znów szykują przekręt na kulturze i tworzących ją ludziach. Tylko na blokowaniu projektów artysty tworzącego w Jeleniej Górze, mieszkańcy bezpowrotnie utracili 6 dużych imprez i unikalny park rozrywki, który miał powstać w Maciejowej. Projekty miały gwarancje finansowe prywatnych inwestorów i miasto nie musiało dokładać do ich realizacji. Wartość inwestycji w gotowce wynosiła 20 mln zł. Kolejne 65 mln zł również przepadło ponieważ prezydentowi nie chciało się odpowiedzieć na pismo darczyńcy. Panowie i panie urzędnicy. Blokowanie projektów kulturalnych lub niedopełnienie obowiązków skutkujące brakiem decyzji jest przestępstwem.
Gabriela Stefanowicz 3-11-2017 14:21
Dobrze by było gdyby członkowie komisji kultury chodzili na wydarzenia kulturalne.
~///???zapytania 4-11-2017 15:25
Pani naczelnik wypowiada się, że warto się zastanowić, czy nie skoncentrować środków..... itd. Do kogo pani to mówi ??!!! Przecież pani odpowiada za organizację kultury w mieście i już od straaasznie wielu, wielu lat naczelnikowania bierze pani za tę "niby pracę" całkiem duże wynagrodzenie. A ile było instytucji kultury od początku pani pracy tyle prawdopodobnie jest nadal. Bo jakoś nie widać efektów pracy Wydziału Kultury. Są efekty pracy ale właśnie tych instytucji kultury, gdzie dyrektorzy faktycznie ciężko pracują za niewielkie wynagrodzenia. W pracy Wydziału nie ma żadnej strategii, planowania, czy odważnych kroków oszczędnościowych. Przykład : Miasto płaci za wynajem sali tymczasowej dla Teatru, a budynek Teatru stoi nadal tak jak w czasie normalnej pracy Teatru - nietknięty.Zgroza

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Jest absolutorium, czy będzie referendum?

Rondo – czy w tym roku się uda?

Drastyczne billboardy

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

O knajpach w przedwojennym Lwowie

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1107
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
4%