MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Komisja Finansów podzielona ws. projektu budżetu

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 27 grudnia 2017, 14:05
Aktualizacja: Czwartek, 28 grudnia 2017, 5:20
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Projekt budżetu miasta na 2018 rok nie uzyskał formalnej opinii Komisji Finansów i Budżetu Rady Miejskiej Jeleniej Góry. Trzy osoby podniosły rękę za pozytywną opinią, trzy przeciw, a dwie – wstrzymały się od głosu. Już jutro (28.12) sesja budżetowa, która zapowiada się niezwykle interesująco...

Koncert życzeń radnych, z jakimi po raz kolejny zmierzył się prezydent i urzędnicy, skończył się akceptacją większości wniosków Komisji Finansów i Budżetu, przegłosowanych na poprzednim posiedzeniu. Chodzi o zwiększenie środków (o 150 tys. zł) na remonty oświetlenia i doświetlenie ulic Chrobrego, Kraszewskiego, Uroczej, dodatkowe 400 tys. zł na utrzymanie dróg, w tym wykonanie chodnika wzdłuż ulicy Krośnieńskiej (do cmentarza) oraz utwardzenie nawierzchni części drogi ul. Warszawskiej. Ponadto zwiększono o 70 tys. zł środki dla Jeleniogórskiego Centrum Kultury (pierwotny projekt prezydenta zakładał ok. 90 tys. mniej, więc budżet JCK będzie na podobnym poziomie jak w 2017 roku).

Z wniosków komisji, nie uwzględniono jedynie zwiększenia o 10 milionów złotych środków na oświatę. Jak tłumaczyli przedstawiciele Urzędu Miasta, w ciągu roku braki na oświatę mogą się zmniejszyć, gdyż brakujące aktualnie 10 milionów odnoszą się do zgłoszonego przez dyrektorów zapotrzebowania. W styczniu ma się pojawić propozycja prezydenta ws. nowej sieci szkół. Póki co, realizuje się kolejne postulaty księgowych, bowiem będą wspólne zamówienia na materiały biurowe i środki czystości dla szkół, co jest kolejną kroplą w morzu potrzeb. - Czekamy na propozycje pana prezydenta. Vulcan już raz zrobił analizę i miasto zapłaciło ogromne pieniądze za to, a prezydent i wydział nie dostosowali się do wniosków - podkreśliła Anna Ragiel, która zabiegała o zapewnienie środków zgłoszonych przez dyrektorów, jednak podobnie jak w pozostałych przypadkach, nie wskazując skąd zabrać, aby na ten cel dać.

Jak podkreśla przewodniczący Komisji Finansów i Budżetu, życzenia radnych nie wymagały żadnych pożyczek. - Są to przesunięcia z innych zadań, które prezydent ocenił, że nie zostaną wykonane w przyszłym roku, jak np. ogrodzenie cmentarza przy Sudeckiej - powiedział Stanisław Dziedzic, który głosował za pozytywną opinią ws. projektu budżetu. Poza szefem komisji, za pozytywną opinią głosowali również Anna Bałkowska i Danuta Wójcik. Przeciw pozytywnej opinii byli: Leszek Wrotniewski, Józef Sarzyński i Alicja Szklarska. Od głosu wstrzymali się: Konrad Sikora oraz Anna Ragiel. Jak widać, rozkład głosów pokrywa się z frakcjami w Radzie: klub prezydenta Razem Zmieniamy Jelenią Górę - 3 "za", klub Dolnośląskiego Ruchu Samorządowego - 3 "przeciw", a klub niezależnych, który jest w nieformalnej koalicji z prezydentem - wstrzymał się. W posiedzeniu nie wziął udziału przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości Ireneusz Łojek.

- Projekt zakłada najwyższy budżet inwestycyjny od 28 lat, więc zagłosowanie przeciwko niemu może spowodować duże utrudnienia w realizacji tych zadań, ale on dalej nie rozwiązuje naszego podstawowego problemu. Oświata kosztuje nas najwięcej i jeżeli dalej polityka będzie szła w tym kierunku, że samorządy zostaną same z tym problemem, to będziemy musieli w końcu usiąść do bardzo poważnych dyskusji o oświacie - tłumaczy swój głos wstrzymujący Konrad Sikora.

Początek sesji budżetowej jutro (28.12) o godz. 9:00 w sali obrad (nr 15, II piętro).

Ogłoszenia

Czytaj również

Debata o odpadach

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Więcej przystanków kolejowych na żądanie

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~ 27-12-2017 14:56
Przestancie klamac i manipulowac,my doskonale wiemy na co wam sa potrzebne nasze pieniadze. CHCECIE POPODNOSIC SWOJE ZAROBKI.
~elorelei 27-12-2017 17:54
do: ~ (14:56)
A chciałbyś, żeby Twoje dzieci uczyła zdemotywowana osoba, która chodzi do tej bardzo stresującej pracy ze świadomością, że podobną pensję miałaby na kasie w dyskoncie? Dlaczego nauczyciel czy urzędnik ma zarabiać najniższą krajową, ale świadczyć pracę jak specjalista w korpo za kilkanaście tys. pensji? Zaznaczę od razu, że nie jestem nauczycielką, ale uważam, że to powinien być prestiżowy zawód z dobrą pensją i możliwościami stałego rozwoju, szkoleń itd. Obecnie, w dużej mierze ze względu na zarobki, to zbieranina życiowych nieudaczników.
~ 27-12-2017 14:58
Te wasze gatki szmatki o glodnych dzieciach o przedszkolach to tylko ZASLONA DYMNA.
~ 27-12-2017 15:00
Zwolnijcie 30% urzednikuw i bedziecie miec 14 mil zl. I po problemie.
~elorelei 27-12-2017 17:19
do: ~ (15:00)
Urzędnikuw? Mam nadzieję, że pod choinką znalazłeś/-aś w tym roku słownik ortograficzny? Jak ktoś nie chciał się uczyć i teraz kopie rowy albo siedzi na kasie w Biedrze, to pracownicy umysłowi go wkurzają prawda? ;)
~ 28-12-2017 8:09
do: ~ (15:00)
Przez osiem lat rządów obecnej władzy w mieście nie było rządnej restrukturyzacji nawet projektu.W roku wyborczym można cudów oczekiwać ale nie w tej kwestii
~ 28-12-2017 6:49
Wkurzaja mnie urzednicy ktorzy nic poza szkodzeniem nam niczego pozytywnego nie robia. A co do kopania rowuw to prawta, natomiast nigdy nie dostawalem za darmo pieniedzy i nigdy nikomu nie szkodzilem, czego nie moge powiedziec o niedouczonych i malo kapetentnych urzednikach. Amen.
~ 28-12-2017 6:57
20% tak zwanych ( urzednikow) dostalo swietnie platna prace tylko dlatego, ze byli KOLESIAMI krolika. Natmiast na pewno by jej nie dostalo na kasie z powodu lenistwa i arogancji.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

O bezpieczeństwie

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Gazetki promocyjne – okazje na Black Friday

70 drzewek na jubileusz 70–lecia PTTK

Ulica Krakowska gotowa

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
215
Tak
40%
Nie
49%
Nie wiem
10%