MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Komisja europejska sprawdzała byłe kopalnie uranu – tylko wybiórczo

Wiadomości: Region
Piątek, 13 lipca 2012, 10:17
Aktualizacja: 10:32
Autor: Angela
Fot. Leszek Różański z Kopańca
W minionym tygodniu do Jeleniej Góry przyjechała komisja europejska badająca byłe kopalnie uranu w regionie. Czwórka naukowców: Niemiec, Bułgar, Polak i Irlandczyk kontrolowali Miedziankę i Mniszków, Radoniów, Wleń oraz Kowary. Stowarzyszenie „Nie dla kopalni uranu w Sudetach” pyta dlaczego nie sprawdzono Wojcieszyc czy Kopańca, gdzie niezabezpieczone pozostałości po kopalniach są realnym zagrożeniem oraz jakie są wyniki kontroli.

Jak mówi Jerzy Wróblewski, główny specjalista zajmujący się badaniami środowiska z jeleniogórskiego oddziału Państwowej Agencji Atomistyki w Warszawie, była to komisja z Luksemburga, która w Polsce wizytowała już trzeci raz, a w Jeleniej Górze była po raz pierwszy. Badała ona miejsca byłych złóż rud uranu.

- Była to trzydniowa wizyta. Na początku wizytowali oni były staw osadowy Politechniki Wrocławskiej, który został zrekultywowany, a w kolejnych dniach podzieleni po dwie osoby kontrolowali z nami Miedziankę i Mniszków, a także Radoniów i Wleń. Ja zaprowadziłem ich m.in. do Mniszkowa, gdzie są najbardziej niebezpieczne szyby pozostawione bez zabezpieczenia. Jakie wnioski wypłynęły z tych kontroli, tego nie wiemy. Raport za jakiś czas zostanie bowiem dostarczony do Państwowej Agencji Atomistyki w Warszawie – mówi Jerzy Wróblewski.

Katarzyna Andrzejewska ze Stowarzyszenia „Nie dla kopalni uranu w Sudetach” pyta dlaczego na te kontrole nie zostali zaproszeni mieszkańcy regionu, a komisja europejska nie dotarła do niebezpiecznych szybów oraz niezabezpieczonych sztolni w Wojcieszycach czy Kopańcu.

- Dlaczego dla ważne społecznie sprawy omawiane są bez udziału mieszkańców tych rejonów, a kontrole odbywają się w wielkiej tajemnicy? – pyta pani Katarzyna. – Komisja nie dotarła m.in. do byłej kopalni uranu w Wojcieszycach. Wielka szkoda. Jak widać do niezabezpieczonych szybów i sztolni można wpaść albo wejść, a ruda woda wycieka spod niejednej ze sztolni płynąc w dół do ludzi – dodaje przedstawicielka stowarzyszenia, która przesłała nam obrazujące tę sytuację zdjęcia.

Jerzy Wróblewski tłumaczy, że spotkanie organizował Wydział Atomistyki w Warszawie, który otrzyma raport z przeprowadzonych kontroli. Stowarzyszenia natomiast mogą kontaktować się z jeleniogórskim oddziałem atomistyki, gdzie mogą umówić się na spotkanie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jak skutecznie walczyć ze smogiem  

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

Rozstrzygnięto konkurs „zDolne NGO”  

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~Pytek 13-07-2012 11:28
Kto jest na trzecim zdjęciu? Czy to ruda uranu? - to dlaczego ta ruda jest czarna? I co ona tam robi? Czy to może jest część tej komisji co to się podzielila " po dwie osoby"? Tylko dlaczego widać jedną?
~uzi 13-07-2012 12:00
Widać jedną, bo druga trzymała aparat :P
~ 13-07-2012 13:02
DOLNOŚLĄZAK. Dzięki tej publikacji dowiedziałem się, że w Kotlinie Jeleniogórskiej funkcjonuje urzędnik atomista. Biegnę zapisać się do Stowarzyszenia "Nie dla kopalni uranu w Sudetach". Może uda mi się wziąć udział w spotkaniu z tym urzędnikiem? Liczę ze uzyskam wyczerpujące wiadomości z pierwszej ręki. Pozwoli to ostrzec moich najbliższych, ażeby chronili swoje życie oraz zdrowie i z emigracji zarobkowej do Jeleniej Góry nie wracali.
~Iwet 13-07-2012 13:45
Man nadzieję , że włodarze gmin lub miasta Kowar zostali powiadomieni o planowanej kontroli przez UE właśnie na ich terenach. Jeżeli i to zostało pominięte to już całkiem pewne sprawy są dla mnie niezrozumiałe. Czy ktoś może odpowiedzieć mi na to proste pytanie ?????
~zdziwiony 13-07-2012 14:35
A gdzie niby są te sztolnie w Wojcieszycach i Kopańcu? Byłem wielokrotnie w obu miejscowościach i nigdy żadnych sztolni tam nie widziałem. Więc to musi być kit wciskany urzędnikom, żeby każdym możliwym sposobem wypromować swoją pipidówę.
~fan 13-07-2012 16:06
DO Zdziwionego: Kolego widać brak znajomości terenów. W Wojcieszycach są pozostałości po wyrobiskach tak jak w Kopańcu. Nie są oczywiście na środku skrzyżowania czy w zachrystii lecz w lasach. Wiele zapadlisk, sztolni i hałd. Wystarczy zapoznać się z pewnymi rzeczami zamiast kierować jakieś inwektywy do innych. Żenua po prostu żenua ...
~do zdziwio.. 13-07-2012 17:22
skoro ich nie ma to zdjęcia pokazują photoshopa????
~zdziwiony 13-07-2012 18:49
do fan: to może napisz mądralo, gdzie są te sztolnie, bo ja znam dobrze obie miejscowości i wiem, że żadnych sztolni tam nie ma. A zdjęcia są niepodpisane, więc mogą na nich być dowolne sztolnie, zresztą wszystkie sztolnie wyglądają podobnie.
~radon 13-07-2012 18:56
Zagrożenie ze strony minerałów zawierających uran? Minimalne w porównaniu z innymi czynnikami z którymi stykamy się na co dzień. Mieszkańcy Gór i Pogórza Izerskiego oraz Rudaw Janowickich i okolic powinni bać się raczej innego pierwiastka - promieniotwórczego gazu szlachetnego - radonu. W piwnicach domów w tej okolicy zazwyczaj są duże stężenia (nawet kilkaset i kilka tysięcy Bq/m3 - dopuszczalna norma to 200, a w Polsce średnia to 10) tego dużo bardziej niebezpiecznego pierwiastka niż uran (emituje w trakcie rozkładu silnie jonizujące promieniowanie alfa ! Pozostaje przeprowadzka w inny rejon kraju chyba w tym wypadku.
~fan 13-07-2012 20:37
Do zdziwionego: Najwyraźniej Twoja znajomość jest słaba jak i zdolność intelektualna. Bez urazy ale Twój pierwszy komentarz jawi się polskim piekiełkiem czyli nie wiem, ale jestem najmądrzejszy. Wystarczy rozeznać się odrobinę w temacie i dopiero wówczas podnosić głos. Dla przykładu Wojcieszyce nad Hotelem Jan są pełne dziur, zapadlisk, sztolni. Przy okazji google nie boli. Do przedmówcy zgadzam się w 100% Radon zwłaszcza Rn 226 to straszna zaraza, na którą jesteśmy wszyscy narażeni. Zalecam częste wietrzenie mieszkań zwłaszcza w starym budownictwie.
~Wild male 13-07-2012 22:18
Zdjęcie numer 3... bardzo mi się podoba. :-P
~Vik z Polski 14-07-2012 1:54
Takie rzeczy tylko w niemczech, bo u nas w Polsce takie rzeczy sa nie do pomyslenia, bo Polacy to jest porzadny narod i ludzie tu sa porzadni, a niemcy to jest smutny kraj i ludzie tu sa smutni, i wiecej tu nie przyjade. I tyle!!
~fatboy 14-07-2012 7:50
Tak, z uranu robi się bomby atomowe, więc uran jest niebezpieczny i szkodliwy. Trzeba złożyć zażalenie do Bozi, że stworzyła ten i jemu podobne pierwiastki. Niedouki nie zdają sobie sprawy, że tarcza zegarka (takiego ze wskazówkami) bardziej jonizuje otoczenie, niż ta piekielna ruda uranu, ale co tam! Uran brzmi groźnie! Biorąc z półki sklepowej JAKIKOLWIEK tzw. środek spożywczy, od tzw. "chleba" zaczynając, na łososiu norweskim kończąc - nikt nie zastanawia sie ile w tym "czymś" jest trucizny ze smakiem pochłanianej za własne pieniądze -codziennie. Chemiczne żarcie stało się standardem i nikt przeciwko temu nie protestuje.Pyszne truskaweczki, jabłuszka, pomidorki ... .Dla zdrówka! Ale URAN? Toż to zagrożenie dla życia biologicznego na Ziemi! Zaorajmy Ziemie!
~ 14-07-2012 9:23
http://www.tegroup.org.pl/exploration/galeria/uranowka,wojcieszyce.htm
~ 14-07-2012 9:26
A tu można o innych kopalniach/sztolniach poczytać http://www.tegroup.org.pl/eksploracja.htm
~K. 14-07-2012 19:21
Ależ ta pani na zdjęciu nr 3 promieniuje (promienieje ? :P). Muszę ją okryć, żeby inaczej nie napisać ;).
~ 14-07-2012 19:24
U podnoza gory Miedzianki, na lesnej drodze do tzw St. Janowic jest sztolnia z dosc aktywnym ciekiem wody. Jest znana mieszkancom tej czesci Janowic, gdyz woda plynie przez lesna droge(jedyna dla dojazdu ciezszych pojazdow, gdyz most na Bobrze ledwo zipie) i niszczy te droge lub namarzaja zima warstwowe lody i przejazd smieciarki, lub auta z opalem jest utrudniony. Malo! niektorzy na "slepo" nie znajac skladu tej wody uznaja ja jako super wode, bo czysta i smaczna- A RADON? nic nie wiadomo! ten ciek wplywa do Bobru jak wiele strumykow z tej czesci miejscowosci. Jest nawet na bazie tej wody ujecie i zasila Janowice w wode pitna. Czy Janowiczanie "swieca" nikt prawdy nie powie.Kiedys bylo o tym glosno lecz sprawa przytuszowana byla przez urz. gminy i uwczesnego wojta p.Gregorcewicza.
~ 14-07-2012 21:30
ad.z 19:24. Istotne są poczynania wspÓłczesnego wója. Ówczesny był the best zatem śmiertelność nowotworowa wśród mieszkańców nie odbiegała od normy ogólnokrajowej. DOLNOŚLĄZAK.
~Urolog 15-07-2012 15:22
SPRAWDZAJĄ ILE ODPADÓW URANOWYCH ZMIEŚCI SIĘ z elektrowni atomowych unii. Czyli już jest zgoda na składowanie odpadów promieniotwórczych w Sudetach , PROSTE JAK KONSTRUKCJA CEPA!!!!! Zaoszczędzimy na świetle wieczorami poniew.aż będziemy SAMI świecić, a energetyka z torbami

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Trzcińsko ma sołtysa

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Dzieci gościły u pograniczników

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

W piątek "odpalą" choinkę

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
574
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
9%