MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 7 sierpnia
im. Doroty, Kajetana

Komentarze po pierwszej sesji

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 21 listopada 2018, 10:17
Aktualizacja: Czwartek, 22 listopada 2018, 15:17
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Od wtorku (20.11) Jelenia Góra ma nowego prezydenta i 23 radnych kadencji 2018–2023. Pierwsza sesja Rady Miejskiej była okazją do zebrania komentarzy debiutujących w swoich rolach. Zarówno Jerzy Łużniak, jak i Wojciech Chadży – zapowiadają pewne zmiany...

Pierwszą sesję poprowadziła Anna Bałkowska, dla której to druga kadencja w Radzie Miejskiej. W porządku obrad znalazło się wręczanie zaświadczeń o wyborze, które wybranym przez mieszkańców wręczała Mirosława Dzika. 23 radnych, w tym 13 osób, których nie widzieliśmy w poprzedniej kadencji – złożyło ślubowanie. Następnie podobną procedurę przeszedł Jerzy Łużniak, obejmując tym samym urząd prezydenta miasta. W dalszej kolejności wybrano sekretarza obrad oraz powołano Komisję Skrutacyjną, która miała za zadanie przeprowadzić wybór przewodniczącego Rady Miejskiej.

Wybór nowego szefa rady miał element zaskakujący i humorystyczny, bowiem przedstawiciela Koalicji Obywatelskiej ubiegł Rafał Szymański z PiS, który zgłosił kandydaturę Wojciecha Chadżego z KO. Na dodatek, szef klubu PiS Paweł Piotrowicz, w swoim głosie poparł kandydaturę znanego rotarianina, przedsiębiorcy i nie zgłaszano żadnych innych osób, więc wybór był oczywisty - Wojciech Chadży otrzymał 22 głosy (sam kandydat nie głosował).

Nowy przewodniczący zapowiada, że nie zamierzą rządzić, tylko służyć.

Zgłoszenie mojej kandydatury ze strony klubu PiS świadczy o tym, że do tej pory dogadywaliśmy się świetnie i mam nadzieję, że będziemy w dalszym ciągu. Jestem otwarty na współpracę - powiedział Wojciech Chadży, który jeszcze w tym roku będzie chciał wprowadzić do porządku obrad projekt nowego Statutu Miasta, który został opracowany pod koniec ubiegłej kadencji.

Zmiany mają też dotyczyć liczby komisji stałych, bowiem Jelenia Góra była jednym z miast, które ma bardzo dużą liczbę komisji (przewodniczący dostają dodatki do diety). W poprzedniej kadencji było ich 14, a w nadchodzącej prawdopodobnie będzie ich 10.

Zapytaliśmy prezydenta o najbliższe plany pod kątem projektu budżetu miasta na rok 2019, który został już opublikowany, ale nie znalazło się w nim kilka zadań, które obiecywał w kampanii kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Będą zmiany w projekcie - chcę zgłosić darmowy przejazd MZK dla dzieci i młodzieży, budowę świetlicy w Goduszynie, remont dróg, które zgłaszali mieszkańcy - deklaruje Jerzy Łużniak, który nie chciał jeszcze ujawnić, kto będzie jego zastępcą i nadal zastanawia się czy będzie to jedna osoba, czy dwie. Nowy włodarz miasta zapowiada również zmiany w strukturze Urzędu Miasta.

W Radzie Miejskiej jest wielu debiutantów, wśród nich m.in. Mariusz Gierus, który przyznaje, że ma zapał do działania i wiele pomysłów.

Funkcja zobowiązuje, bo tylu mieszkańców zaufało mi i moim obietnicom. Ich realizacja może nie być łatwa, bo reprezentuję opozycję, ale liczę, że rola opozycji w Jeleniej Górze będzie pewnym novum. Chcemy reprezentować merytoryczną opozycję, która wprowadza konstruktywne rozwiązania i mam nadzieję, że przekonam do tego swój klub - powiedział Mariusz Gierus z Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości, który nie jest członkiem partii PiS.

Twoja reakcja na artykuł?

26
34%
Cieszy
0
0%
Hahaha
4
5%
Nudzi
5
7%
Smuci
2
3%
Złości
39
51%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Szansa na remont "zameczku"

Śmierć na żwirowni

Kolejni zasłużeni dla Jeleniej Góry

Komentarze (44) Dodaj komentarz

~efendi 21-11-2018 10:03
Rotarianin to przedszkolak w masońskiej szkole życia więc PO rozwoju i PO dobrych planach, które dzięki pis deuszom PO szły Po raz kolejny w PiS du ! Amen
~body 21-11-2018 10:26
No to czekamy presidente na urzeczywistnienie obietnic. Jeleniogórzanie słuchali i czekają.
~ 21-11-2018 10:37
Obiecanki ,cacanki Pan Prezydent juz oglosil plan i nie wszystko sie "zmiescilo".....;-).
~Markiz 21-11-2018 10:40
A co tu komentować? Niech się szanowne Państwo bierze do roxsadnej roboty. "Bo jak wyrośnie kwiat że ziemi to wszyscy będą uszczesliwieni. A jak wyrośnie trawa no to będzie inna sprawa". Zobaczymy za 5 lat.
~optymista 21-11-2018 11:16
Prezydent wszystkich jeleniogórzan. Patrz zdjęcie nr 1.
~koala 21-11-2018 12:38
do: ~optymista (11:16)
No bo PiS - DRS nie chciał zrobić sobie wspólnego zdjęcia. Taka wola współpracy. Jak zwykle. Łatwiej jest psuć i burzyć, niż coś wspólnie budować. Przykład idzie z sejmu i senatu od Mroza.
~?? 21-11-2018 14:44
do: ~koala (12:38)
koala...już Ty się lepiej liśćmi się zamij...
~wiele widzacy 21-11-2018 13:53
do: ~optymista (11:16)
Ma Pan racje sa osoby nie naruszalne w tym gronie moga robic co chca
~Grzechu 21-11-2018 11:53
Powodzenia Panie Prezydencie, wszelkich sukcesów dla siebie, miasta i mieszkańców. Macie pełnie władzy, prezydenturę i większość w radzie, trudno bedzie zwalić na PIS. Mieszkańcy będą uwaznie obserwować prezydenturę, jej działanie i spełnianie obietnic wyborczych.
~witoldg 21-11-2018 14:17
do: ~Grzechu (11:53)
Popieram.
~Cziki czaka 21-11-2018 11:55
Spuszczacie się tym jak by było to jakieś ważne wydarzenie !!!Pies sąsiada n..rał dzisiaj na moim ogródku i to jest wydarzenie bo ten ... powinnien to posprzątać ,reasumując to wydarzenie jest na podobnym poziomie zainteresowania
~Sobieszowo 21-11-2018 12:42
Trzymamy kciuki za panią radną Annę i drogi w Sobieszowie :)
~?? 21-11-2018 13:29
Prezydencie i radni- kiedy wreszcie uregulujecie staus mieszkań socjalnych i w końcu wydacie zezwolenie na zrobienie toalet w mieszkaniu? To jakaś paranoja "wspólne s..cze" na korytarzach w XXI wieku! Przypomnę, nie kazdy kto dostał się do socjalnego, to patologia co wolała chlać niz płacic czynsze. Przypominam bo świetnie wiem, jak traktujecie jednakowo wszystkich z socjalnych...
~O...pd 22-11-2018 10:15
do: ~?? (13:29)
To weź kredyt na 30 lat kup albo wybuduj sobie dom tak jak polowa spoleczenstwa w tym kraju. Bedziesz mieć swoj i tylko swoj s..cz. A nie za friko na państwowym i jeszcze roszczenia.
użytkownik facebook 21-11-2018 14:07
SUPER
~JAN 21-11-2018 14:23
Przypomnijmy artykuł "Pumptrack już oblegany" (Jelonka 15.11.2018 r. ). Z załączonych zdjęć wynika: a) rażące naruszenie przez niektórych rowerzystów regulaminu pumptrak'a, w szczególności przez jazdę bez wymaganych kasków ochronnych b)zupełny brak czynności ze strony prezydenta elekta Jerzego Łużniaka na to - dziejące się na jego oczach - rażące naruszenie regulaminu, które stanowi narażenie na niebezpieczeństwo uszkodzenia ciała (lub nawet utraty życia), a także aprobowanie widzianej sytuacji. Prezydent elekt Jerzy Łużniak jest funkcjonariuszem publicznym i wobec tego takie jego zachowanie może stanowić czyn z art.231 kodeksu karnego (lub z art.160 tego kodeksu). Zwracam się do Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze o podjęcie czynności w związku z podejrzeniem popełnienia w/w czynów. Ponieważ sprawa jest ważna dla społeczności samorządowej Jeleniej Góry (bezpieczeństwo na publicznym obiekcie i niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariusza publicznego oraz narażenie na niebezpieczeństwo uszkodzenia ciała (a nawet utraty życia) przez zaniechanie podjęcia czynności przez funkcjonariusza publicznego - uprzejmie proszę Prokuraturę Rejonową w Jeleniej Górze o publiczne poinformowanie o czynnościach podjętych w tej sprawie.
~?? 21-11-2018 14:48
do: ~JAN (14:23)
A co to za stek bredni? Dla mnie to w ogóle jakaś paranoja z tym sciganiem kogokolwiek za brak kasku. Brak kasku na mojej głowie, to moja decyzja i moje ryzyko utraty zdrowia lub życia. Do nie dawna całe pokolenia wychowały się na rowerach, bez kasków, bez ochraniczy i wszycy zyją i są zdrowi.
~JAN 22-11-2018 9:20
do: ~?? (14:48)
Uprzejmie proszę o ścisłe odróżnianie zagadnień. Nie chodzi o "ściganie kogokolwiek za brak kasku" (słuszne jest stwierdzenie, że to jego sprawa, skoro sam chce się narażać na niebezpieczeństwo) - ale o to, że właśnie w tej konkretnej sytuacji na tym konkretnym PLUMPTRACK'u regulamin wymagał bezwzględnie kasku i ochraniaczy. Wiedzieli o tym korzystający rowerzyści. WIEDZIAŁ O TYM TAKŻE JERZY ŁUŻNIAK (wówczas elekt i wiceprezydent (zastępca prezydenta Miasta Jeleniej Góry) a obecnie prezydent. Widząc rażące naruszanie tego punktu regulaminu korzystania z PLUMPTRACK'u akceptował to i nie podjął żądnych czynności uniemożliwiających naruszanie w jego obecności regulaminu. Dopuścił w ten sposób do narażenia rowerzystów na bezpośrednie niebezpieczeństwo uszkodzenia ciała (a nawet utraty życia) (art.160 kodeksu karnego) nie dopełnił także obowiązku spowodowania nadzoru nad ta sytuacją, do czego był zobowiązany jako funkcjonariusz publiczny (art.231 kodeksu karnego). Zwracam się ponownie do Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze o podjęcie stosownych czynności w związku z podejrzeniem popełnienia w/w czynów. Zwracam się także o publiczne poinformowanie przez Prokuraturę o wyniku tych czynności, bo sprawa bezpieczeństwa na PLUMPTRACK'u jest ważna sprawą dla społeczności lokalnej Jeleniej Góry.
~kierowca wstyd 21-11-2018 15:29
Ile teraz płacą prywaciarze za litr oszczędności ON z MZKK i PKKS czy EKKO MEEEL , ale siara.
komentarz usunięty
~Grzechu 21-11-2018 15:43
odpowiedź na usunięty komentarz
Przepraszam... ale pomyśl i napisz to jeszcze raz... nie wiem jak inni ale ja nie załapałem...
~Stefan 21-11-2018 17:08
Radny Szymański proponuje na Przewodniczącego Rady Miasta BEZPARTYJNEGO CHADŻEGO "Jeleniogórski radny Sojuszu Lewicy Demokratycznej Wojciech Chadży postanowił odnieść się do wyniku wyborów parlamentarnych, czyli porażki lewicy. Jego zdaniem zmiany powinny nastąpić nie tylko na górze, ale i w strukturach w terenie". Pozdrawiam BEZPARTYJNYCH z SLD.
~Kawiarka 21-11-2018 17:23
Teraz widzicie jakie znaczenie ma chodzenie na wybory. Zabawa dla k...nów. Ci, którzy przegrali zostali radnymi...Papaj, Miedziński,jakieś gęby, których na oczy człowiek nie widział w kampanii, straganiara , bezrobotny kierowca... G...!!!! Co Ty tam robisz???? Z będziesz rozmawiał????
~Ala 21-11-2018 17:36
Beatko a co Ty tam będziesz robiła? Pod czyje dyktando tańczyła? ??? Ale co tam. ..młoda jesteś kasę bierz
~sprawiedliwość 26-11-2018 2:01
do: ~Ala (17:36)
że niby deszcz pada................WSTYD
~ 21-11-2018 18:35
Dziś trudny dzień dla wszystkich zwolenników tezy, że Polska w UE jest ciągle państwem suwerennym. Fakty są takie, że od rynku medialnego, przez sądy, podatki, prawo, handel, po energetykę, Bruksela paraliżuje wszelkie reformy w patriotycznym, narodowym i konserwatywnym kierunku !!!!
~ 21-11-2018 19:33
do: ~ (18:35)
Bruksela paraliżuje?To raczej PiS sam sobie po raz kolejny strzela w stopę.PiS jest jak ta przysłowiowa krowa co "dużo ryczy, a mało mleka daje"Po raz kolejny po buńczucznych zapewnieniach, że nie cofną się nawet o krok i stroszeniu piórek i wywieszają białą flagę i pokornie wykonuje polecenia zagranicy.Przecież to samo było ze słynnym wstawaniem z kolan, a później w czerwcu tego roku pośpiesznie też w ciągu jednego dnia, zaledwie kilku godzin nowelizowali ustawę o IPN.To samo z tym zapowiadanym przez PiS rozliczaniem afer poprzedników.Ktoś siedzi, ktoś został skazany?Nie, no może jakieś płotki, a grube ryby dalej są bezkarne.Tymczasem PiS sam się wplątał w aferę z KNF.Miała być dobra zmiana, a jak zwykle wyszła kicha?!
~ 21-11-2018 19:39
do: ~ (19:33)
Jaka afera ??? Czy jakiś wyrok zapadł ????
~Alta Vista 21-11-2018 19:44
do: ~ (19:39)
I nie zapadnie dopóki PiS-DRS są u władzy.
~ 21-11-2018 19:49
do: ~Alta Vista (19:44)
A ile to latek masz dziecko ?? bo twoim toku rozumowania widać że niewiele !!
~ 21-11-2018 20:10
do: ~ (19:39)
No właśnie, PiS rządzi w kraju już 3 lata, miał rozliczyć afery z czasów rządów PO-PSL i co, rozliczył jakąkolwiek?
~ 21-11-2018 19:42
do: ~ (19:33)
To co ustawa o IPN nie zapobiegała pluciom na Polskę i Polaków ??? Dzięki takim jak ty musiano ją zmienić i dalej mozna nam wmawiać rzeczy przez nas niepopełn ione !!!! Ech podnóżku !
~ 21-11-2018 20:04
do: ~ (19:42)
Masz jakiekolwiek pojęcie co zawierała ustawa o IPN z 26 stycznia 2018 roku?Przecież PiS miał się nie cofnąć nawet o krok i bronić tej ustawy jak niepodległości.I co?I przyszedł dzień 27 czerwca 2018 roku przyjechał premier Izraela i w ciągu kilku godzin ustawa została znowelizowana i podpisana przez Prezydenta.Tak PiS wstał z kolan, że głową aż w sufit przywalił.
~Alta Vista 21-11-2018 19:43
do: ~ (18:35)
Cytując klasyka - PIS bohatersko rozwiązuje problemy które sam stworzył!
~ 21-11-2018 19:38
Za dużo oglądasz tylko TVN-u a może jesteś wielbicielem treści z gazety "koszernej" ????
~rencista 21-11-2018 22:00
Panie Prezydencie Jeleniej Gory prosze o interwencje w sprawie oplaty klimatycznej.Jestem mieszkancem Piechowic,dostalem skierowanie do sanatorium w Ciepicach Slaskich gdzie poinformowano mnie,ze musze zaplacic w/w oplate z uwagi na fakt,ze nie mieszkam w granicach administracyjnych miasta.Pytam, czym rozni sie powietrze nad Piechowicami od tego w kurorcie,bo dla mnie niczym ale te kilkadziesiat zl z mojej kieszeni chyba poprawi klimat wJeleniej Gorze
~motyl 21-11-2018 23:14
I po co były te programy priorytetów dla Jelonki kiedy teraz najważniejsza dla Prezydenta jest budowa remizy na wsi Goduszyn gdzie garstka miejscowych będą mieli gdzie imprezować , no Brawo ! sprawa pilna na 2019 rok która nie jest tanią inwestycją. Smog może poczekać !
~orkana 22-11-2018 5:56
No to teraz Ładziński, Papaj, Obrębalski i Miedziński będą co rano czekali na przekaz dnia z Nowogrodzkiej, żeby wiedzieć co i jak mówić. Musicie uzasadnić dlaczego cofnęliście się w sprawie Sądu Najwyższego. Teraz trzeba znowu zacząć pluć na Unię.
~JAN 22-11-2018 9:21
Uprzejmie proszę o ścisłe odróżnianie zagadnień. Nie chodzi o "ściganie kogokolwiek za brak kasku" (słuszne jest stwierdzenie, że to jego sprawa, skoro sam chce się narażać na niebezpieczeństwo) - ale o to, że właśnie w tej konkretnej sytuacji na tym konkretnym PLUMPTRACK'u regulamin wymagał bezwzględnie kasku i ochraniaczy. Wiedzieli o tym korzystający rowerzyści. WIEDZIAŁ O TYM TAKŻE JERZY ŁUŻNIAK (wówczas elekt i wiceprezydent (zastępca prezydenta Miasta Jeleniej Góry) a obecnie prezydent. Widząc rażące naruszanie tego punktu regulaminu korzystania z PLUMPTRACK'u akceptował to i nie podjął żądnych czynności uniemożliwiających naruszanie w jego obecności regulaminu. Dopuścił w ten sposób do narażenia rowerzystów na bezpośrednie niebezpieczeństwo uszkodzenia ciała (a nawet utraty życia) (art.160 kodeksu karnego) nie dopełnił także obowiązku spowodowania nadzoru nad ta sytuacją, do czego był zobowiązany jako funkcjonariusz publiczny (art.231 kodeksu karnego). Zwracam się ponownie do Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze o podjęcie stosownych czynności w związku z podejrzeniem popełnienia w/w czynów. Zwracam się także o publiczne poinformowanie przez Prokuraturę o wyniku tych czynności, bo sprawa bezpieczeństwa na PLUMPTRACK'u jest ważna sprawą dla społeczności lokalnej Jeleniej Góry.
~Miesiu 22-11-2018 10:22
Chcialem zapytac czy radni dostaja diete czy jak sie to zwie raz w miesiacu taką samą czy w zaleznosci od ilosci sesji w miesiacu ? Ktos zna odpowiedz ?
~HJj 22-11-2018 13:54
Kiedy podwyżka uposażenia?
~JG 23-11-2018 12:53
Szanowny Panie Prezydencie, szczerze Panu gratulujemy.
~PW 24-11-2018 3:52
W damskiej ubikacji napisane jest głupi KOwiec.
~Antypolityk 24-11-2018 15:05
Przewodmiczacym zostal bezpartyny czlonek SLD
~Marcin_abc 25-11-2018 7:19
Ja tam na niego (obecnego p. Prezydenta) nie głosowałem, "moi" radni też nie weszli - ale i tak daje kredyt zaufania. Niech się biorą do roboty, bo w Jeleniej Górze jest mnóstwo problemów do rozwiązania. Wiele innych miast i miasteczek z dużo mniejszym potencjałem lepiej sobie radzi i trzeba brać z nich przykład. Wczoraj wracałem z okolic starej jeleniej (Mała Poczta, Wyczółkowskiego, SP10) - myślałem, że to mgła, a to smog. Wszystkie mniejsze uliczki w rozsypce. Centrum nie dużo lepsze. Plac po odlewni żeliwa, Plac po targowisku Kilińskiego, "dołek" przy Ogińskiego/Różyckiego, "galerio-parking" przy Piarskiej. Komunikacja - skrzyżowanie Jana Pawła z Grunwaldzką, Krajówka/Cieplice/Goduszyn - nie da się tam normalnie wyjechać. Droga na Bolków - zakręt na zakręcie. Jelenia przez wiele lat była ZANIEDBYWANA. Powodzenia.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno na basenie

Przestępcza fortuna w rękach policjantów

Politycy komentują wynik wyborów

Harcerze ratowali turystę

Mieszkańcy liczą na miejskich strażników

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1035
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%