MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 22 września
im. Maurycego, Tomasza

Kolorowe jarmarki w al. 15 Grudnia

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 15 września 2011, 8:52
Aktualizacja: 8:52
Autor: RED
Fot. www.Fotopolska.eu
Gdzie dziś tłoczno od samochodów, przed laty – w ramach Września Jeleniogórskiego – odbywała się wyczekiwana przez mieszkańców tradycyjna impreza święta miasta: Jarmark Karkonoski.

Chodzi o dzisiejszą ulicę Bankową, która do roku 1989 nazywała się al. 15 Grudnia. Dziś aleją już nie jest, bo drzew przy niej zostało jak na lekarstwo. Stała się jedną z zatłoczonych ulic śródmieścia z zatłoczonym parkingiem ulicznym. Przed laty jednak podczas Września Jeleniogórskiego, zupełnie zmieniała oblicze. Rozkładano tam stragany Jarmarku Karkonoskiego, sztandarowej imprezy święta miasta. Atrakcją była tam możliwość kupna towarów, których na co dzień w sklepach trudno było uświadczyć. Działała tamże również mała gastronomia z deficytowym piwem i kiełbaskami. Jeleniogórzanie licznie odwiedzali te uliczne targi zaopatrując się – co dziś może wydać się kuriozalne – w artykuły pierwszej potrzeby niedostępne w „normalnym” handlu.

Dziś, w czasach, kiedy problemem jest nie tyle brak towarów, ile pieniędzy w portfelach, warto wrócić we wspomnieniach do tamtej epoki, która przecież nie stanowi jakiejś odległej przeszłości. Takie wycieczka pamięci w tamte dni rozbudzić może różne refleksje. I to nie zawsze korzystne względem „dostatniej” współczesności.

Ogłoszenia

Czytaj również

Nietypowy finał Ligi Rocka

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Wysyp grzybów w okolicznych lasach  

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~DarekS 15-09-2011 10:24
zamknąć Bankową dla ruchu samochodowego, zrobić prestiżowy deptak. Na Grodzkiej wybudować jeszcze jeden parking piętrowy.
~on35 15-09-2011 10:44
Popieram, Bankowa mogłaby być pięknym przedłużeniem deptaku, z ławeczkami i drzewkami, ruch samochodowy nie musi się tam odbywać!
~Rysa 15-09-2011 12:30
szkoda, że tak mało zdjęć z \" tamtej\" epoki.. :(
~Oczywiście 15-09-2011 13:20
Mogło by być, pod warunkiem, że kolejnej ulicy nie wybrukują piękną kostką, po której nie da się chodzić. Ja wszystko rozumiem, klimat, wygląd, stare ulice, ale co z funkcjonalnością? Przecież po tym nie da się spacerować! A co do deptaku, to co to za deptak, po którym jeżdzą samochody (ul. Konopnickiej i 1 Maja), gdzie jest i co robi straż miejska? Chowa się jak zwykle, czy spaceruje innymi ulicami?
~Mona 15-09-2011 13:38
Bywało się, bywało!!! Ideą tych "straganów" była możliwość kupna tego co nie można było kupić w skalpach na co dzień ale i też kupno taniej niż w sklepach!! W chwili obecnej na takich imprezach jest wszystko w takich samych cenach jak w sklepach. Więc na co to komu?
~oko 15-09-2011 14:42
Na Bankowej jest piękna kostka granitowa i szyny tramwajowe...
Piipi Jelonkowa 15-09-2011 15:15
..do - [~On35] .. tylko szachiści-mężczyzni mają zdrowie w takich "klimatach" patrzec na Damę !
~ 15-09-2011 17:04
A ja chodziłam wtedy do SP 7. Po lekcjach, we wrześniu prosto w te stragany. Takich brzoskwiń jak wtedy tam sprzedawali, już w swoim życiu nigdy nie jadłam!
ciotkaz 15-09-2011 18:12
Ten felieton i zdjęcia, a la TEJO... czyżby?! Jelonka teraz, to medium dla "Artykułów Sponsorowanych". Dawna Jelonka była medium dla pokazywania co było i dlaczego nie jest. To edytoriale na temat aktualnych wydarzeń, dobrych czy złych. Kto ma obowiązek zwracać naszą uwagę co dzieje się w mieście? Ktoś zgasił światło i zapomniał nam powiedzieć! Może jest zdalnie sterowana z Ratusza? Niektóre artykuły, sądząc po komentarzach, nie wiadomo dlaczego trafiały na szpalty. Gdzie są zdjęcia z imprez, nie mówiąc o Wrześniu Jeleniogórskim? Nie mogę nawet przesłać ciekawego linku dla znajomych, rozsianych po Polsce, aby pokazać im coś z "dawnego podwórka"... Chyba ciężko jest mi obojętnie patrzeć na ruiny...
~ 15-09-2011 23:11
Wie ktoś może z jakiej okazji nazwano tą ulicę "15 grudnia"?
ciotkaz 16-09-2011 10:13
Jakaś obskurna(komunistyczna) data... FOTOZAGADKA o tej ulicy, kiedyś Alei - http://www.jelonka.com/news,single,init,article,24602 Może przedruk tych wspaniałych artykułów, w osobnej kategorii,i pomoże młodszym Jeleniogórzanom i nie tylko, poznać historię JG? Wspaniały materiał na książkę, panie TEJO!!!!! Serdecznie pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Wraca pomysł łączenia muzeów

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Budują ekopostojownię

Śladami św. Jadwigi

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
734
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%