MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

Kolorowa przyszłość betonowych blokowisk

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 2 czerwca 2010, 8:09
Aktualizacja: 16:17
Autor: Gabi
Fot. Gabi
Uważane przez wielu za wrzód na organizmie miasta osiedle Zabobrze jest – zdaniem młodych mieszkańców – dzielnicą, bez której nie sposób sobie wyobrazić Jeleniej Góry. W konkursie Książnicy Karkonoskiej młodzi mieszkańcy narysowali i opisali Zabobrze przyszłości w barwnych odcieniach.

Filia nr 3 Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze ogłosiła konkurs literacko-plastyczny „Zabobrze przyszłości”. Rozstrzygnięcie nastąpiło wczoraj, w Dniu Dziecka o godzinie 15:00. Na konkurs wpłynęły 74 prace, w tym 53 plastyczne i 21 literackich. W skład jury weszli: Marzena Drzymkowska, Andrzej Dziuńko, Elżbieta Gawroniuk, Katarzyna Łyczak.

Prace zostały nadesłane ze szkół podstawowych nr 7,8 i 11 oraz z Gimnazjum nr 4. W kategorii plastycznej I miejsce ze szkoły podstawowej zajęła Kamila Chilewska. Na drugim miejscu uplasował się Paweł Węgrzyn. Przyznano dwa trzecie miejsca: Angelice Piotrowskiej i Małgorzacie Wróbel. Poza tym wyróżniono następujących uczniów: Julię Chilewską, Kacpra Gondowego, Kubę Pastuszczaka, Mateusza Pikusa, Huberta Świętonia, Nikolę Tabor, Alexa Uznego, Jakuba Żabińskiego, Przemysława Kubalę, Alę Fic i Zuzannę Gryzel, Paulinę Górską, Rafała Więznowskiego, Olę Tkaczyk, Martynę Kowaliszyn i Natalię Balcerzak.

Jury przyznało nagrodę specjalną klasie I a ze Szkoły Podstawowej nr 11, której wychowawczynią jest Leokadia Chrzanowska. W kategorii gimnazjum pierwsze miejsce zdobyła Paulina Machulec, a wyróżnienie zdobyła Natalia Owsińska.

Wręczono nagrody także w kategorii literackiej. Wśród uczniów szkół podstawowych przyznano trzy główne nagrody i sześć wyróżnień. Pierwsze miejsce zdobyła Karolina Przykłota, II miejsce - Adrian Aziri, a trzecie - Oliwia Gutowska. Zaszczytne wyróżnienia otrzymali: Agnieszka Chmielewska, Marta Dębska, Amelia Gręda, Jakub Kalina, Maciej Kotarba i Mikołaj Pieczuro. Joanna Manacka z gimnazjum napisała najlepszy tekst o Zabobrzu w przyszłości. Wyróżniona została Anna Surmacz także z gimnazjum.

Z prac wynika trudna do rozerwania więź między mieszkańcami a miejscem, gdzie już dorasta trzecie pokolenie jeleniogórzan. I choć w przeszłości nie brakowało głosów, że Zabobrze – jako przykład fatalnego budownictwa – należy wyburzyć, wniosek z konkursu jest jeden: młodzi jeleniogórzanie kochają tę dzielnicę i widzą w niej przyszłość.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czy wiesz jakie możliwości ma Twój smartfon? – warsztaty

Wypadek na "trójce" w Kaczorowie

Śmierć na żwirowni

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~caaa ? 2-06-2010 10:05
a kto tak uważa ? co za brednie! wrzodem to są wszystkie speluny i inne slamsy jeleniej góry, jak np. okrzei, grunwaldzka, zaplecze małej poczty, to dopiero wrzód, smród bród i ubustwo.
~Pedagog 2-06-2010 13:28
Gratulacje dla Mikołaja!!!
~ 2-06-2010 13:48
Zabobrze jest wstretne: zafajdane przez psy i oblegane przez meneli. Po 20:00 strach wyjsc na ulice. Szare blokowisko: smutne i zalosne. Kto pisze inaczej nie ma oczu...uszu...nosa....Na moje wielkie nieszczescie mam tam ukochana ciocie i czasami tam ide w odwiedziny. Strach sie bac.
~Bolko z Piastowiczów. 2-06-2010 16:24
Ależ nie ma sprawy, jeśli ktoś uważa, że Zabobrze to takie be, taki wrzód Jelonki, relikt poprzedniej epoki, to jaki problem postawić nowe mieszkaniowe cacko na miarę obecnych czasów powszechnej szczęśliwości, w planowanej kiedyś dzielnicy "Centrum" pomiędzy Jelonką a Cieplicami, albo w każdej innej lokalizacji. Wątrobiarze do dzieła, stańcie się inwestorami, deweloperami, zakładajcie spółdzielnie mieszkaniowe, etc., etc. Budujcie sobie i swoim potomkom nową, świetlaną, urbanistyczną przyszłość - "do roboty".
~dd 2-06-2010 21:47
Brawo Miki!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Projekt "Zdalna Szkoła +"

Siatki mają chronić karkonoskie murawy

Stypendia dla najzdolniejszych

Remont Wojska Polskiego – jaka organizacja ruchu?

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
779
Tak
21%
Nie
74%
Nie wiem
5%