MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Kolonie pod lupą sanepidu

Wiadomości: JELENIA GÓRA REGION
Czwartek, 1 lipca 2010, 9:31
Aktualizacja: 9:31
Autor: Angela
Fot. TEJO
Od najbliższego tygodnia pełną parą ruszą kontrolę sanepidu w obiektach organizujących letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży na terenie powiatu jeleniogórskiego. Pod lupę inspektorów trafi wszystko, co wiąże się z bezpieczeństwem wypoczywających.

Zgodnie ze zmienionymi przepisami, które obowiązują od marca br., w tym roku inspektorzy stacji sanitarnych na kontrolę kolonii wejdą dopiero po ich rozpoczęciu. Nie będą natomiast kwalifikować obiektów.

– Chodzi o zmianę rozporządzenia ministra edukacji dotyczącą warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynków dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad ich organizowania i nadzorowania. Nowością jest to, że inspekcja sanitarna w Polsce nie dokonuje już klasyfikacji obiektów na wypoczynek.

Na mocy rozporządzenia podmioty, które chcą zorganizować wypoczynek przesyłają formularze zgłoszeniowe pocztą elektroniczną i w formie papierowej do kuratoriów. Kuratoria natomiast na podstawie tych zgłoszeń przesyłają informacje o miejscach wypoczynku dzieci i młodzieży do poszczególnych stacji sanitarnych zgodnie z podziałem terytorialnym – mówi Beata Olszewska-Szybałdin, kierownik Sekcji Dzieci i Młodzieży Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Jeleniej Górze.

Z terenu powiatu jeleniogórskiego w tym roku zgłoszono dotychczas 75 turnusów w obiektach hotelowych, cztery turnusy w obiektach używanych okazjonalnie, dziewięć turnusów obozów wędrownych i jeden turnus pod namiotami. Kontrole rozpoczną się od piątego lipca i potrwają do końca sierpnia. Sprawdzone zostaną sprzęty, ilość i bezpieczeństwo łóżek, szafek nocnych, szaf, krzeseł, stolików i innych. Inspektorzy zwrócą też uwagę na zagęszczenie uczestników w pokojach, gdzie zgodnie z przepisami na każde dziecko przypada nie mniej niż trzy metry kwadratowe.

Kontrolowane będą też pomieszczenia sanitarne, w tym dostępność do ciepłej i zimnej wody, mydła, papieru toaletowego, szafek na przybory, wieszaków na ręczniki czy mat antypoślizgowych. Kontrolujący sprawdzą, czy okna na wyższych kondygnacjach są na tyle zabezpieczone by przy wychyleniu się z nich dziecka nie doszło do wypadku. Pod lupę pójdą też bloki żywienia: co podawane jest dzieciom do jedzenia i czy zachowane są odpowiednie warunki do przygotowywania tych posiłków. Obiekty będą kontrolowane losowo, więc każdy z organizatorów kolonii musi być na taką kontrolę przygotowany.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Podgórna zarośnięta!

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Norweska Dolina Luxury Resort***** – 4 dzieci gratis, poleca ITAKA

Finisz kampanii z Grzegorzem Schetyną

Mobilizacja przed II turą

Zamknięty szlak przy Zakręcie Śmierci

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
139
Tak
43%
Nie
45%
Nie wiem
12%