MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 3 sierpnia
im. Lidii, Nikodema

Kolekcja szkła bogatsza o cenne eksponaty

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 21 czerwca 2016, 7:22
Aktualizacja: 7:24
Autor: M–K
Fot. Archiwum Muzeum
Kolejny już raz Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze z powodzeniem aplikowało o dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kolekcje – Kolekcje muzealne. Efektem jest zakup piętnastu obiektów szklanych pochodzących z XVII i XVIII wieku, wytworzonych w działających wówczas na Śląsku hutach szkła.

Obiekty stanowią spuściznę artystyczną i historyczną Śląska, gdzie hutnictwo szkła stało na bardzo wysokim, europejskim poziomie. W zakupionej kolekcji znalazły się dwa szkła związane bezpośrednio z rodziną Schaffgotsch, ponadto pięć eleganckich, typowo śląskich pucharów z misterną dekoracją rytowaną, wykonaną w warsztatach w Cieplicach i Sobieszowie. Poza tym dwa obiekty zdobione techniką eglomise, dwa talerze malowane tzw. „szwarclotem” oraz para talerzy wolnoformowanych. Ciekawym obiektem jest także misa, pokryta dekoracją rytowaną diamentem.

Zakup kolekcji śląskich szkieł barokowych to ważne wydarzenie dla Muzeum Karkonoskiego, które dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Województwa Dolnośląskiego może rozwijać i uzupełniać najpiękniejszą w Polsce kolekcję szkła artystycznego im. Mieczysława Buczyńskiego. Projektowi towarzyszy specjalnie przygotowana oferta edukacyjna, mająca na celu przybliżenie tematyki sztuki baroku oraz idei kolekcji muzealnej, poprzez zwiedzanie wystawy oraz zajęcia warsztatowe.

Projekt „Zakup kolekcji śląskich szkieł barokowych do zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze” został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kabaret Paka w starym, dobrym stylu

Śmierć na żwirowni

Gdzie zawita Skok w blok dzisiaj i w piątek?  

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Stalowe rumaki w Karpaczu

Święty Benon w Muzeum Karkonoskim

W Podgórzynie chcą dopłat (aktualizacja)

Soboty z artystami

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
533
Tak
19%
Nie
77%
Nie wiem
5%