MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Kolejny Rajd na Raty w najbliższą niedzielę

Wiadomości: Jelenia Góra/Region
Sobota, 19 października 2013, 7:55
Aktualizacja: 7:57
Autor: org
Fot. org
Kolejna wyprawa z cyklu „Rajd na Raty została zaplanowana na 20 października. godz. 7.50 – wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem do Biedrzychowic (kierunek Zgorzelec) o godz. 7.50. Trasa o długości 12 km przebiega na Pogórzu Izerskim nad Kwisą i Jeziorem Leśniańskim. Wyprawę poprowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500 279 011).

Co jest w programie? - W Biedrzychowicach oglądamy okazały kościół barokowy p.w. św. Antoniego Padewskiego. Wzniesiony w połowie XVII wieku pełnił rolę kościoła granicznego dla śląskich ewangelików. Wyposażenie wnętrza barokowe, na murach zewnętrznych znajduje się kilkanaście płyt nagrobnych i epitafiów. Następnie idziemy do oddalonej o 3 km wsi Zapusta. Zwiedzamy tu urządzone w XIX-wiecznym domu przysłupowym Muzeum Techniki i Rzemiosła Wiejskiego. Bogate zbiory obejmują maszyny rolnicze z XIX i początku XX wieku, meble, sprzęty dawnego gospodarstwa domowego, przedmioty historycznego rzemiosła i codziennego użytku – informuje organizator, PTTK Sudety Zachodnie.

- Z muzeum drogą polną dochodzimy do Kwisy i dalej mijając ośrodek wypoczynkowy Politechniki Wrocławskiej do położonego na skraju Jeziora Leśniańskiego zamku Rajsko. Wzniesiony w XIV w zamek w XIX w został przebudowany w stylu neogotyckim, po 1945 r. w ruinie, obecnie w końcowej fazie odbudowy. Po obejrzeniu zamku ścieżkami nad jeziorem, przez wieś Bożkowice docieramy do Zapory Leśniańskiej. Zapora wybudowana w latach 1905-07 przegrodziła Kwisę tworząc jezioro zaporowe o pojemności 15 mln m³ i 140 ha powierzchni. W następnym roku ukończono elektrownię wodną, która jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce. Większość oryginalnych maszyn i urządzeń jest nadal w ruchu, z tego względu jest to zabytek techniki. Po zwiedzeniu wnętrz elektrowni idziemy do Suchej, skąd o godz. 17.00 odjeżdżamy autobusem do Jeleniej Góry – czytamy w opisie wycieczki.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Czyżby Andrzej Duda?

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Biker 20-10-2013 19:21
Brawo! Takie imprezy promujcie - profesjonalne, a nie organizowane przez domorosłych pieniaczy (nazwiska litościwie pominę - wszyscy i tak wiedzą, o kogo chodzi), na dodatek z naruszeniem prawa.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Frekwencja dopisała. Będzie skatepark?

Wóz strażacki w nagrodę

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

JBO: Ogrodzenie boiska w Parku Norweskim

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
541
Tak
47%
Nie
39%
Nie wiem
14%