MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 22 września
im. Maurycego, Tomasza

Kolejne ofiary na drodze

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 9 stycznia 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 9 stycznia 2007, 16:31
Autor: Angelika Grzywacz
Fot. Judyta Babiarz
W poniedziałek nieostrożny kierowca potrącił dwóch pieszych. To kolejny groźny wypadek, do jakiego doszło na naszych drogach.
Na drodze między Jelenią Góra a Dziwiszowem kierowca wpadł w poślizg, uderzył w drzewo a następnie przedachował ze skarpy na parking przy ogródkach działkowych. Kierowca został zabrany do szpitala.

W niedzielę na ulicy Wolności, na drodze jednokierunkowej w okolicach Kredyt Banku doszło do śmiertelnego wypadku. Potrącona przez kierowcę kobieta zmarła w szpitalu. Wina w tym przypadku była po stronie pieszej. Do kolejnego tragicznego zdarzenia doszło w poniedziałek. Tym razem winę ponosi kierowca. Kierujący Audi A 4 wjechał w dwóch pieszych, którzy przechodzili zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Te dwa przypadki w ostatnim czasie są jednymi z wielu.
- Jak wynika z ostatnich ustaleń, największa liczba wypadków i kolizji w ostatnim czasie jest właśnie z udziałem pieszych - mówi naczelnik Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, Maciej Dyjach. - Tendencja ta, niestety, stale rośnie.
Winę za tego typu zdarzenia ponoszą po połowie zarówno piesi, jak i kierowcy. Jedni i drudzy muszą się liczyć, ze niestosowanie się do zasad ruchu drogowego może skończyć się tragicznie. Ponadto, są przewidziane kary.
- Za wejście na przejście dla pieszych tuż przed jadącym autem, pieszy zapłaci 50 zł mandatu, za przejście natomiast poza pasami 100 złotych, przejście na czerwonym świetle kosztuje 250 złotych - mówi Maciej Dyjach. Kierowca natomiast, wyprzedzający pojazd, który zatrzymał się by przepuścić pieszych może zostać ukarany mandatem w wysokości od 20 do 500 złotych oraz dziesięcioma punktami karnymi.
Zwiększyła się liczba zdarzeń nie tylko w udziałem pieszych. W weekend na drodze między Jelenią Góra a Dziwiszowem kierowca wpadł w poślizg, uderzył w drzewo a następnie przekoziołkował ze skarpy na parking przy ogródkach działkowych.
Na dużą liczbę wypadków wpływa typowo jesienna pogoda, a w związku z tym ograniczona widoczność, nieznajomość prawa ruchu drogowego zarówno pieszych, jak i kierujących. Do najbardziej niebezpiecznych miejsc w Jeleniej Górze należą przejścia, w których ruch jest duży.
- Są to : rejon małej poczty, ulice Wolności, Wojska Polskiego, Różyckiego w okolicy targowiska oraz odcinek ulicy jednokierunkowej Wojska Polskiego i przejście przy Jubilacie – ostrzega Maciej Dyjach. W tych miejscach zarówno piesi, jak i kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność.
Nie tylko w tych miejscach należy zachować ostrożność. Piesi muszą pamiętać, że nawet na przejścia dla pieszych nie wolno wkraczać tuż przed jadącym samochodem, natomiast kierujący muszą w końcu zdać sobie sprawę, że nie są władcami dróg. Wówczas rywalizacja piesi kontra kierowcy zamieni się we współpracę, dzięki której można wspólnie uratować życie wielu z nas.

Ogłoszenia

Czytaj również

Debata o szlaku "Dolina Bobru"

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

Komentarze (38) Dodaj komentarz

~cezar 9-01-2007 12:41
W miejscach wymienionych jako niebezpieczne,policji jakoś nie widać.
~do autorki tekstu 9-01-2007 12:54
co to znaczy cytuje:" Na miejscu była pasażerka a kierowca został zabrany do szpitala." to co z tą pasażerką było w końcu?
~fantom 9-01-2007 13:28
o co chodzi z "tą pasażerką" co to "na miejscu była"?, w 5 linijce tekstu - bo sensu sie nie mogę doszukać
~zenek 9-01-2007 13:31
na miejscu czego byla ta pasazerka?
~PARIS55. 9-01-2007 13:49
Zainstalowac dodatkowe swiatla na pasach.W niektorych krajach juz od dawna sa oswietlone przejscia dla pieszych.A inna sprawa w Jeleniej Gorze jest ciemno jak w d.... u negra.
~Agnieszka 9-01-2007 15:10
...pasazerka pozostala na miejscu wypadku (prawdopodobnie bez obrazen cielesnych),natomiast rannego kierowce odtransportowano do szpitala. Hej,PARIS55,zawsze wydawalo mi sie ,ze u kazdego w pewnej czesci ciala jest ciemno...
~em 9-01-2007 15:13
Rzeczywiście, ostatnie dni to jakaś epidemia ludzi wchodzących przed samochód bez zerknięcia na ulicę - zwłaszcza w miejscach, gdzie nie ma przejść. Drodzy Państwo, zasada ograniczonego zaufania także wobec pieszych!
~nitroxin 9-01-2007 16:41
kilka dni temu na jednokierunkowym odcinku ulicy Morcinka wyszedł mi pod koła z między dwóch ciasno zaparkowanych pojazdów starszy pan, nawet nie spojrzał czy coś jedzie czy nie. APELUJĘ DO KIEROWCÓW UWAGA NA STARSZYCH LUDZI ONI NIE MYŚLĄ RACJONALNIE STWARZAJĄ WIĘKSZE ZAGROŻENIE NIŻ DZIECI.DZIECIAKOM MOŻNA WYBACZYĆ ALE DOROSŁYM LUDZIOM???
~waja 9-01-2007 16:46
Ludzie giną ale za to miasto oszczędza na oświetleniu.Istny ciemnogród, lepiej było nawet za komuny. Bywa, że nawet ul. Wolności trzeba jechać na "długich"
~do waja 9-01-2007 18:39
to tez prawda, dzisiaj zwrocilem uwage ze na pilsudkiego w okolicach filharmoni od pol roku gasna uliczne latarnie i praktycznie caly czas jest zupelnie ciemno...
~kierowca 9-01-2007 18:55
Panie Cezar co należy rozumieć "przez miejsca niebezpieczne "czy wszędzie tam winien stać policjant? ilu trzeba policjantów, a może należy w tych miejscach jeździć woniej , a piesi przechodzić uważnie.Nie na tym polega aby stali policjanci czy strażnicy miejscy należy tylko przestrzegać podstawowych zasad ruchu drogowego, które już ucza w przedszkolach, a będzie napewno bezpieczniej.
~mk 9-01-2007 19:28
CIEMNO JAK W RUMUNII. A TAM PRZED LAMPą NAFTOWą BYłA ELEKTRYCZNOść- NAS TEż TO CZEKA - ZRESZTą I TAK NIEDłUGO OSTATNI ZGASI śWIATłO
~szyszka 9-01-2007 20:14
ostatnio przechodziłam na przejściu dla pieszych (koło Ronda), mając zielone światło. Zawsze się rozglądam zanim wejdę (to już nawyk). I nagle przede mną przejeżdza samochód, który nie raczył nawet zwolnić. Kto ma pierwszeństwo ja czy kierowca na warunkowym?! Bo moim zdaniem ja Ale to jest na porządku dziennym takie zachowanie na tym skrzyżowaniu kierowców
~kierowca 9-01-2007 20:14
W którym miejscu Wojska Polskiego jest jednokierunkowa??
~Emeryt 9-01-2007 20:37
No wreszcie Policjant powiedział, że piesi to nie święte krowy i włażąc nawet na przejściu komuś pod maskę (albo wypychając klona w wózku) muszą liczyć się z mandatem. Droga jest dla aut a dla pieszych są na niej tylko przejścia, na których bardzo muszą uważać.
~elekt 9-01-2007 20:53
Najwyższy czas sprawdzić,czy w miejscach w których dochowdzi do potrąceń pieszych,jest właściwe natężenie oświetlenia ) np na przejsciach dla pieszych ). Sam jestem kierowcą i mogę powiedzieć, że oświetlenie przejść dla pieszych nie spełnia wymagań norm.
~prawnik 9-01-2007 21:10
Do Pani Szyszki w takiej sytuacji należy zapisać nr rej.pojazdu i złożyć ustne zawiadomienie o popełnionym wykroczeniu na policji i taki kierowca zostanie dokładnie rozliczony
~życiowy 9-01-2007 23:51
W wielu przypadkach same przejścia są źle oznakowane tz. pomalowane są tylko pasy dla pieszych. Skąd kierowca ma wiedzieć o przejściu znajdującym się w danym miejscu skoro niema dla niego widocznych znaków drogowych.
~zyczliwy 9-01-2007 23:54
do prawnik: lol niezly z Ciebie prawnik. Nie pisz glupot, bo jeszcze ktos uwierzy. Od kiedy policja karze mandatami po zawiadomieniu ustnym? hehehe A jesli jakis inteligenciak sie trafi w policji to po prostu nie przyjmujesz mandatu i koniec. Sprawa w sadzie wygrana. Czasami warto znac swoje prawa, prawda?:)
~jeleniogórzanka 10-01-2007 0:00
Ej Panie Emeryt ale tam w reportażu jest też napisane, że kierowcy to też nie są władcy dróg.
~życiowy 10-01-2007 0:04
Cytuje. ,,Za wejście na przejście dla pieszych tuż przed jadącym autem, pieszy zapłaci 50 zł mandatu, za przejście natomiast poza pasami 100 złotych, przejście na czerwonym świetle kosztuje 250 złotych - mówi Maciej Dyjach" Pieszy ma pierszeństwo będąc już na pasach, lecz nie może również zmieniąć prędkości i kierunku przechodzenia, co również podleka karze.
~życiowy 10-01-2007 11:01
przepraszam, podlega :)
~poskromniony 10-01-2007 16:24
do życzliwego:to nie lol "rozliczenie" to nie tylko postępowanie mandatowe, w tej sytuacji jest jeszcze wniosek do sądu i po takim zgłoszeniu policja właśnie tak robi, sam to odczułem, ponadto sąd nie jest taki łaskawy jak piszesz.Zyczliwy pczytaj sobie kodeks postępowania o wykroczeniu i kodeks wykroczeń.też byłem taki "Kozak" ale mnie wyleczyli.
~Oj Panie Dyjach 10-01-2007 16:59
Oj Panie Dyjach statystyka bezpieczeństwa na drogach w mieście gwałtownie spada, chyba nie będzie premii....
~Do szyszka 10-01-2007 17:03
Organizacja ruchu na skrzyzowaniu "koło ronda" jest poj...b...i dlatego takie sytuacje mają miejsce. Jadący ul. Ogińskiego od szpitala mając światło zielone nie wiedzą że piesi po lewej stronie nagle bedą mieć też zielone i dlatego dochodzi do sytuacji że piesi patrząc tylko na sygnalizator wchodzą prosto pod jadące poj.
~pieszy 10-01-2007 19:30
pieszy też jest użytkownikiem ruchu,takie skrzyżowania sa nie tylko w jelonce ale też w innych miastach, ponadto w takiej sytuacji tez obowiązuje zasada prawej strony i w tej sytuacji niestety piszy ma pierwszestow.
~Jola 10-01-2007 19:41
6 grudnia koło salonu samochodowego renault został potrącony mój kuzyn.Na tym przejściu straciło życie już wiele osób, kuzyn także zmarł a władze nic nie robią. To skandal.
~mundurowy 10-01-2007 20:37
ludzie łażą jak świete krowy, nawet widok radiowozu nie odstrasza jakiejś starszej babki jak przełazi przez przejście na czerwonym, a spróbuj wypisać mandat za 250 zł to zaraz pretensje że "ma małą rente i że sie jej czepiają lepiej by się wzieli za łapanie złodzieji a nie czepiają się staruszki" którą później rozjedzie auto i wina spadnie na kierowce " niewinnego"
~Obserwator 10-01-2007 21:01
Dla mnie to jest wszystko bez sensu bo drogówka trzepie sobie wyniczki na Jana Pawła żeby jak najwięcej mandatów sprzedać a kolizje robi kto inny Dlaczego nie ma sprawiedliwości mieście!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Skoro tylko oni są przeszkoleni do tej roboty
~Lusia 10-01-2007 22:36
Do PRAWNIKA - A jak ktoś kogoś chce zgnoić, to może podać jego nr rej.i POLICJA będzie sobie głowę zawracała rozliczaniem
~zyczliwy 11-01-2007 0:09
poskromniony - i przy takim zgloszeniu nic Ci nie moga zrobic. Jesli dostales grzywne czy cos podobnego, trzeba bylo sie odwolywac. Ja tak samo moge powiedziec, ze przejechales kolo mnie na czerwonym swietle i co? NIC! Policja musi widziec cala sytuacje, by zareagowali. Bo kto pieszemu uwierzy jak ja w aucie mam 2 swiadkow, ze jednak na przejsciu nikogo nie bylo?!
~kris 14-01-2007 0:43
Niech ktoś z drogowców przejedzie się wieczorkiem przez ulicę bacewicz - ciekawe czy dane mu bedzie dostrzec przechodniów na pasach. Na tej ulicy wieczorem, a szczególnie przy opadach deszczu zero widoczności.
~ulises2 16-01-2007 18:35
A MOŻE DOŚWIETLIĆ PRZEJŚCIA DLA PIESZYCH,WYSTARCZY W LATARNIACH (będących blisko przejścia przez jezdię)WYMIENIĆ "LAMPY"NA MOCNIEJSZE.ZAWSZE TO MOŻE KOMUŚ URATUJE ŻYCIE.
~slawulek 16-01-2007 21:24
A moze przed pasami garby porobic???
~hiehie 16-01-2007 22:04
Policja to ludzie...Ludzie ktorzy maja nas chronic...A tak naprawde to oni nas gnebia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!...jest urzadzane polowanie na kierowcow!!!nie moge przejechacv wieczorem przez jelenia bez zatrzymania przez patrol policyjny,mimo ze jade zgodnie z przepisami:(...i czepiaja sie tylko o wszystko!!!raz wyjechalem spod baletow,zatrzymali mnie bo nie mialem swiatla.Kazali dmuchac w trabke,wynik 000 mowi sam za siebie ,ale to im nie wystarczylo!To drogie podejscie,znow wynik 000..nie zlapali mnie na tym to juz ,prosze otworzyc bagaznik,prosze pokazac gasnice,trojkat...no i mandat 0 3 w nocy:(nie lubie ich!!!!
~do hiehie 17-01-2007 17:24
Oni od tego są, jak Ci się nie podoba to przesiądz się na MZK albo TAXI. Myślisz z Policjanci to jasnowidze i przed kontrolą wiedzą kto jedzie pijany, tylko na podstawie zwykłych kontroli mogą wyłapywać pijaków, a takich najwięcej jedzie właśnie po baletach. A to że nie miałeś trójkąta czy gaśnicy to pretensje miej do siebie że szkoda ci 20 zł.bo tyle to kosztuje.
~adamS 21-01-2007 12:54
@ do hiehie - człowieku - zatrzymali Cie bo nie miales swiatel - widzisz w tym cos dziwnego ? - ciesz się ze nie przetrzepali Ci auta pod kątem technicznym - mieli prawo - Brawo Policja - wylapujcie pajaców!
~gnypu 4-02-2007 6:32
zrobiom sie i latają autem d...le....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Nastolatkę odnaleziono

Kolizja na Wolności

To było bezpieczne?

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
775
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%