MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Kolejne nowoczesne pociągi w regionie

Wiadomości: Region
Środa, 15 czerwca 2016, 7:34
Aktualizacja: 7:38
Autor: DUM
Fot. Użyczone/DUM
Jedenaście nowoczesnych pociągów wzmocni ofertę przewozową Kolei Dolnośląskich. Pierwsze pojazdy już w przyszłym roku wyruszą z pasażerami na dolnośląskie tory. Wczoraj (14.06) marszałek Cezary Przybylski i Jerzy Michalak, członek zarządu województwa, przedstawili plany zakupu nowego taboru. Samorząd Województwa Dolnośląskiego przeznaczy na ten cel ponad 250 milionów złotych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020.

Nowoczesny tabor będzie z pewnością odpowiadał potrzebom podróżujących po Dolnym Śląsku pasażerów. Przede wszystkim będą to pojazdy długie, pięcioczłonowe, mieszczące ponad pół tysiąca podróżnych, w tym posiadające od 220 do 260 miejsc siedzących. Nowe pociągi rozwiną prędkość nie mniejszej niż 160 km/h, maksymalnie wykorzystując zmodernizowane odcinki kolejowe. Pojazdy będą klimatyzowane i niskopodłogowe, ułatwiając korzystanie z nich osobom niepełnosprawnym. Nowe pojazdy będą klimatyzowane i dla bezpieczeństwa podróżnych wyposażone w monitoring oraz w nowoczesne systemy informacji pasażerskiej, w tym systemy informujące o możliwych przesiadkach zarówno do innych pociągów regionalnych i międzywojewódzkich jak również o np. możliwości dojazdu z dworca w określone miejsce z wykorzystaniem komunikacji miejskiej.

- Dostawa pierwszych, nowych pociągów nastąpi pod koniec 2017 roku, natomiast przetarg rozpisany zostanie jeszcze w tym roku. Na zakup pociągów przeznaczymy ponad 250 mln zł z czego 80% wartości będzie stanowiło dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Pojazdy zostaną skierowane do obsługi linii: Wrocław – Międzylesie (Lichkov), Wrocław – Węgliniec, Legnica – Lubin – Głogów, Wrocław – Rawicz, Wrocław – Jelcz Laskowice oraz innych zelektryfikowanych linii kolejowych na obszarze Dolnego Śląska. Nowe pociągi będą obsługiwały połączenia kolejowe w barwach Kolei Dolnośląskich – regionalnego przewoźnika realizującego przewozy kolejowe na zlecenie Samorządu Województwa. Obecnie Koleje Dolnośląskie dysponują ponad 40 nowymi i zmodernizowanymi pociągami obsługującymi ruch pasażerski na terenie Dolnego Śląska. Całe zamówienie na nowe składy zostanie zrealizowane w 2018 roku.

W województwie dolnośląskim eksploatowanych jest ponad 1,7 tys. kilometrów linii kolejowych, w tym na blisko 1,3 tys. kilometrów odbywa się ruch pasażerski. To czyni Dolny Śląsk jednym z regionów o najgęstszej sieci kolejowej kraju. W ubiegłym roku Koleje Dolnośląskie przewiozły ponad 5 milionów podróżnych. Koleje Dolnośląskie oferując rozbudowaną sieć połączeń regionalnych umożliwiają komunikację bezpieczną, szybką, omijającą zatłoczone w godzinach szczytu drogi i ulice miast.

Nowoczesna, punktualna kolej, którą oferujemy jest alternatywą dla komunikacji samochodowej. Doświadczenie pokazuje, że nasze połączenia cieszą się ogromnym zainteresowaniem podróżnych, dlatego zamawiamy pociągi 5-członowe, które przyjmą na pokład jeszcze więcej pasażerów – mówi Jerzy Michalak, członek zarządu województwa odpowiedzialny za kolej.

Pojazdy będą wyposażone w: klimatyzację, wygodne fotele z dostępem do gniazd zasilania 230 V, · system informacji pasażerskiej, monitoring wnętrza pojazdu, automaty biletowe, wi–fi, dostosowanie do obsługi osób niepełnosprawnych, liczbę miejsc – 520, w tym siedzących – około 260.

Ogłoszenia

Czytaj również

Koło ratunkowe dla Flory?

Wyjątkowy spektakl, wyjątkowi aktorzy

Maraton charytatywny

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~zaboberek 15-06-2016 8:57
Czy Jelenia Góra nie należy do Regionu Dolnośląskiego?Czy Pendolino to już wszystko?
~... 15-06-2016 11:45
Tylko trzy razy podkreślono że pociągi będą klimatyzowane?;-) Jakby to nie był już standard!
~ 15-06-2016 11:52
arystokrata z klimą,otwórz sobie okno,i sie umyj przed podróżą,bedzie ok.
~Miś 15-06-2016 17:40
Tych dyrektorów, naczelników z biurokracji PKP którzy to pozamykali linie kolejowe nawet te rentowne to powinni ich wyrzucić z pracy bo więcej przez nich szkód niż korzyści. Dla przykładu Czesi na drugorzędnych liniach już od ok. 5 lat mają niemal wszystkie pociągi klimatyzowane i nowoczesne. Niestety tylko my raczkujemy albo cofamy się do tyłu z postępem techniki.
~do misia 15-06-2016 18:20
kurna misiu jak ty to robisz, że cofasz się do tyłu ? cofnij się do przodu i przestań żreć ten miód, bo nie wiesz co piszesz !
~Miłośnik Kolei 16-06-2016 0:37
Autor komentarza z 18:20 dobrze mówi, polać mu

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Od poniedziałku będą utrudnienia w ruchu (komunikat)

Trudno tak żyć!

Wybory coraz bliżej. PiS apeluje

Koncert na rzecz pogorzelców

Rajd zdewastował las?

Sonda

Rowerzyści też powinni zdawać egzamin na prawo jazdy?

Oddanych
głosów
666
Tak
53%
Nie
43%
Nie mam zdania
4%