MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 16 lipca
im. Marii, Mariki

Kolejne nowoczesne pociągi w regionie

Wiadomości: Region
Środa, 15 czerwca 2016, 7:34
Aktualizacja: 7:38
Autor: DUM
Fot. Użyczone/DUM
Jedenaście nowoczesnych pociągów wzmocni ofertę przewozową Kolei Dolnośląskich. Pierwsze pojazdy już w przyszłym roku wyruszą z pasażerami na dolnośląskie tory. Wczoraj (14.06) marszałek Cezary Przybylski i Jerzy Michalak, członek zarządu województwa, przedstawili plany zakupu nowego taboru. Samorząd Województwa Dolnośląskiego przeznaczy na ten cel ponad 250 milionów złotych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020.

Nowoczesny tabor będzie z pewnością odpowiadał potrzebom podróżujących po Dolnym Śląsku pasażerów. Przede wszystkim będą to pojazdy długie, pięcioczłonowe, mieszczące ponad pół tysiąca podróżnych, w tym posiadające od 220 do 260 miejsc siedzących. Nowe pociągi rozwiną prędkość nie mniejszej niż 160 km/h, maksymalnie wykorzystując zmodernizowane odcinki kolejowe. Pojazdy będą klimatyzowane i niskopodłogowe, ułatwiając korzystanie z nich osobom niepełnosprawnym. Nowe pojazdy będą klimatyzowane i dla bezpieczeństwa podróżnych wyposażone w monitoring oraz w nowoczesne systemy informacji pasażerskiej, w tym systemy informujące o możliwych przesiadkach zarówno do innych pociągów regionalnych i międzywojewódzkich jak również o np. możliwości dojazdu z dworca w określone miejsce z wykorzystaniem komunikacji miejskiej.

- Dostawa pierwszych, nowych pociągów nastąpi pod koniec 2017 roku, natomiast przetarg rozpisany zostanie jeszcze w tym roku. Na zakup pociągów przeznaczymy ponad 250 mln zł z czego 80% wartości będzie stanowiło dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Pojazdy zostaną skierowane do obsługi linii: Wrocław – Międzylesie (Lichkov), Wrocław – Węgliniec, Legnica – Lubin – Głogów, Wrocław – Rawicz, Wrocław – Jelcz Laskowice oraz innych zelektryfikowanych linii kolejowych na obszarze Dolnego Śląska. Nowe pociągi będą obsługiwały połączenia kolejowe w barwach Kolei Dolnośląskich – regionalnego przewoźnika realizującego przewozy kolejowe na zlecenie Samorządu Województwa. Obecnie Koleje Dolnośląskie dysponują ponad 40 nowymi i zmodernizowanymi pociągami obsługującymi ruch pasażerski na terenie Dolnego Śląska. Całe zamówienie na nowe składy zostanie zrealizowane w 2018 roku.

W województwie dolnośląskim eksploatowanych jest ponad 1,7 tys. kilometrów linii kolejowych, w tym na blisko 1,3 tys. kilometrów odbywa się ruch pasażerski. To czyni Dolny Śląsk jednym z regionów o najgęstszej sieci kolejowej kraju. W ubiegłym roku Koleje Dolnośląskie przewiozły ponad 5 milionów podróżnych. Koleje Dolnośląskie oferując rozbudowaną sieć połączeń regionalnych umożliwiają komunikację bezpieczną, szybką, omijającą zatłoczone w godzinach szczytu drogi i ulice miast.

Nowoczesna, punktualna kolej, którą oferujemy jest alternatywą dla komunikacji samochodowej. Doświadczenie pokazuje, że nasze połączenia cieszą się ogromnym zainteresowaniem podróżnych, dlatego zamawiamy pociągi 5-członowe, które przyjmą na pokład jeszcze więcej pasażerów – mówi Jerzy Michalak, członek zarządu województwa odpowiedzialny za kolej.

Pojazdy będą wyposażone w: klimatyzację, wygodne fotele z dostępem do gniazd zasilania 230 V, · system informacji pasażerskiej, monitoring wnętrza pojazdu, automaty biletowe, wi–fi, dostosowanie do obsługi osób niepełnosprawnych, liczbę miejsc – 520, w tym siedzących – około 260.

Ogłoszenia

Czytaj również

Drzymały i Flisaków gotowe – od kiedy MZK?

Interaktywne centrum w budowie u strażaków

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~zaboberek 15-06-2016 8:57
Czy Jelenia Góra nie należy do Regionu Dolnośląskiego?Czy Pendolino to już wszystko?
~... 15-06-2016 11:45
Tylko trzy razy podkreślono że pociągi będą klimatyzowane?;-) Jakby to nie był już standard!
~ 15-06-2016 11:52
arystokrata z klimą,otwórz sobie okno,i sie umyj przed podróżą,bedzie ok.
~Miś 15-06-2016 17:40
Tych dyrektorów, naczelników z biurokracji PKP którzy to pozamykali linie kolejowe nawet te rentowne to powinni ich wyrzucić z pracy bo więcej przez nich szkód niż korzyści. Dla przykładu Czesi na drugorzędnych liniach już od ok. 5 lat mają niemal wszystkie pociągi klimatyzowane i nowoczesne. Niestety tylko my raczkujemy albo cofamy się do tyłu z postępem techniki.
~do misia 15-06-2016 18:20
kurna misiu jak ty to robisz, że cofasz się do tyłu ? cofnij się do przodu i przestań żreć ten miód, bo nie wiesz co piszesz !
~Miłośnik Kolei 16-06-2016 0:37
Autor komentarza z 18:20 dobrze mówi, polać mu

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Akcja krwiodawstawa w areszcie śledczym

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Nowy przystanek w Łupkach

Przebudowa drogi nr 2273D

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
818
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
14%