MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 2 lipca
im. Marii, Urbana

Kolejne marzenie małych jeleniogórzan spełnione!

Wiadomości: Kraj/Jelenia Góra
Sobota, 8 czerwca 2013, 8:25
Aktualizacja: Niedziela, 9 czerwca 2013, 6:52
Autor: Org
Fot. Organizatorzy
– Właśnie wróciliśmy z trzydniowej wycieczki do Krakowa, na którą pojechały dzieci z domów dziecka „Nadzieja”, „Dąbrówka”, z Pogotowia Opiekuńczego, nastolatki wytypowane przez TPD, szkoły podstawowe, świetlice społeczne. Znaleźli się w tej grupie także uczniowie wyróżnieni za wybitne osiągnięcia w nauce – napisali do nas organizatorzy akcji „Moje Marzenie”.

To już szósta wycieczka zorganizowana w ramach akcji: „Moje Marzenie”, która ma na celu niesienie pomocy dzieciom z domów dziecka i niezamożnych rodzin. Akcja prowadzona jest od dziesięciu lat i nie jest związana z żadną fundacją. Jest to działalność charytatywna i istotą tego przedsięwzięcia jest uszczęśliwienie małych istot i pokazania im innego świata, który może stać się dla nich osiągalny.

- Pomagają nam w tym wspaniali ludzie, prestiżowe firmy i instytucje. Tak było i w tym przypadku. Hotel Sandra SPA w Karpaczu, który już od pięciu lat jest współorganizatorem naszej akcji, pomógł nam w organizacji wycieczki i zasponsorował przejazd do Krakowa i wiele innych atrakcji. Pomógł też hotel Gołębiewski z Karpacza, a także firma Krycha, z którą pojechaliśmy na wycieczkę – opowiadają.

W tym miejscu należą się podziękowania także hostelowi Flamingo z Krakowa, który zaprosił dzieci na trzydniowy bezpłatny pobyt. Właściciele udostępnili nam cały obiekt mieszczący się w samym centrum miasta – kilkadziesiąt metrów od Sukiennic. W przytulnych pokojach, pięknej świetlicy z dostępem do internetu i nowocześnie urządzonej kuchni dzieci mogły szaleć do woli i czuć się jak w domu.

A oto relacja z wyprawy:
"Do ostatniej chwili baliśmy się o pogodę i przygotowaliśmy alternatywny plan. Na szczęście nie było to konieczne. Po kilku dniach deszczu Kraków przywitał nas pięknym słońcem.
Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzenie wspaniałego Muzeum Lotnictwa. Mogliśmy poznać historię samolotów, zobaczyć unikatowe eksponaty, zasiąść za sterami rządowego śmigłowca. Mielimy także warsztaty fotograficzne i konkurs wiedzy na temat lotnictwa. Zwyciężyła grupa Gosi, która otrzymała piękne albumy tematyczne, zaś pozostałe dzieci obdarowane zostały encyklopediami i książkami. Dziękujemy!
Następnym punktem programu był Ogród Doświadczeń, który zrobił na dzieciach ogromne wrażenie. Mogły tam przeprowadzać przeróżne doświadczenia i poznać prawa fizyki w praktyce. Kalejdoskop, kołyska Newtona, obrotowa platforma i sprzężone huśtawki to tylko nieliczne z atrakcji.

Tego samego dnia jedliśmy jeszcze wspaniałe ręcznie lepione pierogi w restauracji „Miód i Wino”. Rekordzistą został 10-letni Marian, który zjadł aż 14 pierogów. To chyba najlepsza reklama dla restauracji…
Wieczorem weszliśmy na wieżę Kocioła Mariackiego, która w tym roku nie jest dostępna dla turystów. Ale nie dla jeleniogórskich dzieci! Po pokonaniu 239 schodów mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę Krakowa i bajkowy zachód słońca. Hejnalista opowiedział nam legendy związane z tym miejscem, a potem grał hejnał – na cztery strony świata. Włodzio wraz z Marianem mogli pociągnąć liny, które wprawiały w ruch dzwon. Całe miasto słyszało dźwięk wybijający godzinę ósmą.

Następnego dnia zwiedzaliśmy Zbrojownię i Skarbiec na Wawelu, dzieci odwiedziły też grotę Smoka Wawelskiego. Do historii przejdzie zapytanie jednego z uczestników wycieczki: „A co robimy po tym Waflu?” (chodziło o Wawel).

Po tym „Waflu” była wizyta w Wieliczce. Oprowadzały nas po niej dwie przewodniczki, które poświęciły nam nieodpłatnie czas dokładając wszelkich starań, aby dzieci jak najwięcej dowiedziały się o tym wspaniałym miejscu wpisanym na listę UNESCO. Blisko 3 kilometry krętych korytarzy, 800 schodów do pokonania i zejście na głębokość 135 m pod ziemię to wspaniała atrakcja.
Tego samego dnia odwiedziliśmy jeszcze włoską restaurację Magdy Gessler - Marcello mieszczącą się na rynku. Zostaliśmy zaproszeni na wspaniały obiad – pizza, pasta, lody, ciastka. Wszystko pyszne, przygotowane na miejscu. Nie spodziewaliśmy się tak wspaniałego przyjęcia, za które serdecznie dziękujemy.

Byliśmy także w Podziemiach Rynku, gdzie mogliśmy wczuć się w atmosferę Krakowa sprzed siedmiuset lat. Mogliśmy zobaczyć ekran z pary wodnej, kilkaset modeli w trójwymiarze, a także powędrować pod ziemią wokół Sukiennic.

Na dzieci czekała jeszcze niespodzianka – wizyta w Manufakturze Czekolady, gdzie mogły dowiedzieć się wszystkiego o historii czekolady, poznać stare receptury i zobaczyć, jak tworzone są czekoladowe dzieła sztuki – anioły, buciki, serduszka, piłki, koniki na biegunach. Każde dziecko dostało czekoladowy upominek. Ale to nie koniec – była jeszcze wizyta w restauracji McDonalds, która ufundowała dla dzieci zestawy Happy Meal. Późnym wieczorem rozdaliśmy wszystkim uczestnikom wycieczki upominki i nagrody za wzorowe zachowanie, pomoc, przygotowanie programu artystycznego. Wśród nagród znalazły się książki ufundowane przez firmę AD REM z Jeleniej Góry, za które serdecznie dziękujemy.
Ostatni dzień wycieczki nazwaliśmy dniem medialnym i takim właśnie był.

Rano – niespodzianka – wizyta w najlepszym na świecie trójwymiarowym kinie IMAX. Specjalnie dla nas odbył się seans pt. „Dzikie z Natury”. Film opowiadał o orangutanach i słoniach, które po uratowaniu przed śmiercią przystosowywane były do życia w naturze. Efektów 3D nie można opisać słowami!
Po wizycie w kinie udaliśmy się na plan filmowy serialu W-11, gdzie mogliśmy zobaczyć, jak kręcone są sceny w plenerze. Dzieci zachwycone były, że mogą spotkać ulubionych bohaterów serialu, zebrać autografy, zrobić sobie z nimi zdjęcia…

Po pysznym domowym obiedzie w folklorystycznej restauracji „U Zalipianek” udaliśmy się z wizytą do rozgłośni RMF FM. Oprowadzanie wycieczek nie jest w zwyczaju radiowców, ale nam udało się poznać tajniki tej stacji i dowiedzieć się o realizowanych tam programach radiowych. Odwiedziliśmy miejsca, w których tworzy się muzykę, reklamy, w których nagrywa się programy na żywo. Byliśmy świadkami emisji Faktów RMF FM.

Na koniec jeszcze jedna wizyta – tym razem w studio TVN. Dla wielu dzieci był to gwóźdź programu. Mogły poznać tajniki telewizji, odwiedzić studio, w którym kręcony jest program: „Rozmowy w Toku”, zobaczyć plany seriali: „Szpital” i „Julka”, poznać triki filmowe, nauczyć się obsługiwać profesjonalną kamerę. TVN nagrało też dla nas pamiątkowy filmik.

Wycieczka bardzo się udała, pogoda dopisała, na naszej drodze pojawili się sami życzliwi i mili ludzie. Pozostało setki wspomnień, niezapomniane wrażenia i tysiące zdjęć.
Dziękujemy wszystkim za pomoc! - Organizatorzy

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkania z Beatą Kempą

Mapa ku przestrodze

Tablica przy szlaku

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~jelonn 8-06-2013 8:57
Super wyjazd , gratulacje dla organizatorów i darczyńców.Wielkie brawa !
~bb 8-06-2013 9:41
Jak dobrze zobaczyć uśmiechnięte buziaki. Widać, że wycieczka będzie niezapomnianym przeżyciem. Chciałabym pogratulować TWÓRCOM prac plastycznych -tematycznych...ABSOLUTNA REWELACJA!!!!!! Dzieciaki!!!MACIE TALENT!!!
~ 8-06-2013 13:54
W hostelu Flamingo było super . Mogliśmy szaleć i robić zieloną noc. Obok był Mc. Donald 's i jedliśmy pyszne kolacje. Zwiedzaliśmy również wiele ciekawych zabytków takie jak Wieliczka ,kościół Mariacki,muzeum lotnictwa i manufaktura czekolady. bardzo podobała nam się ta wycieczka w Krakowie.Dziękujemy również organizatorom i sponsorom. Dom dziecka ,,Nadzieja"
~ 8-06-2013 14:10
fajne było to kino
~ 8-06-2013 14:11
Dziękujęmy hotelowi SANDRA
~Karolina123 8-06-2013 14:13
i pani Magdzie Gessler
~włodzio 8-06-2013 14:25
dziękujemy hotelowi Gołębiewskiemu, że pomógł w wycizeczce
~Nikola 8-06-2013 14:27
byliśmy w solniczce wielliczce
~Kuba Wojarowi cz 8-06-2013 14:31
Bardzo dziękujemy Pani Grażynce Roman z Wieliczki ze nas porowaqdziła za darmo i tej drugiej PANI też!
~Marian PUK 8-06-2013 14:34
Dziękujemy PaNI ŻANETCE, ZOSi, PANU Markowi i Romkowi panu Doktorowi JARKOWI, który się nami opiekował
~angelika puk 8-06-2013 14:39
dziekujemy wszystkim sponsorom i tym którzy nas zaprosili była świetna zabawa
~krysia p 8-06-2013 14:41
byla fajna wycieczka
~Paweł B. 8-06-2013 17:06
Dziękuję wszystkim organizatorom i sponsorom, a w szczególności Hostelowi Flamingo, Hotelowi Sandra Spa i Magdzie Gessler. Dziękuje za cierpliwość opiekunów.
~ 8-06-2013 18:33
Wycieczka była super, pogoda super, masa atrakcji.
~J.Kramarczuk 8-06-2013 21:27
Wyjazd do Krakowa zorganizowany w ramach akcji "Moje Marzenie" mógł odbyć się nie tylko dzięki wsparciu finansowemu sponsorów - hoteli "Sandra" i "Gołębiewski", z pomocą których opłaciliśmy przejazd, dwa posiłki, seans filmowy i nagrody dla dzieci, ale także dzięki wielu innym osobom i ich małym gestom. Mariusz Hubaczek z Legnicy przywiózł specjalnie dla dzieci cały samochód soków, Regina z AD Rem zaopatrzyła nas w książki i gadżety, rodzice dzieci ze Szkoły Podstawowej w Podgórzynie zorganizowali prowiant, upiekli pyszne ciasta. We wszystkich atrakcjach w Krakowie uwzględnionych w programie uczestniczyliśmy nieodpłatnie dzięki wsparciu życzliwych Krakowian.
~J.Kramarczuk 8-06-2013 21:29
Chcemy także podziękować jeleniogórskiemu lekarzowi - Jarosławowi Dawiskiba, który przed dwoma laty przyłączył się do naszej akcji i także tym razem uczestniczył w wycieczce służąc pomocą medyczną wszystkim uczestnikom. Bardzo pomogli nam także wspaniali wychowawcy - pani Zosia Broniszewska, Żaneta Babul i Marek Bartecki, którzy świetnie radzili sobie z najbardziej rozbrykanymi maluchami.
~i jeszcze 9-06-2013 7:38
A duszą wszystkiego jest Pani Joasia K., której dzieci są wdzięczne i mogą to okazać a nam pozostaje ją podziwiać :)
~sisi 9-06-2013 12:02
Fajna akcja.
~sisi 9-06-2013 12:07
I jeszcze będziemy chcieli coś w przyszłości zorganizować bo dzieci są za. Kamil
~ 10-06-2013 9:46
Kraków i Karpacz - brawo. A pomogło też nasze miasto?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ścieżka edukacyjna "Przygoda w górach"

Plaża nad Bobrem otwarta

Rondo – czy w tym roku się uda?

Informacja wojewody w sprawie koronawirusa

Jest absolutorium, czy będzie referendum?

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
963
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%