MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 6 lipca
im. Dominiki, Łucji

Kolejne lato bez kąpieliska w Sobieszowie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 4 lipca 2008, 7:10
Aktualizacja: Sobota, 5 lipca 2008, 7:54
Autor: KTL
Fot. KTL
Pod Chojnikiem – wbrew nadziejom wielu – nie będzie można popływać podczas tegorocznych wakacji. Zamknięty od kilku lat basen nadaje się tylko do zaorania, poprzedniego inwestora miasto pogoniło za niesolidność, ale – jest światełko w tunelu. Kąpielisko być może powstanie, ale w dość odległej przyszłości.

Aby móc cokolwiek powiedzieć o sobieszowskim basenie najpierw trzeba go znaleźć, a wcale nie jest to zadanie proste. Wprawne oko może jednak ujrzeć fragment byłej pływalni między blisko dwumetrową trawą i drzewami po przedarciu się przez dziurę w płocie.

W samej niecce natomiast oprócz popękanego betonu można dostrzec puszki po piwie, potłuczone szkło, puste wiadra po farbie i klejach oraz... narty biegowe i fioletowe majtki. A to wszystko w miejscu, które na spotkaniu mieszkańców Sobieszowa zostało jednogłośnie zaopiniowane jako teren o przeznaczeniu sportowo-rekreacyjnym.
– Basen wciąż niszczeje i nie widać, aby miało się coś zmienić – mówią zbulwersowani mieszkańcy sobieszowianie. Patrząc na zdjęcia trudno im się dziwić.

Jak dowiedzieliśmy się od zastępcy prezydenta Jerzego Łużniaka, miasto zerwało umowę z poprzednim dzierżawcą, gdyż ten przez blisko rok nie robił nic, aby zrewitalizować kąpielisko, a do jego zadań należało m.in. zapewnienie bezpieczeństwa w obrębie basenu. Jak będzie teraz?
– Wydzierżawiliśmy teren nowemu inwestorowi na 20 lat. Firma ma na w tym miejscu postawić zespół basenowo-hotelowy typu SPA. Utrzymujemy kontakt z jej przedstawicielem – podkreśla J. Łużniak.
Zastępca szefa miasta dodał, że przygotowywana jest decyzja o wydaniu warunków zabudowy. W praktyce oznacza to jednak, że będzie trzeba poczekać minimum pół roku aby fizycznie w miejscu dawnego kąpieliska zaczęło się coś dziać.

– Basen to priorytet, pierwszy punkt wszelkich postulatów w Sobieszowie – powiedzieli nam Maria i Zbigniew Przybyłowie, członkowie Stowarzyszenia Sympatyków Sobieszowa. Właśnie ta organizacja oraz Zespół Aktywności Społecznej przejmują główną inicjatywę i sprawują pieczę nad sprawą kąpieliska.
– Prezydent Obrębalski zapowiedział w niedługim terminie spotkanie, w którym ma wziąć udział on sam, nowy inwestor oraz Stowarzyszenie Sympatyków Sobieszowa wraz z Zespołem Aktywności Społecznej – usłyszeliśmy.

Większość mieszkańców Sobieszowa chce przywrócenia basenu do działania w starej formie, choć można się spotkać ze sprzecznymi opiniami.
– Teraz żeby sobie popływać, muszę jechać na drugi koniec Jeleniej Góry – mówi Kasia zamieszkała nieopodal. – To wielka strata czasu i pieniędzy, a jedyny odkryty basen jest strasznie zatłoczony. – Cieszę się, że basen jest zamknięty – uznała z kolei jedna z okolicznych mieszkanek, prosi o anonimowość. – Ludzie nie stawiają mi samochodów pod domem i osiedle jest bardziej ciche i czyste. Zdania są podzielone również wśród młodzieży. – Wolałbym, żeby zamiast basenu powstał skatepark – powiedział nam Łukasz Bukowski.

Wewnątrz lokalnej społeczności usłyszeć można teorię, że brak prac nad sobieszowskim basenem ma drugie dno, bynajmniej nie betonowe. Część sobieszowian dopatruje się konfliktu interesów pomiędzy kompleksem zasilanym źródłami geotermalnymi w Sobieszowie, a podobnym, jaki ma powstać w Cieplicach.
– To za mały teren na dwie takie inwestycje – twierdzą mieszkańcy
Na razie jednak na jakiekolwiek rezultaty poczekamy przynajmniej sześć długich miesięcy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Nowe boksy na stadionie

Rusza JBO 2021  

Fundusze dla powiatu lubańskiego

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~wczasowicz 4-07-2008 8:58
Basen w sobieszowie był najpopularniejszym basenem w jeleniej górze...był tam klimat ktorego nie mialy inne baseny w okolicy..niesty po klimacie zostala tylko dziura w ziemi
~ 4-07-2008 9:37
Wg mnie władze Jeleniej Góry powinny pomysleć nad jakimiś atrakcjami np : baseny, kregielnie itd itp.... Na kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców są dwa "baseny" na ul. Sudeckiej i "jedenastka" która przez cały lipiec jest zamknięta....:| i my chcemy zarobić na turystyce jezeli poza uzdrowiskami tu nic nie ma A co do tego basenu to tylko napuścić wody i można pływać :) :) :) :) Dobrze godom ?? xDDDDD
~hirsch 4-07-2008 10:24
na to nie ma zadnego wytlumaczenia, to jest gorzej niz trzeci swiat! w miescie tej wielkosci w kraju nalezacym do unii europejskiej to cudow nie potrzeba, aby kilka basenow z podgrzewana woda funkcjonowalo, gdyby byl gospodarz, a nie kalesony to wielu inwestorow, by baseny i kregielnie pootwieralo...
~ 4-07-2008 10:35
Spoko, mają za to plac pod budowę stadionu na Euro :P
~Anna 4-07-2008 11:00
Mieszkańcy Sobieszowa już ponad 10 lat nie mają basenu .Ostatnimi laty widać było ,że wszystko było robione ,aby teren po basenie przeznaczyć na inne cele.Stowarzyszenie Sympatyków Sobieszowa wszelkimi środkami walczyło o utrzymanie w planie zagospodarowania przestrzennego rekreacyjno - sportowego charakteru tej działki.I też tak się stało w porozumieniu z Prezydentem miasta pierwszym punktem było przywrócenie basenu.I te pół roku na załatwienie wszelkich formalności i przedstawienie projektu mieszkańcom nie jest już takim odległym czasem.Najważniejsze dla mieszkańców jest ,aby basen w końcu zaczął działać, a przedstawiciele Stowarzyszenia mają też nadzieje ,że na tym terenie znajdzie się też miejsce na skaj park dla młodzieży .A dziwi mnie komentarz pani ,która mówi ,że jest zadowolona bo ma spokój. Odpowiedź jest jedna - decydując się budować dom na tym terenie musiała się pani liczyć z wzmożonym ruchem samochodów i turystów.Basen w Sobieszowie był od czasów przedwojennych i nikomu nie przeszkadzał ponadto dzięki basenowi , mieszkańcom żyło się lepiej byli zadowoleni i sklepikarze i hotelarze oraz ci co prowadzili kwatery prywatne, a i młodzież miejscowa miała co robić z wolnym czasem. Mieszkańcy czekają na spotkanie z Prezydentem i inwestorem.
~do hirsch 4-07-2008 11:46
Dobrze piszesz ,ale zapomniałeś o jednym i to najważniejszym ,aby jakikolwiek inwestor chciał za swoje pieniądze budować w Jeleniej baseny i inne obiekty sportowe to musi wiedzieć ,że jest mile widziany i ma wszelkie poparcie ze strony Urzędu.A z tego co widać niektórym urzędnikom w mieście nie zależy ,aby tu ktokolwiek inwestował.Proszę zobaczyć jak pracuję burmistrz Karpacza i ile ostatnimi czasy tam ruszyło inwestycji.Hotel buduję się przy hotelu i nikt nie obawia się ,że nie będzie miał obłożenia.Trzeba po prostu tylko chcieć...
~hajq 4-07-2008 11:57
Do zdjęcia 5. Myślałem, że Żubr powstaje z jęczmienia. A tu w widać, że ze zwykłej trawy również... A propos basenu w Sobieszowie. Polacy nie potrafią zadbać o nic. I to od najwyższego szczebla do tego całkiem nisko...
~były sobieszowianin 4-07-2008 15:18
moim zdaniem władze naszego miasta są bezradne. Nie mozna wymagać od nich basenu w Sobieszowie jak nawet nie mogą ogarnąć strzyrzenia trawników w Cieplicah na skrzyżowaniu koło"zorki" i w wielu innych miejscach z Jeleniej Górze
~Rozczarowany 4-07-2008 15:36
Przykro oglądać te zdjęcia ,aż się serce kraje co nasza poprzednia władza zrobiła z tak pięknym niegdyś obiektem !!! Dla nas mieszkańców basen jest bardzo potrzebny.A dziwię się dlaczego jest konflikt interesów ? W nieodległych czasach był basen w Sobieszowie w Cieplicach i dwa w Jeleniej , wszyscy byli zadowoleni i pracowały tylko przez okres letni i jakość prosperowały.Teraz jest możliwość wykorzystania wód termalnych, a co za tym idzie basen może pracować przez cały rok to w czym jest problem ? Przecież miasto na tym tylko skorzysta bo będzie miał płaconą dzierżawę za obiekt - w tej chwili przez okres 10 lat do kasy miejskiej nie wpływa żadna kwota.A jeśli znalazła się osoba chętna zainwestować to jej problemem będzie znalezienie chętnych do korzystania z obiektu ,a urzędnicy powinni jak najmniej przeszkadzać i dopilnować tylko czy obiekt spełnia warunki sportowo - rekreacyjne. Zgadzam się też z twierdzeniem ,że jeśli wybieram miejsce na budowę domu to muszę się liczyć z tym ,że obok będę sąsiadował z basenem / który znajduje się tu już od czasów przedwojennych/ i płynącymi z tego faktu utrudnieniami.Jeśli mi to nie odpowiada to wybieram inne miejsce. Chętnie pójdę na spotkanie z inwestorem ,aby przekonać się co ma do zaoferowania mieszkańcom.
~rydz 4-07-2008 17:46
inwestor od spa -obiektu nigdy nie będzie budował basenu o którym mówią mieszkańcy Sobieszowa; jeśli już to czystą "komercję", ale też należy w to wątpić (kto będzie inwestował na dzierżawie - chyba, że z góry zakłada się, że "przeinwestuje się" wartość gruntu i "inwestor" nabędzie, może z pomocą sądu, działkę bez przetargu); pytanie dla Prezydenta: kierując wszystkie starania i możliwości na zrobienie basenu w Cielicach - jedna z najważniejszych, wyborczych obietnic - jak miasto chce pomóc w realizacji drugiego basenu w niedużej odległości od pierwszego? (tylko szczerze, bez akademickiego wymądrzania się)
~Ted 4-07-2008 18:13
Mam pytanie dlaczego państwo M i Z.Przybyła wypowiadają się w imieniu Stowarzyszenia Sympatyków Sobieszowa skoro nie są członkami tej organizacji.Prawdą jest to ,że każdy mieszkaniec ma prawo się wypowiedzieć ,ale powoływanie się na innych jest wielkim nie taktem.Czy robią sobie reklamę czy jest to jakaś akcja przedwyborcza !!! To nie sztuka spijać śmietankę z pracy innych ludzi. Cieszę się ,że znalazł się inwestor ,który chce zainwestować swoje pieniądze w odbudowę basenu .Uważam ,że wszyscy mieszkańcy, którym zależy na basenie powinni iść na spotkanie z prezydentem i inwestorem .Jeśli mają pytania to powinni zabrać głos .
~do rydza 4-07-2008 20:13
Dlatego mieszkańcy chcą się spotkać z Prezydentem i inwestorem, aby uzyskać odpowiedz między innymi na nurtujące ich pytania.Nic nie stoi na przeszkodzie ,abyś też wziął udział w tym spotkaniu.
~jelgór 4-07-2008 20:30
fioletowe majtki... meskie czy damskie?
~mia 4-07-2008 21:15
pamiętam, jak byłam małą dziewczynką i tam chodziłam... pamiętam basen z sobieszowa i rakownice. ale niestety, zostały tylko dobre wspomnienia...
~Stach 4-07-2008 21:44
Z miłą chęcią skorzystam z nowego basenu, a najbardziej cieszy mnie to, że nie będzie trzeba jeździć np na zatłoczony basen na Sudecką oraz okoliczne stawiki na których kąpiel jest zakazana. Jako rodzimy mieszkaniec Sobieszowa miło wspominam czasy kiedy basen działał na pełnych obrotach, a ci którzy są przeciwni odbudowy basenu najwyraźniej są zamożni i stać ich na kąpiel w wielkich kurortach, nie umieją pływać lub są już tak zdziwaczali, że im już nic nie jest potrzebne. Na szczęście jest ich w Sobieszowie niewielki procent. Trzymam kciuki, żeby ten basen jak najszybciej powstał i inwestor nie zmienił zdania. Miejmy nadzieję, że będzie on atrakcją dla wszystkich mieszkańców starych i młodych a nie, jak nasz Dom Kultury Muflon, który służy tylko dla wybrańców (uwielbiających sztukę i fotografię).
~Stach 4-07-2008 21:56
Z miłą chęcią skorzystam z nowego basenu, a najbardziej cieszy mnie to, że nie będzie trzeba jeździć np na zatłoczony basen na Sudecką oraz okoliczne stawiki na których kąpiel jest zakazana. Jako rodzimy mieszkaniec Sobieszowa miło wspominam czasy kiedy basen działał na pełnych obrotach, a ci którzy są przeciwni odbudowy basenu najwyraźniej są zamożni i stać ich na kąpiel w wielkich kurortach, nie umieją pływać lub są już tak zdziwaczali, że im już nic nie jest potrzebne. Na szczęście jest ich w Sobieszowie niewielki procent. Trzymam kciuki, żeby ten basen jak najszybciej powstał i inwestor nie zmienił zdania. Miejmy nadzieję, że będzie on atrakcją dla wszystkich mieszkańców starych i młodych a nie, jak nasz Dom Kultury Muflon, który służy tylko dla wybrańców (uwielbiających sztukę i fotografię).
~ 4-07-2008 23:20
basem w Sobieszowie byl najlepszy, mial swoj klimat i urok. Berek na 1,6 m by pprostu rewelacyjny! Na Swierka masakra, nie lubilem i nie lubie tego basenu. Niech przywroca stary obiekt w Sobieszowie!!!
~kowarzanin 5-07-2008 6:50
Kiedyśbyć- może było to pod koniec lat 80-tych- jeździłem chętnie na basen do Sobieszowa. W Kowarach też władza nie wie co zrobić z zamkniętym od lat basenem a powinna mieć wsparcie w Eli Zakrzewskiej radnej Sejmiku Dolnośląskiego, ale Pani Radna mimo ,że w wątpliwy i niejasny sposób mieszka w willi obok dawnego ośr.sportów nie czyni nic , by kowarskie dzieci miały trochę uciechy. Jeździmy do Janowic Wielkiich, bo tam wójt sobie radzi przygotowaniem oferty na lato dla odwiedzających Rudawy turystów i mieszkańców gminy .
~M&M 5-07-2008 8:04
Niechaj szanowni czytelnicy Jelonki wejdą na www.uniejow.pl i www.termyuniejow.pl i zobaczą jak w małym miesteczku k.Konina władza radzi sobie z rozwojem turystycznym. Miasteczko małe ,ale tubylcy i władzuchna mają główki na karku, za to mniej zadęcia, że oto Jalonka 900 lat grodem stoi -no i co z tego? Przekażcie adres Jaśnie Panom Prezydentom. Ja jadę za tydzień na otwarcie kompleksów basenów w Uniejowie.
~slick1 6-07-2008 11:38
basen... hmm... W tym kraju to tylko marzenia... Jak znam życie to możemy się tam co najwyżej jakiegoś cholernego marketu spodziewać... tzw. "nowe miejsca pracy" za 650pln...
~sobieszowianka 6-07-2008 22:49
a komu przeszkadza,że dzieci pływają na tamie w Sobieszowie i Cieplicach?kto postawił tam znaki zakaz kąpieli i budowy zapór?jedyna przyjemność dla dzieci i rodziców,którzy nie mają jak się wybrać na basen.nikt się pod tym nie podpisał.może ktoś zna odpowiedź
~mag1 12-07-2008 11:37
był basen w Cieplicach,była Rakownica,był w Sobieszowie-wszystkie zniszczono i zdewastowano.Ciekawe kto ma w tym interes?
~xD 27-07-2008 14:32
Welcome to the jungle.. juz zal patrzec na te pozostalosci po basenie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Strażacy–nurkowie na basenie przy Sudeckiej

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Znaleziono niewybuch

IMGW: burze, deszcz i silny wiatr (aktualizacja)

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1542
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%