MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Kolejna niedziela w Muzeum Karkonoskim

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 3 stycznia 2014, 10:05
Aktualizacja: 10:08
Autor: Org
Fot. Archiwum Organizatoral
W pierwszą niedzielę nowego roku (5.01.) Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze zaprasza o godz. 11.00 kolejne spotkanie z cyklu „Niedziela w Muzeum”. Tym razem tematem spotkania będą rytuały pogrzebowe w neolicie ziem polskich na przykładzie badań archeologicznych cmentarzyska w Książnicach.

Spotkanie poprowadzi Stanisław Wilk - autor badań archeologicznych w Książnicach, kierownik Oddziału Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze – Muzeum Historii i Militariów.

Książnice należą do stosunkowo wąskiego kręgu stanowisk z okresu neolitu i wczesnej epoki brązu, gdzie w jednym miejscu mamy odkrytą sekwencję większości kultur archeologicznych od IV do II tysiąclecia p.n.e.

Na jednym wzgórzu kilka różnych ludów zakładało osady i cmentarzyska. W Książnicach zarejestrowano wyraźnie wydzieloną strefę, gdzie chowano elitę. Do grobów wkładano wyroby miedziane, niezwykle rzadko spotykane w Polsce - topór, siekierę, dłuto, jak również wyszukaną i bardzo liczną biżuterię miedzianą oraz masywne wyroby krzemienne - w tym sztylet.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Warsztaty modelarskie

O rozpadających się górach

Wypadek przy baniakach  

Studium na początek

Teraz lepiej widać

Jeleniogórzanka z szansą na tytuł Miss Polski

Jest nowy skwerek

Wokół Ratusza – to warto zobaczyć!

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
97
Tak
65%
Nie
34%
Nie wiem
1%