MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Kolejna edycja „Małej Wielkanocy” za nami

Wiadomości: Mysłakowice
Wtorek, 10 kwietnia 2018, 7:11
Aktualizacja: Środa, 11 kwietnia 2018, 6:44
Autor: WAC
Fot. WAC
Gminny Ośrodek Kultury w Mysłakowicach gościł grupy folklorystyczne uczestniczące w festiwalu tradycji wielkanocnych „Mała Wielkanoc”. Wydarzenie odbyło się w tym roku już po raz 34. i jest najstarszym konkursem kulinarnych tradycji na Dolnym Śląsku. Organizatorzy to:GOK Mysłakowice, Urząd Gminy Mysłakowice oraz Stowarzyszenie „Pomost”.

Wśród uczestników znalazły się grupy: Gościszowianie z Gościszowa, Działoszynianie z Działoszyna, Rozmaryn z Markocic, Rząsinianie z Rząsin, Pojana z Piławy Dolnej, Bogdanki z Mirska, Milikowianie z Milikowa, Koło Gospodyń Wiejskich z Mysłakowic i Landfrauenkreisverein z Goerlitz.

Patrząc na występy zespołów folklorystycznych, które zaprezentowały się na scenie oraz suto zastawione wielkanocne stoły można było stwierdzić, że kultura ludowa w naszym regionie ma się nie najgorzej.

Wśród potraw, których smakowite zapachy roznosiły się po całym GOK – u nie zbrakło bab, mazurków i ciast, tradycyjnego pieczywa, wędlin, pasztetów. W wystroju królowały wielkanocne palmy, kosze ze święconką, jajka zdobione różnymi technikami

Jury konkursu, w skład którego weszli specjaliści w zakresie etnologii i gastronomii oceniało poszczególne prezentacje biorąc pod uwagę następujące kryteria: wierność tradycji, prawidłowy dobór potraw regionalnych i zastosowanych receptur, użycie roślin dekoracyjnych i aranżacja stołu, walory smakowe przygotowanych dań nawiązujące do charakteru dawnej kuchni świątecznej.

Komisja konkursowa w składzie: Ignacy Dumin, Henryk Dumin i Katarzyna Szafańska postanowiło wyróżnić wszystkie biorące udział w konkursie grupy. Ponadto za wartościowe prezentacje plastyki obrzędowej towarzyszące pokazowi potraw świątecznych (palmy, pisanki, kraszanki, święconki) nagrodzono: zespół „Rozmaryn” z Markocic, zespół „Gościszowianie” z Gościszowa i zespół „Działoszynianie” z Działoszyna.

Indywidualnie, za sporządzenie potraw według przekazu tradycji z przedwojennych regionów pochodzenia rodzin doceniono: Krystynę Stachurską z Działoszyna za gotowaną babkę, Annę Kotylę z Mysłakowic za kwaśnicę, Marię Patejuk-Stenzel z Mysłakowic za mazurek śliwkowy, Teresę Cierlik z Rząsin za dryglę, Jadwigę Orzechowską z Mirska za paschę, Ursulę Scholz z Goerlitz za sałatkę śledziową, Lucynę Maj z Piławy Dolnej za nalewkę cytrynową, Stanisławę Oleksy z Milikowa za żur, Krystynę Gudełajską z Markocic za mieszaninę, Waldemara Ludziaka z Gościszowa za salceson i Antoninę Kiełbowicz z Gościszowa za nalewkę wiśniową.

Biorąc pod uwagę wysokie walory wykonawcze i repertuarowe podczas wykonań scenicznych towarzyszących konkursowi, jury postanowiło wytypować do udziału w tegorocznym 52. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą kobiecą grupę śpiewaczą z Piławy Dolnej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Problem z oświetleniem ulicznym  

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

Nastrojowo w „Muflonie”

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~m-ce 10-04-2018 9:15
Brawo.. super impreza, dziękuję organizatorom.:)
~😐 10-04-2018 11:37
Szkoda, że oprócz samych swoich inne osoby, które przybyły na imprezę nie mogły niczego posmakować, ani niczego zakupić.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ogrodowa się zmieni

Trzcińsko ma sołtysa

Taśmą pod pod kolej linową na Kopę

Zakończenie XLIX Rajdu na Raty 2019

Proces sprawców tragedii drogowej

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
575
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
9%