MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Koleje Dolnośląskie: Więcej pociągów mniej opóźnień

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 23 stycznia 2017, 8:40
Aktualizacja: 8:46
Autor: KD
Fot. Archiwum
Koleje Dolnośląskie podpisały umowę na zakup kilkunastu nowoczesnych pociągów, które wzmocnią ofertę przewozową i taborową Kolei Dolnośląskich. Większa liczba pociągów przełoży się na również na ograniczenie czasu i liczby opóźnień, które są dużą uciążliwością dla podróżnych.

Opóźnienia pociągów stanowią kłopot dla podróżujących zmuszonych do oczekiwania na spóźniony skład lub przesiadki. Koleje Dolnośląskie, jak każdy przewoźnik nie są wolne od problemów związanych np. z awariami pociągów, co przekłada się na dokuczliwe dla pasażerów opóźnienia.

- Pociągi jak każdy pojazd ulegają awariom, kolizjom czy wypadkom – wyjaśnia Konrad Antkowiak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich. Każde takie zdarzenie do potencjalne opóźnienia. Większa ilość pociągów pozwoli nam na zachowanie rezerwy taborowej i zastąpienie tym samym składów wyłączonych z ruchu w wyniku eksploatacji.

Tabor Kolei Dolnośląskich składa się m.in. z 25 spalinowych zespołów trakcyjnych, popularnych szynobusów. Najczęściej tego typu pojazdy ulegają awariom.

- Szynobusy to nic innego jak autobus na torach – mówi Paweł Szuman, kierownik serwisu KD. Pojazdy te pokonują jednak więcej kilometrów od swoich drogowych odpowiedników, przez co częściej ulegają awariom.
Duża ilość opóźnień wynika z remontów infrastruktury kolejowej czyli torów lub dworców. Przykładem może być linia Jelenia Góra – Wrocław, gdzie trwa remont dworca kolejowego, a na długim odcinku tej linii ruch odbywa się jednym torem. Opóźnienie jednego pociągu powoduje szereg opóźnień wtórnych, pociągi oczekują w tzw. kolejce na przejazd, a trzeba pamiętać, że pierwszeństwo w ruchu maja pociągi o znaczeniu ogólnokrajowym.

Powodem opóźnień pociągów są również awarie elementów infrastruktury kolejowej, np. urządzeń sterowania ruchem. Newralgicznym punktem na kolejowej mapie Wrocławia jest m.in. węzeł Grabiszyn, gdzie zbiegają się trzy linie – z Poznania, Jeleniej Góry i Legnicy. Uszkodzenie infrastruktury w tym miejscu powoduje przestój pociągów wjeżdżających i wyjeżdżających do Wrocławia.

Szczególnie w okresie zimowym pojazdy jak i cała infrastruktura kolejowa częściej ulegają awariom. Pojazdy KD pracują m.in. na liniach górskich. Silny mróz i opady śniegu powodują, że pojazdy pracują w skrajnie niekorzystnych warunkach pogodowych.

Koleje Dolnośląskie starają się eliminować same opóźnienia, jak i uciążliwości z nimi związane.
- Jeżeli już opóźnienie powstanie, robimy wszystko, aby nie generować opóźnień wtórnych – wyjaśnia Piotr Szajko, kierownik dyspozytorni KD. Modyfikujemy plany, wykorzystujemy inne pojazdy, które są dostępne i uruchamiamy pociągi zgodnie z rozkładem jazdy. W przypadku kiedy pociąg ulegnie awarii w trakcie jazdy, dla pasażerów zostaje zorganizowana kolejowa komunikacja zastępcza w postaci autobusów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Ponad 28 milionów deficytu

Instrukcja obsługi dla gości pod Szrenicą

Kto na dyrektora?

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~Error 23-01-2017 9:16
" Szynobusy to nic innego jak autobus na torach – mówi Paweł Szuman, kierownik serwisu KD. Pojazdy te pokonują jednak więcej kilometrów od swoich drogowych odpowiedników, przez co częściej ulegają awariom". Rewelacja, ciekawa logika...
~JanuszJG 23-01-2017 11:29
Jeżeli mowa o szynobusach należących do KD, to powinni zakupić ich więcej, bo można je spotkać na liniach zelektryfikowanych, a przez to nie ma taboru do obsługi połączeń na liniach niezelektryfikowanych. Po drugie nowe Elektryczne Zespoły Trakcyjne powinny zostać skierowane na obsługę połączeń na trasie Szklarska Poręba Górna - Wrocław Główny oraz Jelenia Góra - Wrocław Główny, ponieważ 31WE oraz 36WEa są nabite ponad limit i nawet w przypadku podwójnego zestawienia 31WE lub 36WEa pasażerowie mają problem z wejściem do pociągu.
~Eh 23-01-2017 11:55
Jednym z powodów spóźnień KD są opóźnione składy IC, które mają priorytet i trzeba im zwolnić tor...
~Zdzich 23-01-2017 12:21
Właściwie to nowe też będą zapchane.Teraz to piętrusy by się przydały takie jak KM mają.
~Kowalska 23-01-2017 12:39
Po raz pierwszy od lat skorzystałam z połączenia do Wrocka i wypadło pozytywnie. Po drodze rzeczywiście robi się gęściej, w drodze powrotnej trzeba zadbać o miejsce siedzące, ale polecam. Czysto i bezpiecznie. No i jeszcze do załatwienia kwestia parkingów przy dworcu.
~lolo2 23-01-2017 21:11
Nowe EZT będą 5-członowe - więcej na rynek-kolejowy.pl
~do 11:29 23-01-2017 21:16
no to zelektryfikować te niezelektryfikowane
~Do 21:16 24-01-2017 3:32
Kto ma to zrobić? KD? A Ty idź i wyremontuj chodnik skoro po nim chodzisz. Taki spec kolejowy z Ciebie, że nawet nie wiesz, że tory należą do PKP PLK a KD tylko z nich korzysta. Tak jak reszta przewoźników
~Do 21:16 24-01-2017 3:34
Tak jak i sieć trakcyjna, rozjazdy, perony itd. itp. ...
~Do 21:16 24-01-2017 3:35
... też należy do PLK

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Barierki – zawalidrogi

Orszak Trzech Króli

Komentują budżet miasta

Przed nami finał WOŚP

O minionym roku w schronisku dla zwierząt  

Sonda

Dzień nauki polskiej - kolejne święto państwowe. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
60
Tak
17%
Nie
77%
Nie wiem
7%