MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 25 września
im. Aurelii, Władysława

Koleją do Karpacza/ Kowar? Podpisz petycję!

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 23 lipca 2015, 10:31
Aktualizacja: Niedziela, 26 lipca 2015, 8:35
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Wczoraj (22.07) na dworcu głównym w Jeleniej Górze spotkali się zwolennicy rewitalizacji regionalnych linii kolejowych, w tym m.in. do Karpacza, Kowar czy Kamiennej Góry. Przedstawiciele miłośników kolei oraz samorządowców poinformowali o rozpoczęciu akcji społecznej na rzecz uratowania lokalnych linii kolejowych.

W ostatnim czasie lokalne samorządy zostały poinformowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. o zamiarze likwidacji linii kolejowych nr 308 i 340 prowadzących z Jeleniej Góry przez Mysłakowice do Karpacza, Kowar i Kamiennej Góry. Spotkało się to z protestem samorządowców, którzy nie tylko są przeciwni likwidacji linii, ale widzą szansę na rozwój turystyczny swoich regionów dzięki przywróceniu połączeń.

Warto zaznaczyć, że wspomniane linie kolejowe nie są zlikwidowane, a jedynie zawieszone, jak twierdzi Grzegorz Oleś z Komitetu Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych. - Wspieramy rozwój kolei na terenie całego województwa. Uważamy, że likwidacja do Karpacza, jak i Kamiennej Góry to bardzo duży błąd – mówi przedstawiciel KODLK i wyjaśnia: - W czasach kiedy zawieszano połączenia do Karpacza i Kamiennej Góry, to był moment kiedy była moda na likwidację. Prędkość linii kolejowej z Wrocławia do Jeleniej Góry drastycznie spadała, a więc turyści przybywający w nasze rejony zaczęli korzystać z innych środków transportu. Teraz wszystko zaczyna się rozwijać. Do końca tego roku PLK wyda ponad 400 mln zł na modernizację linii z Wrocławia w nasz region. Od grudnia br. pociągi Dart produkowane przez bydgoską PESĘ dotrą również do Jeleniej Góry. Jest brane pod uwagę również kursowanie pociągów Pendolino. Zwijanie torów do Karpacza to jest absurd. Jeżeli rozwijamy tę linię, to powinno się reaktywować wszystkie linie, które się w tym rejonie znajdują – argumentuje Grzegorz Oleś dodając, że stan torów do Mysłakowic jest dobry, a na modernizację odcinka do Karpacza potrzeba ok. 30 milionów zł. - Samorząd marszałkowski jest zainteresowany tym problemem, może przejąć tę linię i zmodernizować ją ze środków unijnych - informuje G. Oleś.

Karpacz przyciąga miliony turystów rocznie, a nie ma dobrego skomunikowania z resztą regionu – mówił radny z Karpacza Andrzej Olszewski dodając, że pomysł na ścieżkę rowerową w miejsce linii kolejowych jest bardzo zły, chociażby ze względu na to, że przecina ona w kilku miejscach drogę wojewódzką, co byłoby niebezpieczne. Podobnego zdania jest Jacek Chorągwicki z grupy inicjatywnej stowarzyszenia Kolej Karkonoska zwracając uwagę na fakt, że budowa ścieżki rowerowej na wysokich nasypach generowałaby dodatkowe koszta w celu zapewnienia bezpieczeństwa.

Spotkanie z dziennikarzami w holu dworca PKP miało na celu poinformowanie mieszkańców i turystów poprzez media, że rozpoczyna się akcja zbierania podpisów pod petycją do premier Ewy Kopacz, aby szefowa rządu podjęła działania mające na celu wstrzymanie zamiaru likwidacji linii kolejowych nr 308 i 340 oraz opracowanie realnego planu przywrócenia na nich ruchu kolejowego. - Liczymy, że tych podpisów będzie kilkanaście tysięcy, wyślemy je do Warszawy, do pani Ewy Kopacz, która dzisiaj bardzo intensywnie podróżuje koleją, więc mamy nadzieję, że spojrzy na to życzliwym okiem – powiedział radny Jeleniej Góry Oliwer Kubicki.

http://www.petycjeonline.com/stop_likwidacji_kolei_w_karkonoszach

Ogłoszenia

Czytaj również

A mury runą...

Przedszkole ma się dobrze

Solidarność samorządowców w zakresie turystyki

Komentarze (89) Dodaj komentarz

~lord12345 23-07-2015 10:37
ej wy pasjonaci kolejnictwa kupcie sobie piko HO i jezdzijcie po pokojach czy was powaliło wpompowano miliony w trase jelonka -szklarska i co i nic stancie sobie przy przejazdach kolejowych i policzcie ludzi w pociagach one są puste i woża powietrze że nie wspomne o wpompowaniu kolejnych tysiecy w remont peronów dodam ze szklarska przecie to kurort zima i latem i co pociagi puste a ilu z was bedzie jezdzic tymi trasami regularnie kupowac bilety regularnie no ilu 5 a moze 10 sorki ale ludzie sa za wygodni wola jechac swoim tdi albo lpg bo i taniej i szybciej i dziwi mnie postawa pana radnego chyba z pisu czlowieku ja musze kupic ksiazki dzieciom do szkoły na wizyte czekam po pół roku do lekarza a ty skaczesz zeby wywalic kolejne miliony panie radny włącz myslenie i rewitalizyuj za swoje
~monitoring publicznego zyciaw 23-07-2015 10:38
Chore . Pan Kubicki niech sie zajmie praca w Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej albo niech zbiera podpisy nad referendum nad odwołaniem Rady Miejskiej i Prezydenta Miasta
~eco 23-07-2015 10:53
1865 - W dniu 9 września do pobliskiej Rybnicy dotarł pierwszy pociąg (linia Zgorzelec - Lubań - Rybnica, przedłużona w następnym roku - 20 sierpnia 1866 - do Jeleniej Góry). Dzięki temu kuracjusze z głębi Niemiec mogli dojechać tym nowym środkiem transportu niemal do samego uzdrowiska Cieplice.
~eco 23-07-2015 10:54
1865 - Powstał budynek Dworca Głównego w Jeleniej Górze.
~eco 23-07-2015 10:56
1866 – Jelenia Góra uzyskuje połączenie kolejowe ze Zgorzelcem w ramach tzw. Śląskiej Kolei Górskiej (Zgorzelec - Jelenia Góra - Wałbrzych). 24 września 1862 r. rząd pruski postanowił wybudować linię kolejową ze Zgorzelca do Wałbrzycha przez Jelenią Górę. W 1882 r. pruski Landtag podjął decyzję o budowie linii kolejowej z Lwówka do Mirska przez Gryfów. Powodem tej decyzji było uratowanie lokalnej gospodarki i zatrzymanie odpływu ludności. Był to okres, w którym chałupnicze metody tkactwa i włókiennictwa były wypierane przez zakłady włókiennicze. Powstała w tym celu „Isergebirgsbahn A.G‖ (Kolej Izerska S.A.). Planowano połączenie Berlin-Świeradów). Rewolucyjnym pomysłem był projekt przedłużenia linii do Górzyńca i Szklarskiej Poręby. Projekt upadł wraz z wybuchem I wojny światowej .
~ 23-07-2015 10:56
cd. Po II WŚ kolejizerska ruszyła w 1945 r. Pierwsza próba zamknięcia linii miała miejsce już w listopadzie 1950 roku, lecz na wniosek Powiatowej Rady Narodowej we Lwówku Śl. ruch przywrócono. Decyzja o zawieszeniu ruchu pasażerskiego zapadła 30 listopada 1995 roku. Ostatni pociąg osobowy ze Świeradówa Zdroju odjechał 11 lutego 1996 roku.
~eco 23-07-2015 11:01
1895 29. czerwca - Otwarcie prywatnej linii kolejowej tzw. Kolejki Karkonoskiej (RIESENGEBIRGE-BAHN) łączącej Jelenią Górę z Karpaczem. Linię oddawano dla ruchu pasażerskiego dwoma etapami: odcinek z Mysłakowic (Zirellthal) do Miłkowa (Arnsdorf) 2 czerwca 1895 r., a odcinek Miłków - Karpacz (Krummhubel) po uroczystym otwarciu całej linii w Hotelu "Zur Schneekoppe" w Karpaczu dnia 1.07.1895 r. Na krótkiej trasie z Mysłakowic do Karpacza kursowało aż 11 pociągów.
~tak trzymać 23-07-2015 11:06
Bardzo dobry pomysł. Na świecie wraca się do komunikacji kolejowej, a u nas jeszcze panuje, niestety, zakichany kult czterech kółek.
~eco 23-07-2015 11:08
1922 – Ostatecznie zelektryfikowano linię kolejową z Görlitz przez Jelenią Górę, Wałbrzych do Wrocławia. Wszystkie pociągi wyruszające na tę trasę z Wrocławia obsługiwał Dworzec Świebodzki, zwany również Dworcem Górskim. Czas jazdy na odcinku Wrocław — Jelenia Góra wynosił pociągiem pospiesznym 1 godz 45 minut. Dalszy fragment tej trasy (Wałbrzych — Görlitz) pociąg pospieszny pokonywał w ciągu półtorej godziny.
~@ 23-07-2015 11:34
Najlepiej dla karkonoskiej kolei byłoby, gdyby pan H. nigdy nie rozpoczął II W.Ś...A pamietacie, kto zwinął miedziane przewody trakcji elektrycznej na linii Jelenia Góra - Wrocław? Wyzwoiciele...
~Myśleć 23-07-2015 11:39
To odrazu pociągnąć szyny na Kopę. Wtedy taka kolej będzie miała naprawdę głęboki sens. Jak radny z Karpacza to oczywiście angażuje się we wszystko tylko nie w to co najważniejsze. Zajmij się chłopie rewitalizacją narciarstwa!!!
~lou 23-07-2015 11:57
nikt nie będzie jezdził z jeleniej do szklarskiej tak długo jak bilety będą po 10 zł
~aaa 23-07-2015 12:00
No zeby nie bylo transportu kolejowego z jeleniej do Karpacza to wstyd.
~kora 23-07-2015 12:18
kiełbaska na przednówku wyborów. Ka,zdy pomysł dobry byle by nie do końca pażdiernika. W terenie turystycznym powinna być taka kolejka to po co ją likwidowano......
~Aa 23-07-2015 12:27
W ty roku mija 110 lat od ukończenia budowy tunelu na linii kolejowej nr 308 na odcinku Kowary - Ogorzelec. Kiedyś przejazd tą trasą był dużą atrakcją turystyczną , dziś popada w zapomnienie. Choćby dla tego odcinka warto walczyć o reaktywację tej linii kolejowej.
~Iga 23-07-2015 12:52
No i ma dlugosc 1025 m
~eco 23-07-2015 13:06
11:39 | ~Myśleć | 1902 10. październik - Rusza linia kolejowa Jelenia Góra – Szklarska Poręba – Jakuszyce – Tanwald. Tylko ten projekt został zrealizowany. Były plany budowy kolei wąskotorowej z Cieplic przez Karpacz na szczyt Śnieżki. Wybuch I Wojny Światowej przeszkodził jego realizacji
~do 10:37 23-07-2015 13:10
a ty co ? z mafii rowerowej czy co ??? jeszcze wam mało tego że co chwilę wyścigi blokujące ludziom drogę do pracy ?? jeszcze łapsko po kolej wyciągacie pazery jedne, co mamy tylko w domu siedzieć i przez okno was podziwiać ?????? a finanse ? - kilka ośmiorniczek mniej i na wszystko się znajdzie , dziwne że to że politycy nasz ciężko wypracowany chleb na g... przerabiają w ogóle ci nie przeszkadza
~Sergiuszjg 23-07-2015 13:12
Na ten moment rozwoju motoryzacji pomysł jest bardzo chybiony. Jaki jest sens jechać pociągiem z Jeleniej Góry do Karpacza skoro wysiada się w Karpaczu dolnym a dalej i tak trzeba wsiadać do autobusu który jedzie z Jeleniej Góry, aby dotrzeć w górne części Karpacza, kto będzie z bagażami szedł na piechtę pod górę. Obecnie nawet autobusy jeżdżą prawie puste. Na Pkp w Jeleniej Górze zajeżdża parę pociągów na dzień. Do pomysłodawców - zastanówcie się i myślcie perspektywicznie a nie na hurrra. O wiele lepszym pomysłem jest zbudowanie rowerowej ścieżki Jelenia Góra Karpacz i dalej Jelenia Góra Kowary Kamienna Góra.
~Sergiuszjg 23-07-2015 13:19
Jak to pomysł ścieżki rowerowej jest zły, bo przecina drogę. To lepeij jechać drogą cały czas tak? Nie ten Pan się przejedzie rowerem z jeszcze z dziećmi kiedy kierowcy prawie stukają lusterkami po łokciach. Na skrzyżowaniach należy postawić barierki zwalniające prędkość rowerzysty i już. A wysokie nasypy kolejna bzdura jest ich niewiele i koszt barierek nie będzie tak duży jak odbudowa trakcji. Ta trasa jest idealna dla ludzi którzy przyjeżdżają w góry a nie mają na tyle sił aby jeździć po stromych ulicach Karpacza. To już jest rowerowy gotowiec tylko położyć asfalt. Ludzie trochę wyobraźni. To samo było z drezynami. Co to za atrakcja machać wajchą i się pocić aby po szynach pojechać kawałek.
~Sergiuszjg 23-07-2015 13:26
30 mln. na tory się znajdzie a parę stów na barierki to nie bedzie heheheh. Ja wam powiem jak będzie z tymi torami, Tak jak z tym lotniskiem w Hiszpanii iza unijne miliony a teraz stoi puste. Czy Ci Panowie wezmą jakąś odpowiedzialność kiedy to miliony zostaną wydane, a ludzie jeździć nie będą? Skocznia Orlinek a z 5 mln kosztował remont i winda, jedne zawody i teraz jest nie używana. Wieża sztucznie mrożona koły SMS Karpacz 1,2 mln remont i nie używana bez sensu konstrukcja niby dla bobsleistów którzy nie mają miejsca tam na rozbieg, ktoto nadzoruje i kto odbiera takie buble.
~Sergiuszjg 23-07-2015 13:31
Poproszę o nazwiska osób które zdecydowały o remoncie Orlinka i budowie tej beznadziejnej wieżyczki startowej koło SMS Karpacz.
~do Sergiuszjg 23-07-2015 13:51
jak sobie kupisz to sobie będziesz robił ściżkę i co bedziesz chciał, co ty sobie w ogóle wyobrażasz ??? Ojeju biedni wiecznie pokrzywdzeni rowerzyści i niby wszystko wam za darmo się należy ??? PRL się skończył nie bedziemy placić ani czegoś tak strategicznie ważnego jak kolej dawać wam na przeżaarcie i wys.....
~emera 23-07-2015 14:08
Mam wrażenie, że większość negatywnych opinii piszą nierozgarnięte małolaty. Sadzę, że reaktywacja połączenia kolejowego do Karpacza rozwiązałaby problem komunikacji Kowar, Miłkowa i Mysłakowic z Jelenią Górą. Niewątpliwie przejazd koleją stanowiłby dużą atrakcję turystyczną. Ideałem byłoby połączenie Karpacz- Jelenia Góra- Szklarska Poręba. Jest to możliwe w oparciu o pozyskane środki z UE. Życzę sukcesów obrońcom kolei w naszym regionie. A do Sergiusza : będzie to pociąg na p...ły. Pasuje?
~ 23-07-2015 14:25
Sluszna inicjatywa lepsze to niż jakieś bulwary nad bobtem czy teatry uliczne
~eco 23-07-2015 14:35
Nie, żebym był namolnym piewcą nazizmu, ale ... "Czas jazdy na odcinku Wrocław — Jelenia Góra wynosił pociągiem pospiesznym 1 godz 45 minut. Dalszy fragment tej trasy (Wałbrzych — Görlitz) pociąg pospieszny pokonywał w ciągu półtorej godziny. " Czy to nie daje do myślenia?
~: 23-07-2015 14:41
Inicjatywa ze wszech miar słuszna, tylko dlaczego właśnie przed wyborami i to "rękami" PISu? A tak będzie zmarnowana (vide poprzednie wpisy), jak wszystko czego "dotknie" się ta partia.
~ 23-07-2015 14:46
Brawo dla inicjatywy !!!
~Jeleniogórzanka 23-07-2015 15:19
My mieszkańcy zamieszkałe koło trakcji kolejowej Dworzec Zachodni mamy dość przejeżdżających pociągów do Szklarskiej Poręby i oglądać puste wagony lub kilka osób może to rodzina kolejarzy mają darmowe wycieczki natomiast my nie możemy Okna otworzyć przez hałas jeżdżących pustych wagonów i gwizdy rano i dzień co pół godziny a żar leje się z nieba brawa należą się Dyrekcji PKP oraz Naszym radnym z Prezydentem na czele.
~1! 23-07-2015 15:40
Wystarczy wziąć przykład z Wrocławia, gdzie po 20 latach wznowiono ruch o kolejowy na odcinku Wrocław - Trzebnica. Do przywrócenia ruchu kolejowego na odcinku Jelenia Góra - Karpacz dużo nie potrzeba. Wystarczą dobre chęci i odpowiednie podejście pewnych osób.
~W\loch 23-07-2015 16:01
Pomimo że kocham samochody to wiem że przyszłość transportu to transport publiczny. Gdyby Jelenia miała połączenie z Wrocławiem takie ok godziny z WiFi na pokładzie warsem z prawdziwego zdarzenia. Wolałbym dojeżdżać do centrum w godzinę z JG niż np z psiego pola lub innych dzielnic na obrzeżach Wrocka. Każde takie poąłączenie to zysk i alternatywa. A Każdy by wolła mieszkać i sobie dojechać w między czasie zjeść śniadanie odpisać na maile. itd..... Kasa zostawała by w Jeleniej dało by jej dodakowy oddech i szanse na przeżycie jako miasto a nie sioło
~ 23-07-2015 16:06
wznowić i wydłużyć do Karpacza Gornego , zredukować kopcące autobusy bo po co 2 instytucje transportu osobowego , po za tym TIRY NA TORY
~Aaa 23-07-2015 16:18
Samorządowcy są przeciwni, ale z jak twierdzi spółka PLK, gminy nie są zainteresowane, aby partycypować w projekcie (czytaj: wyłożyć pieniądze).
~Myśleć 23-07-2015 17:36
Nie ma co, byłaby to nie lada atrakcja. Przyjeżdża takie Pendolino do Karpacza. Turyści, narciarze wysiadają i przesiadają się do równie atrakcyjnej komunikacji, która dowozi ich pod wyciąg. I co? I patrzą, a tutaj takie drewniane krzesełka wybudowane przez Józka Cyrankiewicza, który rzewnie wspominał Bolka Bieruta. W zimie to będzie musiało dojeżdżać z dziesięć składów, takie to atrakcje..... Najciemniej jest pod latarnią.
~po kolei 23-07-2015 18:01
panie prezydencie GDZIE TEN OBIECANY SKM że o tramwajch nie wspomnę ???? SKM mógłby obejmować całe b. Woj. Jeleniogórskie oraz trasę do Kam Góry , tory są blisko Drexa więc zamiast autobusami i busikami pracownicy z daleka mogliby szynobusami dojeżdzać
~onnn74 23-07-2015 18:04
do lord : zobacz deklu ile osób jezdzi do Szklarskiej w weekendy i w sezonie po ok. 200osób jak nie więcej w jednym składzie Z Wrocka i Poznania czy Warszawy . Jakby nie było pociągów do Szklarskiej to stał byś autkiem w korku już od Piechowic . Pociągi w rejony turystyczne są jak najbardziej potrzebne , przykład : Wisła,Zakopane,Krynica itd. Także Karpacz winien posiadać kolej.
~waw 23-07-2015 18:24
Nie lubię ich ale Niemcy mają fajnie pomysły tam gdzie dociera kolej zakazane są połączenia autobusowe. Skutki płynny ruchu na drogach, mniej spalin i opłacalna kolej.
~myk 23-07-2015 19:52
Po co te pociągi!!! To jest głupie marzenie osób które lubią ciufcie. Niech kupią sobie kolejke w zabawkowym. A miliony zostana przekazane dla ludzi potrzebujacyh
~joa 23-07-2015 20:12
Jestem jak najbardziej "za" , zwłaszcza jeśli chodzi o alternatywę dla samochodów! Nieustające ciągi samochodów w centrum Karpacza ujmują uroku miastu zwłaszcza w sezonie i mijają sie z celem, bo tu przyjeżdża sie na wypoczynek, nacieszyc sie naturą,, a w zamian: hałas i zanieczyszczenie.
~beton 23-07-2015 20:14
Tiry nie moga jechac na tory bo maja inne kola i one nie pasuja.
~Jarek z Cieplic 23-07-2015 20:31
U nas priorytetem jest dojazd wszędzie samochodem. Ma być szybko, wygodnie dojazd pod sam pensjonat/hotel + monitorowany parking. Wielu kierowców nie przerzuci się na brudne wagony składów które jeżdżą jak chcą. Przypomnijmy sobie dlaczego została zlikwidowana linia do Karpacza, głównie przez wożenie powietrza. Polacy wolą jeździć samochodami. Dlatego śmieszny jest argument Kubickiego i spółki, że to "tylko" 30 mln... Jak dla nich taka mała kwota niech zrobią kwestę , publiczną zbiórkę kasy i heja, może za 10 lat uda im się zebrać taką kasę. A po uruchomieniu mogą sobie jeździć tym pociągiem do woli. Jak chcą topić kasę to ze swoich. Bo to jest kasa wywalona w błoto. Są ważniejsze wydatki publiczne niż jakieś prywatne fanaberie grupki oszołomów. Ale nie, łatwiej jest dysponować czyjąś kasą
~Sergiuszjg 23-07-2015 20:57
Czy wszyscy zwolennicy tego pomysłu zapomnieli o ukształtowaniu terenu w Karpaczu? Puknijcie się w głowę przecież w Karpaczu z pociągu wysiada się na samym dole miasta i co dalej i tak trzeba jechać przez miasto autobusem , busem albo taksówką. Niech zwolennicy podają mi chociaż jeden sensowny powód odbudowy tej kolei do Karpacza. Wysiadam z pociągu i co dalej Panowie zwolennicy proszę o odpowiedź tutaj mądrale.
~aaa 23-07-2015 21:01
Była by to najpiękniejsza trasa rowerowa w województwie. Poznaniacy przyjeżdżali by do Karpacza i okolic mimo braku wyciągów i śniegu w zimie. A kolej - na pewno deficytowa
~op 23-07-2015 21:23
jak się czyta tych kolarzy to do wrocławia tez tory zdemontować a jaka trasa rowerowa by była
~tuziemiec 23-07-2015 21:26
Jak chcecie się panowie wykazać to zajmijcie się sprawą Rakownicy,ktoś dopuścił do dewastacji takiego fajnego miejsca,teraz tam tylko samosiejki śmieci i prezerwatywy.W nowinach co roku piszą gdzie nie można się kąpać a ludzie i tak się topią, morze starczy orlików a wziąć się za pływanie.
~po 23-07-2015 21:27
jak się czyta tych kolarzy to do wrocławia tez tory za orać a jaka trasa rowerowa
~fan sekty po 23-07-2015 21:39
Dobry pomysł ale te peowskie ... wolą żreć mirabelki i szczaw Nie dziwię się platformianej panice...
~Realista 23-07-2015 21:50
Wywalać co najmniej kilkadziesiąt milionów zł ? Po co ? Żeby jeździły puste składy tak jak do Szklarskiej Poręby. Polska nie jest Kuwejtem, tylko krajem na dorobku. Czy jest petycja przeciw reaktywacji linii ? Chętnie się podpiszę
~wer 23-07-2015 22:19
Nasz (Polaków) dług publiczny rośnie w tempie 3,65zł na dobę od łebka. To wynagrodzenie dla bankokracji tytułem odsetek. W moim przypadku to 452zł za lipiec za cztery osoby... Ale na temat... Skoro pieniądze się nie liczą, to jestem za zbudowaniem torów na samą Śnieżkę za X milionów zł. Wtedy to dopiero będzie miało sens, bo wysiadanie z pociągu na dole w Karpaczu niestety jest sensu pozbawione. No chyba, że ktoś z Mysłakowic do netto chciałby na zakupy podjechać...
~wer 23-07-2015 22:26
do onnn74. lord12345 ma niestety rację. Najpierw naucz się liczyć pasażerów i to zrób a potem policz koszt na pasażera i wyjdzie na to, że taksówką na koszt podatnika taniej by ich było wozić. Nawet przez następne 50 lat, za które tory zaś będą wymagały odbudowy...
~Obserwer 23-07-2015 22:47
Zdjąć tory położyć asfalt i będzie najlepsza droga rowerowo rolkowa do Karpacza i okolic . Będzie pożytek dla miasta i regionu .
~wer 23-07-2015 22:57
Swego czasu niejaki Gosiewski z PISu za kilka czy kilkanaście milionów złotówek dworzec pkp we Włoszczowej wyremontował. I co? Intercity specjalnie ze 160 km/h się zatrzymywał a z pociągu 6 osób na dobę korzystało... Na linii do Karpacza nie ma trakcji elektrycznej, więc mało ekonomiczny diesel by musiał jeździć. Koszt samego przejazdu składu to około 20 do 30 złotych za kilometr. Do tego zawiadowcy na trzy zmiany, maszynista, konduktor, mechanicy... A kolej powinna zarabiać i koszty na infrastrukturę odrobić... Bez ustawowego obowiązku korzystania z kolei przez każdego z nas kilka razy do roku, ta inwestycja nie może mieć sensu. Przy cenie biletu na poziomie 10 zł, zawierającej VAT i inne podatki, z takiego połączenia musiało by stale korzystać po 50 pasażerów w każdą ze stron. Stale....
~do 22:57 23-07-2015 23:15
no to idąc twoim tokiem myślenia trzeba zlikwidować szpitale policję itd bo te instytucje nie zarabiają kolej to instytucja użytku publicznego a nie fabryka pieniędzy a co do trakcji to jaki problem zamontować słupy i kable, natomiast można zlikwidować autobusy bo po co 2 instytucje transportu do 22:47 linie są zawieszone nie umiesz czytać ?? czyli kto wie może wrócą ?? a jak ja mam coś w domu czego nie używam to co też mam obowiązek dać komuś ???? więc won od kolei sępy jedne
~kalkulacja 23-07-2015 23:17
Należałoby by także nadmienić wzrastający ruch samochodowy, emitujący coraz większą ilość gazów cieplarnianych, korki na drogach, wypadki z ofiarami śmiertelnymi, niszczenie ekosfery poprzez przeznaczanie coraz większych powierzchni pod infrastrukturę drogową, a co za tym idzie, także zaśmiecanie krajobrazu. Do tego, jeśli ktoś chciałby skorzystać z usług PKS jako przewoźnika, to wysiadając na dworcu w Jeleniej Górze musi dymać na drugi koniec miasta poprzez "Centrum Przesiadkowe" przy tymże dworcu kolejowym. Do tego nie każdy chce posiadać pojazd czy też ma możliwości utrzymania samochodu. Polecam ten artykuł: http://www.lubanski.eu/lokalne-szlaki-kolejowe/
~ 23-07-2015 23:45
jakoś co nie jadę do Szklarskiej to pociąg nie jest pusty a jedzie sporo osób, może mieszkańcy Zachodniej po prostu nie umyli szyb i dlatego widzą za zamkniętymi oknami puste wagony?
~fan sekty po 24-07-2015 0:02
dacie rade gonić matolstwo z po....Przez 8 lat nierządu PO - PSL, zniszczyli rozkradli i sprzedali wszystko co było możliwe.
~soc-lib 24-07-2015 2:37
Trzeba zapytać co sądzi o tym pomyśle EPISKOPAR!Po wygranych wyborach przes PIS każda decyzja będzie zapadała na Jasnej Górze lub w Toruniu.Pamiętacie ciołki sławny papieski pociąg z Krakowa do Wadowic ,padl,pielgrzymi nie dopisali.
~ 24-07-2015 7:57
na cholerę komu taka kolejka. tylko żeby kraść na budowie ! pociągami i tak nikt nie jeździ. nie ta epoka !!
~ 24-07-2015 7:58
a już na pewno rumunom z kowar potrzebna.
~Kubicki ma rację 24-07-2015 10:16
Głupota dużej części piszących jest porażająca. Jednym ze sposobów na poprawe czystości powietrza w naszej Kotlinie jest ograniczenie ruchu samochodów. Każdy sposób jest dobry! Tylko rozwój kolei, budowa przemyślanych linii tramwajowych, łączących pozostałe miejscowości, rozwój turystyki pieszej. Nie jest mi po drodze z p. Kubickim, ale tu akurat powinien dostać bardzo szerokie poparcie!
~wer 24-07-2015 10:32
do 10:16. Poczytaj sobie skąd się bierze zanieczyszczenie powietrza i czym. Samochody i autobusy to kropla w całym.
~anonimowy 24-07-2015 10:35
A ja mam to wszystko w de
~Also 24-07-2015 10:37
Żeby poprawić czystość powietrza trzeba by wyeliminować palenie w piecach kaflowych - to jest największy problem, a szczególnie w zimie to jest masakra przejść się po mieście i powdychać ten trujący dym...
~x 24-07-2015 10:40
turysta do Karpacza nie jeździ pociągami,bo ma auto,biedni tam nie jeżdżą.więc dajcie spokój z pustymi pociągami wlekącymi się godzinę.lepiej pomyśleć o drodze rowerowej z jeleniej do karpacza.
~eco 24-07-2015 11:35
Absolutna większość zanieczyszczeń powietrza w kotlinie jeleniogórskiej pochodzi z ... Zagłębia Ruhry, nawet z terenów Francji. Nasze działania pro-ekologiczne to pic na wodę! Tak wieją wiatry i nic na to nie poradzimy. Tzw. EKOLOGIA to woda na młyn cwaniaczkow ciągnących kasę z funduszy europejskich stworzonych specjalnie dla nich. to taka legalna pralnia pieniędzy.
~ 24-07-2015 11:53
na ośmiorniczki i inne luksusy dla polityków jest na zapomogi dla żulerstwa i innych pasożytów społecznych też, no to dlaczsego by nie dla kolei ??????
~z innejbajki 24-07-2015 12:29
Wszyscy, którzy piszą, że kolej jest niepotrzebna "w dzisiejszych czasach", powinni jak najszybciej spakować dobytek i wyruszyć na stepy na południowy wschód (tylko nie za daleko, bo w np w takich Indiach niestety jeżdżą pociągi i są popularne). Tu jest Europa i jak ktoś tego nie ogarnia ani nie zauważył od 15 lat - XXI wieku, ani nie wsiadł przez ostatnie całe 2 lata do żadnego pociągu do Wrocławia i nie ma zielonego pojęcia jak ten pociąg wygląda (i pewnie nawet nie umiałby się zamknąć w nowoczesnym kibelku) oraz że jedzie 2 godz 5 min , ew 2 godz 15 min --- to lepiej niech nie ogłasza swojej żenującej wiedzy i poglądów na jelonce - bo jest to popularna strona i wielu ma ubaw czytając takie "lotne" komentarze. Pozdrawiam !
~Smrodliwy eco 24-07-2015 12:34
Do 11.35. A ja z kolei słyszałem, że wszelkie zanieczyszczenia biorą się z Chin. W Zagłębiu Ruhry jest juz powietrze prawie czyste. Oznacza to, że powinniśmy zerwać stosunki dyplomatyczne z Chinami lub skierować rurą powietrze z naszej Kotliny do Chin lub do Zagłębia Ruhry. Niech się też nacieszą. Natomiast do nas sprowadzić powietrze znad Wrocławia. Podobno fantastyczne zapachy i ponad 30 % tlenu. Myślę eco, że to ty własnie jesteś z Wrocławia i robisz smród wokół wszystkiego, co wam wrocławianom zabiera pieniądze.
~Realista 24-07-2015 13:00
Bicie piany. Poznałem już trochę ten rejon, reaktywacja kolei jest tak samo realistyczne jak powstanie nowych wyciągów w Kowarach czy Karpaczu. Wszyscy są za i jednocześnie przeciw. Niemoc totalna, zwłaszcza urzędnicza. Dyskusje, spotkania, konsultacje, warsztaty, a z realizacji nic. I urzędasy i politycy dziwią się, że nie ma kapitału społecznego. Sikorski z PO powiedział, dwa razy obiecać to jak raz dotrzymać. Zaczyna się okres przedwyborczy to obecni, czyli PO-PSL, zaczynają fantazjować. Lotnisko, kolej, wyciągi... itd. W listopadzie się uspokoi i nic z tego wszystkiego nie będzie.
~Tytus 24-07-2015 13:05
W sumie jestem na NIE omijają Nas już autostrady, omija obwodnica do Karpacza, obwodnica na Zgorzelec i Szklarską teraz jeszcze będzie omijać kolej bo będziemy po raz kolejny miastem tranzytowym a nie docelowym. A gdzie w tym interes Jeleniej Góry ? Przyciągnijmy turystów do Jeleniej Góry nie Karpacza,Szklarskiej tylko co możemy im zaproponować ? Starówkę z bankami i chwilówkami, brak miejsc aby zaparkować, puste lokale do sprzedaży lub wynajęcia. Nie myślmy o innych bo kosztem innych Jelenia dostaje po ...
~z innejbajki 24-07-2015 13:13
Tory dzisiaj się np tak remontuje facebook.com/laughingcolours/videos/10153182375509578/ a co do uwag osób, które liczą te 30 mln na remont torowiska to informuję, za TV Wrocław, że właśnie w tych dniach w Górach Sowich za 80 mln zł odbudowana zostanie linia kolejowa Jugowice–Jaworzyna Śląska. O przyznaniu unijnej dotacji zdecydowały gminy aglomeracji wałbrzyskiej.
~eco 24-07-2015 13:44
| ~Smrodliwy eco :-)I OK. Tam ,tzn. w Zagłębiu już nie ma przemyslu, ale baranku Boży - jeśli potrafisz- to zorientuj się w strukturze zanieczyszczenia Karkonoszy pod względem opadu pyłów i "zagazowania". To niestety "import" z Zachodniej Europy. I nie mamy na to wpływu. W latach '70 było to ponad 80 ton /tysięcy kilogramów/ na kilometr kwadratowy. rocznie. Głównie z elektrowni w Zittau i z Turoszowa, ale większość tego shitu pochodziła z głębi kontynentu. Bo tak wieją wiatry.
~ 24-07-2015 14:18
Dobry pomysł nie wszędzie i nie zawsze trzeba jeździć zafajdanym samochodem to raczej mus bo właśnie w polsce komunikacja zostala daleko z tylu. Do auta trzeba wracac a tak można planować wycieczki od punktu a do b a nie pętla do auta. Dla kowar i kamiennej to też powrot do cywilizacj
~think 24-07-2015 14:19
Do Karpacza to turysta przyjeżdża grubą furą-kto niedowierza niech popatrzy co stoi tam na parkingach.. a nie tłucze się jakimś archaicznym pociągiem;)
~przeciwnik glupich komentarzy 24-07-2015 15:32
to że się nie opłaca to nasz kraj wyklarował w narodzie taki sposób myślenia. W innych krajach na świecie opłaca się. Dlaczego polska ma najgorzej rozwiniętą kolej w ue? nieodpowiedni ludzie na nieodpowiednich stanowiskach. do tego- do szklarskiej poreby (jeśli jedzie pusty pociag) to dlatego ze rozklad jazdy jest zle dobrany i te pociagi sa po to zeby jezdzily. remont lini do kowar/karpacza to 1.ale 2 to dobrze dobrany rozklad jazdy. i odpowiednio duzo pociagow w obie strony. pociag musi byc- srodowisko, a nie kopcace autobusy,busy,auta. pan b. Jecek powinien zakazac wjazdu autom do karpacza. na dole powinien powstac parking.wtedy to sie oplaca. a czemu nikt o kowarach nie mowi? czemu kazdy pomija to miasto(moje miasto)? w kowarach dworzec jest w centrum obok pks i KAZDY by jezdzil..
~do 15:32 24-07-2015 15:47
Kowary odstraszają turystów w dużej mierze dzięki patologicznym mieszkańcom tego grajdoła,oczywiście nie wszyscy tacy tam są ale sporo tego.
~fakss 24-07-2015 18:52
Kiedy nawet rowerem szybciej dojedzie sie do Karpacza z Jeleniej niz koleja ...
~1! 24-07-2015 20:24
Linia kolejowa Jelenia Góra - Karpacz jest potrzebna i na pewno będzie cieszyła się wielkim powodzeniem. Jak było z linią kolejową Wrocław - Trzebnica? Przez 20 lat nie była czynna, a teraz jeżdżą tam pociągi z dużą frekwencją. Tak samo będzie na linii Jelenia Góra - Karpacz. Do tego potrzeba tylko dobrych chęci i odpowiednich ludzi na odpowiednich stanowiskach.
~Ad rem 25-07-2015 0:05
To, w jakim stanie są niektóre składy, zależy w dużej mierze od nas samych. Hasło "żądasz czystości, zachowaj ją sam" oddaje w pełni sens mojej myśli. Gdyby każdy dbał o czystość, wyrzucał śmieci do kosza, zostawiał toaletę w nienagannym stanie, pociągi wyglądałyby jeszcze lepiej. Lubię jeździć koleją i jest to świetny środek transportu, dlatego popieram inicjatywę. Co do liczebności pasażerów pozostaje zatroszczyć się odpowiednio o marketing. Jednym słowem pozyskać klienta dobrą i ciekawą ofertą i co ważne przyspieszyć połączenia. Do tego zorganizować przejazdy turystyczne składem, w którym będzie np. restauracja, kawiarnia; widziałam takie zabytkowe tramwaje, a więc przerzucić się na pociągi. Mamy piękne i ciekawe krajobrazy, i warto to wykorzystać. Chcieć, to móc.
~Ad rem 25-07-2015 0:27
Co do lokalizacji dworców, trudno wymagać, by każdy był w ścisłym centrum. Z dworca taksówki, busy rozwoziłyby turystów. Niektóre hotele oferują dowóz gości. Cz esc turystów woli udać się do hotelu, pensjonatu pieszo, zwłaszcza po długiej podróży i długim siedzeniu. Nie uważam, by ten aspekt zaburzył wszystko.
~Ad rem 25-07-2015 0:46
Wer, kolej ma za zadanie przewozić pasażerów i nie zapominajmy, że nadal jest w części spółką skarbu państwa. Tu nie chodzi o generowanie potężnych zysków, lecz o to, aby z dochodów można było utrzymać tabor, opłacić pracowników i mieć pieniądze na remonty, bieżące konserwacje, naprawy... Podobnie zresztą, jak szpitale. Póki kolej nie zrobi dużego kroku na przód; nie zrobi ukłonu w stronę klienta, pozytywnych zmian nie będzie. Lepiej więc obniżyć ceny biletów, stworzyć ciekawe oferty dla osób rezerwujących z wyprzedzeniem czasowym, dla rodzin, emerytów... zamiast likwidować połączenia, bo się nie opłaca. Wystarczy a...liza rynku, z której jasno wyniknie, co klienta zadowala. Pewnie, że pojadę autobusem, jeśli zapłacę np. połowę mniej i szybciej dojadę do celu. Nad tym trzeba pomyśleć.
~z innejbajki 25-07-2015 1:08
--- do "przeciwnika głupich komentarzy" - Kowary jako czynna stacja to jest oczywista oczywistość !!! --- tam i tak wszyscy chodzą na dworzec kolejowy żeby wsiąść do autobusu !!! Poza tym Kowary mają świetnie poprowadzoną linię kolejową w górę miasta i mogłyby mieć własną komunikację -- której właśnie PKS nie zapewnia -- w stronę Kowar Górnych !! I odkryto by od nowa potencjał turystyczny Kowar, a do tego nowa Pani Burmistrz działa na rzecz stacji narciarskiej ( teren średnio trudny, więc amatorzy narciarstwa z Jeleniej mogliby tłumnie przyjeżdżać - tym bardziej, że wysiadaliby blisko stoku !!! Karpacz nie zostawi Kowar bez pociągów !!! Działa dla wspólnej sprawy !!!
~Kowarzanin 25-07-2015 8:37
Zawieszone??? Przecież z Kowar Górnych do Ogorzelca nie ma większości torów. Wnukami byście się dziadki zajęli a nie żyjecie przeszłością, która nie wróci.
~ 25-07-2015 9:32
przerobienie starego torowiska na ścieżkę rowerową to bardzo dobry pomysł i o wiele tańszy niż reanimacja kolei. nie ma sensu reanimować starego toru bo ktoś tam ma kaprys. ile takie połączenie pożyje? pół roku, rok, nie dłużej. jako lokalna ciekawostka to trochę drogo wyjdzie a turyści może skorzystają a może nie.
~do 9:32 25-07-2015 12:46
a niby z jakiej racji wy rowerowe sępy ma wam być oddane na marnotrawstwo coś tak strategicznie ważnego jak kolej ? kup sobie jakąś drogę i tam sobie ścieżki urządzaj a nie że wyciągasz brudne łapska po coś co nie jest twoje. Tak to jest jak się jakąś grupę społeczną przesadnie na piedestał wywyższa już się niektórym poprzewracało we łbie od tego "ROWEROWEGO STOLCA" Odbudować kolej przedłużyć do Karpacza górnego i powoli wycofywać autobusy i stosować je zastępczo w razie awarii
THX1138 25-07-2015 12:58
Ja nie rozumiem z jakiej racji w ogóle tam nie działa kolej, jakoś za Niemca i za PRLu się sprawdzała, tak więc wyremontować z powrotem trakcję elektryczną założyć i szynobusy do Kamiennej Góry i do Karpacza Górnego świetnie się sprawdzą , na dodatek przecież tory przebiegają przez strefę ek. blisko Drexa a tyle autobusów dowożących pracowników blokuje drogę można by było je zastąpić szynobusami pociągami. SKM obiecany a nie spełniony mógły obejmować całe b. woj Jeleniogórskie włącznie z Kam. Górą i stopniowo wycofać autobusy i stosować zastępczo w razie awarii jak wyżej było pisane
~karpaczanin 25-07-2015 23:00
ale po co?!
~ 26-07-2015 0:04
w żadnym wypadku nie oddawać tego rowerzystom ani nikomu nawet jeśli teraz kolej nie zostanie przywrócona to może za parę lat na paru stanowiskach pojawią się ludzie lub okoliczności którzy będą w stanie przywrócić kolej no ale wtedy już będzie doszczętnie zniszczone na rzecz rowerów i już nie będzie gdzie tych torów i linii trakcji położyć , tak więc tym bardziej nie tylko petycje podpisujmy ale wszystkie możliwe działania podejmijmy by się udało jeśli nie do Karpacza to przynajmniej do Kamiennej Góry bo nie tylko świetna trasa dla szynobusów ale i alternatywna droga do Wrocławia
~ 26-07-2015 10:50
25-07-2015 12:46 | ~do 9:32 | a ty co masz taki uraz do roweru? dlatego, że sam nie jeździsz bo nie ma rowerów o wystarczającym udźwigu dla ciebie?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Samochód poleasingowy – czy warto?

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Coraz więcej w mieście stojaków dla rowerów

Powstaje rondo w Mysłakowicach

Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
859
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%