MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Kolej na normalność!

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Środa, 6 czerwca 2007, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Przemysław
Wróci połączenie Jelenia Góra – Zebrzydowa!

Ta wiadomość na pewno ucieszy zwolenników zachowania linii kolejowej do Lwówka. Nie tylko nie będzie zlikwidowana, ale przedłużona do stanu sprzed lat, kiedy to z Jeleniej Góry można było dojechać do Niwnic, Nowogrodźca oraz Zebrzydowej.

Druga strona medalu to taka, że połączenie – niestety – nie zostanie uruchomione przed wakacjami, ale przewidziano je dopiero w nowym rozkładzie jazdy. Ten będzie obowiązywał od grudnia.

Decyzja o utrzymaniu i przedłużeniu linii zapadła na szczeblu samorządu województwa. To nie jedyne światełko w tunelu mroku, w jakim ostatnio rysowano przyszłość kolei regionalnych.
Od nowego roku po dolnośląskich torach ma jeździć osiem nowych szynobusów. Część z nich na pewno trafi w Jeleniogórskie. Być może będą obsługiwały linię do Zebrzydowej.

– Często jeździłem tym pociągiem do Rakowic Wielkich na ryby, a do Zebrzydowej i Niwnic – na jagody i grzyby. W sezonie nie było wolnych miejsc w przedziałach – mówi Mirosław Spychalski, jeden z jeleniogórskich wędkarzy. – Szkoda, że linię zawieszono, ale dobrze, że wróci ona na tory. Szkoda tylko, że nie stanie się to już latem – dodaje jeleniogórzanin.

Jeszcze nie wiadomo, z jaką częstotliwością będą kursowały wspomniane pociągi. Pewne jest, że wyjadą na torowisko. – Po raz pierwszy od lat nie czujemy niepewności, że zlikwidują nam pociąg – mówią mieszkańcy Marczowa pod Lwówkiem, do którego jedyną możliwość wygodnego dojazdu stanowi pociąg.

W poniedziałek trasą Jelenia Góra – Niwnice przejechał pociąg retro. Była to promocja linii ufundowana przez samorządowców nie tylko z okazji Dnia Dziecka. Zainteresowanie, jakim cieszył się ten przejazd, utwierdza w przekonaniu, jak bardzo potrzebna jest to połączenie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Bezpieczne place zabaw

Czyżby Andrzej Duda?

Raport NIK dotyczący m.in. MZK Jelenia Góra

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~bolo 6-06-2007 7:13
Nareszcie. I bardzo dobrze. Martwię się tylko o stan techniczny tych linii kolejowych. Czy jak jest Kolej Regionalna to też ma pieczę jakiś dozór techniczny. Bo jak patrzę na te torowiska zarośnięte trawą, gdzie nawet podkładów nie widać, to żal d*** ściska. A wiecie, że zabezpieczenia ruchu kolejowego, semafory, napędy zwrotnic są grubo sprzed 2–giej wojny światowej!
~Zibij 6-06-2007 8:07
Czy to nie piękny widok w naszej okolicy
~gl0dny 6-06-2007 9:12
Super, moze te pociagi beda jezdzic tez w weekendy normalnie, to wedka w dlon i na pilichowice :)
~mr T 6-06-2007 10:14
A czy komuś bedzie przeszkadzac ze zwrotnice np kluczowe, wazne ze pociag jedzie. A napewno jedzie po sprawnych torach.
~klarenz 6-06-2007 10:29
SUPER – niech jak najszybciej to uruchomia – z tego co wiem tam nie ma elektryfikacji linii wiec bedzie pienka jazda parowozem ;)
~olo 6-06-2007 12:51
Super
~Emeryt 6-06-2007 13:17
A rok temu około ktoś pisał z PKP, że będzie TGV do Wrocławia??? Chyba coś nie wyszło znowu?
~NoWaK 6-06-2007 15:45
ja proponuje wrócić połączenie z Karpaczem... jak dobże pamiętam to chyba tam nie jeżdżą pociągi :|
~Mateo 8-06-2007 23:04
To czy jedzie po sprawnych torach to nigdy nie wiadomo. W Wałbrzychu tez są niby sprawne tory a niedawno 200 metrów przed semaforem wjazdowym na Wałbrzych Główny od strony Jeleniej Góry rozjechały się tory pod pociągiem towarowym. A przecież sprawne były...
~mk525@vp.pl 11-06-2007 16:39
Tak się składa że odcinek Lwówek – Zebrzydowa jest intensywnie exsploatowany w ruchu towarowym i obowiązuje tam całkiem dobra prędkość szlakowa Co do urządzeń SRK Zwrotnice,Semofory to tylko lepiej że przedwojenne Semafory kształtowe dodają tylko urokowi stacji. A co do bezpieczeństwa to w Polsce ale także w innych krajach są jeszcze setki stacji z takimi urządzeniami SRK i jakoś nikt się o bezpiezeństwo nie martwi to zależy od pracowników Dyżurnych Ruchu itp.
~xtrainmen 17-06-2007 22:37
To bardzo fajnie, że wracają pociągi pasażerskie z Jeleniej Góry do Zebrzydowej. Mam tylko nadzieję, że na obietnicach to nie pozostanie. Sam czekam i jak tylko ruszą to przyjadę żeby zaliczyć tą trasę, bo już tyle lat minęło kiedy tam ostatnio jechałem. Ale najchętniej to przeleciałbym całą trasę z Jeleniej Góry do Żagania. Ponoć i ona ruszy, ale za kilka lat.
~mk525@vp.pl 21-06-2007 13:42
Nic do Żagania nie ruszy ! To są bajki njlepiej wybrać się na wycieczkę w okolice świętoszowa tam jest więcej drzew niż torów ! Chociaż odcinek Zebrzydowa – Ławszowa jest czynny w ruchu towarowym.
~fliszer 24-11-2007 17:28
Co do Żagania...hmmm wszyscy myślą jakby nic na tym świecie nie mogło sprawić by pociągi tam wróciły( D29 284), a plany reaktywacji są! Nie myślcie tylko, że PKP PR to zrobi, sytuacja na rynku kolejowym sie zmienia i wkrótce niczym nadzwyczajnym nie będzie ujrzenie pociągu "nie Przewozów Regionalnych".Linie dziś przez niektórych uważane za nierealne do wznowienia ruchu mogą za jakiś czas "te osoby zaskoczyć".Stwierdzenie, że na stacji Świętoszów rośnie las wcale nie znaczy, że nie może on zniknąć, a braki w torze nie zostaną wypełnione. Na Dolnym Śląsku należy stworzyć prężną sieć linii kolejowych, ale nie można na to wszystko spoglądać Zachęcam do działania...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Budowa światłowodu w gminie Kamienna Góra

Przetarg na Szklarską Porębę Średnią

Norweska Dolina Luxury Resort***** – 4 dzieci gratis, poleca ITAKA

Cieplickie place

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
517
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
14%