MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Kolej karkonoska pod warunkiem oszczędności

Wiadomości: Region
Piątek, 26 sierpnia 2016, 12:27
Aktualizacja: Sobota, 27 sierpnia 2016, 8:53
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W czwartek (25.08) w sali konferencyjnej Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze spotkali się zainteresowani reaktywacją kolei do Karpacza i Kowar. Na zaproszenie Karkonoskiej Inicjatywy Obywatelskiej pojawił się również marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Karkonoska Inicjatywa Obywatelska to grupa osób otwarta na dialog ponad podziałami, mająca na celu rozwiązywanie problemów lokalnej społeczności. Jednym z nich jest właśnie skomunikowanie drogą kolejową Jeleniej Góry z Karpaczem i Kowarami. Na poprzednich spotkaniach dyskutowano m.in. o dyspozytorni pogotowia ratunkowego w Jeleniej Górze oraz łączniku drogowym z Bolkowem.

W siedzibie KSON-u pojawiło się wiele osób, którym na sercu leży przywrócenie kolei w Karkonoszach. Byli wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu jeleniogórskiego (Bożena Wiśniewska – Kowary, Michał Orman – Mysłakowice, Mirosław Kalata – Podgórzyn), a także przedstawicielki PKP.

Z upoważnienia burmistrza Karpacza głos zabierał radny Andrzej Olszewski przedstawiając prezentację o potencjale turystycznym wspomnianej linii kolejowej, a spośród jeleniogórzan swoją obecnością zaznaczyli się: przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Wrotniewski, radny Rafał Szymański (PiS), Piotr Miedziński (PO, prezes Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego) oraz były, a zarazem przyszły radny Józef Sarzyński (SLD, mandat obejmie we wrześniu). Był również zastępca prezesa KARR, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jeleniogórskiego Leszek Supierz. Wysoka frekwencja bez wątpienia jednocząca polityków i samorządowców ponad podziałami jest kolejnym przykładem poparcia inicjatywy, na której realizację, według szacunków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego potrzeba ok. 30 milionów złotych.

- Bardzo ważnym elementem w tej całej mozaice decyzyjnej jest majowa uchwała zarządu województwa dolnośląskiego wyrażająca wolę przejęcia linii 308 i 340 – podkreślił na wstępie Marek Obrębalski, szef Komisji Rozwoju Sejmiku Dolnośląskiego.

Marszałek Przybylski podkreślił, że nie spotykamy się już, żeby mówić „czy”, a „kiedy” linia kolejowa w Karkonoszach zostanie reaktywowana oraz co mamy do zrobienia, żeby tego dokonać. Skąd znaleźć środki na inwestycję? - Liczymy na to, że z oszczędności z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego na zadania kolejowe, ale również jestem przekonany, że w skali kraju tak duże środki nie będą wykorzystane. Zawsze jest tak, że przetargi są tańsze – powiedział Cezary Przybylski. Na najbliższej, wrześniowej sesji, Sejmik najprawdopodobniej podejmie decyzję o przejęciu linii kolejowych do Karpacza i Kowar. Szacuje się, że pociąg powinien powrócić na tory do 2020 roku.

- Mamy nadzieję, że uda nam się pozyskać te środki w ramach środków unijnych w tym okresie programowania. Oszczędności lub środki niewykorzystane powinny pokazać się w drugiej połowie tego okresu – będziemy wtedy gotowi dokumentacyjnie, żeby przystąpić bez zbędnej zwłoki do pracy – powiedziała Agnieszka Zachaj, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury UMWD. Przy tego typu działaniach poziom wsparcia środków unijnych to jest 85 proc., czyli mówimy o 15 proc. wkładu własnego. Tu liczymy, że ze strony samorządów lokalnych będzie również wsparcie finansowe w części związanej z zabezpieczeniem wkładu własnego – dodała A. Zachaj.

Andrzej Olszewski zaznaczył, że Karpacz ma koncepcję stworzenia komunikacji miejskiej, która z uwagi na końcową stację w dolnej części miasta pod Śnieżką byłaby niezbędna dla powodzenia inicjatywy.

Burmistrz Kowar również jest zdecydowana partycypować w kosztach. Stacja końcowa miałaby być usytuowana w pobliżu powstającej stacji sportów zimowych. - Trudno w tej chwili mówić o kwotach. Jest to na tyle ciekawy projekt, że na to pieniądze powinny się znaleźć. Tym bardziej, że może to być etapowane, wtedy miasto będzie mogło ten ciężar ponieść – powiedziała Bożena Wiśniewska. Wstępnie szacuje się, że zainteresowane gminy miałyby się „dorzucić” do wkładu własnego po ok. 500 tysięcy złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Rok koalicji Bezpartyjnych Samorządowców z Prawem i Sprawiedliwością

4 pomysły na biżuterię jako prezent na święta

Kiermasz świąteczny u "Krasnala Hałabały"

Komentarze (44) Dodaj komentarz

~14 26-08-2016 12:50
Wspaniały pomysł. Oby jak najszybciej !
rymcycymcy 26-08-2016 13:24
SKM... powraca. !!! ;)
~becia 26-08-2016 14:06
Jeleniogórskich radnych widzę, magistra Zawiły - nie. Jego to nie interesuje?
~Grześ 26-08-2016 14:22
Niepojęte! Po wielu latach kompletnej "ślepoty" w ocenie przydatności podgórskich kolei wreszcie ktoś i coś postanawia. jednak lata zaniedbań będą kosztowały wielkie pieniądze i stracony czas. I złożymy się na tę odbudowę wszyscy. Daj Boże zdecydowania i konsekwencji w działaniu i pracach, no i wystarczająco dużo pieniędzy na realizację. Jako że mleko już się wylało, to jedynie teraz należy patrzeć na ręce decydentom czy przypadkiem nie mają planów kolejnych działających dziedzin życia "zawiesić" i potem po latach za wielkie pieniądze uruchamiać ponownie. Kolej jest przykładem, ale szkoły zawodowe, drobny przemysł regionalny, system małych elektrowni wodnych na górskich ciekach, baseny kąpielowe w podgórskich miejscowościach - to dzisiaj wymaga odbudowy a wystarczyło kiedyś nie niszczyć.
~do becy 26-08-2016 14:23
Jak to nie widzisz. W takim razie trzeba zapisać się do KSON-u. A ja tam widzę. Bo są radni RM i Szanowny Pan Przewodniczący RM ( chociaż nie wiem w końcu kogo ten Pan reprezentuje. Czy PiS lub PO. ) A może chce aby kolej dochodziła aż do Dziwiszowa. Co prawda Dziwiszów to trochę pod górkę ale...
~rommekk 26-08-2016 14:33
nie znajduję żadnego logicznego wytłumaczenia do budowy kolei do Karpacza. Do Karpacza potrzebna jest szersza droga , nic więcej. Budowa i utrzymanie infrastruktury , pociąg na podwórzach domostw powstałych przy torowisku... niedorzeczność. No i koniec biegu na początku miasta- a dalej w PKS , który przyjedzie z Jeleniej G. ??? Bez sensu !!!
~rommek 26-08-2016 14:36
a Grześ ma oczywiście rację
~do rommekk 26-08-2016 15:06
skoro nie znajdujesz to znaczy że temat nie dla ciebie i idz stąd trolu, tak samo wszyscy inni co by chcieli żeby w Polsce nie było niczego bi nic się nie opłaca i uważają że kraj powinien być polem golfowym dla panów z zachodu a my mamy im czyścić buty
~Pi 26-08-2016 15:15
do rommekk "pociąg na podwórzach domostw powstałych przy torowisku... " I tu Cię boli - nielegalne przejazdy przez nielegalnie zasypane torowisko do likwidacji. Nowe domki pobudowane po 3 metry o torowiska a tu pociąg wraca .....
~ab+ 26-08-2016 15:18
Poroniony pomysł. Czyli trzeba zbudować kolej,tory od podstaw .30 miliardow deficytu państwo bankrutuje a komuś w głowach utopie.Napincet + nima.
~Jan Poważny 26-08-2016 15:31
I Pendolino. I tunel do Pecu. I potem 1 mln rocznie na utrzymanie. A kiedy Karpacz spłaci 5 mln za tunel?
~rommek 26-08-2016 15:35
a Grześ ma oczywiście rację
~Jakub34 26-08-2016 15:37
Szczególnie tory wzdłuż Łomnicy Ha ha ha ha ha ... Jedziemy ... teraz zobaczcie na prawo za płotem Pani ubiera majtki, a tam Pan za płotem dłubie w nosie.
~Mat 26-08-2016 15:40
Też jestem za Grzesiem!
~rommek 26-08-2016 15:47
:) mam po prostu inne zdanie a gość z 15:16 robi ze mnie trola , i bredzi coś o butach. Autobusy są tańsze! zapłacą za kolej podatnicy. Ci , którzy je płacą - ja płacę. Lubię kolej i pociągi ale rozsądek podpowiada, że nie stać nas na taki luksus budowania kolei bo kiedyś było ładnie. Ja często jeździłem tym pociągiem, długo sie jedzie. Za długo... i wątpię czy uda się przyspieszyć na tym odcinku. Że malownicza trasa to fakt. Zróbmy tam ścieżkę rowerową. Będzie tanio, zdrowo, modnie i nie będzie to pole golfowe. ... Co do domów to powstały tam legalnie i skoro urzędy nie widziały problemu z wydaniem zgody ( a przypominam że u nas na wszystko trzeba mieć zgody i ustalenia ) to kto zawinił ? Chodzi mi jednak o to, że ten pociąg będzie tam jechał 5 km na godzinę !!! Droga ! droga!
~do 15:47 26-08-2016 15:59
jednak jesteś trolem 1 z tych co im się ścieżka rowerowa na trupie kolei marzy , a może piesi i deskorolkarze też by chcieli skorzystać, po za tym ścieżka rowerowa to by dopiero marnotrawstwo było jeśli już by nie miało być kolei to lepiej normalna droga zwłaszcza na odc Kowary Kam Góra o wiele lepszy dojazd no i alternatywna trasa do Wrocka i innych dużych miast więc nie bądź taki samolub na rowerze świat się nie kończy , a jak kupiłeś mieszkanie przy samych torach to miej pretensję do tego co ci sprzedał (ta linia nigdy oficjalnie nie została zamknięta tylko zawieszona) społeczeństwo nie będzie cofać się do średniowiecza przez takiego 1 jak ty zresztą w Japonii ludziom parę centymetrów za oknami jeżdzą pociągi (zwłaszcza w Tokio) i nie narzekają
~kastt 26-08-2016 16:01
Z 15 lat nie jechalem juz pociagiem, skoro sa lepsze alternatywy. Do Karpacza ? a do Szklarskiej to ilu podroznych przyjezdza ? Chca budowac nowa linie niech buduje ale moim zdaniem lepiej te wielkei pieniadze wrzucic na budowe nowych drog lub inna infrastrukture a chocby i nowe wyciagi ...
~ale jaja... 26-08-2016 16:14
jak zawsze wysyp merytorycznych komentarzy :D
THX1138 26-08-2016 16:18
do Grześ: słusznie trzeba im patrzyć na ręce bo czemu do Karpacza nie wydłużyć do Górnego ? a Kowary czemu tylko na Kowarach Górnych ma się kończyć a nie ciągnąć do Kamiennej Góry by być alternatywną trasą do Wrocławia i innych miast tak jak wyżej napisano i by była to linia tyrystyczno-transportowa ? śmierdzi mi wręcz sabotażem żeby kolej odbudować ale obrzydzić ją ludziom (tak jak to często się robi wysokimi cenami i rozkładami jazdy )
~do 15:47 26-08-2016 16:38
wymyślasz problem i się wkręcasz chłopie. Nie ma siły na bezrozumne komentarze... rozciągasz temat do Kamiennej Góry a o tym jeszcze nie debatowali. Nie mam tam mieszkania , a Ci co mają pewnie się nie cieszą, jednak tory widzieli i pewnie zapytali. Mogli tam budować , chcieli tam budować, wybudowali. Ich sprawa. Ale pociąg nie pojedzie tam zbyt szybko - wracam do sedna! I przeczytaj ,że o normalnej drodze własnie pisałem od początku. Zatem miło ,że ostatecznie zgadzasz się ze mną :) Pa misiaczku
~miało być do 15:59 26-08-2016 16:45
:)
~obietnice 26-08-2016 16:53
PO co nam te obietnice ? Już była w planach SKM ale PO wyborach pomysł ucichł
~Wx 26-08-2016 17:00
Ciekawe jak oni to robią że w godzinach pracy mają czas na pogaduchy niczym. Fakt to działacze co widać.
~karpaczanin 26-08-2016 17:11
Andrzej Olszewski radny Karpacza jakie ma wykształcenie?
~Jarek z Cieplic 26-08-2016 17:52
Ci wszyscy amatorzy wydawania cudzych pieniędzy nie mówią o jednym - przywrócenie kolei to jedno, a czemu nie ma informacji o rocznych kosztach utrzymania tych dwóch nierentownych linii??? Z tego co pamiętam, opracowanie kosztów było na podstawie wyliczeń jakiegoś profesorka, gdzieś z Polski. Jeśli rentowność tych linii będzie taka, że trzeba będzie do nich dokładać, to kto wyłoży kasę? Ci amatorzy, czy my podatnicy?
~miły miłosz 26-08-2016 18:25
I co tu wozić. Za moment Kopa się rozpadnie. Karpacz potrzebuje 10 mln by wykupić Wareckiego i 5 mln by wyremontować.
~ 26-08-2016 19:32
@ 26-08-2016 17:52 | ~Jarek z Cieplic | = Zapytaj, ile się dokłada co roku do każdego teatrów i filharmonii, chodzą tam nieliczni, a płacimy na to wszyscy. Ile dokłada się do szkół, one przecież też nierentowne, tak samo dokłada się co roku do muzeów, zwłaszcza na płace dyrektorów i ich zastępców, jak również różnych innych konsultantów itp, itd. Ile dokłada się do ochrony zdrowia, nie wszyscy korzystają co roku ze szpitali i porad lekarskich z NFZ, a płacą wszyscy. Ile co roku dokładamy do płac urzędników z UM? Ile co roku dokładamy do partii politycznych? Płacimy na nie wszyscy, a nic z tego nie mamy. Z kolei będzie przynajmniej pożytek dla wszystkich. Karpacz w tym roku jest oblężony przez turystów jak nigdy wcześniej, a ta tendencja się utrzyma.JG też skorzysta na kolei do KARPACZA.
~ 26-08-2016 20:58
pomysł głupi i drogi, na pewno będzie wielu zwolenników...
~do 20:58 26-08-2016 21:26
utrzymywanie tak olbrzymiej liczby polityków i urzędasów i pozwalanie tym funkcjonariuszom by traktowali obywatela jak szmatę (np służbie zdrowia) to jest dopiero głupie i drogie
~rysiek w swetrze 26-08-2016 21:42
i ja rysiek nareszcie se pojade do K Góry brawo..popieram
~abc 26-08-2016 22:01
To dlaczego kilkanaście lat temu zlikwidowano te połączenia ? bo były nie rentowne.Teraz gdy wygodnictwo turystów sięga zenitu i najchętniej wjechaliby na Śnieżkę samochodem - przemieszczanie się pociągami lub innymi środkami komunikacji,żeby w konsekwencji do Karpacza dojechać pociągiem raczej mało prawdopodobne.
~ 26-08-2016 22:28
do abc - najlepiej, aby niczym nie było można nigdzie dojechać, bo ludzie zrobili się wygodni. Do Karpacza będą dojeżdżać tylko ludzie z samochodami, a inni najlepiej pieszo, żeby im było nie za wygodnie. Nie przyszło do głowy, że polepszenie infrastruktury kolejowej to polepszenie warunków życia w kraju? Im więcej kolei, tym lepiej dla społeczeństwa, bo nie powoduje ona zanieczyszczenia środowiska w takim stopniu jak samochody. To też liczy się dla narodu w ogólnym rozrachunku, bo mniej zanieczyszczone środowisko to mniej chorób.
~Salomon 26-08-2016 22:47
Odbudowa tego co było nic nie da . Kiedy budowano linie kolejowe Maciejowa , Kowary , Karpacz , Piechowice i Szklarska Poręba wyglądały zupełnie inaczej .To były malutkie pipidówki , które łatwo można było skomunikować .Teraz to są duże ośrodki bardzo rozbudowane trudne do skomunikowania koleją i trzeba by połączenia uzupełniać i tak autobusami. Utrzymanie infrastruktury kolejowej jest bardzo drogie. Wszystko przemawia za tym , aby rozbudować i unowocześnić dworzec w Jeleniej Górze , a przy nim zbudować pętle autobusowe komunikacji miejskiej .W tej sprawie powinny dogadać się wszystkie zainteresowane gminy : Jelenia Góra , Mysłakowice , Kowary ,Karpacz ,Piechowice i Szklarska Poręba , bo wszystkim powinno na tym zależeć. Czerwone autobusy np. linii "K" powinny kursować co 15 minut do
~Salomon cd 26-08-2016 22:58
Mysłakowic , Kowar i Karpacza , linii "S" tak samo często do Piechowic i Szklarskiej Poręby .Autobusy te mogłyby załatwić też wewnętrzny transport osobowy (stały) we wszystkich tych miejscowościach. Podróżni mogliby dojechać bliżej do miejsc docelowych niż tylko koleją. Warunkiem powodzenia i sukcesu takiego rozwiązania (mniej spalin) byłyby stałe i częste kursy autobusowe. Wspólnymi siłami można przecież więcej. Turyści z Jeleniej łatwo dostawaliby się w góry (w tym pomogłaby Jelenia Góra ) , a w jakimś dniu pobytu zjechaliby z gór do Jeleniej nie używając własnych samochodów co odkorkowałoby miasto.
~Mirek67 26-08-2016 23:59
/do Salomon/ Za dużo filmów się naoglądałeś dzisiaj nikt nie zostawi w Jeleniej Górze auta żeby pojechać autobusem do Karpacza :) Z drugiej strony jesteśmy coraz bardziej wygodni dlatego połączenie kolejowe Poznań-Wrocław-Jelenia Góra-Karpacz czy Szklarska Poręba jak najbardziej atrakcyjne .Biorąc pod uwagę nowe pociągi jest to na pewno przyszłościowe, w takim układzie potrzebna będzie komunikacja z Karpacza i ze Szklarskiej ale badźmy szczerzy Karpacz z antyczną koleją na Kopę i rdzewiejącą obiektem na Śnieżce, ani Szklarska Poręba nie są aż tak atrakcyjne. Na pewno lepiej wyglada Karpacz, ale bez inwestycji w infrastrukturę oraz nowoczesne koleje i trasy narciarskie nasze miasta turystyczne wyglądają jak muzea i rezerwaty przyrody.
~Mirek67 27-08-2016 0:03
... dlatego teraz przyjeżdzają w dużej większości ludzie z termosami i własnymi kanapkami. A ci bardziej majętni niestety wybierają Czechy !
~ab+ 27-08-2016 0:13
Jacy rządzący tacy dyskutanci.Najpilniejszą potrzebą jest dobra szosa do granicy lub A-4.
~ 27-08-2016 0:36
Niektórzy ludzie to mają mentalność chłopa z widłami. Czegoś nie rozumieją, czegoś nie używają to już nikt nie powinien, najlepiej zaorać, wyburzyć, zniszczyć a zrobić coś co oni używają. Co ich obchodzą turyści, przecież ta kotlina to przodujący region przemysłowy i da radę sobie bez turystów.
~Lobbysta 27-08-2016 1:21
Bezpieczeństwo jest najważniejsze na gminach !!! Moja żona z dzieckiem ostatnio nie padła ofiarom pirata drogowego , i dziecko bym miał do końca życia ,, inwalidę "
~do salomon 27-08-2016 5:42
autobusy ? Daj spokój , wiesz jak długo autobus przedostaje się przez korki w naszym mieście , w sumie lepiej autobusy zastąpić pociągami
~Tom 27-08-2016 6:44
Polaczenia kolejowe zlikwidowano bo byly nie rentowne z 1 powodu: byly zarzadzane przez bande nieudacznikow i biurokracje w PKP. Obecnie na tej trasie zarabiaja PKS i 4 prywatne firmy busowe, Im sie oplaca wiec pociagi tez beda rentowne i to na 100% ! Wazne aby puszczac male sklady o duzej czestotliwosci polaczen tak jak zrobiono to w sasiednich Czechach. Tam kolej przetrwala i dojerzdza praktycznie wszedzie. Zamiast 10 wagonow 3 razy dziennie 3 wagony 10 razy dziennie i bedzie SUPER. Duzo osob nie ma auta i jazdzi do pracy smierdzacymi busami o ekologii juz nawet nie wspomne. Mam nadzieje ze projekt wypali.
~ 27-08-2016 6:52
Przeciwko kolei i wszelkim połączeniom zawsze protestuje jedno lobby - taksówkowe.
~SEKUNDNIK 27-08-2016 9:31
Kolej to przyszłość. Wszędzie się utrzymuje kolej - w sensie w innych państwach, bo jest ekologiczna i wygodniejsza i łatwiej nią dojechać, bo nie stoi w korkach jak auta i autobusy. Myślcie przyszłościowo a nie tylko o sobie. To że jeden z drugim mają 15-letniego golfa i wożą d..sko nawet do piekarenki przy ulicy obok nie oznacza że każdy ma auto albo dysponuje akurat teraz autem i ma możliwość dojechać w kazde miejsce. A poza tym liczą się walory wygody, w pociąg wsiadam i nie martwię się kierowaniem, korkami, itd. Ekologia również jest ważna. Przez ilość aut jaka wjeżdża do Karpacza to miasto staje się zwykłym miasteczkiem jakich wiele a nie kurortem górskim gdzie powietrze powinno być świeże .
~do 5:42 27-08-2016 15:52
dokładnie, zawsze jak jadę do Karpacza to zastanawiam się która część drogi trwa dłużej ta do granic Jeleniej Góry ? czy ta od granic JG do Karpacza

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Fetor na Moniuszki

Karpacz rezygnuje z fajerwerków

Betlejemskie światełko pokoju dla jeleniogórzan

Rok niespełnionych obietnic

O przemianie byłego więźnia

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
985
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%