MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Kolej Izerska zmienia się w izerski autobus

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Piątek, 21 października 2011, 8:53
Aktualizacja: 8:54
Autor: Agrafka
Zamiast szynobusu na trasie Kolei Izerskiej jeździł przez trzynaście dni autobus. Powód: awaria szynobusu, który już wrócił na torowisko.

Kolej Izerska, czyli trasa kolejowa łącząca Jelenią Górę, Szklarską Porębę i Kořenov, to malowniczy szlak, który ponownie został uruchomiony w 2010 roku po ponad 65 latach nieużytkowania. Linia ta wybudowana została na początku XX wieku i jest jedna z najciekawszych w Polsce.

Jednak często się zdarza, że zamiast pociągu w trasę wyrusza zastępcza komunikacja autobusowa. Szynobusy Przewozów Regionalnych PKP psują się i nie ma możliwości zamiany pojazdu na inny szynowy środek lokomocji. Wówczas, mimo że atrakcji jazdy szynobusem w postaci widoków za oknem brakuje, nie ma różnic w cenie biletu, czy też w czasie dojazdu do czeskiego Kořenova. Informacje o zmianach są umieszczane na stacjach pośrednich oraz podawane na bieżąco przez megafony.

Ogłoszenia

Czytaj również

Porozumienia brak

Pomoc mają we krwi

Tajemnice Drogi Sudeckiej

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~xyzII 21-10-2011 9:17
Jak to się psują? Przecież nic nie wożą.
~x 21-10-2011 9:53
parowozy TKT i TY jakos latami jezdzily, tutaj wkroczyla nowoczesnosc wraz z nia tandeta i sie zaczely awarie. jak z autami, czym bardziej ekstra tym wiecej do kitu.
~ 21-10-2011 9:56
nareszcie z tego torowiska zrobią ścieżkę rowerową oraz trasę biegową ku uciesze cyklistów i biegaczy
~mai 21-10-2011 10:42
proponuję,przedłużyć scieżke biegowa i rowerową do Jeleniej Góry bo i tak pies z kulawa nogą do Szklarskiej nie pżyjeżdża
~tojak 21-10-2011 10:53
a tak na marginesie, Pzrewozy Regionalne nie należą do Spółki PKP a do Mmarszałka Wojewodztwa
~MK 21-10-2011 11:19
Psujący się szynobus to niejedyna niespodzianka, jaką Urząd Marszałkowski naszykował Kolei Izerskiej. Na stronach http://www.koleje.dolnyslask.pl/rozklad-jazdy/ już jest nowy rozkład jazdy, który zmienia się 11 grudnia. Liczba kursów zmniejsza się z 4 do 3. Ale nie to jest jeszcze najgorsze. Pierwszy kurs do Harrachova odjeżdżać będzie dopiero dopiero o 10:42 (!) (przyjazd do Harrachova: 12:15), podczas gdy obecnie o 7:10. Ostatni powrotny kurs jest już o 16:54 (obecnie o 19:55), czyli 3 godziny wcześniej! Tylko w weekendy podczas zimowych i letnich wakacji będzie wcześniejszy pociąg do Harrachova o 7:29. To oznacza, że jakiekolwiek całodniowe wycieczki w czeskie góry stracą właściwie sens, jadąc np. w wakacje w dzień powszedni do Liberca pozostanie zaledwie ok. 1 godz. na zwiedzanie!
~MK 21-10-2011 11:26
Prawda, że dużo? W sam raz, żeby wypić piwo na dworcu i wrócić do domu. W weekendy czasu też będzie niewiele więcej, zważywszy na fakt, że już na 16:54 trzeba być w Harrachovie. Ja się pytam: dla kogo jest ten rozkład??? Na pewno nie dla turystów, a to oni w 99% korzystają z tej linii. NOWY ROZKŁAD ZABIJE WSZELKI RUCH NA KOLEI IZERSKIEJ!!! Niech media piszą o tej sprawie, apelują do Marszałka o wcześniejsze i późniejsze pociągi - jeszcze można to odkręcić! Im szybciej, tym lepiej! Jeśli nikt nic nie zrobi - szybko obudzimy się z ręką w nocniku. Już w święta Bożego Narodzenia, kiedy część z nas i przyjezdnych będzie chciała wybrać się na wycieczkę do Czech Koleją Izerską...
~szklarska 21-10-2011 11:48
Pięknie! A co robi KODLK z panem Grzegorzem Olesiem na czele? Oni walczą o muchowozy do Rzeszowa czy Lublina, a tymczasem kolej w naszym regionie umiera! A wystarczyło by zrobić tak niewiele: nagłośnić sprawę w mediach, dać petycję do podpisania mieszkańcom Szklarskiej Poręby, Jeleniej Góry itp. i wysłać ją do marszałka. I mielibyśmy takie pociągi, jak przynajmniej w tym roku. Jak widać KODLK woli babrać się w politykę i schlebiać niektórym posłom niż podejmować REALNE działania w obronie regionalnej kolei. Żenada!
~xxx 21-10-2011 13:35
Nie prawda,że nikt kolejami nie jezdzi, uważam ze jest to bardzo atrakcyjny produkt nie tylko dla turystów, wystarczy dupe ruszyć z domu i wybrać sie na wycieczkę. pozdrawiam wszystkich którzy walczą o szynobusy. jedyny minus to mała promocja.
piiipek_jelonkowy 21-10-2011 14:54
W dni powszednie od 11.12.11 od Poniedziałku do Piątku kursować będą 3 pary pociągów do Czech , natomiast w soboty , niedziele i święta będzie ich AŻ 6 !!! Szynobusy będą skomunikowane z pociągami do Wrocławia oraz w Czechach dla chcących jechać dalej niż Harrachov,Korenov . Także oferta przewozowa zwiększy się dwukrotnie !!!
~ 21-10-2011 16:39
szynobus dalej stoi zepsuty... ten jest wypożyczony z Legnicy....nie wiadomo do kiedy....:-)
~turysta 21-10-2011 18:54
@piipek jelonkowy: nie pisz bzdur, bo te 3 dodatkowe pociągi będą tylko w weekendy i to tylko w wakacje, więc oferta wcale nie zwiększy się dwukrotnie. W tym roku w wakacje też bylo 6 pociągów (4 polskie + 2 czeskie szynobusy relacji Korenov - Szklarska Poręba). MK ma rację, że rozkład jest do d..., pierwszy pociąg przed 11-stą do Czech - porażka, ostatni z powrotem po 16-tej, więc nigdzie dalej sobie nie pojedziesz! Co można robić 4 godz. w Harachovie, pójść pod skocznie (ile razy można oglądać skocznie???), zjeść obiad wypic piwo i powrót. Że by pojechać gdzieś dalej do Liberca, Jablonca, Czeskiego Raju, wybrac się na wycieczkę w Karkonosze lub Góry Izerskie to już trzeba PKS-em albo własnym samochodem. Rozkład skandaliczny!!! Zrobiony pod Czechów a Polacy też chcą korzystać z tej linii!
~fort 21-10-2011 21:06
dajcie to czechom w dzierżawę albo na zawsze i będzie wszystko chodziło na cacy
~Adam-1 21-10-2011 21:52
@fort: O to chodzi, że właśnie dajemy Czechom linię do obsługi - od grudnia mają jeździć nie polskie szynobusy, tylko czeskie. I efekt taki właśnie jest, jak napisał "turysta" - rozkład jest zrobiony pod Czechów, a nie Polaków. Żeby szynobus mógł pojechać z Jeleniej do Harrachova, musi najpierw do niej przyjechać, to samo z ostatnim kursem - musi przyjechać odpowiednio wcześnie do Jeleniej, żeby jeszcze wrócić. Dlatego właśnie pierwszy kurs do Harrachova jest tak późno, a ostatni powrotny tak wcześnie. Urząd Marszałkowski chciał się wykpić tanim kosztem, zwalając obsługę na Czechów, a efekt będzie taki, że frekwencja spadnie, i to mocno. Najlepsze jest to, że nawet Czesi narzekają na nowy rozkład, gdyż np. na 1. i ostatni pociąg do/z J.G. nie zapewniono im skomunikowania w Harrachowie.
~maciejka 22-10-2011 9:49
Nowy rozkład jazdy obowiązujący od 11.12.2011 dla narciarzy jest super. W obecnym rozkładzie jazdy biegało się 2 godziny ( od 13.23 do 15.32 ) lub 7 godzin ( od 08.30 do 15.32 ). Teraz będzie super. Wszystkim naraz nie można dogodzić ale można pomyśleć o dwóch rozkładach jazdy tj. na okres zimowy dla narciarzy biegowych i na okres letni dla turystów pieszych i rowerzystów. Obecny rozkład jazdy jest bardzo dobry dla drugiej grupy korzystających z połączenia Jelenia Góra - Harrachov. Polecam ten problem WŁADZOM MIASTA JELENIEJ GÓRY.
~?????????? 22-10-2011 14:46
Ledwie kupione , a już się psują. Co to za szmelc kupiliśmy (tak kupiliśmy , bo to nasze pieniądze !!). Ten kto wybrał to" gówno "powinien ponieść konsekwencje. Jesteśmy za biedni , żeby kupować co chwilę byle co. Wyrzucone pieniądze i stracone nadzieje. Słowem wielka lipa i polskie standardy !
~też narciarz 23-10-2011 0:44
maciejka, pisz o sobie, OK? Może ci nie pasują 2 albo 7 godzin biegania, ale nie ty sama jesteś na świecie! Jak masz takie zachcianki, żeby szynobus jeździł dokładnie w tych porach jakie ci pasują, to jeździj samochodem. Dla mnie dotychczasowe godziny kursowania były OK. Poza tym lubię sobie pojechać na narty gdzieś dalej do Czech i teraz już nie będę mógł.
~THOK 27-11-2011 21:16
CO ZA BARANY BECZĄ ZE JEST ŹLE - nie podoba się / KIERUNK UKRAINA I BELARUSS stoja otworem NIE ZIVE KOLEJ VLAK IZERSKI BRAWO NARCIARZE, PRECZ Z BURAKAMI
~maek 22-12-2011 14:17
Jak sie psuje to nie kupowach wiecej tych pes..

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Żeromalia na filmowo

Byle do wiosny!

Tak zaparkował!

Prace zgodnie z planem

Wszyscy za strajkiem

Sonda

Czy wszystkie handlowe niedziele powinny wrócić?

Oddanych
głosów
318
Tak
59%
Jest dobrze, jak jest
15%
Nie
24%
Nie mam zdania
2%