MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Kolej do Lwówka – wspomnienia i nadzieja

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 10 marca 2018, 13:09
Aktualizacja: Niedziela, 11 marca 2018, 6:04
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze odbył się wernisaż wystawy poświęconej Kolei Doliny Bobru do Lwówka Śląskiego. Wystawa jest częścią dużego projektu, który można obserwować w Muzeum Śląskim w Goerlitz. Jeleniogórski fragment prezentuje zdjęcia z czasów budowy linii, ale jest też makieta kolejowa.

Wystawa prezentowana w niemieckim muzeum nosi nazwę "Uwaga pociąg! 175 lat kolei na Śląsku". W zbiorach Muzeum Karkonoskiego znajdują się 32 szklane płytki autorstwa nieznanego fotografa, które ukazują czasy budowy Kolei Doliny Bobry oraz Zapory Pilchowickiej. Dodatkowo na wystawie w Jeleniej Górze prezentowane są współczesne zdjęcia autorstwa Przemysława Jermaczka. Odwiedzający muzeum mogą się też zaopatrzyć w opracowanie wykonane przez pracownika MK Roberta Rzeszowskiego.

- Chcieliśmy pokazać najpiękniejszą trasę na naszym terenie. Kolej Doliny Bobru powstawała w wielu etapach, jest ona najdroższą, jaka powstała na naszym terenie, a przyczyną jej powstania była wielka powódź - powiedziała Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego, która podkreśliła, że dzięki KDB miejscowości znajdujące się na jej trasie bardzo się rozwijały.

Przy okazji wystawy nie obyło się bez smutku z powodu zawieszenia kursowania pociągów na jednej z najbardziej malowniczych linii kolejowych w Polsce. Od 11 grudnia 2016 roku pociągi już tej trasy nie pokonują (wprowadzono autobusową komunikację zastępczą), ale wielu pasjonatów walczy o jej rewitalizację. Wśród nich burmistrz Wlenia Artur Zych, który również przybył na wystawę do Jeleniej Góry.

- Współczesny świat kieruje się innymi kryteriami. Ekonomiczne są dość nieubłagane, ale jako jeleniogórzanka byłabym szczęśliwa z reaktywacji ruchu pociągów na tej linii - powiedziała Julita Zaprucka, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

- Zdjęcia z budowy Kolei Doliny Bobru są tak urocze, że stwierdziłem, że musi być zorganizowana dodatkowa wystawa - powiedział Martin Kuegler z Muzeum Śląskiego w Goerlitz. - Ta trasa była ważna ze względów gospodarczych i turystycznych i wszyscy sobie życzymy, aby została zrewitalizowana - dodał kurator wystawy za naszą zachodnią granicą.

Kolekcję można oglądać niemal do końca maja.

Ogłoszenia

Czytaj również

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Wykłady o otępieniu i demencji w KSON–ie

Nagroda IDOL 2019 dla Radia KSON

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Aromatolek 10-03-2018 19:40
Na kolei w biurach pracują Złodzieje!!! którzy w latach 90-tych likwidowali hurtowo linie kolejowe nawet te rentowne. Ci sami ludzie rządzą do dzisiaj, czego oczekujecie od tych ludzi??? co mają w czterech literach rozwój kolejowy pod względem przewozów pasażerskich i turystycznych, gdzie tak naprawdę u nas linie kolejowe mogą na siebie zarabiać na przewozach turystycznych (pociąg retro, Lwówek, Jelenia, Kowary, Karpacz, Ogorzelec) Niestety pycha chciwość tych ludzi z biur kolejnictwa rządzą się zasadami sam nic z tym nie zrobię nikomu nie dam niech to zarasta byle mi się dobrze wiodło. I tak powstały kolejne spółki na kolei które to ponad połowa z nich jest kompletnie nie potrzebna i tylko podstawiona rodziną i kolegami te spółki są jak piąte koło u wozu, byle kasę brać a nic w zamian nie dawać. Dopóty ci ludzie będą rządzić Polską koleją nic na dobre w naszym regionie nie wyjdzie.
~Mały wacik 10-03-2018 23:23
Spotkali sie decydenci i igladaja najpiękniejsza trasę kolejowa do Lwówka na makiecie, oglądajcie dalej, miłego oglądania. Bandabaranow.
~Marczowska 11-03-2018 11:06
Szkoda ze nie dali zdjecia jak ten rozklekotany busik jezdził przez pewien czas zJeleniej Góry do Lwówka w zastępstwie za pociąg.Albo postawic go tam na makiecie w muzeum.
~K17 11-03-2018 15:48
Hahaha ta makieta to jakaś porażka. Dzieci 4 letnie budują ładniejsze.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dojrzały KSON z ambsadorami

Tłumy we dworze

Kto do Senatu?

Dyski do remontu

Lemury z Czech w wałbrzyskiej Palmiarni

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
617
Tak
13%
Nie
65%
Nie wiem
21%