MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Kolej bez przyszłości?

Wiadomości: Jelenia Góra/region
Sobota, 29 czerwca 2013, 8:35
Aktualizacja: 8:44
Autor: Org
"Przyszłość kolei na Dolnym Śląsku" – to temat konferencji, która w czwartek (27.06.) odbyła się w Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze.W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Kolei Dolnośląskich, Przewozów Regionalnych oraz posłanka Marzena Machałek i Jerzy Zieliński sekretarz Miasta Bolesławiec. Niestety, mimo zaproszeń, zabrakło m.in. przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, PKP PLK czy PKP InterCity.

Podczas spotkania poruszono tematy związane m.in. z modernizacją linii 283 Jelenia Góra-Lwówek Śląski- Zebrzydowa-Ławszowa, linii 279 Lubań- Węgliniec, jako tak zwanego korytarza zachodniego łączącego Jelenią Górę ze Szczecinem oraz linii 289 z Legnicy do stacji Rudna Gwizdanów. Komitet Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych dodatkowo wyraził swoje niezadowolenie w związku z planowaną na przyszły rozkład jazdy 2013/14, likwidacją lub ograniczeniem pociągów InterREGIO "Galicja" relacji Jelenia Góra- Kraków, InterREGIO "Łużyce" relacji Węgliniec- Kraków, InterREGIO "Szczeliniec" relacji Białystok- Międzylesie oraz TLK "Wrocławianin" relacji Legnica- Warszawa Wschodnia.

Przedstawiciele Przewozów Regionalnych wyrazili swoje ubolewanie nad trwającą od lat degradacją spółki na rzecz Kolei Dolnośląskich w naszym województwie, przejawiającą się m.in. poprzez likwidację kas biletowych PR, sekcji pasażerskich oraz zwolnienia pracowników bez możliwości ubiegania się o podobne stanowiska pracy w spółkach konkurencyjnych (Koleje Dolnośląskie, PKP InterCity).

- W trakcie spotkania uczestniczący w rozmowie naczelnik Działu Organizacji Przewozów Kolei Dolnośląskich poinformował nas, że zamówienia na połączenia na linii Jelenia Góra- Lwówek Śląski jak i na linii Lubań- Węgliniec zostały złożone, dzięki czemu pojedziemy w przyszłym roku nadal do Lwówka, a mieszkańcy Lubania odzyskają dogodne połączenia kolejowe z Wrocławiem w ilości czterech par trasą przez Gierałtów i Węgliniec – relacjonuje Grzegorz Oleś z Komitetu Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych. Niestety to jedyne odpowiedzi, jakie mogliśmy usłyszeć na pytania zadane podczas spotkania. Z powodu braku osób, którym na kolei powinno zależeć najbardziej, reszta pozostaje nadal odpowiedzi – dodaje Grzegorz Oleś.

Ogłoszenia

Czytaj również

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~Wild men 29-06-2013 9:39
A gdzie pociąg do szklarskiej i jeszcze dalej?
~18 sqandal 29-06-2013 10:02
przewozy regionalne podaje Wam < rękaw > mozecie się wypłakać , tylko biadolić potraficie więcej nic , brak organizacji zbyt duzo < cieplych > stolków to Was cech...je a zakasać rękawy i do ROBOTY !
~kkk 29-06-2013 10:05
a do kowar?
~Rico 29-06-2013 10:19
Chyba oci....li ! ja w tamtym roku widziałem znajomego w Jeżowie jak prowadził grupę chyba z 10-ciu niemieckich turystów w średnim wieku ,którzy ciągnęli za sobą walizki na kółkach .Zdziwiony zapytałem a gdzie ich tak holujesz ? Odpowiedział , że prowadzi ich parę domów niżej do gospodarstwa agroturystycznego, ponieważ zagubieni pomylili adresy i trafili na jego posesję.Więc jeżeli bogaci niemieccy turyści ,''pchają'' się tutaj do nas na wypoczynek nie własnymi samochodami tylko środkami komunikacji publicznej to jaką odpowiedź mają dla nich przedstawiciele Kolei Dolnośląskich i Pan Marszałek ???????? Przecież nasza przyszłość nie leży w przemyśle tylko w turystyce jak w Kaprun ,Zell Am See itp.miejscowościach .Tak było tu kiedyś.......
~kolejarz 29-06-2013 10:28
Od wrzesnia pociągi do Szklarsdkiej Poręby ruszają.Od grudnia do Szklarskiej bądą dojeżdżać 7 pociągów z Wrocławia czas jazdy ok.3h, 1 z Zielonej Góry i 1 z Warszawy.Na trasie Szklarska -Harrachov/Korenov będzie jezdził czeski motorak 6 razy dziennie.
~rura i wio 29-06-2013 10:55
Każdy cyrk organizowany przez PiS to hucpa i czcza propagandówka. A kiedy wtraja się w to radiomaryja (firmowała to zebranie posłanka Machałkowa - znajoma Rydzyka i prawdopodobnie jego wielbicielka), niewiele z tego wyjdzie. Poza "okazjonalnym" wspieraniem dzieł zakonnika-to jest zawsze gwóźdź programu. Dlatego poważne instytucje - w tym kolejowe - olały to w sposób jednoznaczny.
~pasażer 29-06-2013 10:56
Brawo kolejarz !! Uratowałeś twarz kolejarzy, z honorem byłbym ostrożny, ale dobre i tyle.
~wyborca 29-06-2013 11:02
A ja tam wierzę Panu Zawile i czekam na szybką kolej miejską
~ 29-06-2013 11:18
transport i energetyka to 2 bardzo ważne rzeczy dla każdego kraju dlatego nasz sprzedajny rząd na zlecenie złodziei z zachodu nie pozwoli na budowę elektrowni atomowej (nawet Czechy mają a my nie) oraz będzie gn.. kolej
~lokalny 29-06-2013 15:11
A tymczasem ze Zgorzelca do Gorlitz wciąż trzeba zaiwaniać na piechotę bo ten cały śmieszny KODLK interesują jakieś interregio do Białegostoku a nie komunikacja lokalna. Panie Oleś,tak trudno przedłużyć szynobus o 2 km? Do Lwówka są 3 pociągi nadobę które wleką się 20 km/h. Do trutnova pociąg znowu będzie jeździł z wrocka a nie z jeleniej góry. Ale co tam, ważniejsze są jakieś pociągi interregio a że mieszkańcom ciągle ubuwa połączeń i niedługo już wszystko zarośnie trawą i krzakami to już nikogo nie obchodzi. jak ci niemcy mają dojechać do nas, jak pomiędzy Gorlitz a zgorzelcem jest dziura ?
~ 29-06-2013 20:42
Wroca PISiory,naprawia kolej i tory!!!! Kolej przeszla w tym kraju do portfeli cwaniaczkow od podzialu firmy na drobne. Teraz trzeba by finanse skierowac na kilka lat tylko na kolej by odbudowac to zniszczono gospodarka obecnych rzadow (rabusi). Dlaczego nie pisze sie prawdy o winnych tego stanu rzeczy a zwala sie wine na brak pieniedzy. Zobaczmy na konta bankowe szefow poszczegolnych dzialow kolei i firm z jakich sklada sie kolej.
~niewiedzący 29-06-2013 21:52
A tynmczasem PKS zlikwidował autobusy z pod dworca PKP w Szklarskiej Porębie Górnej
~ 29-06-2013 23:09
PkP to skrot od slow Po co Komu Pociagi.
~podróżujący 30-06-2013 0:23
A tymczasem na dwa pierwsze pociągi do Wrocławia (przez Wałbrzych i Zgorzelec) nie ma czym dojechać bo pierwsze autobusy przyjeżdżają na dworzec PKP po godzinie odjazdu tych pociągów. na co komu takie pociągi ?
~Rico 30-06-2013 8:11
w styczniu przyjechałem do Gorlitz /Zgorzelca z Niemiec o godz.22:00 i chciałem dostać się do Jeleniej Góry,niemożliwe.Ostatni autobus z dworca do Jelonki odjechał o godz.19tej ileś ,kolei niet.Witamy w Europie !
~ 1-07-2013 0:20
EKOLODZY CO JEST Z WAMI ????? NIE ZALEŻY WAM NA CZYSTYM POWIETRZU dobrze działająca kolej mogłaby zastąpić kopcące autobusy i samochody no bo chyba kązdy wolałby dojechać na 2-gi koniec Polski w parę godz zamiast cały dzień
~obecny 1-07-2013 11:16
KŁAMSTWO. POSŁANKI MACHAŁEK NIE BYŁO NA SPOTKANIU, TYLKO JEJ SEKRETARKA! PLUJEMY NA JEDNYCH ŻE NIE PRZYSZLI A INNI SĄ CACY???

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Konkurs dla seniorów

Interwencja w Jeżowie  

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Tramwaj już po renowacji

Karkonosze ulubione

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2202
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%