MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 13 sierpnia
im. Diany, Heleny

Kolegium Karkonoskie pomaga licealistom

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 18 listopada 2010, 8:48
Aktualizacja: 14:37
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
W ramach porozumienia między I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego a Kolegium Karkonoskim, uczniowie, których fascynuje fizyka, przychodzą na zajęcia na Wydział Techniczny KK, gdzie odbywają się ćwiczenia.

Dodatkowe zajęcia praktyczne na Kolegium Karkonoskim, polegające na przeprowadzaniu różnych doświadczeń, prowadzone są już od 2003 roku. Korzystają z nich licealiście I LO im. Stefana Żeromskiego z klas I-III o profilu matematyczno-fizycznym oraz matematyczno-informatycznych i innych klas. Zainteresowani biorą udział w olimpiadach fizycznych, będą zdawać maturę z tego przedmiotu oraz są zainteresowani kierunkami technicznymi.

– Są to bardzo przydatne zajęcia dla naszych uczniów ponieważ mają okazję zobaczyć i skorzystać z prawdziwego laboratorium fizycznego, którego u nas w szkole niestety nie ma i na pewno nie będzie, ze względu na koszta takiego przedsięwzięcia. Zajęcia te są prowadzone dla wszystkich chętnych z klas ścisłych i odbywają się co tydzień. W tym roku zajęcia trwają od października i na pewno będą do końca grudnia. Dalsze ich organizowanie zależy od środków pieniężnych – mówi Lechosław Trębicki, nauczyciel fizyki z I L.O. im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze.

Każde ćwiczenie dotyczy odrębnej tematyki a przygotowane są dla studentów. Na każdym stanowisku jest inne doświadczenie w pierwszej sali ćwiczenia dotyczą optyki, w drugiej sali zjawiska elektryczne i fotoelektryczne, rozszerzalność cieplna, a w trzeciej sali prowadzone są zajęcia z mechaniki.

– Zadanie, które wykonywaliśmy, polega na wyznaczeniu współczynnika załamania światła przechodzącego przez szkło, wytycza się je za pomocą mikroskopu. Najpierw tu na zajęciach robimy pomiary, później w domu rozwiązujemy zadania z nimi związane, robimy sprawozdanie i oddajemy w szkole. Za tę dodatkową pracę otrzymujemy dodatkowe oceny – powiedziała Klaudia Rubin, uczennica klasy III d.

- Uczestniczymy regularnie w organizowanych tu zajęciach. Jestem zadowolona z zajęć, poszerzają one moją wiedzę, pozwalają w praktyce nauczyć się wykonywać doświadczenia, które będę musiała w przyszłości robić na studiach. W szkole nie mamy pracowni fizycznej. Zajęcia te przygotowują zarówno do studiów technicznych, jak i do matury z fizyki. Na wcześniejszych zajęciach wykonywałyśmy ćwiczenia związane z napięciem powierzchniowym oraz z wyznaczaniem lepkości cieczy. Pracujemy ze sprzętem związanym z działem optyki – dodała Monika Skoczylas, z klasy III d.

Ogłoszenia

Czytaj również

Remont w Elektroniku

Czytelniczka: drogo i brudno

Mieszkańcy chcą miododajnego skweru

Komentarze (4) Dodaj komentarz

___x 18-11-2010 12:17
bardzo dobry pomysł, w naszym kraju brakuje ludzi tech. uzdolnionym bo wyjeżdzają za granice gdzie są bardziej doceniani a zostają sami humaniści którzy tylko potrafią zuważać problemy zamiast je rozwiązywać; po drugie ciekawi mnie czy doczekamy przekształcenia Kolegium w Uniwersytet Karkonoski aby młodzież nie musiała w celu zdobycia tytułu magistra wyjeżdzać do innych miast (i niestety zazwyczaj tam zostawać)
~@ redakcja 18-11-2010 14:28
" II L.O. im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze." To w końcu które liceum II LO czy żerom ? :)
~II LO NAJNAJ 18-11-2010 15:07
W II Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze takie zajęcia odbywają się od dawna zarówno w szkole, jak i poza nią, w gmachu ZOD Politechniki Wrocławskiej w Jeleniej Górze. Zajęcia odbywają się dzięki p. mgr. Smoterowi, a uczestniczą w nich chętni uczniowie klas "mat-fiz" oraz "biol-chem". Jeszcze raz zaznaczam, że zajęcia odbywają się od wielu lat i są darmowe, więc "Żeromek" zgapił pomysł od nas - plagiat :(
~do ~II LO NA 20-11-2010 8:23
To przyjdź do techniki na KK i porównaj wyposażenie pracowni to zobaczysz dlaczego jesteśmy i zawsze będziemy od was lepsi.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dotacja dla szkoły w Sadach Górnych

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Stypendia dla najzdolniejszych

Remont w ogólniaku

Letnie inwestycje w podstawówkach

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
694
Tak
38%
Nie
56%
Nie wiem
5%