MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Kogo bardziej nienawidzicie?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 8 maja 2008, 7:27
Aktualizacja: 15:39
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Wasze wypowiedzi, drodzy Internauci, posłużyły Teatrowi Jeleniogórskiemu za kanwę nietypowego spektaklu, który można było obejrzeć w ramach cyklu „Czas na nowy dramat”. Rzecz tyczyła uprzedzeń rasowych, a konkretnie – Romów. Głębsza treść eksperymentu to pokazanie prawdziwego oblicza Polaków. W tym przypadku pełnego nienawiści i uprzedzenia.

Sztukę w trzech mini-aktach oparto na komentarzach internautów zamieszczonych, między innymi, na łamach Jelonki.com – a dotyczących artykułów poruszających problemy związane z koegzystencją społeczności polskiej i romskiej.

W kreacjach, między innymi, Irminy Babińskiej, Małgorzaty Osiej-Gadziny, Jacka Paruszyńskiego, aktorów sceny dramatycznej Teatru Jeleniogórskiego, odżyli kryjący się pod maską nicków: rymcymcym_cy, Patol, Pippi, Sarenka, Jelonek i inni nasi Internauci, którzy na co dzień lub nieco rzadziej siedzą w „loży komentatorów” i piszą swoje opinie na tematy zawarte w artykułach.

– Teksty zostały zaczerpnięte z Internetu, nie nanosiliśmy żadnych zmian – mówi Joanna Wichowska, kierownik literacki TJ, pomysłodawczyni przedsięwzięcia. Zostały one uzupełnione wierszami, przysłowiami oraz dowcipami.

Z Waszych komentarzy – dzięki znakomitej reżyserskiej robocie Agnieszki Blońskiej – powstało porywające dzieło, trzymające widza w napięciu, skłaniające raz do śmiechu – innym razem do głębszej refleksji. Dzieło, z którego nie wypływają budujące wnioski wnioski o postawie Polaków nie tylko wobec Romów, lecz także – ujmując rzecz ogólnie – obcych.

Po spektaklu rozgorzała gorąca dyskusja, bo z komentarzy jasno wynika, że Internauci nienawidzą Romów. Chcą ich deportować, zmusić do roboty, skopać, zamknąć w więzieniach, a niektórzy – zagazować, zabić. Potworność. I nie jest to tylko zdanie części Czytelników Jelonki. – Cały Internet pełen jest tego rodzaju budzących strach i odrazę opinii tyczących również innych nacji – zauważył Wojtek Klemm, dyrektor artystyczny Teatru Jeleniogórskiego.

– W nas wszystkich kryje się jakaś mroczna strona duszy, która podświadomie daje o sobie znać. W dzieciństwie Cygani kojarzyli mi się z wolnością i ucieczką. Ale kiedy na placu Ratuszowym Romka przyczepiła się do mnie i chciała mi powróżyć, odgoniłam ją jak natręta – mówiła Irmina Babińska.

– W przedstawieniu „Okrutne i czułe” grają romskie dzieci. To bardzo fajni i normalni ośmiolatkowie, ale sami na początku mieliśmy wątpliwości, czy rzeczywiście są uczciwi – wspominała Małgorzata Osiej-Gadzina. I chyba oni to czuli, bo nawet przesadnie oddawali aktorom rzeczy, które ci przez przypadek pozostawili w różnych miejscach.

Jak walczyć ze stereotypem Roma złodzieja i cwaniaka? A może wina za takie pojmowanie ich kultury leży także po stronie samych Romów? Czy media podsycają nienawiść do innych? Czy próbujemy rozmawiać z Romami i rozumieć ich? Te i inne pytania padły ze strony widzów, na których przedstawienie zrobiło duże wrażenie.

Na koniec dyskusji pewien mężczyzna opowiedział, co mu się przytrafiło: –
Kiedyś pewien Rom rzucił się na mnie nożem. Miałem po tym mieszane odczucia co do tej nacji, nawet kiedy starałem się puścić incydent w niepamięć. Później z nożem wyskoczył do mnie neofaszysta. Nóż miał szybszą sprężynę i dłuższe ostrze. Wtedy zadałem sobie pytanie: kogo bardziej nienawidzę…

Pomyślcie nad tym, drodzy Internauci 

Ogłoszenia

Czytaj również

Widok z wieży na Trójgarbie zachwyca!

Jest nowy wóz ratowniczo–gaśniczy  

Manewry: pościg, strzały, 30 rannych

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~k.l 8-05-2008 8:38
piszą po prostu prawdę?nie ma co ukrywac droga redakcjo są w sród nas szczerzy ludzie, z usmieszkami ,potrafią *dopiec* a,prawda każdego kole w oczy.to są ludzie którzy to co mają do powiedzenia,to powiedzą.
~clown 8-05-2008 9:17
niestety Jelonka.com trochę przyczyniła się do takiego postrzegania Romów przez jeleniogórzan. W jednym artykule, o Romie żebrzącym, dzwoniącym z komórki i atakującym reportera, autor pozwolił sobie na dyskryminujący, jesli nie rasistowski komentarz. Obiektywny i rzetelny dziennikarz nigdy by nie pozwolił sobie na własny komentarz, zwłaszcza taki! Ocenę pozostawia się czytelnikom, nie sobie. Ale widocznie autorowi tego artykułu do prawdziwego dziennikarstwa daleko... <br><br> <i> Jelonka.com nie jest wyrocznią, i jeśli się do czegokolwiek "przyczyniła", to do wylania jadu nienawiści przez niektórych Internautów, jad ten wylewany jest zresztą przy okazji innych tekstów, nie tylko o Romach </i>
~FEZI 8-05-2008 9:31
Pan ze zdjecia moglby zmienic przepocona pod pachami koszulke (fuuu!) Przy okazji czy Jelonka nie moze zamieszczac miniaturek fotografii ? Zeby zobaczyc co kryja poszczegolne fotki, trzeba przeleciec przez kazda z nich co jest czasochlonne i transferozerne. Nie ukrywam ze bardzo mi to przeszkadza <br><br> <i> to nie przepocona koszulka, ale cienie, drogi FEZI </i>
~olo 8-05-2008 10:32
joanna wichowska nie jak napisaliście
~fezi 8-05-2008 10:48
Cien na 11 fotce ? Na 100% nieprawdopodobne. Trzeba bylo przed publikacja siegnac do Photosshopa :-)
~taka prawda 8-05-2008 11:02
Jak jeszcze bardziej będziecie narzekać na Klemma, zrobi wam spektakl o antysemityzmie...
Patol 8-05-2008 12:25
Szkoda że wcześniej nie wiedziałem o przedstawieniu bo na pewno bym poszedł do teatru. Może będzie jeszcze kiedyś ta sztuka?? Chciałbym zobaczyć siebie w roli głównej ;-))
~Narcyzik 8-05-2008 14:09
Kierownik literacki teatru nazywa się Joanna Wichowska, a nie Jolanta Wichniewska... A tak w ogóle to szkoda, że nie ma mnie na żadnym zdjęciu, bo przypadło mi tam się na tej próbie czytanej znaleźć... ;)
~Avvi 8-05-2008 14:12
Taka jest właśnie nasza polska mentalność. Plujemy jadem, żółcią i nienawiścią do innych dalej niż widzimy. Uwielbiamy się pławićw tym swoim poczuciu wyższości nad wszystkimi i wszystkim. Mówiąc wprost - jesteśmy jako naród paskudni. Sąsiad ma lepiej - trzeba obrobić mu tyłek, Sąsiadka jest szczuplejsza - trzeba zrobić to samo. Ktoś ma wiecej kasy niż my sami - pewnie zarobił nieuczciwie, szefowie są idiotami, lekarze zabijają, politycy to kretyni, obcokrajowcy - won do domu. To jesteśmy właśnie my - Polacy.
~_rymcycymcy___ 8-05-2008 14:59
A to heca ! Trzeba było uprzedzić, to bym jakoś tak bardziej elokwentnie przemówił (...przynajmniej jak ten gość z reklamy Castoramy) ! ;) Przedstawienia niestety nie widziałem. Ciekawe którzy z aktorów wcielili się w jelonkowe postacie ... ;)))
piipi 8-05-2008 15:27
..do - [~Avvi..]..moja sasiadka to pulchna kobieta...a tego jej nie zazdroszcze.~Twoich "pogladow"...tez nie zazdroszcze ...
kazimierzp 8-05-2008 16:47
Każda grupa społeczna, czy to ludzka, czy zwierzęca nie znosi inności! Nie znosi obcych! Głównie takie są agresywne dla innych które przez lata żyły oddzielone od reszty świata! W dodatku jeszcze były karmione przekonaniem o swej wyjątkowości, o tym, ze są wybrańcami. Zdobycze cywilizacyjne, otwarcie się na cały świat powoduje, ze te różnice w "inności" się zacierają, a tzw poprawność polityczna nie pozwala na ostentacyjne okazywanie wrogości! Bardzo często tez te mniejszości, też przesiąknięte swa wyjątkowością traktują otaczające go społeczności jako coś gorszego. Dlatego też zachowały się one w naszym świecie! Nieznajomość zasad jakie te mniejszościowe grupy mają, z drugiej strony nieliczenie często przez te mniejszości z zasadami jakie ma społeczność wśród której im przychodzi żyć wywołuje agresję! Jeżeli te mniejszości przyjmą zasady postępowania wśród większości i dostosują się do nich to za jakiś czas zasymilują się i nie będą jako mniejszości istniały! Dlatego należałoby się zastanowić co jest w tym wszystkim najważniejsze! Kultywowanie inności czy wtapianie się w społeczność? Odpowiedzi na te pytania praktycznie nie ma!
~Avvi 9-05-2008 10:45
do pippi - czytaj ze zrozumieniem zanim coś napiszesz. W moim tekscie jasno i wyraźnie jest napisane: "Sąsiadka jest szczuplejsza" a nie grubsza. Co do moich poglądów - przynajmniej nie spodziewam się od ludzi niczego dobrego tylko złego i jak dotąd nikt mnie nigdy jeszcze nie zawiódł. Jesteśmy jako naród paskutni i beznadziejnii. Zazdrośni, zawistni i kłamliwi.
piipi 9-05-2008 12:17
.do - [~Awi..]..ty znowu to swoje..obrzucic sie blotem,jak na "prawdziwych" Polakow przystalo !!.~Jestem Polka,a to dla mnie obraza..ten Twoj komentarz.~Zazdrosc,zawisc,klamstwo..tego NIE ma w moim sercu !!.~Podam teraz,taki maly przyklad:..Kiedys Polacy mieli bardzo brzydkie zeby.Jak sie przyjezdzalo do "obcych" to szczerbaty usmiech i czarne zeby zwracaly uwage.~Teraz tego nie ma.Nasza obyczajowosc ..zmienila sie na LEPSZE.~Wiecej wiary w siebie,a tego Tobie zycze !!.~PA.piipi.
ebee 9-05-2008 13:45
A ja mam nadzieję, że moje komentarze nie zostały wykorzyastane w spektaklu! Nie uważam bowiem za obywatel II kategorii niepolaków. każdy ma prawo, bez względu na narodowość do godnego życia w każdym miejscu świata. Pod warunkiem poszanowania lokalnego prawa. I nie wstydzę się tego głośno powiedzieć ! A czy my Polacy ,zresztą nie tylko w Polsce zawsze jesteśmy OK ? To pytanie - retoryczne - pozostawiam bez odpowiedzi
~do PATOLA 25-05-2008 22:33
drogi Patolu! zapraszamy na czytankę do Warszawy do Instytutu Raszewskiego! w czerwcu!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dyski do remontu

Trudny dojazd do SP 3

Apel do parlamentarzystów

Nagrody dla nauczycieli

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
746
Tak
15%
Nie
64%
Nie wiem
21%