MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Kochają Unię Europejską

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 9 maja 2006, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 9 maja 2006, 17:02
Autor: TEJO (współpraca Agata)
Fot. Arek, rylit
Uczniowie jeleniogórskich szkół przeszli we wtorek ulicami śródmieścia w paradzie Schumana z okazji święta zjednoczonej Europy.

Barwny korowód ożywił centrum Jeleniej Góry nie tylko flagami i transparentami, lecz także dźwiękami fanfar dla uczczenia tego święta. Zabrzmiały hymny Polski i UE.

Święto ustanowiono na pamiątkę uchwalenia deklaracji Roberta Schumana, która stworzyła podwaliny do zawiązania Wspólnoty Europejskiej. Ówczesny minister spraw zagranicznych Francji Schuman przedstawił właśnie 9 maja 1950 roku propozycję stworzenia pierwszej wspólnoty europejskiej, późniejszej Wspólnoty Węgla i Stali.

Parada była też wyrazem poparcia młodych mieszkańców miasta dla akcesji Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku. Transparenty chwalące UE wystawili, między innymi, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 oraz II Liceum Ogólnokształcącego im. Norwida.

Krytyki zjawiska nie było, choć może by się przydała. To właśnie ze względu na unijne przepisy mieszkańcy miast powiatowych zostaną pozbawieni możliwości wyrabiania paszportów w miejscu zamieszkania. Wchodzi w życie także przepis dotyczący konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa w autobusach. Kłopot w tym, że polskie autokary pasów nie mają, a przewoźnikom nie opłaca się ich instalować.

Są też i plusy, choćby modernizacja jeleniogórskich oczyszczalni ścieków i części sieci kanalizacyjno-wodociągowej realizowana, między innymi, dzięki wsparciu z funduszy UE.

Unię Europejską zachwalał, między innymi za to zastępca prezydenta miasta Józef Sarzyński, który czynił to samo w 2003 roku, podczas pierwszej Parady Schumana w Jeleniej Górze. Niektórzy jej uczestnicy maszerowali wówczas jako gimnazjaliści i uczniowie szkół podstawowych. Dziś zapewne mają swój pogląd na akcesję Polski do UE.

Impreza, zorganizowana głównie przez Młodzieżowy Dom Kultury, ucieszyła uczniów, ponieważ nie musieli iść do szkoły. Nie wzbudziła jednak emocji wśród starszych jeleniogórzan.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spór o edukację seksualną

Droga królewska uporządkowana

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~Stashek stashek@centrum.cz 9-05-2006 16:33
Głosów krytyki nie było, bo generalnie cała eurosceptyczna Prawica (ta prawdziwa, z UPR na czele, która walczy na argumenty, a nie na oszołomstwo i demagogię, jak Samo-Piso-Ligo podobni...) "olała" ten malowniczy spęd młodzieży (nb. - to dziś Sowieci świętowali Dzien Zwycięstwa- a jaki system ekonomiczny panuje we Wspólnotach Europejskich, jak nie socjalizm?). Oczywiście, że jesteśmy za Europą- Europą prawdziwej Wolności, której nie będą nam ograniczać eurosojuzowi wyznawcy św. Biurokracego... Co do pasów w autokarach- dobre, he, he... Osobiście nie zapinam nawet w samochodzie- tylko dlatego, że niemiłosiernie nam panujący Reżym NAKAZUJE mi, że mam zapinać... Pozdrawiam wszystkich ludzi rozsądnych.
~Madzia 9-05-2006 17:13
Ale ładnie wyszłam na zdjęciu!!!!! Paweł wyglądał jak " Krzyżak" hahahahaha w tym stroju Madziula
~aga 9-05-2006 17:30
a ja sie zastanawialam kto zakloca mi pisanie maturki hehe:-) slychac was bylo u mnie w szkole..
~guine@o2.pl 9-05-2006 18:32
Co jest smutne to to że się organizuje spęd młodzieży sposród której tak naprawdę wiele nie wie o co w tym wszystkim chodzi. Każą krzyczeć "Niech żyje UE" to krzyczą, zero obiektywizmu. Zauważcie że pochód składał się tylko z młodzieży szkolnej której kazano przyjść, nie było chętnych ;p >Stashek- "Osobiście nie zapinam nawet w samochodzie- tylko dlatego, że niemiłosiernie nam panujący Reżym NAKAZUJE mi, że mam zapinać..." Hmm to właśnie o tym było wczoraj na maturze z Wos-u, w jakich wypadkach państwo ma obowiązek ograniczyć wolność obywatela (tu- zasada paternalizmu :). Otóż prawdą jest, że to Ty jesteś panem swojego życia i równie dobrze możesz kiedyś zginąć w wypadku nie zapinając pasów tylko że nie tylko Ty będziesz poszkodowany gdyż kierowca który będzie prowadził samochód będzie odpowiadał za spowodowanie Twojej śmierci.
~ASIA 9-05-2006 19:12
eh az zal patrzec jak uczniowie od małego wychowywani sa za tym ze unia jest cacy. Zenada i skandal
~bolo 9-05-2006 20:06
A mnie rozwala transparent "Jest za Europą" Wymyślił go jakiś szurnięty gość. No bo jak ludzie mieszkający w Polsce mają być nie za Europą? To za czym? Za Afryką czy Azją? A może chodzi o to, że już najmłodsi uczniowie wiedzą, że cywilizacyjnie jesteśmy za Europą i o to znaczenie tu chodzi?? Czyśby w 10 było takie zacofanie? Co na to rodzice? Może lepiej zabrać dzieci ze szkoły, kótra jest za Europą?
~Gofer 9-05-2006 20:08
Czy to ten sam Sarzyński, co przegapił termin składania wniosku unijengo na monitoring? Jak on reklamował Unie Europejską to wcale się nie dziwie. Przecież dzieki akcesji ten "specjalista" może zawalić znacznie więcej spraw :)
~:):):)...............:):):):):):) 9-05-2006 20:15
PoZdRoWiOnKa dla dZiEwCzYn z SP 10....ByLySCiE BoSkIe....śLiCzNe zDjAtKa....pOzDrO FoR AlL:*:*
~Stashek stashek@centrum.cz 9-05-2006 20:25
Widzisz, Guine- UPR też była na owej maturze (zrobiłaś :> ?)... Moim nieskromnym zdaniem Państwo ma obowiązek ograniczyć wolność Obywatela (bądź Poddanego- patrz na przykład Arabia Saudyjska) wtedy i tylko wtedy gdy jego przebywanie na wolnosci ZAGRAŻA INNYM Obywatelom/Poddanym. Na ten przyklad zamknąć lub zabić mordercę. Oczywiście żaden d***kratyczny reżym nie szanuje wolności innych, bo uważa ich za idiotów, którymi trzeba kierować, bo sobie krzywdę zrobią - ciekawe, kiedy tzw. UE zakaże nam używania noży- bo przecież można się skaleczyć, a nawet jeden użytkownik na 1 000 000 000 niechcący się poślizgnie na mokrej podłodze i wbije go sobie w serce... a skoro "życie ludzkie jest najważniejsze" a święta zasada paternalizmu uprawnia reżym do ingerowania w nasze życie "dla naszego dobra", to byłby to krok zupełnie logiczny- czyż nie? Ale przekornie przyznaję Ci rację! W dzisiejszym systemie prawnym (DURNYM!) powinienem zapiąć- dla dobra kierowcy! Inna sprawa, że w normalnym kraju nie byłby ON karany za to, że JA nie zapiąłem pasów (i wyleciałem przednią szybą)- równie dobrze możemy karać garbatego, że proste dzieci robi... Wolność, Własność, Sprawiedliwość i na pohybel władzy! Pozdrawiam serdecznie!
~LoL 9-05-2006 20:34
ee tam ja bylam na tej paradzie i uwazam ze bylo faajnie troche sobe popiszczalysmy (trooche ;P) no moze te przemowienie p prezydenta bylo NuDnE ale szczegól.... jka bylo 1 czy 2 lata temu tez bylam :D lol pa
~Stashek stashek@centrum.cz 9-05-2006 20:46
Panie Bolo - świetny komentarz !!! Cieszy mnie, ze ludzie jeszcze widzą te wszyskie absurdy... Przy okazji- kiedyś w PRLu z okazji sianokosów były plakaty z hasłem "Cały Naród grabi Polskę"...
~Żaklin 9-05-2006 21:04
cieszę się ,że mogłam być na tej paradzie było fajnie ale za długo.!!!!!!!
~niebieska 9-05-2006 22:07
Może nie wzbudzała emocji, a może wzbudzała emocje negatywne. Lawina krzyczących, trąbiących i gwiżdżących dzieci raczej nie wywierała szczerych uśmiechów. Kiedy już nasz jeleniogórzanin znalazł skrawek chodnika, czy też przycupnął na brukowanej kostce, zatrzymywał się i patrzył na uczestników pochodu. Nie był to jednak wzrok z gatunku podziwiających... Jako uczestnik parady stwierdzam, że nigdy nie miałam okazji uczestniczyć w gorzej zorganizowanej imprezie. Według dokładnych obliczeń organizatorów przejście spod garnizonu na plac ratuszowy miało nam zająć 45 (słownie - czterdzieści pięć) minut. Nikt nie wziął jednak pod uwagę niepewności pomiarowych i w końcu spacer trwał minut 10. Gdy dotarliśmy do celu, prezentowano nas po kilka razy (jako szkoły), a my prezentowaliśmy swoje okrzyki bojowe...Nigdy więcej.
~ja 9-05-2006 22:22
bardzo mi przykro,że ta młodzież nie przyszła 8 maja na wiec pod miecze w cieplicach. Zapewne nie kojarzy tej daty, wstyd pedagodzy.
~krytyk 9-05-2006 22:34
za PRL to bylby 1 maja... niestety, fajne zdjecia, ale co takie dzieciaki wiedsa o unii? impreza to sztuka dla sztuki
~Kocham Olę F. 9-05-2006 22:37
Ale wstyd ... ...ta unia to jeden wielki okupant - czy my musimy zawsze zmieniać okupantów/zaborców ?
~Karolcia 10-05-2006 18:06
BYŁO NUDNO!!!!!!!!!!!!!!!!! BEEEEEEEEEEEEEEE NIE POJDE WIĘCEJ ,POSZŁAM TYLKO DLA TEGO ŻE BYLAM ZWOLNIONA Z LEKCJI!!!!!
~Liberator 14-05-2006 22:49
Ta parada była ku chwale tego samego socjalizmu jak 20 lat temu, z tą tróżnicą, że już nie moskiewskiego, ale brukselskiego. Przypomniały mi się te pochody 1 majowe z gołąbkami pokoju i czerwonymi flagami.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Utrudnienia w ruchu na Sudeckiej

Seniorzy świętowali

Kontrole palenisk

Wracają cietrzewie

Sprawdzian w górach

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
248
Tak
54%
Nie
38%
Nie wiem
8%