MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Kobiety wiejskie, do boju!

Wiadomości: REGION
Poniedziałek, 14 grudnia 2009, 9:13
Aktualizacja: 9:15
Autor: Ania
Fot. Ania
W minioną sobotę w Gospodarstwie Agroturystycznym „Rajski Ogród” w Mysłakowicach z liderkami wiejskimi spotkała się poseł do Parlamentu Europejskiego, wiceprzewodnicząca komisji prawnej, Lidia Geringer De Oedenberg. Odbyło się też szkolenie pod hasłem „Pozyskiwanie funduszy na rozwój obszarów wiejskich”.

Europosłanka przekazała zgromadzonym osobom m. in., co można jeszcze zrobić, dzięki naszemu członkostwu w Unii Europejskiej. Zachęcała panie do kontynuowania edukacji. Chętnie odpowiadała także na wszystkie pytania.
Było to już kolejne szkolenie kobiet mieszkających poza miastem, należących do organizacji pozarządowych. Obecnie realizowany jest projekt pod tytułem „Rola kobiety - liderki w społeczności dolnośląskiej wsi” . Jego organizatorami są Regionalne Związki Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych, Regionalne Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Legnicy i w Jeleniej Górze.

- Podjęliśmy działania w celu pozyskania funduszy unijnych. Stworzyliśmy cztery projekty, dwa dla Legnicy i dwa dla Jeleniej Góry. Zostały one bardzo wysoko ocenione, dzięki czemu udało nam się pozyskać dofinansowanie na ich realizację – mówi Henryka Lipka, kierowniczka biura RZRKiOR w Jeleniej Górze.

Organizatorzy na obecnie realizowany projekt pozyskali ponad czterdzieści tysięcy złotych z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Departament ds. Kobiet, Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji. Na 180 wniosków dofinansowanie otrzymało 9. Projekt edukacyjny „Rola kobiety - liderki w społeczności dolnośląskiej wsi” znalazł się na trzecim miejscu.

Celem przedsięwzięcia jest przygotowanie 160 kobiet do udziału w rozwoju ich okolicy. Mają one podejmować istotne decyzja i działania. Ważna jest także eliminacja stereotypów związanych z płcią. Okazuje się, że projekty nastawione na edukację na polskich wsiach są bardzo potrzebne. Na naszym terenie jest wiele pań, w szczególności z kół gospodyń wiejskich, które chętnie organizują i angażują się w wiele inicjatyw podejmowanych w ich okolicy. Szkolenia są dla nich szansą dowiedzenia się gdzie i jak mogą wnioskować o pozyskanie funduszy na realizacją projektów.

W spotkaniu, które odbyło się w Gospodarstwie Agroturystycznym „Rajski Ogród” w Mysłakowicach uczestniczyły liderki wiejskie z okolic Bolesławca. Gościnnie brały w nim udział również panie z sąsiedztwa.

– Dopiero na takich szkolenia dowiadujemy się, w jaki sposób można pozyskać fundusze na różnego rodzaju przedsięwzięcia – mówi Elżbieta Jajko, członkini Koła Gospodyń Wiejskich w Jurkowie. Panie, które do niego należą chcą założyć stowarzyszenie i pozyskiwać pieniądze na rozwój wsi. Jak mówią do zrobienia jest bardzo wiele, a pierwszym przedsięwzięciem, jakiego będą chciały się podjąć to remont chodników, mający przyczynić się również do poprawy bezpieczeństwa.

- Zorganizowaliśmy szkolenia dla liderek wiejskich, bo uznaliśmy, że edukacja jest ważna – mówi Jerzy Rafał Baniak, jeden z pomysłodawców przedsięwzięcia. Jest jednym z tych osób, dzięki którym projekty zostały bardzo wysoko ocenione.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z historią

Wędrówka Szlakiem Siedmiu Wzgórz

Pamięci Henryka Tomaszewskiego

Nie trzeba się bać Pani Eś

Seniorzy świętowali

Zielone warsztaty w Leroy Merlin

Rejs Pogorią – są jeszcze miejsca

Wypadek przy baniakach  

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
385
Tak
62%
Nie
35%
Nie wiem
3%