MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Kobieta za kółkiem autobusu

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 26 maja 2006, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 26 maja 2006, 10:34
Autor: TEJO, Joanna
Fot. Arek
Anna Marchalewicz będzie pierwszą panią, która zasiądzie za kierownicą autobusu w historii Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Jeleniej Górze. Pasażerowie będą podróżować prowadzonymi przez nią pojazdami już za kilka tygodni.

– Przełamała tym samym monopol mężczyzn w tym zawodzie. Obecnie odbywa trzymiesięczny staż adaptacyjny, podczas którego zgłębia tajniki fachu kierowcy i obowiązujące w MZK procedury – mówi Leszek Chmielewski, szef działu marketingu miejskiego przewoźnika.

Pani Anna jest bardzo miłą osobą. Przekonuje, że od dawna marzyła o zawodzie kierowcy i już wcześniej prowadziła autobusy, nawet niezbyt przyjazne szoferom autosany.
Teraz będzie mogła zrealizować swoje marzenia dzięki pracy w MZK. Na ulice miasta, już jako pełnoprawny kierowca autobusu, wyjedzie za kilka tygodni.

Jej zdaniem prowadzenie nowoczesnych autobusów, poza oczywiście gabarytami pojazdu – niewiele się różni od jazdy normalnym samochodem. Anna Marchalewicz jest przekonana, że poradzi sobie z tym nie gorzej niż każdy kierowca MZK.

Zainteresowały się nią lokalne media: było radio i gazety. My zapytaliśmy, czy nie przeszkadza jej ten medialny szum.
– Wywiady i zdjęcia to zabawa – tłumaczy pani Anna. Zarzeka, że pracę traktuje bardzo poważnie i nie boi się, że kobietę za kółkiem koledzy i pasażerowie będą źle traktowali. Może nawet wpłynie pozytywnie na wizerunek całej firmy.

W historii jeleniogórskiej miejskiej komunikacji panie już odnotowano w czasach, kiedy po mieście jeździły tramwaje. Przewoźnik zatrudniał kilka kobiet jako motornicze.
Dziś panie prowadzą autobusy w Radomiu, Poznaniu i Warszawie.
Przy okazji jeleniogórski MZK informuje, że zatrudni jeszcze dwóch kierowców. Jak widać – płeć nie gra roli.

<b> Pojadą nowymi jelczami </b>
Jak już informowaliśmy do końca września 2006 MZK otrzyma osiem zamówionych autobusów. Sześć 76 miejscowych autobusów JELCZ M101I3 "SALUS" i dwa 109 miejscowe JELCZE M121I "MASTERO". Po przykrych doświadczeniach jeleniogórskiego przewoźnika ze słabą odpornością na korozję poprzednich modeli Jelcza, MZK postanowiło zamówić autobusy, których podstawowe części zostały wykonane ze stali nierdzewnej.
Zamówione autobusy są niskowejściowe, co oznacza, że podłoga jest bezstopniowa, przy pierwszych i drugich drzwiach. Takie rozwiązanie ułatwi korzystanie z pojazdów osobom starszym i niepełnosprawnym. W autobusach będą nowoczesne i ekologiczne silniki IVECO, dzięki którym będzie mniej spalin. Pojazdy będą miały także głośnomówiące systemy zapowiadające przystanki. Być może Anna Marchlewicz zasiądzie za kierownicą takich nowości.

Ogłoszenia

Czytaj również

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Stop marginalizacji średnich miast

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Komentarze (50) Dodaj komentarz

~jeleniogórzanka 26-05-2006 10:52
Brawo Pani Anno!Jak widać chcieć to móc!Już nie mogę sie doczekać, kiedy trafię na autobus prowadzony przez kierowcę/kierowcową Panią Anię.Miłej pracy i fajnych pasażerów życzę
~adi 26-05-2006 11:02
Pani Ania chodziła do Technikum Budowlanego ma około 28 lat. Pamiętam ją.
~slewin 26-05-2006 12:03
Browo Annia !! Chetnie bede z Toba jezdził !!pozdro
~B. 26-05-2006 13:22
Gratuluje !!!:D Pomimo że wszyscy mówią ze to kobieta nie powinna zasiadać za kółkiem mam nadzieje że pokaze Pqani wszystkom kierowcą w MZK jak sie powinno jeździć i wozić pasażerółw a nie worki z kartoflami :)
~PG 26-05-2006 15:48
W MZK POWINY BYC KIERWANE AUTOBUSY PRZEZ PANIE ANIE TZRYMAC TYCH STARYCH SIWYCH KIEROWCOW CO WOZAA KARTOFLE ANIE LUDZI WSIEDLECKIM MPK PRACUJE OKOL SZESCIU PAN
~Patol 26-05-2006 17:19
Czemu nie zamieściliście mojego komenta :&gt;?? Ponownie piszę ze nie wsiąde do autobusu który bedzie prowadzony przez kobietę!! Poświęce kilka minut i pojade następnym !!!!
~Tomex 26-05-2006 19:04
Ludzie podniecacie się jak niewiem co, dla mnie to normalne i nie ma z czego robić szumu już tyle razy widziałem kobiete za kierownicą TIR-a że nie ma to dla mnie większego znaczenia. A ty PG zastanów się co piszesz o tych panach to są ludzie co ledwo ciągną aby dociągnąć aż do emerytury przecież jak by ich zwolnili to gdzie by poszli dorobić te pare lat? I wkurzył mnie komentarz Patol zachowuje sie podomnie do rasisty nie ma znaczenia kto siedzi za kierownicą bo kobieta czy mężczyzna dla mnie jeździ tak samo, a przynajmniej za kierownicą tira zachowuje się tak samo. Większość z was widać z komentarzy to zwykłe głoby.
~Wujek 26-05-2006 19:12
...a jak "Patolu" będzie to ostatni kurs ? Ja z Anią jadę !!!
~ja 26-05-2006 21:36
Racja Tomex :D
~oj oj 26-05-2006 22:05
W niemczech to normalne ze kobiety prowadza autobusy:) I tramwaje ... :)
~www.lukasz.wloch.prv.pl 26-05-2006 22:35
Brawo Ania nie lam sie zazdrosnymi idiotami w londynie jezdzi wiele kobiet i na waskich ulicach radza lepiej jak faceci widzialem jak sie uczylas i bylem pelen podziwu i dalej jestem. jak wroce to ja specjalnie poczekam na autobus ktorym bedziesz jechac i napewno nikt nie bedzie sie wnim wywracal. z rajdowym pozdrowieniem lukasz wloch www.lukasz.wloch.prv.pl a ty patol musisz jedzic autobusami bo idiota nie dostanie prawa jazdy a tomex jak by to bylo takie normalne to by sie nikt tym nie podniecal wez idz i zdaj egzamin na autobysy lub na c to zobaczysz czy jest sie czym podniecac czy nie ma
~qki@poczta.onet.pl 26-05-2006 23:01
Aniu gratuluje Pani a gratulacje składa kierowca autobusu który jeszcze sześć miesięcy temu jeździł autobusem w którym pozowała pani do zdjęcia, bardzo ucieszył mnie ten widok. A z komentarzem PG chociaż mnie już nie dotyczy nie zgadzam się "Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia" przed emeryturą pewnie zmienisz zdanie.
~jeleniogórzanin 27-05-2006 15:13
do PATOLA:a może ty wogóle boisz się kobiet
~Tomex 27-05-2006 15:33
Ku twojemu ździwieniu www.lukasz.wloch.prv.pl mam prawojazdy kat. A,B,C+E i pracuje w transporcie międzynarodowym więc wiem jak jest z kierowcami dziewczynami w innych krajach.
~super 27-05-2006 15:53
wreszcie koniec z głopim przekonaniem ze to facet jest za kołkiem w szwecji jest to normalne ze za kołkiem siedzi kobieta nikt zadnych komentarzy nierobi i normalne jest podejscie do tego typu kierowcy nikt nieomija autobusow prowadzimych przez płec PIEKNA wiec i ty istoto o dziwnym punkcie patrzenia zmien podejscie do tego typu spraw bo to co napisałes jest dziecinne i mozna wywnioskowac ze masz jakies kompleks kierowcy czyzby dziewczyna lepiej jezdziła od ciebie i dlatego jestes tak negatywnie nastawiony do Ani?
~Jacek 27-05-2006 19:23
Jestem przekonany że czas pokaże jak dała radę Ania, niemniej życzę samych sukcesów - wierzę również, że jeśli łączy chęć pracy ze swoją pasją będzie lepsza od niejednego obecnie z jeżdżących kierowców, a wierzcie mi wiem co mówię. Apropo komentarza o siwych Panach - wielu młodych im nie dorównuje i jeszcze muszą się dużo nauczyć - kombinowania też ;-p. Pozdrowienia dla 702 który już odpoczywa.
~Ania 28-05-2006 11:42
Witam Wszystkich Bez względu na płeć i poglądy. Łukaszu będę zaszczycona jeśli wsiądziesz do mojego autobusu i popilotujesz mi troszkę. Były kierowco 702 pewnie cię ucieszy fakt, iż nie tylko w tym autobusie pozowałam ale że się nim przejechałam, na razie tylko po zajezdni. Widzę ponadto, że masz sentyment do tego Autka przez duże A, ale w końcu to nie dziwne, bo przez tyle lat dbałeś pewnie o niego jak o swój. Pozdrawiam Ania
~siwy 28-05-2006 12:17
Zastanawiam się od kiedy jest nabór na kierowców w MZK, ta babka musi mieć dobre plecy , dobrze by było wymienić stary skład autobusów wraz z kierowcami , którzy wiekiem nie grzeszą
~Pablo 28-05-2006 15:18
Aniu musisz zostać kierowcą na przegubowcach :) bo inaczej nie będziesz jeździła na 9 - tkach :) chętnie wsiądę do autobusu przez Ciebie prowadzonego :) pozdrowionka również dla kierowcy 702 :)
~niania 28-05-2006 20:05
KOBIETY GORA
~MONIKA 28-05-2006 20:08
NIE WIEM JAKIM CUDEM TEK MLODA OSOBA PRZEKONALA ZARZAD MZK
~rafal 28-05-2006 21:32
gratuluje!!! z dziką rozkoszą się z Panią przejadę i osobiście pogratuluję. pozdrawiam i życze powodzienia ;)
~bednar 29-05-2006 13:28
NARESZCIE !!! Wpaniacy na emerytury, albo ziemniaki wozić a nie ludzi i nie urkrywam, że aż miło będę spędzał czas w autobusie patrząc na taka miłą twarz pani Ani a nie na jakiegoś "BUCA" za kierownicą, który uważa się za pana SZOFERA. Jeszcze raz gratulacje pani Aniu i trzymam kciuki.
~Mirosław 29-05-2006 16:01
A skąd te przekonanie że pani Ania będzie tak cudownie prowadzić autobus ? Przecież ma nowiutkie prawo jazdy i zero doświadczenia . To może być trudne .
~cristo 29-05-2006 17:45
Kobiety Kierowcy maja lepsze wyczucie i jezdza łagodnie, na przykładzie sąsiednich krajów Europy.
~Pasażer 29-05-2006 22:42
bednar może ty zastąpisz jakiegoś wapniaka albo buca za kierownicą, założę się że po kilku dniach wymiękniesz, a tej pani życzę żeby na swojej drodze nie spotkała na swojej drodze mądrych pasażerów którzy uważają że kierowcę można opluć.
~Adas 31-05-2006 7:24
HehE witam wSzystKich :D:D Bardzo dobrze ze kobieta zasiadzie za kulkiem :) ja mieszkam w kanadzie i 80% kobiet prowadzi autobusy miejskie i szkolne !!!
~kuba.j.g. 31-05-2006 8:32
Ania jest bardzo dobrym kierowcą. Znam ja od jakiegoś czasu i muszę przyznac, że jest jedna z niewielu kobiet która radzi sobie świetnie za kierownicą. Trzeba to przyznac choc nie jestem fanem kobiet za kółkiem
~ona 2005 31-05-2006 13:52
Aniu tak trzymac
~nikt 1-06-2006 20:41
o borze ona pozabija nas!!!!!!! to jest nie bezpieczne dla otoczenia
~Me 2-06-2006 15:37
I bardzo dobrze! Nareszcie widac, ze moze wyjdziemy z 'ciemnej dolinki' dogonimy Europe. W Anglii kobiety prowadza pociagi, autobusy i sa wysoko cenione za punktualnosc, kulture jazdy i przyjazna dla pasazerow osobowosc! Aby tak dalej - trzymam kciuki!
~anorw 5-06-2006 0:27
"Nikt", w każdej swojej wypowiedzi (patrz w innych tematach) udawadniasz zasadność swojego nicka "nikt". Tym razem też: jeżeli w wypowiedzi powyżej, miałeś na myśli Boga, to Boże piszemy przez "ż" (z kropką), a nie "rz" i z dużej litery. Filozofie, z bożej łaski (przymiotnik, dlatego z małej litery), książka, słownik ... i będzie dobrze. Pozdrawiam !
~zela 5-06-2006 18:08
nie no spoko mnie to tam nie przeszkadza...chciały kobiety równouprawnienia to prosze bardzo! ale pamiętac trzeba o tym ze koniec z ustępowaniem miejsca,całowaniem w rekę i innymi pierdołami...w końcu równouprawnienie
~owen 6-06-2006 17:54
"nikt" ma czesciowo racje to bedzie nie bezpieczne i tyle ona omus cos zrobi
~fud 6-06-2006 18:19
Już dawno nie ma kulturalnych panów (z całym szacunkiem dla tych pozostałych i nielicznych) całujących w rączkę, kupujących kwiaty, noszących na rękach, zapraszających do restauracji, no i oczywiście utrzymujących kobietę na godnych warunkach. Normalne więc jest że kobieta zamiast czekać na księcia z bajki zaczyna sama o siebie dbać. Pracuje i wybiera zawód który najbardziej jej odpowiada. Nie każdy ma predyspozycje do stanowiska przykładowo sekretarki.;)
~Piotr 6-06-2006 20:03
Kobieta za kółkien autobusu, jeśli jest w tym dobra - tak! Szkoda, że na razie tak mało kobiet w Polsce prowadzi autobusy. To jakim kto jest kierowcą w duzym stopniu zależy od jego predyspozycji.
~olga 6-06-2006 23:33
nareszcie nasz kraj powoli pozbywa sie ograniczen.a ty jak bys jezdzil po 10h dziennie i co chwile ktos darl ci sie nad glowa,szczegulnie mlodzierz jadaca i wracajaca ze szkol tez bys sie uwazal za pana "SZERYFA" nie pozwolil bys se na to!!
~ehh 7-06-2006 16:50
malo chetnych na 'autobusiarzy' bo to ciezka praca!tylko mam nadzieje że kobieta bedzie budzila respekt..bo jakby nia patrzec zawsze w autobusie znajda sie jacys podchmieleni pasazerowie i wtedy to ona bedzie glowym celem do ataku..no niestety z pewnymi rzeczami trzeba sie oswoic,przez tyle lat widzielismy za kierownica autobusu tylko mezczyzn:)widzialam ostatnio takiego mlodego kierowce no i musze przyznac że od razu mi sie humor poprawil:) taka swiezosc i mlodosc jest wskazana w tym zawodzie! A od Pani Anny nie wymagam zeby od razu jezdzila jak kierowca z 20 letnim stazem to kwestia doswiadczenia,wszystko w swoim czasie :) martwi mnie tylko to, że zawsze znajda sie tacy ktorzy przy mocniejszym hamowaniu wyglosza swoja szowinistyczna mowę: baba za kierownica :/
~alf 7-06-2006 17:07
kobieta i kierownica to dwie sprzeczne rzeczy! jedna kobieta na 1000 jezdzi dobrze lub nawet bardzo dobrze! z kobietami mialem dwa przykre wypadki kiedy to w jednym przypadku zagapienie sie bylo powodem wypadku lecz co mnie to obchodzi gdy fura poszla na zlom a w drugim bylo to noca kolo teatru jechalem fordem po w.polskiego gdy "baba" gadajaca przez telefon skasowala mi caly tyl forda robiac dwa kolka uderzylem w lampe przydrozna i zakonczyla zywot mego pojazdu! wiec jadaca kobieta tak duza "fura" to jest ogromne zagrozenie dla ludzi Jelonki! zdania swego nie zmienie!
~ktos 7-06-2006 17:43
w angli wiekszosc autobusow prowadza kobiety to normalne pozdrawiam anie.
~ehh 7-06-2006 22:48
nie lubie takich uogolnien że kobiety prowadza gorzej..na pewno sa bardziej rozwazne ale czesciej popelniaja glupie bledy(np wlasnie jakies zagapienie) a mezczyzn w takim razie mozna podsumowac jako brawurowych kierowcow czesto jezdzacych pod wplywem alkoholu :] Moim zdaniem jest tak..mezczyzni sa pewniejsi za kierownica i to ich niestety czesto gubi, kobiety maja stluczki a faceci gina na miejscu hehehe
~On 8-06-2006 16:55
ehh Popieram, dobrze gadasz chłopie :)
~ehh 9-06-2006 17:27
ale ja jestem kobietą :)
~ona 12-06-2006 10:35
zauważyłam,że niektórzy kierowcy są chamscy względem pasażerów,ale na szczęście to wyjątki.Mam nadzieję że kobieta wniesie powiew świeżości i w ślad za nią pójdą inne odważne panie,bo na Zachodzie kobieta za kółkiem to normalka.
~barbara.ociepka@onet.eu 19-06-2006 1:05
cześć jestem kobietą kierowcą międzynarodowym tir zupełnie od niedawna i na autobus też mam uprawnienia. Chciełabym pogadać z jakąś kobietą kierowcą i wymienić doświedczenia
~barbara.ociepka@onet.eu 22-06-2006 0:25
jeszcze chcę dodać dla tych, które lub którzy chcą pogadać ze mna moje gadu- gadu: 2506015
~kacpershot@wp.pl 22-07-2006 10:13
BARDZO DOBRZE ŻE CHOCIAŻ JEDNA KOBIETA ODWAŻYŁA SIĘ ZAWODOWO PROWADZIĆ AUTOBUS!!NA POCZĄTKU MYŚLAŁEM ŻE TO WARIATKA I NIE POTRAFI WOGÓLE JEŻDZIĆ AŻ DO CZASU KIEDY JECHAŁEM JEJ AUTOBUSEM. PROWADZIŁA DWA RAZY LEPIEJ OD NIEKTÓRYCH MĘŻCZYZN WPORZO
~zocha 22-09-2006 9:56
a ja chodziłem z Ania do jednej klasy...miałem okazje przekonac się jak prowadzi samochod zaraz po otrzymaniu prawa jazdy...i tak jak bardzo jestem przeciwny kobietom za kierownica tak Ania mile mnie zaskoczyła...jechała dynamicznie pewnie jakby sie z tym urodzila...Aniu milo o Tobie uslyszec chociaż kontakt ostatnio mielismy 8 lat temu...Mam nadzieje ze uda nam sie jakos skontaktowac chociaz nie mieszkam w Jelonce a tym bardziej nie jezdze tam autobusami MZK. Pozdrawiam i powodzenia:)
~bazup 26-09-2006 21:59
No pewno! Nareszcie atrakcyjny widoczek wkracza na nasze drogi! Młoda kobieta, ba, dziewczyna 21 latka, chucherko ( nie pani Ania:)) bo takie przypadki też bywają, prowadzi zawodowo Autosan H9-21! Tylko, że pytanie? Robi to ratując się przed bezrobociem, czy raczej jest to udany seksapil w nowoczesnym wydaniu? Ja myśle, że zdecydowanie to drugie! Bo ja sobie czegoś takiego nie wyobrażam!
~PawełM 18-09-2007 15:29
Brawo Aniu miała być kosmetyka a jest Autosan. Świetnie i fajnie że dobrze Ci z tym. Ja Żję mieszkam na Południu już żonaty. Szukam do Ciebie kontaktu mój 885585575. PawełM

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

60 – lecie Towarzystwa Karkonoskiego  

Kto do Senatu?

Nadleśnictwo buduje wieżę widokową

Uroczysty Dzień Edukacji

Wyniki JBO 2020

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
657
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%