MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Kobieta w życiu osobistym

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 26 listopada 2015, 8:24
Aktualizacja: 8:30
Autor: Org
Fot. Archiwum Stowarzyszenia
Podczas poniedziałkowego (23.11) spotkania w Książnicy Karkonoskiej członków Stowarzyszenia Osób Przewlekle Chorych „Pomocna Dłoń” wystąpił po raz pierwszy z premierą Zespół Teatrzyku „Źdźbło z monodramem Michaiła Zoszczenki pt. „Kobieta w życiu osobistym”, według scenariusza i reżyserii Romualda Witczaka.

Scenariusz „Kobiety w życiu osobistym” powstał wiele lat temu na podstawie kilku książek Michaiła Zoszczenki dla aktora Ryszarda Wojnarowskiego, który wcześniej przez kilka lat z wielkim powodzeniem prezentował monodram „Uwiedziony” i pragnął już wystąpić z czymś nowszym. Ale tematyka rodem ze Związku Sowieckiego nie odpowiadała mu. Podjął ją zespół teatrzyku „Źdźbło”.

Teatrzyk powstał kilka lat temu przy Polskim Związku Niewidomych. Ma za sobą dwie premiery i kilkanaście przedstawień. Ostatnio ożył pod auspicjami Stowarzyszenia Przewlekle Chorych „Pomocna Dłoń”, choć członkowie PZN nadal też w nim występują.

Praca nad inscenizacją monodramu nie trwała długo. Zaledwie kilka prób. Zespół zyskał czułą opiekę Książnicy Karkonoskiej, gdzie odbywały się próby z udziałem wykonawców. Ferdynand Kuźma – krawiec, lektorki; Krystyna Pawłowska , Teresa Adamowicz i Agnieszka Smolińska.

Podczas spektaklu widzowie przenieśli się w czasy lat 20. do Związku Sowieckiego, gdy tym wielkim krajem rządziła jedna partia, która zawsze miała rację. Inscenizacja „Kobieta w życiu osobistym” opiera się na założeniu, że bohater – krawiec, taki chłop na schwał - pracując rozmyśla. Jego myśli przedstawiają publiczności trzy lektorki, którym krawiec od czasu do czasu przerywa pytaniem: dlaczego na mnie nie patrzą? Odpowiedź pada na końcu, ale żeby ją poznać, trzeba obejrzeć cały spektakl.

Wśród widzów były osoby niepełnosprawne, przedstawiciele organizacji pozarządowych, zaprzyjaźnieni przyjaciele i sympatycy poezji. Słuchali z zaciekawieniem i często reagowali śmiechem. Po spektaklu uczestników uhonorowano symboliczną lampką wina.

Zainteresowanych informujemy, że spotkania członków Stowarzyszenia odbywają się w ostatni poniedziałek każdego miesiąca w Książnicy Karkonoskiej o godz. 16.00.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

70 drzewek na jubileusz 70–lecia PTTK

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~michałł 26-11-2015 8:39
Wolność religijna nie istnieje w krajach arabskich! Adam Sosnowski Opublikowano: środa, 25, listopad 2015 15:18 Wolność religijna nie istnieje w krajach arabskich!W Iraku muzułmanie gwałcą żony i córki na oczach mężów i ojców, ćwiartują chrześcijańskie dzieci. A tu dziennikarze zakładają KOD…
~Bezdomny 26-11-2015 8:41
W Polsce też rządzi jedna i słuszna partia to PIS.Daleko nie odbiegliśmy od standartów lat dwudziestych ubiegłego wieku.
~. 26-11-2015 9:10
,
~` 26-11-2015 12:20
Damy ci zwolenniku Bezdomy Po jednego beżowego do kartonu będziesz mu masował.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Silesia Sonans: Dzień trzeci

Logos i mit w fotografii

Niezwykły spektakl o Malali

Senator zachęca do głosowania na maszty

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
192
Tak
39%
Nie
52%
Nie wiem
9%