MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Kobieta na prezydentkę – felieton

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 9 marca 2008, 17:55
Aktualizacja: 18:42
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Jedynymi obcymi wyborami, które Polacy śledzą z emocjami i zainteresowaniem, są te prezydenckie w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Za oceanem duże szanse na zajęcie gabinetu w Białym Domu ma Hilaria Clinton. Byłaby pierwszą damą na fotelu prezydenta USA, a ex–prezio, jej małżonek, byłby „pierwszym mężem”.

W prowincjonalnej Jeleniej Górze, znanej być może tylko niektórym Amerykanom z tego, że dawny prezydent USA John Quincy Adams, jeszcze zanim zasiadł na „tronie” w owalnym gabinecie, był tu jako poseł berliński w roku 1800, do wyborów prezydenckich jeszcze trochę pozostało.

Dyskusje co do ewentualnych kandydatów do gabinetu w ratuszu już w jego kuluarach na pewno trwają. Również w damskich kręgach.Rozbudzone przez wróżkę Klaudię, która miała wizję, że po następnych wyborach w 2010 roku do gabinetu na pierwszym piętrze magistratu wchodzi kobieta. I to ona będzie następczynią Marka Obrębalskiego na najwyższym stolcu w grodzie Krzywoustego.

Panie z całą pewnością wieść tę podchwyciły, i zwłaszcza te politycznie ambitniejsze, już jęły przymierzać suknie, w których będą występowały jako kandydatki. A później – jeśli głos ludu okaże się łaskawy – wkroczą z symbolicznym kluczem do nieistniejących bram miasta, aby sprawować władzę nad jeleniogórzami.

Dodatkowo czynnikiem mobilizującym był Dzień Kobiet, kiedy to płeć piękna manifestuje to, co każdy gołym okiem widzi, a mianowicie – kobiecość niekoniecznie pojętą w sposób tradycyjny. Współczesne damy to już nie te, które na początku wieku XIX wieku widział Quincy Adams zarówno w Jeleniej Górze, jak i w swojej ojczyźnie. W listach z podróży ledwie wspomina o swojej żonie, traktując ją jedynie pierwszą literą imienia (L.) i poświęcając kilka wersów jej migrenie, która opóźniła spacer na Śnieżkę. Dziś kobiety to hetery, kobietony, dziewczyny na traktorach i żądne męskiej władzy – na przykład – teściowe.

Swoisty zlot działaczek różnych zorganizowała w piątek w ratuszu wiceprzewodnicząca rady miasta pani Anna Ragiel. Sympatyczna impreza zapewne, i pozornie bez politycznych kontekstów. Ale… coś w tym z polityki jednak jest. Zdopingowane sukcesami Hilarii Clinton jeleniogórzanki słuchały byłej pani prezydent Zofii Czernow. Ta mówiła, że kobiety muszą się wspierać, bo jest w nich wielka siła. Co racja, to racja. Bo bez kobiet nie powstałoby nic. Nie tylko Jelenia Góra, czy jej jubileusz 900-lecia, jak uprzejma była zauważyć organizatorka owego damskiego meetingu.

Czy spośród zgromadzonych w ratuszu pań wyłania nam się kandydatka na prezydenta Jeleniej Góry? A może zgodnie z feminizacją języka – prezydentkę? Osobiście we wróżby wróżki Klaudii nie wierzę, ale… demokracja ma swoje prawa. I rzeczywiście zdarzyć się może, że vox populi pójdzie za wskazaniem zasugerowanym proroctwem na następne wybory. I stolica Karkonoszy będzie miała szefową w spódnicy.

Oczywiście – już bronię się przed zarzutami komentujących – żadna to ujma. Wszak taka szefowa Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz dała łupnia w poprzednich wyborach samemu Kazimierzowi Marcinkiewiczowi, w którym rozkochiwały się co poniektóre przedstawicielki damskiej sceny wyborczej. W pani Hannie kocha się raczej tylko jej mąż. Ale mimo to wygrała w cuglach.

Jelenia Góra po przegranej pani Zofii Czernow w wyborach prezydenckich w roku 2002 , w poprzednim starciu nie miała kandydatki płci pięknej na fotel w ratuszu. Za dwa i pół roku takich pań może być kilka. Jakie kandydatury zaproponują Czytelnicy? Zabawmy się w wróżbitów. Może „jelonkowe” przepowiednie oraz proroctwo wróżki Klaudii się sprawdzą?

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że panowie nie będą musieli wówczas pakować walizek i uciekać do innych miast. Bo – może tego jakoś świętujące w sobotę kobiety nie zauważyły – gdyby nie mężczyźni, to też by ich nie było.

Ogłoszenia

Czytaj również

Tak w szpitalu zachował się lekarz?

Wizyta gości z Chin i... wpadka

Marzena Machałek o programie PiS

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~*Maura* 9-03-2008 18:12
"Jedynymi obcymi wyborami, które Polacy śledzą z emocjami i zainteresowaniem, są te prezydenckie w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej." A nieprawda! Ja śledzę te w Hiszpanii!
~ma.ku 9-03-2008 19:13
Nawiązując do tytułu felietonu, proszę wyjaśnić znaczenie słowa "prezydentka". Nie znalazłem tego słowa w żadnym dostępnym słowniku ortograficznym.
TEJO 9-03-2008 20:21
Rzeczywiście, nie ma takiego słowa, co nie znaczy, że nie może go nie być. Język jest giętki oraz podlega ewolucji, stąd też tworzą się różne nowe konstrukcje i słówka właśnie. Językoznawcy zauważają także "feminizację" słownictwa zgodnie z "modą" czy też polityczną poprawnością związaną feministycznym trendem. Dlatego mamy kłujące w uszy i oczy "psycholożki" "pegagożki" i inne twory. Więc dlaczego nie "prezydentki"? :-) Pożyjemy, zobaczymy - pozdrawiam TEJO
ciotkaz 9-03-2008 20:24
Pani Clinton ma na imię HILARY.
~Feminista 9-03-2008 20:27
A dlaczego kobieta ma objąć urząd prezydenta Jeleniej Góry dopiero w roku 2010? Wydaje mi się, że obecne władze dołożą dalszych starań,by było to znacznie szybciej. Wielu jeleniogórzan na to czeka.
~widz 9-03-2008 20:31
-przyjzyjcie sie swojemu polskiemu prezydentowi -
ciotkaz 9-03-2008 21:34
Ops, pani Hillary Clinton, przyszła pani prezydent USA
piipi 9-03-2008 22:05
....TESCIOWE naszych RADNYCH maja czas....i moze utworzymy P.W.T. ~czyli - Prezydencka Wspolnota Tesciowych...a one juz swoich zieciow pupilkow...przypilnuja !!.
~popis 9-03-2008 22:16
<i> to po co tu wchodzisz? tylko odpowiedzi nie wysyłaj, bo i tak nie przeczytam </i>
~obserwatorIII 10-03-2008 9:30
Każda wybrana kobieta z prawej lub lewej strony sceny politycznej będzie lepsza od obecnego układu ratuszowego.Kobiety są konkretniejsze,potrafiące negocjować,liczyć pieniądze.Nie pławią się w poczuciu własnej doskonałości.Kobieta na Prezydenta może to uratuje Jelenią Górę.
~wujekpo 10-03-2008 15:08
Nie jest oczywiste że kobieta będzie lepiej rządzić - przykładem mogą być Piechowice i Podgórzyn, tam po mężczyznach zasiadły kobiety - w Podgórzynie od razu wszystko podrożało, w Piechowicach jeszcze nie - ale ale zobaczymy czy mieszkańcy będą zadowoleni po 2, 3 latach rządów kobiet.
~Nauczycielki 10-03-2008 15:52
TAK Panie Anna Ragiel na prezydenta, Pani Aniu, jesteśmy z Panią Nauczycielki z Jeleniej Góry!!
~A ja 10-03-2008 17:55
proponuję na prezydenta /prezydentkę/ teściową Moherową z portalu Jelonki.Kandydatka posiada rozległą wiedzę w dziedzinie polityczno-gospodarczej,doświadczenie życiowe oraz niebywałą elokwencję.Osobę tę cechuje prawdomówność ,choćby dlatego,ze nie ukrywa swojego wieku w komentarzach na forum Jelonki.Z powodzeniem mogłaby odmłodzić się o kilka lat. Osoba ta posiada jeszcze wiele zalet i predyspozycji do zasiadania w ratuszu. Pani Moherowa na prezydenta!.
~Maur do Maury 10-03-2008 19:49
Zgodnie z logiką,jedyne wybory na p r e z y d e n t a odbywają się w USA. Natomiast w Hiszpanii zakończono wczoraj wybory do p a r l a m e n t u.Dla złagodzenia emocji przesyłam fragment znanego utworu naszego wieszcza:...."Broni się jeszcze z wież Alpuhary Almanzor z garstką rycerzy,Hiszpan pod miastem zatknął sztandary,Jutro do szturmu uderzy".....Dla porządku wyjaśniam:w górach Sierra Nevada,w paśmie Las Alpujarras/Alpuhara/ nnajdłużej trwał opór Maurów przeciwko hiszpańskiej rekonkwiście.I tak od "Kobiety na prezydentkę" w czasach współczesnych cofnęliśmy się aż do Maurów.Zaryzykuję wezwanie:Maura na prezydenta Jelonki - ole!!!.
Patol 10-03-2008 22:52
Kobieta ma krótsze stopy od mężczyzny tylko dlatego aby mieć bliżej do kuchni!! Tam jest miejsce kobiety ;-)
~do Maur do Maur... 10-03-2008 23:42
Nie wiem dlaczego nie którzy mężczyźni się oburzają,aby kobieta była Prezydentem.A panowie chyba jesteście wdzięczni swoim mamą !!! Ale jak kobieta ma wami rządzić to nie.Uważam ,że my kobiety jesteśmy przez Was niedoceniane,a my naprawdę wiele potrafimy ,a niestety nie mamy to gdzie pokazać,za mała siła przebicia.Jak mówi wróżka ,że ma być kobieta niech będzie ,może wreszcie będzie lepiej.
~s 11-03-2008 8:28
Co za różnica czy to ma być kobieta czy mężczyzna? Ważne, żeby to była właściwa OSOBA na prezydenta i dobrze sprawowała swoje obowiązki. Płeć tu nie ma nic do rzeczy, bo LUDZIE są albo dobrzy w tym co robią albo nie.
~dyga 11-03-2008 15:09
Kobieta na prezydenta jelonki - świetny pomysł.
~bbb 21-03-2008 18:32
...ojoj tylko nie ''pani'' Ragiel...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Pożar budynku przy Kilińskiego

Sentymentalna kolekcja "Watra wraca"

Trwa rozbiórka wiaduktu

Marszałek Senatu w Jeleniej Górze

Jubileusz strażników miejskich

Sonda

Czy majątki żon i dzieci polityków również powinny być jawne?

Oddanych
głosów
604
Tak
80%
Nie
16%
Nie mam zdania
4%