MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Klimatyczny jarmark

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 17 grudnia 2018, 7:46
Aktualizacja: Wtorek, 18 grudnia 2018, 8:55
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Już po raz XVII w Jeleniej Górze odbył się Jarmark Bożonarodzeniowy, który był okazją do nabycia wielu świątecznych gadżetów rękodzielniczych, produktów spożywczych czy udziału w warsztatach. Nowością były występy na scenie przed siedzibą Jeleniogórskiego Centrum Kultury przy ul. 1 Maja 60.

Jeleniogórski jarmark ma już długą tradycję i był pierwszym tego typu wydarzeniem w regionie.

W tej chwili wokół Jeleniej Góry jest mnóstwo jarmarków i nie jest łatwo zdobyć dostawcę, ale ludzie się przyzwyczaili do naszych warunków, organizacji i oprócz tego, że coś się sprzedaje, to także spotykamy się, rozmawiamy, składamy sobie życzenia - mówiła Maria Szubart z Jeleniogórskiego Centrum Kultury.

W tym roku ze swoimi wyrobami pojawiło się 40 wystawców.

To są ludzie, którzy najczęściej pracują zawodowo, a dodatkowo mają taką pasję, pomysł na długie wieczory, że tworzą rzeczy piękne, niekonwencjonalne, których nie można kupić w żadnej galerii handlowej - podkreśliła M. Szubart.

Jak podkreślają organizatorzy, klimat jarmarku jest bardzo ważny.

Zależy nam na pięknej oprawie - bardzo mocno wspiera nas Edyta Kulla. To ważne, że przychodzimy do miejsca, które jest inne, piękne, ciepłe. W tym regionie to my zaczynaliśmy jarmarki i to jest tradycja niemiecka, ale wpisały się one w Polsce w taki miły czas. Jesteśmy małym miastem i nie możemy zrobić tak wielkiego jarmarku jak we Wrocławiu - to wykluczone i chyba nie jest nam to do końca potrzebne - stwierdziła przedstawicielka JCK.

Podczas świątecznego wydarzenia wystąpili: Chór Akolada, zespół wokalny Agat, Adam Wolak, zespół Perfectum, soliści szkoły wokalu przy MDK, Chór „Dziesiąteczki” z SP10 oraz zespół Jazzgot. Imprezę poprowadził niezastąpiony mikołajkowy Andrzej Marchowski.

Twoja reakcja na artykuł?

14
74%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
5
26%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Droga rowerowa w budowie

Absolutorium dla bolesławieckiego zarządu powiatu

Drastyczne billboardy

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~onuca 17-12-2018 11:11
Sorry, ale to pomyłka. Kilka stoisk na krzyż i przed 16-tą w sobotę już się zamykali. Typowe dla Jeleniej Dziury.
~Antoni Matoni 17-12-2018 15:15
do: ~onuca (11:11)
Jeleniej Góra to noclegowania dla montowni aut z Niemiec i eldorado biedomarketów. Widocznie prezydent wie że ludzie pracują w tym czasie aby 2000 netto na chleb przytulić i czasu na jakieś jarmarki nie mają. Dziękujemy , rozumiemy i nisko się kłaniamy.
~Antoni Matoni 17-12-2018 15:36
do: ~Antoni Matoni (15:15)
Ludziom starszym tu się podoba, ważne że Biedra blisko i apteka po drodze. Dlatego nikt, nic z tym miastem nie robi, bo na wyborach większość głosujących to jest 50+. Im obwodnica, droga ekspresowa do Wrocławia,festyny czy koncerty są nie potrzebne, oni preferują spokój i mają teraz przez conajmniej kolejnych 5 lat a i kolejne bo społeczeństwo JG się starzeje a młodzi wyjeżdzają, także JG jest i będzie niczym znaczącym miasteczkiem , tanią siłą roboczą dla montowni z zachodu. Mądrzejsi wyjeżdżają, bojący się zostają, a starzy ... głosują żeby tak zostało.
~no 17-12-2018 11:24
Dokładnie. W niedzielę było może 10 dostawców.
~Zadowolony 17-12-2018 19:01
do: ~no (11:24)
To ja chyba byłem na innym jarmarku. Moje dziecko występowało w sobotę i nie odczułem, że ludziom się nie podobało, wręcz przeciwnie. Stoisk było bardzo dużo, kupiłem prezenty dla wszystkich swoich bliskich.
~bzzzdura 18-12-2018 7:57
do: ~Zadowolony (19:01)
Szczęśliwe to miasto gdzie największym problemem jest kształt jarmarku bożonarodzeniowego. Spokojnie... Będzie ze 100 000 zł z kasy miasta będzie jarmark jakiego chcecie. na rynku ze światełkami itp. To tylko kwestia KASY
~ 17-12-2018 12:06
ten skandal z tym kiermaszem organizowanym przez Jck trwa już od lat. To nie jest żaden jarmark tylko kiermasz a nawet kiermaszek.Panie Prezydencie niech Pan zleci instytucji kultury z Bolesławca żeby zorganizowała Jarmark Swiąteczny w Jeleniej Górze skoro potrafią przygotować fajną imprezę u siebie może zorganizują u nas.A jak nie Bolesławiec to może Mirsk lub Nowogrodziec oni u siebie też mają jarmark taki prawdziwy w centrum miasta na rynku z dużą ilością stoisk ,koncertami itd. gdzie mieszkańcy mogą sobie złóżyć życzenia i posłuchać kolęd.
~Nie dajmy się zwariować 17-12-2018 17:12
do: ~ (12:06)
Pozwolę sobie zacytować "Jarmark (niem. Jahrmarkt – targ doroczny) – rodzaj targu średniowiecznego o znaczeniu ponadlokalnym, będącego centrum wymiany towarów handlu dalekosiężnego." Bardzo proszę nie mylić targowiska (jarmarku) z festynem do niego przyłączonym. To, że w dużych miastach organizuje się dodatkowo scenę i artystów jest tylko przy okazji. Kasa we Wrocławiu za wynajęcie kramu to 10k - 15k PLN. Ciekawe czy gdyby miasto wydało ogromną kasę na ich zakup (aby je potem wynajmować), to nie byłoby sprzeciwów? Chyba sam sobie odpowiem... Byłyby, kupili budy za x zł a inwestycja wróci się za 20 lat.. Jeszcze jedno gdyby nie JCK to w mieście jarmarku w ogóle by nie było. Dziwie się, że po takiej skali hejtu ktokolwiek z JCK ma jeszcze siłę, żeby coś dla Was zrobić. Nikt nikomu nie broni (przynajmniej z góry) spróbować sił i zorganizować swój własny jarmark. Wesołych Świąt.
~Dziadu 17-12-2018 18:00
do: ~Nie dajmy się zwariować (17:12)
Dziadu karmiony z naszych podatków nikt z was łaski nie robi w tym kólku wzajemnej adoracji zwanej jot ceckiem że z wielkim trudem robicie to wielkie G które robicie. I właśnie o to chodzi że przez wasze dziadkowskie partactwo nie ma w JG normalnego jarmarku tylko te wasze budy. Bo argumentacja jest taka że skoro już jest to robione w dodatku z tradycją to nie ma co startować z czymś innym. Jakoś wszędzie w innych miastach jarmarki wyglądają pięknie i się bilansują tylko to wasze dziadkowskie pseudo coś jak zwykle nie
~Nie dajmy się zwariować 17-12-2018 20:39
do: ~Dziadu (18:00)
Szanowny Panie Dziadu, Z JCK mam tyle wspólnego co przeciętny jeleniogórzanin, a nawet mniej bo z tej miejscowości nie pochodzę. Oczywiście jasne było dla mnie w momencie pisania posta, że zostanie podjęta próba przypisania mnie do odpowiedniej instytucji czy to JCK, czy urząd miasta. Tak czy owak, ani tu, ani tu - nie pracuję. Sugerujesz, że gdyby nie "dziadowskie budy" JCK, gdyby zaprzestali tworzenia jarmarku, na rynku powstałby inny - piękny? I co jeszcze, może frytki to tego? Może za darmo byś brał co popadnie... serio? Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, który oprócz pisania i narzekania poświęcił chociaż jedną dniówkę na zmiany tego, co jest teraz (jarmarku). Pozdrawiam, samo się nie zrobi, a perpetuum mobile nie istnieje.
~ 17-12-2018 20:41
do: ~Nie dajmy się zwariować (17:12)
Szanowny Panie/Pani, czytając Pana/Pani wypowiedź przyszły mi do głowy słowa mojej babci - "Jak masz coś zrobić byle jak, to lepiej w ogóle nie rób". Tyle w temacie tego bylejakiego jarmarczku.
~Uhu 17-12-2018 13:05
To jest jakiś żart? Znowu łapanie zaprzyjaźnionych dusz żeby odfajkować że w ogóle coś było robione? Znowu ten przebieraniec machroski z urzędu miejskiego rżnął głupa? Jarmark to jest we Wrocławiu, w innych normalnych miastach. W J Dziurze to jest po prostu kpina dla desperatów, bo na pewno nie dla mieszkańców i nie dla turystów. WSTYD
~ 17-12-2018 13:28
Kiedyś to jeszcze w tym mieście odbywały się koncerty kolęd teraz to już nic nie ma ani jarmarku ani kolęd kompletne na psy zeszło to miasto.
~motyl 17-12-2018 14:44
To było zrobione na wzór poprzednich lat a miało być za nowych rządów lepiej te same stoiska te same produkty co w poprzednich latach a może gorzej tylko artykuł wypasiony , a mamy tak dużo miejsca w rynku w którym nic się nie dzieje w dalszym ciągu ! a okazja przednia trzeba tylko się postarać , a Wałbrzych pięknie przystrojony dwa rynki zadaszone pełne straganów czuć święta , można !
~rozczarowana 17-12-2018 22:38
Przykro, że te kilka straganów szumnie nazywa się jarmarkiem. Jestem rozczarowana, zawiedziona i przykro, że inne miasta potrafią, a u nas bieda. Czyżby tak mało chętnych do wystawiania regionalnych produktów? Może kto inny powinien zająć się organizacją? JCK już się wypaliło.
~Schengen 18-12-2018 0:36
pożegnalne chyba...
~diesloc 18-12-2018 6:41
W Jeleniej Górze jest bardzo trudno zorganizować taki jarmark. Sprzedawcy nie chcą brać w nim udziału nawet za darmo. Inna prawda jest taka, że dla PiS dziadostwa zawsze będzie źle. Będzie jarmark - źle , bo za mały.. Nie będzie jarmarku jeszcze gorzej. Ale zawsze będzie można sączyć jad bo to napędza wyborców PiS
~Alfreda Rękowska 18-12-2018 7:35
Piękna impreza, tylko ludzi mało-- tych co potem nieslusznie oceniają.
~alfreda Rękowska 18-12-2018 7:38
PIĘKNA IMPREZA, TYLKO LUDZI MAŁO, CZYLI TYCH, KTÓRZY NIESŁUSZNIE OCENIAJĄ

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Siódma ofiara śmiertelna w powiecie jeleniogórskim

Powstaje "Kuchnia Ducha Gór"

Działka nad zabytek?

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Promesy dla OSP

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1288
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%