MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Klimat reggae w Kwadracie

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 19 marca 2017, 10:39
Aktualizacja: 10:41
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W piątkowy wieczór (17.03) w jeleniogórskim Klubie Kwadrat wystąpił zespół Paihivo. Doskonale znana na lokalnej scenie muzycznej kapela pochodząca ze Zgorzelca zagrała stare i nowe utwory, które trafiły w gusta zgormadzonej publiczności.

Zespół Paihivo powstał pod koniec 2001 roku w Zgorzelcu. Pomysł urodził się po rozpadzie zgorzeleckiej formacji reggae Regalizacja, w której z obecnego składu Paihivo grało dwoje reggaeowców. Założycielem kapeli był gitarzysta Regalizacji Leszek Sinikowski. W 2003 roku Paihivo zarejestrowało swój pierwszy materiał „Odległe miejsca”. W tym czasie zespół zagrał kilkanaście koncertów w kraju i rozpoczął prace nad nowym materiałem pt. „Opowieść”, który ukazał się w 2004 roku. Na początku 2006 roku formacja zgorzeleckich reggaeowców zarejestrowała swój trzeci materiał. Płyta pod nazwą „Jesteśmy” nie została oficjalnie wydana, krążek ten został nieodpłatnie rozdany zainteresowanym na koncertach Paihivo. W lipcu 2009 roku formacja nagrała czwarty krążek „Posłuchaj”. Płyta ta to pierwsze oficjalne wydawnictwo Paihivo. Krążek ukazał się na początku 2010 roku. Po wielu zmianach personalnych, w trakcie których Paihivo grywało również jako sound system, na początku 2012 r. wykrystalizował się obecny 9-osobowy skład. 15.02.2013 r. nakładem wytwórni Lou&Rocked Boys z Wrocławia ukazała się kolejna płyta „Diferent Stajl”. Płycie towarzyszył teledysk do utworu „Nic nie wiem”, w którym gościnie wystąpił zaprzyjaźniony skład Natural Dread Killaz. Płyta „Diferent Stajl” zebrała pozytywne recenzje, a Paihivo zagrało wiele koncertów klubowych i plenerowych. W 2014 r. kapela została zaproszona na 20. Przystanek Woodstock, gdzie wystąpiła dla wielotysięcznego tłumu w Pokojowej Wiosce Kryszny. 13 listopada 2015 r. ukazała się kolejna płyta Paihivo pt. „Przede Wszystkim” - czytamy w biografii zespołu pochodzącego ze Zgorzelca.

To właśnie kawałki z ostatniej płyty oraz nowe utwory grane były przede wszystkim w Klubie Kwadrat w Jeleniej Górze, gdzie zespół reagee grał w piątkowy wieczór (17.03). Przy okazji koncertu porozmawialiśmy chwilę z liderem kapeli.

Często gracie w naszym regionie, jaka jest publika w Karkonoszach?
- Najlepsza! Bardzo często gramy w Jeleniej Górze, chociaż częściej w Szklarskiej Porębie i zawsze są to miejsca, w które najchętniej wracamy, bo publika jest rewelacyjna - powiedział Leszek Sinikowski.

Co usłyszymy w Kwadracie?
- Parę nowych numerów, bo szykujemy się do nowej płyty oraz standardowo: dużo improwizacji, dużo dobrego reggae, trochę kopa – myślę, że będzie fajnie – zapowiadał przed koncertem Leo.

Powiedzmy nieco o nowej płycie – kiedy? Czy będą specjalni goście?
- Dokładnej daty jeszcze nie mamy. Goście będą, ale nie powiem kto, bo to musi być niespodzianka. Nie ma pośpiechu z tymi sprawami. Będzie fajny klimat, zróżnicowany. Trochę pójdziemy w innym kierunku – oczywiście w klimacie reggae, ale chcemy popróbować nowych rzeczy w muzyce, więc może być ciekawie – mówił Leszek Sinikowski.

Jak klimat reggae jest odbierany obecnie? Łatwo chyba nie macie?
- Mamy trochę dziwne czasy, strasznie dużo jest zespołów reggae'owych i tak naprawdę kiedyś było łatwiej. Teraz frekwencja na koncertach jest nieco mniejsza, ale reggae zawsze jest dobrze odbierane – ocenił lider zespołu.

W tekstach piosenek na nowej płycie zamierzacie komentować to, co się dzieje wokół, czy będzie głównie o życiu i miłości?
- U mnie to jest różnie, bo głównie ja piszę teksty. Jest o życiu i o miłości, ale czasem też komentuję sytuacje, które mnie otaczają. Jest dużo rzeczy, które mnie teraz wkurzają, więc teksty, które obecnie piszę dotyczą spraw codziennych w naszym kraju – wyznał Leszek „Leo” Sinikowski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Manewry: pościg, strzały, 30 rannych

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Stop marginalizacji średnich miast

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~andrzejzcieplic 19-03-2017 11:01
Kto słucha reggae ten r(uch)a kolege.
~Stanleyowsky 19-03-2017 13:36
Uff. Andrzeju... żal mi ciebie (specjalnie małą literą). Odpuść trochę internety, weź do ręki książkę. Moderatorów Jelonki pozdrawiam i życzę może większej czujności na ataki debilizmu.
~do rozmówcy powyżej 19-03-2017 13:40
dobre:) nie spotkałem się z tym jeszcze. słucham reggae, ale nie mam kolegi pod ręką teraz :) co zrobić...
rymcycymcy 19-03-2017 15:31
Chciałem coś odpowiedzieć Andrzejowi, ale .....czy ROCKA ...rymuje się do KLOCKA ? :) ...:)
~uzi 19-03-2017 18:26
Krzychu co Ty tak zawsze od tyłu :)
~Karo 20-03-2017 7:59
W Kwadracie już wszystko jak leci reggae, rock, klimaty Depeche Mode, disco polo... nigdy nie potrafili się określić. Najlepiej jest z klimatem jak przy wejściu do klubu wita nas widok szatni jak za czasów PRL. No i klientela w dresach. Ten klub to dla mnie porażka. Barmani, przepraszam... zalewacze trunków to porażka.
~do Karo 20-03-2017 9:31
Ale co Ci przeszkadza? Imprezy tematyczne? Klub jest zróżnicowany muzycznie, a jak nie podoba się to do Berlina jedź :) A co do imprezy powyżej, średnio było.... Mało ludzi, koncert znacznie opóźniony....Słabo. Najlepsze to Depeche Mode party i lata 80-90. Pozdrawiam Karo ;)
~koń rafał 20-03-2017 19:08
po pierwsze jak ktos chce po.r..hać kolege to jeszcze nie jest to zakazane. po drugie impreza nie była tylko koncertem ale grał również DJ jako kosmos mega sound system więc koncert nie był "opóźniony" tylko zaczął się o 21 a godzinke grał DJ. po trzecie na imprezie było około 80 osób więc frekfencja jak na nasze miasto całkiem niezła (jak na koncert). po czwarte wreszcie jest grupa internetowych koniobijców którym zawsze nie pasuje kto został zaproszony na dni miasta, na juwenalia, że koncert nie taki, barman zle polewa a szatniarz ma wąsy. pozdrawiam tych, którzy nie ogłupieli jeszcze do końca ;)
~cześo 20-03-2017 22:22
ten szatniarz to ma n..ierdolone pod wąsami.Nie lubie gościa,chociaż nigdy go nie widziałem,ale tak słyszałem od kolegi znajomego który kiedyś tam był.
~cześo 20-03-2017 22:32
wąsy popalone

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Październik z Klubem Seniora w Przystani Twórczej

Spór o edukację seksualną

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Zaczytaj się z Jelonką.com

Poranek rodzinny w „Muflonie” po marynarsku

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
746
Tak
15%
Nie
64%
Nie wiem
21%