MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

„Klimakterium” nie tylko babskim hitem

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 19 czerwca 2008, 8:44
Aktualizacja: 8:46
Autor: Mar
Fot. Mar
Nadkomplet widzów zasiadł w środę w Teatrze Jeleniogórskim, bo i okazja była niecodzienna. Spektakl „Klimakterium” warszawskiego teatru Rampa w doborowej obsadzie, Elżbieta Jodłowska, Hanna Chojnacka, Krystyna Sienkiewicz i Grażyna Zielińska. Cztery dojrzałe aktorki grały i śpiewały na scenie o największej traumie dojrzałych kobiet: atakach gorąca, emocjonalnych huśtawkach i mężczyznach którzy odeszli z młodszymi rywalkami.

Kobiety na scenie starały się pokazać, że klimakterium jest wpisane w życie. Doświadczają go (lub doświadczą) bohaterki występujące na scenie, ale także kobiety siedzące na widowni. Jest to czas dla kobiety trudny, co wcale nie znaczy, ze beznadziejny. Kobiety siedzące na widowni dowiadują się, że ich dolegliwości nie są czymś wyjątkowym. Przy co celniejszych spostrzeżeniach teatr aż huczał od śmiechu. A do niedawna menopauza uważana była za temat wyjątkowo wstydliwy, choć dotyczy wszystkich kobiet.

Aktorki nie bały się śmieszności, nie wstydziły grać postaci w wieku średnim i starszym. Wszystkie znane są z mediów, potrafią rozbawić i wzruszyć publiczność. Pokazywały widowni, że nikt, tak jak druga kobieta nie zrozumie cierpień, których doświadcza się w tym czasie. Dlatego osią sztuki jest „babskie” spotkanie, na którym można porozmawiać na wstydliwe tematy, o których trudno rozmawiać z mężem czy dziećmi.

– Mężczyzna jest jak wyrostek robaczkowy, przez lata sprawia cierpienia a po wycięciu okazuje się być zupełnie niepotrzebny – mówi ze sceny Krystyna Sienkiewicz wzbudzając entuzjazm kobiet i wesołość w męskiej części widowni, która bawiła się równie dobrze, choć widać było, że kobiety i mężczyzn bawiły inne fragmenty sztuki. Była też oczywiście złośliwość jakiej kobieta nie oszczędzi innej kobiecie – Jak pięknie wyglądasz w tym futrze z małpy, jakbyś się w nim urodziła – mówi jedna bohaterka do drugiej.

Wszystko okraszone jest piosenkami znanymi z ostatnich kilkudziesięciu lat do których teksty napisali znani kabareciarze między innymi Artur Andrus. Ale wszystko przebiła Międzynarodówka, znana wszystkim na widowni choćby ze szkolnych akademii, zerkałem na radnego Józefa Kusiaka, który musi mieć wyjątkowo mocne skojarzenia z tą pieśnią, zabawny tekst podłożony pod patetyczną melodię bawił go umiarkowanie, ale najmniej chyba finał, - Niech związek nasz babski połączy cały ród – wyśpiewały cztery panie i zakończyły spektakl.

Bezpośrednio po nim aktorki na scenie podpisywały swoje książki i płyty CD z piosenkami ze spektaklu. Po autografy ustawił się długi ogonek pań i kilku panów.
Reżyserem sztuki jest Cezary Domagała, który w latach 90 reżyserował w Jeleniej Górze. „Klimakterium” zagrane już ponad 300 razy pokazuje, że potrafi to robić dobrze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Janowice za zmianą nazwy powiatu

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

Rok niespełnionych obietnic

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Jeleniogórzanka 19-06-2008 11:04
Mistrzowska gra, wspaniała forma aktorek sprawiła że zabawa była świetna. Zorganizowałyśmy sobie z kolezankami "babski wieczór", ale nie tylko my wpadłyśmy na ten pomysł bo takich grup było wiecej. Ubawiłysmy się cudnie. Trudny temat przedstawiony w humorystyczny sposób nie przerażał bylko bawił. Jak widac w każdym wieku można być pieknym i bardzo zwinnym co udowodniła Krystyna Sienkiewicz która pocieszyła zebrane kobiety stwierdzając "chociaż klimakterium jest trudne to przynajmniej omija nas prostata". I z tego kobiety trzeba się cieszyć.
piipi 19-06-2008 11:18
..a mezczyzni tez przekwitaja,a to juz widac po ich komentarzach jelonkowych..
~widzka 19-06-2008 11:19
Sztuka rewelacja szkoda, że pan redaktor nie podziela humoru jakim emanowały aktotki i spłycił swój komentarz b uuuu !!!
~do autora 19-06-2008 12:53
artykuł byłby ok, tylko zmianka o radnym jest ni przypiął ni przyłatał. Czyżby klimaktetium i już?
~Sarna 19-06-2008 15:12
Widocznie autor tekstu przechodzi andropauzę. Ja również zerkałam na p. Kusiaka. Moim zdaniem się bardzo dobrze bawił. Widac było, że sztuka się mu bardzo podobała.
~ploteczka 19-06-2008 16:39
~No wreszcie ! 19-06-2008 18:15
Nareszcie artykuł napisany pod "Piipi". Szkoda tylko , że tak mało napisała. Przecież "jest w temacie".
piipi 19-06-2008 19:40
..do - [~No wrescie..]...cd.~w mojej fantazji odnalazlam:..taki przekwitajacy mezczyzna jest jak kwiat paproci....na jedna noc najlepszy !!.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

W Żeromie z... Żeromskim!

Ten etap remontu na Zamku Chojnik już zakończony

Karpacz rezygnuje z fajerwerków

Mikołaj nie zawiódł

Lwówek dla pszczół

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
785
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
9%