MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Klęska SLD. Zmiany na lewicy?

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 14 maja 2015, 10:07
Aktualizacja: 10:11
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Archiwum
Wynik Magdaleny Ogórek w pierwszej turze wyborów prezydenckich najprawdopodobniej pociągnie za sobą zmiany w Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Poprosiliśmy o podsumowanie wyborów przez lokalnych działaczy SLD, a także o odpowiedź na pytanie, czy formuła SLD się wyczerpała i czas Leszka Millera na scenie politycznej dobiegł końca. Przedstawione opinie nie są stanowiskiem partii, a jedynie subiektywnymi odczuciami samorządowców Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Wojciech Chadży:
Wynik pierwszej tury wyborów prezydenckich pokazuje jasno, że elektorat młodzieżowy zaktywizował się i wykazał niezadowolenie z działań wszelkich partii. Wyraźnie są znudzeni i zniesmaczeni dotychczasowymi rządami PO i PiS. Przewaga Andrzeja Dudy nad Bronisławem Komorowskim to efekt miałkiej kadencji tego drugiego. Wszystkie działania rządu, które ochoczo popierał B. Komorowski wymierzone były przeciw młodemu pokoleniu. Oni teraz się rewanżują, co wyraźnie widać po wyniku wyborów Pawła Kukiza poza granicami kraju, bo tam jest przecież nasza młodzież. Moim zdaniem, wybór prezydenta z innej opcji politycznej niż rządzący dobrze rokuje dla demokracji. O Magdalenę Ogórek nikt poważnie kalkulujący nie myślał w kategorii kandydata do drugiej tury. Natomiast wynik jaki osiągnęła wskazuje ewidentnie, że nie wszyscy członkowie SLD na nią głosowali. To bardzo zły znak dla lewicy. Potwierdza to tylko coraz bardziej rysujący się podział wewnętrzny na tych popierających Millera i tych, którzy pragną odmłodzenia szeregów SLD. Zmiana warty musi nastąpić!

Robert Obaz:
Bronisław Komorowski przegrał w pierwszym starciu z Andrzejem Dudą i to właśnie ten kandydat w moim odczuciu wykonał największą pracę, co przełożyło się na bardzo dobry wynik, jednak nie on okazał się czarnym koniem wyborów. Paweł Kukiz, którego notowania w ostatnim tygodniu szybowały lawinowo jest prawdziwym wygranym tego etapu. Udowodnił, że wyrazistość głoszonych tez i ich chwytliwość, pozwoli skupić wokół siebie zainteresowanie wyborców. Inną sprawą jest to czy jesteśmy przygotowani na JOW-y? Wyraźnego przekazu w jakikolwiek sposób nie pokazała kandydatka SLD, która zdobyła niecałe 2,5 proc. głosów i to w moim odczuciu była główna przyczyna porażki.
Społeczeństwo pokazało już w wyborach samorządowych, że oczekuje konkretnych zmian. Stawia na ludzi spoza układu, jednak takich, którzy mają do zaoferowania konkrety. Do słabego wyniku Magdaleny Ogórek przyczyniły się też struktury partii, które nie identyfikowały się z kandydatką, a sprytne i nie do końca prawdziwe wyciąganie jej stosunku do Kościoła, nie tylko przez lewicowców, ale także przez konkurencję polityczną skutecznie osłabiały jej poparcie. „Liderzy”, którzy mogli ją wspierać ,w moim odczuciu nie uczynili nic, by, choć w najmniejszym stopniu wesprzeć kampanię pani Magdy. Z przykrości należy stwierdzić, że lewica podzielona sprytnie przez Palikota, przy wsparciu Platformy Obywatelskiej, nie potrafiła się zjednoczyć, ba - nie wystawiła żadnego innego kandydata, gdzie po prawej stronie tych kandydatów było ośmiu, dwóch zaś, jak deklarowało, to kandydaci pozasystemowi.

- Czy formuła SLD się wyczerpała? W życiu jedno jest pewne – zmiana! Lewica jest potrzebna społeczeństwu, a nam Polakom chyba najbardziej. Czytając ostatnio Manifest Młodzieży Dolnego Śląska, zawierający w większości postulaty, które SLD ma swoim programie stwierdzam, że po lewej stronie politycznej jest miejsce dla takiej partii, która wcale nie musi walczyć z Kościołem (Oddajmy cesarzowi to, co jest cesarskie, a Bogu to, co boskie), a powinna zadbać o interesy najsłabszych. Lewica po pierwsze musi zmienić język komunikowania i zająć się sprawami społecznymi. Po drugie być konsekwentna i konstruktywna w działaniu, przez co stanie się wiarygodna. Po trzecie, a może powinno być po pierwsze musi schować ambicje liderów, zjednoczyć siły, zacząć rozmawiać z ludźmi, konsultować rozwiązania i skończyć z samozwańczymi liderami, by wyzwolić chęć zwycięstwa w kolejnych etapach walki politycznej. Uważam, że powinno być to szerokie porozumienie z osobami odpowiedzialnymi i chcącymi zmieniać Polskę dla dobra przysłowiowego Kowalskiego. Wybory prezydenckie pokazały, że na scenie politycznej brakuje faktycznych liderów. Zarówno SLD, jak i PSL, czy PiS wystawiło do wyborów kandydatów z odległych szeregów partyjnych. PiS, jako jedyny wyszedł zwycięską ręką, choć nakład środków, jakim to zrobił jest dla mnie niewyobrażalny. Moim zdaniem należy ograniczyć środki, jakimi komitety mogą dysponować na kampanię wyborczą i zmniejszyć dotacje z budżetu Państwa dla partii politycznych. Co do Leszka Millera i innych kurczowo trzymających się steru, to pozostaje mi zacytować Kochanowskiego „Dalej co będzie? Srebrne w głowie nici, a ja z tym trzymam, kto co w czas uchwyci – stwierdził Robert Obaz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Mobilizacja przed II turą

Zwycięstwo Trzaskowskiego w powiecie kamiennogórskim

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Jakuszycach  

Komentarze (34) Dodaj komentarz

~Rotary 14-05-2015 10:59
Chadży, ładziński... kapitalistyczni lewicowcy
~Katarzyna 14-05-2015 11:14
Przez większość życia głosowałam na lewicę bo takie mam poglądy. Ale ten twór lewicopodobny nie jest już lewicą lecz zbiorowiskiem hipokrytów. Konszachty z PISem, "co cesarskie - cesarzowi", "co boskie - bogu" /jakiemu bogu, chyba opasłym hierarchom/, a ostatnio "lewicowa" kandydatka na prezydenta z watykańskim życiorysem i prawicowymi ciągotami. Lewicy - przynajmniej w postaci SLD i jej działaczy - już nie ma i po raz drugi i ostateczny należy wyprowadzić sztandar. Gratulacje panie Miller.
~soc-lib 14-05-2015 11:30
Czas na PPS ale taki przed wojenny.
~do Katarzyny 14-05-2015 11:49
Z takimi poglądami jeszcze nie jestes u Palikota?
~yetii 14-05-2015 11:56
Lewica w III PRL jest liberalna i prokościelna. Za wyjątkiem Palikota bo on jest antyklerykalnym demagogiem. Pis jest za to bardzo lewicowy i też prokościelny. PO jest bardziej prawicowa niż sama się do tego przyznaje.
~Socjalista 14-05-2015 12:00
Też jestem za odmłodzeniem naszej Partii. Uważam, że można spokojnie wystawiać w wyborach kandydatów poniżej 60-go roku życia.
~buuu 14-05-2015 13:11
Za chwilę Miller powie sztandar wyprowadzić.
~ho ho 14-05-2015 13:15
Prawdziwy wygrany Kukiz.To mówi ktoś ,kto jest funkcjunariuszem partii./?Podobno lewicowej.Wszelkie skrajności -Kukiz ,Braun,niezależne są również od mądrości.To nie Magdalena przegrała a SLD.O tym wiedzieli cwaniaki partyjne i żaden nie wystartował.Ten wynik ma przyczynę w uściskach łłapek Millera i Prezesa ,w sprawie fałszowania wyborów samorządowych.A potem łażenia ramie w ramie Czarzastego i Sasina po telewizorniach i bratniego walenia w PO.Funkcjunaruiusz partii mówi o walce z kościołem.Jakiej walce?/Jest odwrotnie.A kto jak nie lewicowa partia ma zadbać o przestrzegania Konstytucji i zabronienia KK rządzenia sołectwem ,gminą ,miastem i państwem.Dziś w wróciliśmy do średniowiecza i wspólnych rządów pana ,wójta i plebana.Czy wy nie pokapowaliście ,że PSL ,ma głęboko w du przegraną pod
~buu 14-05-2015 13:22
podłokietka ich wodza i ma zapewnione te swoje kilkanaście procent na jesieni.Był SDRP.Inne partie co chwiłe zmieniały nazwy .Czy zmieniać nazwę .Od tego zacznijcie.I zacznijcie pracować organicznie -od zrozumienia co to jest partia ,postawcie na odtworzenie ORGANIZACJI .bO tu leży sukces .Bo ludzie jeszcze są.Program narzuca aktualna sytuacja i rzeczywistość .I do wyborów zostawić Millera .A on powinien odejść sam .Poprosić Olejniczaka ,i odsunąć na zawsze Napieralskiego ,który potrafi tylko chodzić na grzyby.
~ 14-05-2015 13:48
I ok sami macie siebie dosyć a wyborców mamicie jak sld i psl przestaną istnieć to tylko ok zero tolerancji dla przegranych idei wypowiadanych przez bylych komunistów przyjaciół kpzr
~ffdfdf 14-05-2015 13:58
mam nadzieję, że sld nie wejdzie do Sejmu i tym samym postkomuna skończy swój smutny żywot....
~ 14-05-2015 14:22
Też tego pragniemy taki koniec im się należy czas na nowe ruchy a nie milera jaruzels czy Kwaśniewskiego a u nas np kusiaka co on robi w muzeum u zawilowej tworzy koalicję systemu opanowanych stolkow sld w jeleniej jest takim samym szkodnikiem jak po
~NNN 14-05-2015 14:35
A ja mam nadzieję że ludzie się w końcu obudzą po 8 latach złodziejskich rządów PO i pójdą po rozum do głowy . SLD zawsze było partią ludu i taką zawsze będzie pomimo zmiany trendów i ustrojów .Jak wszystkie partie musi się dostosować do zmian , czasami popełniając błędy ale kto ich nie popełnia ???!!! Wierzę w to że jeszcze w Polsce będzie nam się żyło lepiej ale jest to możliwe tylko z programem SLD . Ci co twierdza inaczej najwyraźniej zgadzają się na dalsze wysprzedawanie Polski i łupienie najuboższych .Trzymam kciuki i wieżę że ludzie jednak przestaną się dawać okradać przez obecnie nam panujących .
~kamieni kupa 14-05-2015 14:42
SLD wszędzie wymrze, ale w naszej Czerwonej Kotlinie na pewno ostaną się jakieś dinozaury. Wystarczy, że Szmajdzińska przyjedzie i już wszyscy jej uwierzą. Pozostali pewnie zaczną się przyklejać, jak plankton do Partii Obciachu i tak przezimują do kolejnych wyborów. Przecz z komuną!
~marcinZZ 14-05-2015 14:47
SLD w Jeleniej to naczelnik edukacji i oświaty oraz urząd architektury i budownictwa w UM, kiedy wreszcie zatrudnią kompetentnych specjalistów a nie handel stołkiem za poparcie?
~NNN 14-05-2015 14:48
Co do Kukiza ......hmmm to była już partia Piwa ,Palikot i wiele innych tworów i z całym szacunkiem ale najpierw niech przedstawi swój program a potem jeszcze niech spróbuje go go zrealizować co może okazać się znacznie ciekawsze . SLD nie opowiada bajek tylko na przestrzeni lat i doświadczeń wie co jest możliwe do wykonania a co nie i taki właśnie ma swój program .Tylko należy się jeszcze wysilić i go przeczytać .
~Katarzyna 14-05-2015 15:07
Do 11.49 - Palikot to również trup polityczny, demagog i - w sumie - oszust jak większość polityków. Jego szumnie zapowiadana walka z kościołem skończyła się zaraz po wyborach do Sejmu. Zresztą z kościołem nie trzeba walczyć tylko odebrać mu zawłaszczone przywileje i nieruchomości, wypowiedzieć konkordat, uświadamiać społeczeństwo a poza tym ignorować. Ale tego nie będą się domagać koniunkturaliści, patrzący na słupki sondażowe, kasę w kieszeniach i posadki dla rodziny i kolegów oraz narzeczonych /jak w świętokrzyskim/. Żadna partia zajęta słupkami i oddająca "bogu co boskie" i "cesarzowi co cesarskie" nie będzie partią lewicową, ponieważ zajęta sobą, bogiem i cesarzem nie będzie zainteresowana ludźmi.
~NNN 14-05-2015 15:08
Wszystkie dinozaury a właściwie ich większość moi drodzy z SLD zasiada teraz w większości w PO i tam wam nie przeszkadza co ???!!! Czas dorosnąć i zacząć się trochę zastanawiać nad tym co się mówi a nie jak bezmózgowcy powtarzać jak papugi jakieś dziwne stereotypy które kiedyś ktoś tam powiedział .
~NNN 14-05-2015 15:20
A kto twierdzi że z kościołem trzeba walczyć ???? kościół ma swoje miejsce i jego zadaniem jest leczenie dusz więc niech się tym zajmie ale niech płacą mu Ci co takiej kuracji potrzebują , a resztę należy przeznaczyć na Szpitale .
~ 14-05-2015 15:37
Wiele osób tu piszących nawet teczki za Leszkiem Milerem nie mogliby nosić.
~zBIGs 14-05-2015 16:06
Jedynym znanym mi z mediów lewicowcem, jest Piotr Ikonowicz, który konkretnie działa ws.ludzi biednych i pokrzywdzonych. Pozostałym nie odbieram tym samym uczuć lewicowych,ale praktyka jest taka, że są pracodawcami, majętnymi osobami. Dla nich oczywiście jest pole do działania: pomoc innym,dz.charytatywna itp (rotary, bractwo kurkowe itp).ale z prawdziwą działalnością polityczną i lewicową ideologią tego nie należy mylić albo zmienić barwy. Niestety, ale system jest chory i o tym mówi Kukuz. Czy JOW-y coś zmienią? Ciekawe jak by wyglądała nasza RM w JG, gdyby były jow-y.
~ 14-05-2015 16:25
heh, politycy,że sparafrazuję Marszałka- wam kury s...ć na smyczy prowadzić a nie uprawiać politykę.
~zBIGs 14-05-2015 16:31
Jedynym znanym mi z mediów lewicowcem, jest Piotr Ikonowicz, który konkretnie działa ws.ludzi biednych i pokrzywdzonych. Pozostałym nie odbieram tym samym uczuć lewicowych,ale praktyka jest taka, że są pracodawcami, majętnymi osobami. Dla nich oczywiście jest pole do działania: pomoc innym,dz.charytatywna itp (rotary, bractwo kurkowe itp).ale z prawdziwą działalnością polityczną i lewicową ideologią tego nie należy mylić albo zmienić barwy. Niestety, ale system jest chory i o tym mówi Kukuz. Czy JOW-y coś zmienią? Ciekawe jak by wyglądała nasza RM w JG, gdyby były jow-y.
~Boss 14-05-2015 17:11
Mam jedno pytanie do Was internauci co partie polityczne zrobiły dobrego dla tego kraju no i dla Was osobiście ?...pytanie nie jest skierowane do kacyków partyjnych wszystkich opcji ich rodzin i kolesi tylko do zwykłych mieszkańców tego miasta... co macie z tego że zabiera wam się ogromną część dochodu na to by oni realizowali Swoje plany marzenia budowali,domy,kupowali samochody,poznawali świat waszym kosztem po co Oni tak naprawdę są nam potrzebni odpowiedzcie Sobie na to pytanie
~do 16-31 14-05-2015 17:24
oczywiście że JOW-y dużo zmienią warunek musi byś też ordynacja większościowa wtedy mamy jedną listę kandydatów i wygrywa ten z największym poparciem teraz do sejmu wchodzą ludzie z 3 tysiącami głosów bo tak się zdarza a nie wchodzą ludzie ze 150 tysiącami głosów bo ich ugrupowanie nie przekroczyło progu wyborczego jeszcze jedna ważna rzecz koleś wchodzi do sejmu dostaje posadkę oddaje mandat posła na jego miejsce wbija się koleś z jego partyjnej listy przy JOW-ach wchodzi kolejny z największym poparciem bez względu na opcję polityczną takla ordynacja jest we wszystkich rozwiniętych krajach starej UE dlatego tam po każdych wyborach zmienia się nawet 70 procent ludzi u nas 3 procent wynik gorszy od Białorusi
kazimierzp 14-05-2015 17:53
Jaka lewica?, jaka prawica? - w Polsce nie istnieja obecnie partie ideowe. Przez wiele lat był podział na "Soldaruchów" i "Komuchów", ale jak się szybko okazało obóz solidarnościowy dopóki miał wspólnego wroga to trzymał się razem, gdy okazało się, że mogą realizować swe pomysły to wyszło na to, że mają zupełnie różne pomysły na kraj. Obóz postpezetpeerowski zmieniał nazwy ale tak naprawdę to byli członkowie dawnej partii władzy u których w większości za grosz nie ma lewicowości! Nadzieja dla ludzi prawdziwie lewicowych no i prawdziwie prawicowych będzie rozwalenie wszelkich ugrupowań i powstanie nowych gdzie będą się grupować ludzie o rzyczywistych, jasnych poglądach, a nie tylko pełni żądzy władzy i posiadania wpływu na różne stołki, synekury... Ale to już chyba kolejne pokolenia!?!
~Bambo 14-05-2015 18:18
Walczyli jak lwy, a padli jak muchy!!!! Nic dodać nic ująć. Bye, bye SLD. P.S. Lubię Milera za to, że rozwalił lewicę.... Nie mylić z lwicą....
~@^@ 14-05-2015 18:45
W sumie PO daje to samo, co SLD dawało swoim członkim,a włściwie więcej, więc po co dwie partie. W PO resortowi i tzw lewicowi tez znajdą przytulny kącik. Niedobitki mogą się próbować przegrupować, ale czy staną się wiarygodni dla potencjalnych wyborców? Polacy chca przede wszystkim odczarować polityke i polityków, sprowadzić ich na ziemie i zagonic do pracy. I niech się z naszych pieniedzy rozliczają!
~ 14-05-2015 19:20
Kogo P. reprezentuje i kim P. jest p. Kazimierzup.
kazimierzp 14-05-2015 21:06
Kim jestem, kogo reprezentuję? Siebie i tylko sebie. Może są też setki innych co tak samo myślą jak i ja - ale tu w przciwieństwie do innych piszę nie anonimowo, od siebie nie wstydząc się swego nawzwiska! Kazimierzp - czyli Kazimierz Piotrowski
~kamieni kupa 14-05-2015 22:10
Panie Kazimierzu! Swego czasu Pana liczne wpisy odnoszące się do sensu Pana zaangażowania w politykę uzasadniał Pan wizją wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych. Rozumiem, że 10 maja głosował Pan na Kukiza, jako jedynego, który gwarantuje realizację tego postulatu... Czy może jednak sentyment do UD - UW - PO wziął górę i jednak zagłosował Pan na Bredzisława? Pana odpowiedź, jako byłego z-cy prezydenta Jeleniej Góry, znanego mieszkańca i komentatora życia publicznego z pewnością będzie papierkiem lakmusowym obywatelskości jeleniogórzan, a w szczególności tych, którzy mają jakiś wpływ na to, co się wokół nas dzieje.
~ 14-05-2015 23:59
kazimierzp, zdaje się też skamielina. kiźwa co za kraj ...
~ 15-05-2015 6:27
Sld i po ta sama sitwa w tym mieście kusiak siedzi na wakacie u zawilowej tyle w temacie
~ 15-05-2015 19:36
"Lewica" miała swoje pięć minut przez...70 lat - no i chwatit!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śmieci przy ścieżce na Perłę Zachodu

Przed II turą: wiec poparcia prezydenta Andrzeja Dudy  

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Wyniki wyborów na prezydenta RP w gminie Mirsk

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
739
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
14%