MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 18 września
im. Ireny, Józefa, Stanisława

Kioski zieją pustką i straszą

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 6 grudnia 2007, 8:12
Aktualizacja: 8:13
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Coraz więcej w Jeleniej Górze porzuconych budek, w których do niedawna można było kupić drobne towary, bilety autobusowe oraz prasę. Kiosków nie opłaca się dzierżawić. Łatwo za to je okraść.

Jak się dowiedzieliśmy ajenci, którzy dzierżawią kioski od firm zajmujących się kolportażem prasy, ledwo wychodzą na swoje. Zarobią co najwyżej 1500 złotych za nieraz 12–godzinny dzień pracy z sobotami i niedzielami włącznie. Do tego sporo ryzykują, bo kioski – mimo coraz bardziej wymyślnych zabezpieczeń – wciąż są łatwym celem złodziei i włamywaczy.

Placówki są zamykane, co nie zawsze podoba się mieszkańcom. – Zwłaszcza, jeśli taki kiosk stoi przy przystanku autobusowym. To duże ułatwienie, kiedy chce się kupić bilety – mówi pani Magdalena z ulicy Broniewskiego. Przez pewien czas nie działał kiosk na pobliskiej pętli i mieszkańcy mieli kłopoty z nabyciem biletów MZK.

Teraz placówka działa, ale w innych punktach Jeleniej Góry znikają kolejne. Nie do końca znikają, bo pozostają opustoszałe stanowiąc wątpliwą ozdobę. – Kioski przegrywają konkurencję ze sklepami małych sieci handlowych, które coraz częściej, oprócz artykułów spożywczych, oferują prasę oraz bilety. – Dlatego będzie ich coraz mniej – prognozuje Rafał Kowalski, specjalista do spraw marketingu jednej z firm konsultingowych.

Szansę na przetrwanie i mocniejszą pozycję mają tylko te placówki, które znajdują się w peryferyjnych dzielnicach i zostały sprywatyzowane. To jednak margines tej gałęzi handlu, która w ciągu kilku najbliższych lat może zniknąć z miasta w ogóle.

Ogłoszenia

Czytaj również

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Informacja wojewody ws koronawirusa (aktualizacja)

Są kolejne zakażenia (aktualizacja)

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~adam 6-12-2007 9:42
Dlaczego redaktor podając te 'rewelacje' - nie załatwił sprawy profesjonalnie ,czyli nie dotarł do źródła - dyrekcji firmy Ruch i nie zapytał o przyczyny tak krótkowzrocznej polityki i plany w tym zakresie ? Bardzo jesteśmy ciekawi !!! <br><br> <i> Do sprawy w szerszej prezentacji wrócimy w papierowym wydaniu Jelonki :-) zapraszam do lektury - redaktor </i>
~EBE 6-12-2007 11:46
Adamie, to nie są żadne rewelacje. To Polska norma. Nasze państwo pod przykrywką obniżek, praktycznie podwyższa podatki. Do tego dochodzi cała gama zezwoleń , uzgodnień, akcyz- oczywiście słono płatnych Do tego czynsz, zus min 900,00zł, vat i standartowy 19 % podatek. Kto to wytrzyma. Mało kto wie , ze taki ajent kiosku jak idzie na chorobowe, to do ponad 30 dni mimo opłacenia składki nie dostaje ani grosza. Mało kto wie, że w państwowym zakładzie zapomoga losowa jest też opodatkowana stawką 19 %. W tej sytuacji dają sobie radę tylko najmocniejsi. Reszta woli biedne, ale spokojne zycie, lub wyazd za granicę ! Pozdrawiam: EBE
~ 6-12-2007 14:14
Kieskarze wracajcie !!! Nie mówmy o pieniądzach, przed wami Misja ;) EBE ...mimo, że nie masz za bardzo pojęcia o kosztach ponoszonych przez mikro biznes, cieszę się (całkiem serio), że występujesz w obronie najbardziej uciskanej grupy zawodowej.
~alos 6-12-2007 14:20
No i najwyższy czas żeby kioski poznikały. Szpecą tylko okolicę. A że Ruch ma takie warunki a nie inne to już wina tego, że to ciągle w większości firma państwowa - moloch, którego Państwo nie może się pozbyć raz na zawsze. Jest tam przerost administracji i stąd niskie marże dla kioskarzy. Sam prowadzę salonik prasowy w JG i jestem zadowolony, bo to przyszłość tego typu handlu, czyli dóbr z segmentu FMCG. A że wykańczamy kioski dookoła to mówi sie trudno. U nas klienci są zadowoleni.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

XXI Biennale Fotografii Górskiej rozpoczęte

Solidarność samorządowców w zakresie turystyki

Porozumienie w sprawie oczyszczalni ścieków

Wysyp grzybów w okolicznych lasach  

Przełamywanie barier  

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
582
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%