MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 13 sierpnia
im. Diany, Heleny

Kilka słów o grzybach

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Sobota, 19 sierpnia 2006, 0:00
Autor: Rylit
Fot. Rylit
Po sierpniowych deszczach czeka nas prawdziwy wysyp grzybów. Większość z nas chętnie je zbiera i uważa się za ich znawcę.

Jednak nie każdy wie, że grzyby zbierane przez nas to tylko owocniki nikłego ich procentu ze 120 tys. gatunków, bez których niemożliwe by było funkcjonowanie naszego ekosystemu. Grzyby, w szerszym słowa znaczeniu niż zna to przeciętny miłośnik i zbieracz grzybów, to organizmy roślinne, które nie mają barwników fotosyntetycznych (chlorofilu) i dlatego odżywiają się martwą materią organiczną odpadów rolnych i leśnych, przetwarzając ją na przyswajalne dla świata roślin i niektórych zwierząt składniki pokarmowe lub są pasożytami.

Większa część grzyba zwanego grzybnią znajduje się w glebie i jest niewidoczna dla naszych oczu. U niektórych gatunków grzybnia wytwarza owocniki zwane potocznie grzybami, które produkują zarodniki służące do rozmnażania grzybów. Dlatego niewskazane jest niszczenia owocników grzybów starych, robaczywych i trujących, bo pełnią one bardzo ważną rolę w naszym świecie.

Oprócz pożytecznych funkcji, grzyby pełnią funkcję estetyczną naszego środowiska. Są prawdziwą ozdobą naszych lasów, pól, łąk, parków i ogrodów. No a przede wszystkim świetnie smakują!

Ogłoszenia

Czytaj również

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Mercedesem rozbił kilka aut

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~swiniarski1@op.pl 19-08-2006 12:00
nie no trzeba trochę jeszcze poczekać, teraz mało co gdzie się znajdzie, we Wrześniu polecam Węgliniec, Ruszów, Iłową, tamte okolice są wspaniale przygotowane do zbierania, i rozrastania sie grzybów. Jest tam bardzo dużo wilgoci, co w części pozwala na przenoszenie sie grzybni, i zbieranie grzybów po ich wyrośnięciu. Jedna rada, jezeli znasz się choć trochę na grzybach i zbierałeś je bądź zbierasz, zbieraj tylko te które znasz, ponieważ jeden grzyb którego nie znasz, a wygląda smakowicie, tak w jego przeznaczeniu naprawdę może być trujacy. Po zjedzeniu takiego grzyba(nie u wszystkich) ale się zdarza, powoduje ostr zatrucia przewodu pokarmowego, a w najgorszym przypadku, śmiercią. Pamiętajmy również o ochronie głowy, włosów, ciała. Na grzyby chodźmy tylko i wyłacznie w długiej odzieży, która przykrywa 95% naszego ciała. Najważniesze są również nogi, na które również zalecam zakładać kalosze gumowe, ponieważ w górach a i nawet w pobliskich lasach, występuje żmija "ZYGZAKOWATA", trzeba na nią bardzo uważać, nie próbować atakowac, tylko poczekac aż opóści obręb miejsca gdzie się znajdujemy. Najbardziej na zmije uważajmy w lasach górskich. Na skałkach, w paprociach. Z doświadczenia wiem, iż żmije zygzakowate lubią bardzo osiadac na nagrzanych skałach, drogach. Pamiętajmy o tym że to zwierze się nas boi a my nie możemy sie jego bac, jeżeli nie będziemy próbowac coś jej zrobic, ona będzie żyła z nami w zgodzie. Uwaga. Nie raz zdarzaja się sytuacje w lasach, iż dokonywane sa liczne kradzieże dokumentów, pieniędzy i nieliczne grzybów bądź jagód. Nigdy nie chodź do lasu sam, bądź chociaż z osoba która nie zbiera i będzie pilnowac rzeczy. W przeciwnym razie, może sie zdarzyć sytuacja kradziezy, lub pobicia. Przy zbieraniu jagód, pamiętajmy o nieuwzywaniu maszynek do tych celów, takie jest rozporzadzenie i jest to dobre dla natury, dla nas, i dla kolejnych lat zbierania w tym miejscu.
~D3 KORAL 19-08-2006 12:14
Wow grzyby trzeba tępić a szczególnie te głópie. Podobn Patol ma nową motorynke o której tyle czasu marzył wiecie może coś o tym? Bo chciałe się z nim wymienić żeby chłopakowi nie było smutno że jest gorszy od nas. Widać że zazdrosci nawet ncQ.
~lukas 19-08-2006 16:58
Wszystkie grzyby sa jadalne ale niektore tylko raz w zyciu..
~saszka 19-08-2006 18:19
Teraz jest duży wysyp grzybów zwłaszcza prawdziwków.Polecam aby wybrać sie do lasu jest to wspaniała forma wypoczynku.
~swiniarski1@op.pl 20-08-2006 11:44
Troszke się wcześniej rozpisałem hehe:P Pozdro świniarski
~mimi 21-08-2006 17:32
do d3 ko...l (głópi ) to ty jesteś baranie ile klas skończyłeś???

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Śmierć na żwirowni

Więcej bobrów na jeleniogórskim Zabobrzu

Elektroniczny kontakt z klientem już działa

Parking na... przejściu

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
694
Tak
38%
Nie
56%
Nie wiem
5%