MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Kierunek Berlin!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 11 czerwca 2009, 8:41
Aktualizacja: 8:41
Autor: TEJO
Fot. TEJO
O uruchomienie stałego połączenia kolejowego Jeleniej Góry ze stolicą Niemiec zabiega starosta jeleniogórski Jacek Włodyga. Takie skomunikowanie już było w przeszłości, a teraz – w związku z remontem linii do Jakuszyc – ma szansę na renesans.

Propozycję uruchomienia linii kolejowej Jelenia Góra – Berlin Jacek Włodyga przedstawił podczas ostatniej wizyty w stolicy RFN. – Metropolia leży około 300 km od stolicy Karkonoszy, a połączenie kolejowe ma tradycję. Gdyby ją ożywić i odpowiednio wypromować, pociągiem przyjechałoby do nas wielu turystów. Byłaby to także alternatywa komunikacyjna dla osób, które wolą pociąg od samochodu – mówi samorządowiec.

Dodatkową sprawą przemawiającą za otwarciem takiej linii jest prowadzony właśnie remont na trasie ze Szklarskiej Poręby do Harrachova. – Otwiera to torowiska w kierunku Pragi i dalej – Wiednia i da możliwość dojazdu do tych miast z Jeleniej Góry – dodaje starosta Włodyga.

Reaktywacja połączenia, które do 1945 roku było regularne (jeździł ekspres z Berlina do Karpacza i w odwrotnej relacji) to na razie tylko propozycja. Pociąg Berlin – Kraków jeździł przez Jelenią Górę w latach 70. i 80. XX wieku. Nie jest to zatem nic niesprawdzonego. Linia została zawieszona z przyczyn politycznych podczas polskiego „karnawału” solidarności w 1980 roku.

Ale – jak zapewnia Jacek Włodyga, nie skończy się tylko na przedstawieniu pomysłu. Samorządowiec rozmawiał z przedstawicielami Ambasady RP w Berlinie, którzy mają „pilnować” tematu.

Osobną sprawą jest możliwość uruchomienia połączenia autobusowego ze stolicą Niemiec. Takie funkcjonowało jeszcze kilka lat temu, ale zostało zamknięte ze względu na zbyt opieszałe przekraczanie granicy. Dziś, kiedy przejść granicznych już nie ma, warto do takiego kursu powrócić.

Ogłoszenia

Czytaj również

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Dachowanie w Radomierzu

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Komentarze (49) Dodaj komentarz

~ 11-06-2009 9:02
SZKLARSKA PORĘBA - JAKUSZYCE BĘDZIE WYREMONTOWANA A DO SZKLARSKIEJ JUŻ NIEDŁUGO BĘDĄ PASAŻERÓW MURZYNI NOSIĆ ?? A MOŻE STAROSTA WIE JAK DO JELONKI I SZKLARSKIEJ POCIĄGI SIĘ DOSTANĄ . PRZECIEŻ TU POWINNO CHODZIĆ O REMONTY KOMPLEKSOWE LINI A NIE KAWAŁECZKA . ZNÓW BICIE PIANY .MOŻE STAROSTA POWINIEN ZAJĄĆ SIĘ PRACĄ SWOJĄ A NIE POPULISTYKĄ . ON TO MA PARCIE NA SZKŁO !!!
~123456 11-06-2009 9:24
jestem za tylko zeby bylki Ci turysci :)
~Wytłumaczcie Mi 11-06-2009 9:42
Jak to jest że u nas w Polsce wszyscy tylko zabiegają planują opracowują projekty strategie i nic z tego nie ma chociaż kosztuje to nas miliony a Czesi Niemcy robią swoje ,przykład z z okolic Bogatyni umowy o wspólnym szlaku komunikacyjnym Niemcy i Czesi swoje odcinki pobudowali kilka lat temu mało tego dwa lata temu przekazali Polskim samorządowcom pieniądze na realizację inwestycji aby im pomóc w realizacji projektu kilka dni temu zapytali wprost gdzie droga i gdzie pieniądze włodarze Bogatyni tłumaczyli że kończą procedury przetargowe i że za kilka miesięcy wszystko ruszy WSTYD NA CAŁĄ EUROPĘ
~taka prawda 11-06-2009 10:01
politycy wiedzą lepiej niż firmy transportowe, co się opłaca? na drzewo!
~On 11-06-2009 10:04
Połączenie Jelenia Góra - Berlin powinno być na następującej trasie : Szklarska Poręba - Jelenia Góra - Lubań Śl.-Węgliniec(lub Mikułowa)-Zgorzelec- Goerlitz-Drezden-Cottbus-Berlin lub Szklarska P.G-Jelenia Góra-Lubań Śl.(lub Mikułowa)-Żary-Forst-Cottbus-Lubben-Berlin. Czas przejazdu na trasie Szklarska P-BErlin dwiema trasami 6h. Jelenia Góra - Berlin 5h.
~Grendal 11-06-2009 10:16
"Samorządowiec rozmawiał z przedstawicielami Ambasady RP w Berlinie, którzy mają „pilnować” tematu." Powszechnie wiadomo, że kolejami w Polsce zajmuje się Korpus Dyplomatyczny no, i oczywiście Starosta Powiatu JG, który nie potrafi nawet wskrzesić umierającego sportu w swoim rodzinnym Karpaczu o połączeniu kolejowym nawet nie wspominając. Może dowiedział się, że Niemcy zamierzają wznowić połączenia i próbuje podpiąć się na gapę do tego przedsięwzięcia i wylansować na ojca sukcesu. To typowe działanie tutejszych "elyt".
~bunia 11-06-2009 10:18
Jako mieszkanka Jeleniej Góry dziękuję Panu Włodydze za inicjatywę, na którą nie mogli się zdobyć włodarze mojego miasta. Tyle się mówi o połączeniach kolejowych ( a raczej ich braku) z Warszawą i Wrocławiem, kiedy dla nas bliżej jest do Drezna i Berlina, a jaka to byłaby atrakcja dla turystrów, którzy przyjeżdżają do nas z Polski !!! Brawa dla Pana Starosty, gwizdy dla Pana Prezydenta
~luka 11-06-2009 10:46
Tak,tak,tak i jeszcze raz tak :))) Wreszcie bedzie bezposrednie polaczenie z Berlinem i nie trzeba bedzie sie przesiada.Swietny pomysl,zycze powodzenia w jego realizacji i oby sie udalo...
~derla 11-06-2009 10:50
dobry pomysl
~baca z Karpacza 11-06-2009 11:03
Włodyga jak zwykle opowiada historyjki, czas na emeryturkę chłopie.
~ 11-06-2009 11:37
Przed wojną 7:02 z Berlina i o 11:00 w Jeleniej Górze, w tym kilka postojów m.in. Cottbus, Gryfów, a o 11:46 w Karpaczu, szybko i ekologicznie. 303km w 4h 44min , dla Pekape marzenie...
~xxx 11-06-2009 12:04
Ma ktoś maila do Pana starosty? chętnie bym mu podsunął kilka pomysłów.
~ 11-06-2009 12:14
brawo panie Wlodyga, jestem ZA,a do:09:02 a ty spadaj negatywie jeden
~DIABLO 11-06-2009 12:25
RFN- tego państa już nie ma...
~os.orle 11-06-2009 12:29
w latach 80-ych , o godz,00:00,jechal pociag do Berlina,to bylo super,pasazerow nie brakowalo,takze mysle ze w dzisiejszych czasach bez granic i wiz pasazerow nie zabraknie
~Iza 11-06-2009 12:44
Bardzo cieszy, że nareszcie coś się zaczyna dziać wokół komunikacji w regionie i z regionu. 200 km do Pragi, 300 do Berlina, a dostać się tam bez auta - abstrakcja. Dodać jeszcze Drezno do tego, i nareszcie będzie normalnie. Nie tylko dla turystów, również dla nas. Wycieczka szkolna do Drezna czy Pragi to nie powinien być problem logistyczny. Koszt parkowania auta na lotnisku w Pradze czy Berlinie przez 2 tygodnie wakacji to również naprawdę zbędny wydatek, a połączeń lotniczych stamtąd więcej niż z Warszawy, no i na lotnisko bliżej... Siedzimy niemal w centrum Europy, a zadupie komunikacyjne potworne. I wcale mnie nie pociesza, że z Gdańska do Szczecina pociągiem jedzie się przez... Poznań. Może zostaniemy prekursorem likwidacji d...lizmów komunikacyjnych? Miło by było. :)
~Kamil123 11-06-2009 12:49
do pragi też przydał by się pociąg... lub chciażby jakiś autobus...
ago. 11-06-2009 13:11
Mylisz się DIABLO, to państwo wciąż jest, tylko nieco się powiększyło.
ago. 11-06-2009 13:12
I tutaj należą się brawa dla Pana Starosty.
~rada 11-06-2009 13:23
ja mam kolejny superpomysł: pociąg relacji jelenia góra - watykan, włosi będa przyjeżdzac na narty, nasi na pielgrzymki, samorządowcy do cervi, biznesmeni z kasą do szwajcarii itp. itd, tylko że nie znam nikogo, który zechce do tego dołożyć, może starostwo zechce? niech starosta pilnuje tego tematu:)
~iza 11-06-2009 13:42
Prosze aby sie na planach nie skonczylo!!Takie polaczenie z Berlinem byloby dobra sprawa.PKS juz dawno nie wozi do Niemiec,a prywatni przewoznicy zadaja duzo.Powodzenia i kasy na realizacje !!!
~do ~On 11-06-2009 14:22
Ja mam inną propozycję. Najlepiej ten pociąg puścić przez Wrocław - jak taki Niemiec przejedzie odcinek z Wrocławia do Jeleniej przez tyle czasu, co z Berlina do Wrocławia, to juz nigdy nie wsiądzie do tego pociągu. Oczywiście puścić stare EZT-y z plastikowymi siedzeniami - dla Niemców będzie to atrakcja, będą mysleli, że to linia w stylu retro. Po osmiu godzinach jazdy pasażer będzie się nadawał tylko do leczenia odleżyn na d..., dzięki czemu przy okazji zarobi nasza służba zdrowia. Co taki Niemiec pomysli, jak wyjdzie wieczorem z pociągu (jeśli już się podniesie z siedzenia) i zobaczy nas zrujnowany dworzec z biegającymi wokół niego hordami wyrostków - lepiej nie mysleć. Żeby dostać się do centum miasta albo dalej, będzie musiał wsiąść do autobusu MZK (zdezelowanego Jelcza z dyktami zamiast szyb), który - manewrując między dziurami - dojedzie jak zwykle z opóźnieniem (bo pasażerowie wchodzą tylko przednimi drzwiami). Oczywiście Niemiec nie wysiądzie na tym przystanku, na ktorym by chciał, bo skąd bedzie wiedział, że aby autobus sie zatrzymał, trzeba nacisnąć przycisk? Ale żadna szkoda - zafunduje sobie przy okazji kilkukilometrowy spacerek, z ciężką torbą w ręku i z duszą na ramieniu, żeby go nie zaczepiła kolejna banda pałętających się wyrostków na jakimś zad...piu. Daję głowę, że ci nieliczni, którzy zafuduja sobie taką podróż, więcej nie przyjadą, a my później ze spokojnym sumieniem wytłumaczymy publice, że polączenie zlikwidowano, bo było nieopłacalne.
~Matysiak 11-06-2009 15:04
Witam, namawiam Państwa do realnego patrzenia na wszysko to co obiecują nam politycy za Nasze pieniądze. Nie wierzę że ten pomysł spełni się w najbliższej dekadzie. Proszę sobie przypomnieć ile to lat czekaliśmy zanim uruchomiony zostanie pociąg do Charachova ? A nam sie marzy Berlin - zresztą to można wyliczyć - mianowicie kokło 50 km do Harachova z Jeleniej Góry - czekamy - no powiedzmy 20 lat - więc łatwo policzyć ile to lat zajmie uruchomienie odcinka 300 km, - 120 lat - gratulję pomysłu. Pan Starosta Włodyga nie potrafi dogadać się z Władzami Lwówka Śląskiego na uruchomienie pociągu turystycznego a marzy mu się połącznie z Berlinem. Wierzę że się uda. Pozdrawiam
~Mania 11-06-2009 15:11
A ja mam kolejny dobry pomysł: pociąg relacji Jelenia Góra - Wrocław. Czas przejazdu do 2 godz. Proponuję to wdrożyć uruchomieniem połączenia do Berlina (i do Watykanu). Będzie to niewątpliwie konkurencja dla autobusów. Wnoszę o priorytetowe potraktowanie tej sprawy.
~Żółw 11-06-2009 18:58
Piękny pomysł;-)) Kocham Berlin a jeszcze bardziej Jelenia Górę.W końcu będę mogła częściej tam jeździć;-))
~berlin 11-06-2009 19:49
a stałe połączenie z Berlinem już jest jeżdżą tam małe busy kilka razu w tygodniu np. " ROB-TRANS " i kilka innych
~ 11-06-2009 19:58
do on,: pieknie to ujołes szczera prawda-brawo
~Jeleniogórzanin102 11-06-2009 20:13
Jacek Włodyga - kolejna nierealna mrzonka? Najpierw sugerujemy, aby zając się najbliższymi nam połączeniami: Lwówek, Wleń, Bolesławiec, Wrocław, Legnica, Wałbrzych, Kamienna Góra, a potem myśleć o wirtualnych pomysłach.
ago. 11-06-2009 20:17
Fajny ten tekst z 14:22. |~do ~On|. Uśmiałam się.:-))) Zawiera dużo prawdy.
~~Emeryt 11-06-2009 21:12
Do: 11-06-2009 14:22 | ~do ~On |; Bardzo dobry tekst - nic dodać nic ująć, no może tylko, że jak sobie taki gość skręci nogę i jakoś dotrze do szpitala to ...może go przyjmą.
~Jerzy B. 11-06-2009 21:52
Fajnie się mówi o szybkości przejazdu pociągu na trasie Jelenia Góra - Zgorzelec. Pamiętać trzeba , że co chwila są niestrzeżone przejazdy kolejowe przez drogi, taki jak na przykład przed Gryfowem w Krzewiu Wielkim. Tam pociąg powinien zwalniać przed przejazdem, bo przejazd jest słabo widoczny. Tydzień temu pociąg nie zwolnił i uderzył w przejeżdżający samochód. Dwie dziewczyny na szczęście przeżyły, z samochodu nawet złomu dużo nie zostało. A jest to jedyna droga do tej miejscowości i co dzień na tym przejeździe panuje ogromny ruch. Gdy tam pociąg będzie pędził z prędkością około 80 km na godzinę to takie wypadki mogą być tam co dzień. Więc nie ma co podniecać się na szybkie podróżowanie koleją. Co chwila ograniczenia prędkości na niestrzeżonych przejazdach. Pozdrawiam. Jurek.
~MK 11-06-2009 22:11
Świetny pomysł!!! Najpierw 300 kilometrów linii kolejowej JG-Berlin a po tym "wstępie" pan starosta podejmie się rzeczy naprawdę wielkiej: remontu drogi powiatowej o długości 12 kilometrów z Jeleniej Góry do Karpacza. Czy Wy naprawdę poważnie traktujecie te BREDNIE? Brawa dla Grendala , "do On" z 14:22 i jeszcze kilku samodzielnie myślących.
~grr 12-06-2009 1:52
a co z dawnym (wieczorno-nocnym) polaczeniem do frankfurtu? tam tez jest duze lotnisko i kilkadziesiat stoisk z ofertami "last minute" gdzie zawsze sie znajdzie jakas wycieczke... poza tym to tylko pare km do granicy, a dalej problem torowisk juz dawno rozwiazali niemcy...
~berlin 12-06-2009 7:31
Uwaga koniec twojego problemu. Znam przewóz osób, który podjeżdża pod Twój dom w Berlinie i zawozi Cię pod dom w Polsce. Jeżdżą w środy, piątki i niedziele. Ja jeżdżę ze Lwówka i wtedy płace 100zł i nigdzie nie muszę chodzić! Aha i rozwożą w Polsce właśnie w okolicę Jeleniej Góry, Legnicy, Karpacza itp. czyli Dolny Śląsk. Oto namiary Rob Trans Przewóz osób z adresu na adres rezerwacja tel./ +48 (0) 75 75 212 33 tel. + 48 (0) 75 64 301 47 tel.kom. +48 (0) 506 105 413 tel.kom. +48 (0) 603 425 425
~ 12-06-2009 9:28
do postu 12 14 pomyśl zanim cokolwiek napiszesz . a jeszcze lepiej poczytaj - chyba potrafisz / jak dojechać do szklarskiej jak ta linia wymaga remontu bo inaczej się rozsypie ?po co połączenie skoro dalej brak drogi .co do mnie to nie negatywne tylko trzeżwe spojrzenie na rzeczywistość . może przejedz się pociągiem w którąkolwiek stronę z jelonki a później możemy rozmawiać . nie wystarczy bić brawa jak nie zna się tematu. życzę ci powodzenia w zapoznawaniu się z tematem. CZASY KLAKIERÓW CHYBA MINĘŁY.
~ 12-06-2009 9:37
ale by fajnie było!
~ 12-06-2009 9:38
a ten wyzej co rekalme za darmo sobi robi? zapłąc najpierw za reklame na jelonce dopiero pisz
~Tomy M. 12-06-2009 11:49
Najbardziej niezbędne jest połączenie z PRAGĄ!!! Tam jest normalne lotnisko na światowym poziomie i połączenia z całym światem.
~do ago. 12-06-2009 13:11
Dziękuję! To ja napisałem. Z Wrocławia...
~do ago 12-06-2009 13:12
c.d. Aha, zapomniałem dodać "kiciusiu"...
ago. 12-06-2009 16:39
do autora postu z 12-06-2009 13:11 i 13:12 - Myślisz, że o tym nie wiedziałam?;-) Poznałam po dyktach w zdezelowanym jelczu.;-) Jeleniogórzanin by tak nie napisał, "Krzysiu"...:-) No i lubisz pisać o ezt.
~do ago 12-06-2009 17:57
A co do tekstu: też uważam, że zawiera dużo prawdy! (Jak to dobrze, że w końcu sie w czymś zgadzamy!)
ago. 12-06-2009 19:37
do autora postu z 17:57 - :-)
~do ago 12-06-2009 21:43
Jest jednak pewna poważna różnica: ja tu na szczęście nie mieszkam! :-)))
~ 13-06-2009 2:09
czasem aż oczy bolą patrzeć jak się przemęcza dla naszego powiatu starosta włodyga jacek naszego starostwa tęcza. Ciągle pracuje, wszystkiego przypilnuje i jeszcze inni, niektórzy, wtykają mu szpilki ... to nie ludzie to wilki...
ago. 13-06-2009 11:34
do autora postu z 21:43 - I nigdy tutaj nie bywasz?;-)
~do ago 13-06-2009 11:44
Czasami. Głównie po to, żeby się dowartościować, smoczusiu wawelski...
ago. 13-06-2009 13:17
do 11:44 - Myślisz, że jestem spod Krakowa, "Krzysiu Dratewko"?;-)
~do ago 13-06-2009 20:44
Myślę, więc jestem, dziubasku..

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Pożegnania w starostwie

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Stalowe rumaki w Karpaczu

Śmierć na żwirowni

Co z dużą ilością nakrętek?

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
129
Tak
40%
Nie
52%
Nie wiem
8%