MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Kierowca busa wymusił na mnie droższy bilet – skarży się niewidomy pan Marian

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 30 lipca 2012, 13:10
Aktualizacja: 13:15
Autor: red
– Opisane w liście do mnie perypetie niepełnosprawnego mężczyzny z kierowcą autobusu to wyraz najwyższego lekceważenia prawa i ludzi bez względu na stan ich zdrowia. Wydaje się także, że kierowca autobusu naruszył kilka innych przepisów, w tym ustawę karno–skarbową. – informuje nas społeczny rzecznik osób niepełnosprawnych Ziemi Jeleniogórskiej Stanisław Schubert, do którego pan Marian zwrócił się z prośbą o interwencję i który taką interwencję podjął.

- To niestety dosyć typowa i powtarzająca się sytuacja, w której kierowcy, szczególnie linii busowych, nie stosują ulg ustawowych – twierdził Stanisław Schubert.

Sytuacja miała miejsce 18. lipca w Świeradowie Zdroju. O godz. 7.05 mężczyzna chciał ze Świeradowa do Wrocławia liniami przewoźnika SPEEDBUS Sebastian Trzaska. - Pomimo powszechnie obowiązującej zniżki dla osób niepełnosprawnych za przejazdy wszelkimi środkami komunikacji, kierowca tej firmy nie chciał uznać ulgi, która prawnie mi się należy czyli 51 proc. za przejazd kursem pośpiesznym. Pokazałem również kierowcy dokument uprawniający mnie do tańszego przejazdu, zbył mnie jednak twierdząc, że na legitymacji nie ma napisane nic o zniżce w wysokości 51 proc. dla osób niepełnosprawnych. Kierowca zaproponował w drodze łaski 37 proc. - opowiada pan Marian.

- Próbowałem go przekonać, że należy mi się większa ulga, lecz kierowca powiedział, że jak mi się nie podoba to wcale nie muszę jechać. Ja jednak musiałem jechać do Wrocławia i zgodziłem się na taki bilet – dodaje. Kiedy zwróciłem kierowcy uwagę, że powinien mieć kasę fiskalną, na której będą odnotowane ważne zniżki, w odpowiedzi usłyszałem, iż taka kasa kosztuje 6 tys. zł i on nie ma zamiaru takiej kasy kupować – relacjonuje świeradowianin. - Gdyby była taka kasa, prawdopodobnie nie byłoby żadnego problemu – podkreśla i dodaje: Nie był to pierwszy raz, kiedy mam problem z uzyskaniem należącej mi się ulgi u tego przewoźnika, a także z tym kierowcą.

Skontaktowaliśmy się z właścicielem firmy SPEEDBUS Sebastianem Trzaską.
- Znam sprawę, kierowca zapomniał, że zmieniły się przepisy i że zniżka, o której mowa, wynosi teraz 51 proc., a nie jak wcześniej – 37 proc. Został pouczony i taka sytuacja nie powinna się już się powtórzyć – stwierdził. Dodał, że w autobusie była kasa fiskalna, tyle że nie tzw. bileterska. - Nie otrzymujemy refundacji z urzędu marszałkowskiego za przysługujące pasażerom zniżki, sami musimy je pokrywać. Dlatego taka kasa nie jest potrzebna - argumentował.

Czytaj również

Inspektor złamał prawo?

Karty tak, kolory nie

Wiosna Biedronia sprawdza i zapowiada

Komentarze (17) Dodaj komentarz

CН.W.D.P. 30-07-2012 15:24
LUDZIOM ZDARZAJĄ SIĘ SZALENIE POWAŻNE PROBLEMY!! W TYM KONKRETNYM PRZYPADKU GOŚĆ MA PROBLEM Z UMIEJĘTNOŚCIĄ ZAŁATWIANIA SPRAW I EGZEKWOWANIEM SWOICH NALEŻNOŚCI. ZNAM PRZYPADEK KOGOŚ, KTO WYNAJĄŁ MIESZKANIE, A NAJEMCA NIE PŁACI ZA NAJEM I MIESZKA JUŻ KILKA LAT. SPRAWA WCIĄŻ JEST W SĄDZIE... PEWNIE SPRAWA ZWROTU NIENALEŻNIE POBRANEJ OPŁATY ZA PRZEJAZD RÓWNIEŻ TRAFI NA KILKA LAT DO SĄDU...
~do chwdp 30-07-2012 15:43
Nagłośnienie tej sprawy i zrobienie antyreklamy wymienionej firmie jest najlepszym wyjściem w tej sytuacji. Co do sytuacji wspomnianej przez ciebie, niestety, w naszym kraju jest masa złodziei, którzy wykorzystują luki w prawie i co za tym idzie innych ludzi (czasem naiwnych, to fakt)
~aaaaaaaaaaaa 30-07-2012 15:45
A na mnie Pani na stacji benzynowej wymusiła dobrowolne pożyczenie 1 grosika bo nie miała ;D
CН.W.D.P. 30-07-2012 16:11
ANTYREKLAMĘ, TO MOŻNA ZROBIĆ PRODUCENTOWI CHIPSÓW, BOWIEM W TEJ MATERII KLIENT MA WYBÓR I MOŻNOŚĆ DECYZJI. A PRAWO ZE SWYMI LUKAMI, WSADŹ SOBIE W OTWÓR UMIEJSCOWIONY W TYLNEJ CZĘŚCI CIAŁA, BOWIEM TAM MAJĄ JE ROZSĄDNI LUDZIE ORAZ ORGANY WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI. DO ROBOTY!! PŁACIĆ PODATKI, BO TAK MÓWI PRAWO!!
CН.W.D.P. 30-07-2012 16:20
TAK NA MARGINESIE, POZA TYMI WOŻĄCYMI ZA GRANICĘ, NIE WIDZIAŁEM W POLSCE ŻADNEJ REKLAMY FIRMY PRZEWOŹNICZEJ. WIĘC O JAKIEJ ANTYREKLAMIE MOWA?? MAMY NIE KORZYSTAĆ Z ICH USŁUG I CHODZIĆ NA PIECHOTĘ?? OJ, DURNE TY NIE WIADOMO CO... PEWNIE BABA, BO TYLKO BABY MAJĄ TAKIE POMYSŁY.
~...piotr 30-07-2012 17:20
ostatnie zdanie to jest całe motto sprawy w tym posranym kraju wszystko się wymaga ,nakazuje a nie stwarza się warunków dla normalnego funkcjonowania podmiotom gospodarczym państwo ustala przepis zniżkę a nie zwraca za nią pieniędzy wyobraźcie sobie sytuację gdyby komplet pasażerów miał uprawnienie do ulgi to co kierowca ma dołożyc do kursu -powalony kraj
~gość... 30-07-2012 17:30
Ulgi ustawowe dla niewidomych dotyczą PKS i PKP. Zniżki stosowane przez przewoźników prywatnych to ich dobra wola. Rzecznik tego nie wie...??? Właściciel firmy za taka antyreklamę mógłby podać do sądu i owego rzecznika i portal...
~ja 30-07-2012 17:44
a nie lepiej jechać autobusem Łódzkim lub Turkiem.Łódzki wyjerzdza ze Świeradowa o 7.00 a Turek o 11. Jeden i drugi jada przez Wrocław i nie było by problemu ze zniżką. Tępić takich buraków co nie mają serca i żerują na chorobie innego człowieka.
~do ja 30-07-2012 18:09
załóż buraku swoją firmę przewozową i woź wszystkich uprawnionych nawet za darmo
rymcycymcy 30-07-2012 19:00
Zwrócił uwagę na brak kasy bileterskiej i potrafił zauważyć, że jest fiskalna ? :) ...dość spostrzegawczy jak na niewidomego ! :)
~ 30-07-2012 20:29
Faktycznie sporo widział ten niewidomy.
~Pomocnik kierowcy 30-07-2012 21:18
Po wpisach w komentarzach , ale niestety też w artykule widać wyraźnie , że 99,9% piszących nie zadaje sobie trudu , aby zbadać sprawę dokładnie . I o ile piszący komentarze anonimowi złośnicy mogą się wyżywać na bohaterze artykułu , to już autor powinien zająć się sprawą solidnie . Ten artykuł świadczy tylko o chęci wzbudzenia sensacji , a nie potrzebie wyjaśnienia problemu ogolnokrajowego . Polecam zapoznanie się z Ustawą o uprawnieniach do ulgowych przejazdów Środkami transportu publicznego , oraz wymogami stawianymi przez U Marszałkowski dla przewoźników chcących skorzystać z dopłat do biletów ulgowych ...
~jelinek 30-07-2012 21:33
Pragnę pochwalić sprzedawców na warzywnym ryneczku w Cieplicach Śląskich Zdroju, za każdym razem jak robię zakupy otrzymuję paragon z kasy fiskalnej. Nie zdarzyło mi się się otrzymać paragon robiąc zakupy na ryneczku na Zabobrzu.
~looker 30-07-2012 21:57
Tych ulg jest tak dużo, że niestety kierowcy nie dają rady. A w poszukiwaniu sprawiedliwości nie należy zwracać się do prawników ani do sądów, to dopiero byłoby o czym pisać! Jak chcecie to opowiem o radcy prawnym, co wziął kasę za pełnomocnictwo i na tym się jego praca skończyła. Kto ma pomysł co z tym fantem zrobić?
Locke 30-07-2012 22:19
Czy wie ktoś o której jutro siatkarze będą prać Bułgarów?
rymcycymka 30-07-2012 22:52
../~Locke / ..godz.12:30
~koleś 31-07-2012 13:31
a Vikusia nic od siebie ... jestem rozczarowany. A tak na marginesie, jakie władze taka prasa

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Mali szachiści przed Pucharem Polski

Prezesi spółek miejskich o cenach energii

Oblodzone szlaki w Karkonoszach  

Opłata za odpady – za dzieci też płacimy

Wyrok dla oszustów

Sonda

Czy wszyscy młodzi do 26. roku życia powinni być zwolnieni z podatku PIT?

Oddanych
głosów
1027
Tak
38%
Nie
54%
Nie mam zdania
8%