MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Kiepskie plany dla Jagniątkowa, Sobieszowa i Centralnej

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 24 stycznia 2011, 9:42
Aktualizacja: 9:42
Autor: TEJO
Planiści, którzy nieudolnie opracowują plany zagospodarowania niektórych części Jeleniej Góry, wstrzymują rozwój miasta.

Tak streścić można uwagi prezydenta Marcina Zawiły, którymi szef miasta podzielił się z radnymi na ostatniej sesji w ratuszu. – Plany wykonywane są z dużym opóźnieniem, co skutkuje tym, że tereny, które chcemy udostępniać inwestorom, nie są i nie będą na razie udostępniane z przyczyn formalnych – powiedział Marcin Zawiła. Prezydent zapowiedział, że jeśli tak dalej pójdzie, wymówi umowę planistom i sprawą zajmie się inna firma.

Marcin Zawiła podkreślił, że wg zamierzeń miasto powinno zagospodarować część między śródmieściem Jeleniej Góry a Cieplicami. Niegdyś proponowano tam wzniesienie dzielnicy Centralnej, ale – z różnych względów – nigdy tego nie zrealizowano. – Można by zbudować tam pewną miastotwórczą inwestycję, która otworzyłaby rozwój tej części stolicy Karkonoszy – zasugerował M. Zawiła.

Ogłoszenia

Czytaj również

PiS ujawnił listy kandydatów

Fajfy dla każdego

Odbudują zbiorniki

Komentarze (35) Dodaj komentarz

ebee 24-01-2011 10:25
Oto kolejna wizja Zawiły. To już trzecia. Podaję w porządku właściwym: 1 Szybki tramwaj, 2 Park technologiczny, 3 Pewna miastotwórcza inwestycja. Jak na razie Pan Prezydent zrealizował punkty spoza tego wykazu: 1 podwyżka swojego wynagrodzenia, 2 Totalna krytyka poprzedników, w tym planistów. Do d....z takim Prezydentem. EBEE
~son 24-01-2011 10:47
zrobcie najpierw drogi po ktorychplynie woda tak p.prezydencie
~ebee od jeża 24-01-2011 11:02
to typowe malkontenctwo, trzeba mieć wizję rozwoju i ją propagować, na weryfikację pomysłów /ciekawych/ zdecydowanie za wcześnie !!
~ 24-01-2011 11:13
DOLNOŚLĄZAK. Prezydent jest w błędzie, gdyż wydział niejakiej Kwasiuk doskonale realizuje plany. Dzięki tej pani - pod koniec urzędowania Obrębalskiego - stworzono wspaniały plan. Można budować pod Chojnikiem. Nareszcie złamano obowiązujące od lat zasady budowy w strefie otuliny Karkonoskiego Parku Narodowego. Takich naczelników magistratowi potrzeba. Kobieta ma jakaś wizję i podejmuje szybkie decyzje.
~w koncu... 24-01-2011 11:31
Milo widziec ze prezydent Zawila na powaznie bierze problem zagospodarowania przestrzennego. Za Obrebalskiego rozpoczeto wazne inwestycje ale... zapowiedzi o JG w kwesti przestrzeni jako miesci zieleni i kwiatów... no coz, to bylo za malo. A tu facet chce konsekwentnie realizowac zalozenia Studium Zagospodarowania które zostalo uchwalone w 2001 roku. Planowanie przestrzenne jest bardzo wazne, nie jest to jakas wizja czy utopia ale jedna z kluczowych spraw dla rozwoju miasta. I czas zaczac aby spolecznosc jeleniogórska przylaczyla sie do tego procesu.
~321 24-01-2011 11:45
Racja EBEE,! Pzdr.
~do 11;13 24-01-2011 12:00
ale mi rewelacja, i decyzje,można budować w otulinie parku, tylko że nie wszystkim ,i niestety po znajomości. A z drugiej strony ładny pasztet, wybudować się komuś pod oknami a sobie zostawic piękne widoki na góry, toż to dopiero doskonałe realizowanie planów, tylko czyich planów ta pani broni i czyje interesy reprezentuje bo napeno nie KPN i mieszkanców juz mieszkajacych w miejscu wiadomym.Te decyzje podejmowane szybko, bo być może błędnie wydane?
~rencista 24-01-2011 13:11
Do dolnoślązak: śmieszny jesteś jeśli się cieszysz z tego faktu.A ta decyzja dla mieszkańców Sobieszowa i Jagniatkowa jest najgorszą z możliwych. W ten sposób np. teren pod Chojnikiem, który mieszkańcy widzieli jako miejsce rekreacyjno - sportowe, dzięki któremu dzielnica mogłaby się rozwinąć turystycznie zostało zniweczone przez kaprys i układy. Jaki inwestor zechce inwestować w środku osiedla ? Wiadomo też , że jest to też wina samych mieszkańców , bo w wyborach nie głosowali na swoich, którzy mogli w odpowiednim czasie wstrzymać błędne decyzję , a i ślepa wiara w obiecanki pana Obrębalskiego wyszła im przysłowiowym bokiem, dotyczy to basenu teraz terenów pod Chojnikiem. Za takie decyzję urzędników powinno się rozliczyć prawnie z drugiej strony dlaczego nie bierze się pod uwagę interesów ogólnospołecznych i po prostu taką decyzję zaskarżyć?!
~do rencisty 24-01-2011 13:38
Masz rację z tym wyborami, ale w tej chwili już Jagniątków i Sobieszów mają swoich przedstawicieli w Radzie, to niech panowie zaczną działać tym bardziej , że Prezydent Zawiła też jest zainteresowany rozwojem Sobieszowa i Jagniątkowa. A ta pani powinna być jako pierwsza zwolniona ponieważ na spotkaniach - debatach, mieszkańcy na pytanie o plan, byli przez nią zwodzeni, w tej chwili okazało się dlaczego ?
~rondel 24-01-2011 15:18
Ta budowa po Chojnikiem to prawdziwa rozpacz.Jak można było?
~Rozmus 24-01-2011 15:27
chłopaki/dziewczyny dolnoślazak chyba pisał sarkastycznie - Co do decyzji natomiast to jest to jawny skandal i Towarzystwo Przyjaciół Sobieszowa albo to drugie powinno wystosować jakieś pismo do Pana Zawiły aby zbadał sprawę
~do Rozmus 24-01-2011 16:13
Masz rację, mieszkańcy Sobieszowa powinni wystosować w tej sprawie petycję do pana Prezydenta Zawiły i do Wojewody !!! Ostatnio byłem na zebraniu Sympatyków Sobieszowa i ta sprawa była poruszana, zresztą jej prezes został ostatnio Radnym,może ta sprawa zostanie pozytywnie dla mieszkańców załatwiona. A, że tak może się stać już okoliczni mieszkańcy z tego terenu pisali na łamach prasy lokalnej, wtedy ich uspakajano a dziś już widać, co innego się mówi co innego robi. Z tego wynika, że nie liczy się nic, tylko prywatny interes i rządzi ten co ma pieniądze ech... Gdzie dobro ogólne , gdzie przestrzeganie prawa ?
~ 24-01-2011 17:38
Rozmus cieszę się, żeś wdepnął na to forum. DOLNOŚLĄZAK.
kazimierzp 24-01-2011 17:41
Skąd sobie "dolnoślązak" ubzdurał że w Sobieszowie plan pozwala zabudowywać teren pod Chojnikiem to nie wiem! Ani w tekście w jelonce tego nie ma, ani też planu jeszcze nie ma! To co się w Sobieszowie buduje to na podstawie decyzji o warunkach zabudowy, a aby taką decyzję można było wydać w tzw otulinie KPN to musi być zgoda Parku! Jak widać po większości wypowiedzi niektórzy słyszą, że dzwonią, tylko nie wiedzą w którym kościele! Więc informuję mieszkańców Sobieszowa, że z tego co im przekazywano w czasie dyskusji o planie to nic się nie zmieniło i ich uwagi są nadal brane bardzo poważnie!!! "Dolnoślązak" zawsze lubił na forach mącić i z tym trzeba jakoś żyć!;-)
~K_asia 24-01-2011 17:57
Wystarczy się wybrać na wycieczkę na Chojnik. Bezpośrednio przy wejściu na szlak, naprzeciwko miejsca gdzie sprzedaje się bilety do parku, prywatny inwestor stawia jakiś budynek. Na początku tam był "tylko" parking, połozony bezpośrednio w otulinie, teraz ktoś będzie mial chaupę. A reszta niech się całuje w du... Ps. Na polderach zalewowych w Sobieszowie (na bagnistych łąkach), Stępień postawił tablice "na sprzedaż", "tu stanie twój wymażony dom" . Ciekawa jestem, kto będzie płacił odszkodowania po najbliższej większej powodzi.
~Baca 24-01-2011 18:55
Od dawna obserwuje pseudodziałania naszych planistów. Jedna rzecz rzuca się w oczy: Podstawowy dokument planowania _ Strategoczne stiudium zagospodarownia ( podaję z uwagi na długaśna nazwe skrótowo) opracowne zostało istotnie stosunkowo dawno i juz dawbno nie przystaje do robionych zmiarów. NAstepnym dokumentaem majacym tym razem juz decydująca moc prawna jest miejscowy plan zagospodarowanioa przestrzennego. Zminana ustawy o zagospodarowaniu przesteznnych z 2003 r. stworzyła luke prawna któr a sprytnie wykorzystuja równego rodzju pseudoplaniści, i inni mający kasę. Poprostu, tam , gdzie planu nie ma ( celowo nie opracowano ustawą wymaganej nowelizacji planów) wydaje się kalekie decyzje w sprawie warunków zabudowy i zagospodarowania I powstaje takie bezhołowie, że strach. A w mętnej wodzie lowi się forsiaste rybki pozwala
~Promocja 24-01-2011 19:03
https://sites.google.com/site/gpsdolnyslask/galerie-zdjec/a-moze-jeleniogorskie-karkonosze-artykul
~Baca 24-01-2011 19:10
Cd, stawiać budynki i inne inwestycje w miejscach, gdzie ich nie powinno być ( vide treklamy Stępnia o zagospodarowaniu terenów bagiennych i chyba zalewowych nie bardzio jkojarzę gdzie to jest!) Przy okazji Nasi Radni podjęłi szereg uchwał korygujących i plany, a co gorsze Załopżenia Strategiczne i wychodzą jaja jak berety słonia: Zmiejszono strefy uzdrowiska imto tak znacznie i skutecznie, że w innych kiastach tio śmieją mi się w nos twierdzac, że jest to nowy Wąchock, wzgl Pcim. Bo wszędzie te strefy maxymalnie się powiększa!!! Wydano ciężkie pieniądze na odwierty w tyum na granicy Cieplic i Sobbieszowa. Potwierdzone zostały ekonomicznie zasadne do eksploatacji zasoby wód termalnch na tej granicy i.. Rada podlęła uchwałę o zaniechaniu twiorzenia dla tego terenu strefy ochrony zasóbów kopalnianych wód, I takich kwiattków jest cała masa, że i wolówej skóry malo na opis. Ale jest to pole do popisu dla planistów do robienia poprawek do planów, poprawek ,do poprawnek, popraweek
~ 24-01-2011 19:50
nieh się yu wypowioedza Radni z Sobieszowa i Jagniątkowa
~jeż 24-01-2011 20:31
Jako mieszkaniec Sobieszowa apeluję do radnych związanych z tą częś- cią miasta tj. panów Gajewskiego oraz Wojtasa o niezwłoczne zajęcie się kwestią inwestycji w otulinie KPN.Ta kwestia, obok sprawy terenu po basenie zweryfikuje trafność Waszego wyboru.Obserwujemy!!!
kazimierzp 24-01-2011 20:34
Gdyby od pracowników Wydziału zależało kiedy zostanie uchwalony plan dla Sobieszowa, to już dawno by był! A co do decyzji o warunkach zabudowy to proponowałbym niektórym negującym poczytanie Ustawy o planowaniu przestrzennym i poznanie zapisów prawa które ogranicza (w blokowaniu) działalność planisty przygotowującego taką decyzję! Te ataki można spointować polskim przysłowiem: "kowal zawinił, cygana powiesili!".
~ 24-01-2011 20:46
Zwracam się do karkonoskiego Raja. Dlaczego zbulwersowała pana decyzja Obrębalskiego, umożliwiającą "komuś komuś" budowę domku na sobieszowskich polanach, w okolicach Chojnika? Czyżby informacja magistrackiej Kwasiuk, że budowa jest możliwa i prawnie doskonale udokumentowana, nie satysfakcjonowała KPN? Ratuj mnie pan, bo okrzyknięty zostanę internetowym trollem - wichrzycielem. A z taką ksywą życie mi obrzydnie i nawet kościelny dzwon mnie nie wskrzesi. DOLNOŚLĄZAK.
kazimierzp 24-01-2011 21:24
Dolnoślązak znowu miesza! Akurat pani Kwasiuk ani przez moment nie była za budową domku na sobieszowskich polanach, nigdy też nie przekazywała komukolwiek zdanie, że tam można ten "domek" stawiać! Było wręcz przeciwnie!!! Coś na "ten temat" wiem!
~kkk 24-01-2011 21:27
trallla lalla tralla lalla przestańcie biadolic i zabierzcie się do pogonienia tych planistów bo dla mnie to jakieś nieudolne patałachy i miernoty.
~kkk 24-01-2011 21:32
trallla lalla tralla lalla przestańcie biadolic i zabierzcie się do pogonienia tych planistów bo dla mnie to jakieś nieudolne patałachy i miernoty.
~ 24-01-2011 22:18
ad. kazimierzp. A na jakiej podstawie "ktoś tam" może rozpocząć budowę domku na sobieszowskich polanach pod Chojnikiem? Dlaczego karkonoski dyrektor robi raban w mediach? Skoro pani Kwasiuk jest przeciwna budowie domku, to kto z magistratu podsunął Obrębalskiemu do podpisania stosowne dokumenty, lub w jego imieniu podjął decyzję, umożliwiającą budowę domku? DOLNOŚLĄZAK.
~Nobody 24-01-2011 22:37
Do ~kkk: Niestety, w dzisiejszych czasach planiści tańczą jak im urząd (zarówno UM JGA jak i DUW ze swoimi prawnikami) zagra ... i niewiele mogą zrobić, co najwyżej odstąpić od tematu. Plan miał sporą szansę być uchwalony jakieś TRZY lata temu, ale prace (nie z winy tych "nieudolnych patałachów i miernot") zostały zawieszone przez ówczesne władze i to jest chyba największy problem całego tego zamieszania wokół planu dla Sobieszowa. W kwestii tej najbardziej spornej inwestycji w otulinie KPN, to jak mi się wydaje te "nieudolne patałachy i miernoty" NIGDY SIĘ NA NIĄ NIE ZGADZAŁY, a wydana decyzja nie była NIGDY Z NIMI KONSULTOWANA, a przecież tak winno się postąpić. Miejmy nadzieję, że teraz już będzie "zielone" światło z UM JGA, aby zakończyć prace nad w/w projektem planu, aby uniknąć w przyszłości podobnych kwiatków ... w klapie Pana Prezydenta.
~rencista 25-01-2011 0:31
Do Kazimierza P. Mieszkańcy Sobieszowa są już tak zwodzeni od lat w sprawie tego planu.Nawet ostatnio na spotkaniu - debacie nie kto inny jak pani Kwasiuk powiedziała , że może udostępnić do konsultacji społecznej tylko część planu (a to jest łamanie prawa), a więc o co w tym wszystkim chodzi, co chciano ukryć ? Mam nadzieję, że w tej chwili pan Prezydent M.Zawiła wraz z radnymi J.Wojtasem i J.Gajewskim tą sprawę załatwią - odpowiednio i skończy się kumoterstwo i załatwianie prywaty. Dlaczego ten co ma pieniądze nie liczy się z niczym i nikim, a prawo ma gdzieś ?! Dla rozwoju Sobieszowa te tereny są najważniejsze. Jeśli Stowarzyszenie Sympatyków Sobieszowa, potrzebuję podpisów mieszkańców to ja też, podpiszę takową petycję tylko napiszcie, kiedy i gdzie będziecie to można podpisać.
kazimierzp 25-01-2011 7:01
Decyzję o pozwoleniu na budowę uzyskuje się jeżeli wniosek jest kompletny i spełnia wszystkie wymagane prawem warunki. Podstawowym jest ten że musi być zgodny z planem zagospodarowania, a jeżeli dla danego terenu takowego planu nie ma to zgodny z decyzją o warunkach zabudowy. Ten wniosek spełniał warunki zgodne z decyzją o warunkach zabudowy bo dla Sobieszowa planu jeszcze nie ma (patrz wyżej). Żadnej z tych decyzji nie zatwierdzała pani Kwasiuk! Urzędnik musi wydać decyzję o pozwoleniu jeżeli spełnia te wszystkie warunki nawet jak mu się projekt nie podoba. Ustawodawca określenie "podobania się" pozostawił architektom którzy projekty wykonują. Mi też zdarzało się podpisywać decyzję o pozwoleniu mimo, że projekt bardzo mi się nie podobał! A gdy w jednym przypadku odmówiłem lokalizacji domku na terenie Bobrzańskiego Parku Krajobrazowego to Wojewoda to uchylił i kazał wydać!
~Odwagi 25-01-2011 11:00
A kto weźmie się wreszcie za "inwestora "Gniewowskiego?
~ 25-01-2011 11:20
Innymi słowy, jest możliwe stawianie domków na polanach pod Chojnikiem. i sprzeciw dyrektora KPN nie jest wart funta kłaków. Czyli mieszkańcy Kotliny Jeleniogórskiej z decyzjami urzędników muszą się pogodzić jak z bożym dopustem. Zatem możemy zapisać w annałach Kotliny następujące kwiatuszki do kożucha: kopalnię wg pomysłu Pietrowskiego, trakt szynowy i hotel monstrum wg Malinowskiego, elektrownia na Podgórnej /w porę zablokowana/ wg urzędniczki od Latty, piechowicką kafelkarnię, osiedle pod Chojnikiem wg Obrębalskiego/?/ z ewent. błogosławieństwem wojewody /?/. Boże Ty widzisz i nie grzmisz !!! DOLNOŚLĄZAK.
~rencista 25-01-2011 12:08
do Kazimierz P. Jeśli tak to wydajmy wszystkim pozwolenia i róbmy wolną amerykankę zgodnie z tzw.prawem. Wydaję mi się , że do czasu uchwalenia takiego planu, nie powinno się wydawać żadnych pozwoleń. Z moralnego punktu widzenia i fer w stosunku do wszystkich ewentualnych inwestorów. A tak na marginesie pamiętam jak to, w czasie kampanii wyborczej pan Obrębalski jeszcze dzień przed wyborami opowiadał w Jagniątkowie banialuki na temat budowy ośrodka sportowo - rekreacyjnego pod Chojnikiem. Jestem teraz ciekaw, gdzie by miało się to mieścić, skoro już wcześniej podpisał zgodę na zabudowę jednorodzinną. Widocznie był już przekonany o swojej przegranej i w ten sposób zemścił się na mieszkańcach Sobieszowa i Jagniatkowa.
~rencista 25-01-2011 12:20
cd. Takie rozumienie prawa w obecnej sytuacji zachęca do korupcji. I jeśli masz znajomości i pieniądze wszystko staję się możliwe. W takim razie nikomu nie będzie zależało, aby jak najszybciej uchwalić jakikolwiek plan, bo po co - jeśli na tym można dobrze zarobić. SZOK !!!
~Do Bacy 25-01-2011 17:30
Te tereny których nie możesz skojarzyć są w okolicach szrotu, blisko nieurzytkowanych stawów podgórzyńskich. K_asia.
Shakalaka 26-01-2011 7:18
...MOIM SKROMNYM ZADANIEM, WZIĄWSZY POD UWAGĘ FAKT ŻE W OSTATNIM CZASIE NIC POZYTYWNEGO W TYM MIEŚCIE SIĘ NIE DZIAŁO, KRYTYKA I ROZLICZENIA NOWEGO PREZYDENTA SĄ JAK NAJBARDZIEJ UZASADNIONE I NA MIEJSCU !!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dni Wojcieszowa

KOD znowu pod sądem

Powstaje kolejny market na Zabobrzu

PiS zaprezentował kandydatów

Po testach autobusu zasilanego CNG  

Sonda

Czy jeleniogórski SOR zasługuje na krytykę?

Oddanych
głosów
22
Tak
64%
Nie
14%
Nie wiem
23%