MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Kiedyś Bankowa tonęła w kwiatach

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 17 czerwca 2009, 8:33
Aktualizacja: 9:06
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Przy dawnym bulwarze miejskim na niektórych klombach posadzono bratki. Jest bardziej kolorowo, ale „charakter” ulicy ogrodu, jaką przez długie lata była Promenada, to już niestety przeszłość.

To jedna z najpiękniejszych jeleniogórskich ulic. Urządzona na zasypanej fosie miejskiej była niegdyś pełna drzew i uroczych zakątków z klombami pełnymi kwiatów. Wyglądała podobnie, jak krakowskie Planty stanowiąc rodzaj parku w miniaturze. To tu wystawiali swoje rezydencje najbogatsi swego czasu jeleniogórzanie. Każdy budynek ma swoją bogatą historię. Przy dzisiejszej Bankowej urodziła się i spędziła dzieciństwo Hanna Reitsch, pilotka i bohaterka III Rzeszy Niemieckiej. I choć jest postacią kontrowersyjną, jej związku z Jelenią Górą nie da się wymazać.

Dziś na Bankowej, kiedyś zwanej Promenadą, a przez długie lata PRL – Aleją 15 Grudnia – uchowało się tylko kilka drzew. Pozostałe uschły z powodu braku dostępu wody, po tym, jak nawierzchnię chodnika szczelnie wyasfaltowano. Do 1969 roku ulicą sunęły tramwaje sprawiając, że był to iście wielkomiejski trakt.

Inną tradycją ulicy Bankowej, która wciąż jeszcze jest podtrzymywana przez nielicznych graczy na 64 polach, były rozgrywki w szachy. Szachowano i matowano za pomocą rzeźbionych figur potężnych rozmiarów, symbolizujących postaci dawnych kupców i mieszczan jeleniogórskich.

Hetmany, gońce i pionki wykonał artysta rzeźbiarz Marian Szymanik z cieplickiej Szkoły Rzemiosł Artystycznych. Dziś po tamtych czasach pozostały jedynie ślady namalowanych na asfalcie szachownic. A w szachy grywa się na lastrykowych stoliczkach, normalnymi figurami.

Inną znaną figurą, która do 1993 roku zdobiła pełen drzew skwer u zbiegu z dzisiejszym placem Niepodległości, był Pomnik Chwały Żołnierza Radzieckiego dłuta Jana Serafina, zwany też Pomnikiem Wdzięczności Armii Czerwonej, przeniesiony na cmentarz komunalny po transformacji ustrojowej. Dziś zamiast oazy zieleni jest parking zawsze zatłoczony samochodami.

Dawnego czaru Promenady, typowo spacerowego traktu na obrzeżach starówki, nie da się już przywrócić (choćby ze względu na ruch uliczny i wpięcie części tej ulicy w główny ciąg komunikacyjny w śródmieściu). Wciąż jednak pozostaje ta ulica jednym z symboli naszego miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Śmierć na żwirowni

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~mieszczuszek 17-06-2009 8:40
kiedyś w kwiatach teraz w psich gównach ;-)
~X 17-06-2009 8:42
Pomnik chwały Żołnierza Radzieckiego? Bzdura p. redaktorze! To był Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej. :-)
~piipek 17-06-2009 9:11
Teraz tonie w psich odchodach !!!
~tutejszy 17-06-2009 9:12
Nie ma żadnego problemu z przywróceniem wiekszosci tej alei dawnego charakteru! Trzeba tylko chcieć! Wystarczy zlikwidować ruch uliczny na odcinku od Piłsudskiego do Sudeckiej! Naprawdę dostawy nie musza się odbywać dużymi ciężarówkami, a samochody mozna stawiac na parkingu przy Pijarskiej! A Piłsudskiego na odcinku od Armii Krajowej do Bankowej moze być ślepa tak jak odcinek Pocztowej! Należałoby też zlikwidowac te bezmyslnie w latach sześćdziesiątych zrobione tarasy przy budynkach! Zlikwidowac asfalt na ciągach spacerowych i zrobić prządne, przesiąkliwe ciągi żwirowo piaskowe! W ten sposób uwolniony teren obsiać trawą i zadrzewić!...
~ 17-06-2009 10:23
to musiało byc pięknie kiedys
~bunia 17-06-2009 10:48
Ale nasza władza woli po raz piąty remontować kapliczki przy kościele garnizonowym, po co sobie zawracać głowę urodą tego najpiękniejszego w mieście traktu skąd nawet jest widok na Szrenicę. przecież Pan Prezydent tędy nie chadza.
~do tutejszy 17-06-2009 11:00
to zbyt trudne wyzwanie dla dzisiejszych gospodarzy miasta
~iris 17-06-2009 12:04
Brawo "tutejszy"! Z całego serca popieram i sposób myślenia, i propozyce.
~były jg 17-06-2009 19:43
Były ławeczki, były żywopłoty ...
Cień 17-06-2009 23:23
Tutejszy! Może sam zaślep sobie cztery litery i sprawdź jak długo wytrzymasz.
~Trzy grosze... 18-06-2009 1:46
...byly kwiaty, drzewa, laweczki, wieczorem wszystko oswietlone bylo stylowymi (kiedys gazowymi, o ile sie nie myle) latarniami...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Most już po remoncie

Będzie skwer przy Kamieniu Walońskim

Siatki mają chronić karkonoskie murawy

Spódnice to kwintesencja kobiecości i elegancji w jednym

Planowali zamach na prokuratora krajowego

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
129
Tak
40%
Nie
52%
Nie wiem
8%