MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Kiedy wybieg dla psów w Jeleniej Górze?

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 17 lutego 2014, 7:32
Aktualizacja: Wtorek, 18 lutego 2014, 7:05
Autor: Mea
Fot. Wybiegi dla Psów – zdjęcie ilustracyjne
– W naszym mieście brakuje miejsca, gdzie pies mógłby spokojnie pobiegać bez smyczy – zadzwoniła do redakcji Czytelniczka. – Takie wybiegi zmniejszają agresję wśród zwierząt – przekonuje Waldemar Leszczyński, właściciel Firmy Psicholog i ośrodka szkoleniowego dla psów.

Wielu właścicieli psów zwraca uwagę na brak miejsca, gdzie zgodnie z prawem ich pupil mógłby się wybiegać. – W lasach nie wolno puszczać psów luzem, bo straszą zwierzynę leśną. A przecież pies nie może przecież całe życie chodzić na smyczy. Między Zabobrzem a Górą Szybowcową są pola, na których Miasto mogłoby wydzielić teren, ogrodzić go, a właściciele psów już by pilnowali tam porządku. W większych miastach np. w Poznaniu, powstało nawet kilka takich miejsc – mówiła Czytelniczka.

– Posiadam ośrodek szkoleniowy z ogrodzonymi wybiegami. Część osób przychodzi na moje zajęcia nie tylko po tresurę, ale głównie, by pies mógł się wybiegać. W tamtym roku organizowałem bezpłatne spotkania dla właścicieli z pupilami, by te mogły sobie pobiegać. Obecnie nie mam na to czasu, ale widzę duże zapotrzebowanie w mieście na taki miejski wybieg – mówił Waldemar Leszczyński.

Okazuje się, że przed kilkoma laty Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami występowało do Urzędu Miasta w Jeleniej Górze o utworzenie miejskiego wybiegu dla psów. – Nie otrzymaliśmy nawet odpowiedzi na nasze pisma. Wybieg nie byłby kosztowną inwestycją. Trzeba ogrodzić teren, ustawić kosze na odchody, by właściciele mogli sprzątać po swoich zwierzakach, ustalić regulamin i co jakiś czas dezynfekować teren. Miasto wprowadza zakaz wchodzenia do parków z psem, a nie zapewnia w zamian wybiegów, tak nie powinno być – powiedział Eugeniusz Ragiel, kierownik Schroniska dla Małych Zwierząt i prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Wiceprezydent Jeleniej Góry Mirosława Dzika poinformowała, że w ostatnim czasie Urząd Miasta nie miał zgłoszeń o potrzebie budowy takich wybiegów. – Miasto nie jest zobowiązane przepisami do tworzenia takich miejsc. Ponieważ ostatnio nie mieliśmy żadnych zgłoszeń na ten temat, nie mamy też planów utworzenia wybiegów dla psów – wyjaśniła Mirosława Dzika.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czy tramwaj wróci pod Zajezdnię?

Rozmowy o Kowarach

Stalowe rumaki w Karpaczu

Komentarze (49) Dodaj komentarz

~Re-ksio... 17-02-2014 7:45
Sobie zróbcie ogrodzenie i se pobiegajcie...
~gość bis 17-02-2014 8:16
Jakby Towarzystwo zaproponowałoby Prezydentowi podwyżkę podatku od czworonogów to na 100 procent były odzew.
~ 17-02-2014 8:23
No i odezwali się "inteligentni" komentatorzy...
~ona 17-02-2014 8:41
Witam...to prawda takie wybiegi istnieja piekne sa w Gdansku ....miejsce ogrodzone siatka obok plac zabaw dla dzieci z laweczkami dla rodzicow rowniez pieknie ogrodzony ,dzieci sa bezpieczne ,obok silownia:na powietrzu" a wszysrko za kase unijna jak widac mozna zrobic miejsce dla wszystkich :)))))dla wszystkich fanow pieskow polecam stronke z psami www.szarik.pl dodaj psa do bazy psow .policzmy je:)
~ 17-02-2014 8:53
http://www.fakt.pl/w-gdansku-powstana-trzy-nowe-gigantyczne-wybiegi-dla-psow,artykuly,420395,1.html
~ 17-02-2014 8:55
Na terenie wybiegu znajdą się ławki, automaty z torebkami na psie odchody, kosze oraz tablice informacyjne z regulaminem - wylicza Anna Dobrowolska z biura prasowego gdańskiego magistratu. - Powstają w miejscach powszechnie odwiedzanych przez czworonożnych spacerowiczów, często na prośbę samych mieszkańców. Na razie w Gdańsku funkcjonuje dziewięć ogrodzonych trawników dla psów
~doggy 17-02-2014 9:06
Powinna pójść jakaś petycja do władz miasta o wybieg dla psów w Jeleniej Górze
~Wies 17-02-2014 9:07
A gdzie wybieg dla patologii
~Worga 17-02-2014 9:08
Cała Jelenia Góra, to jeden wielki wybieg dla psów!
~psiarze 17-02-2014 9:11
na osiedlu Zabobrze na większości trawników tabliczki z zakazem wprowadzania psów , a przecież mieszka tu prawie połowa mieszkańców Jeleniej Góry , mieszka tez ogromna ilość psów , gdzie maja więc być wyprowadzane ? skoro miasto nie widzi potrzeby budowania wybiegów , ciekawe czy to juz podpada pod Ustawę o ochronie zwierząt ?
~chemnik 17-02-2014 10:27
W temp powyżej 10 stopni odchody ulegają likwidacji w ciągu kilku dni. Bakterie odpowiedzialne za procesy rozkładu zw. organicznych (te same które pracują w biologicznych oczyszczalniach ścieków) przekształcają wszystko w fosforany, azot atmosferyczny i siarczany. Psia kupa (jak i każda inna) dzięki odpowiednim szczepom bakterii ulega mineralizacji, staje się biała (węglan i siarczan wapnia) i rozsypuje użyźniając glebę. Trwa to kilka dni - im cieplej i wilgotniej tym szybciej. Tak więc dzięki samej przyrodzie nie toniemy w odchodach. Bo gdyby (po odpowiednich wyliczeniach przyjmując realne założenia), od początku istnienia zwierząt ich odchody nie ulegały mineralizacji, dziś poziom zwierzęcych kup na wszystkich lądach wyniósł by ok 2 m.
~ryszardo 17-02-2014 10:51
a jakbym świnię w domu trzymał? Panie prezydencie, skoro dla psów można to dla czego nie dla świń. Stworzeń o wiele inteligentniejszych i jak wiadomo bardziej przydatnych dla ludzi!!
___x 17-02-2014 11:31
a słonia w karawce i gęś na złotym łańcuchu też byście chcieli ????? ja po prostu nie mogę uwierzyć że ludzie mają czelność zawracać gitarę takimi rzeczami ,,,, A CZY SPRZĄTACIE PO SWOICH PSACH ?????? bo ja jakoś nie widzę tego, jakby było mało tego że gołębie srają gdzie popadnie ,, nie sprzątacie i wy jeszcze chcecie wybieg ??? po za tym z jakiej racji jakiś teren gdzie wszyscy ludzie mogą sobie pójść na spacer ma nagle stać się tylko waszą własnością ???
~ 17-02-2014 11:35
To prawda!!! mialam dobermana, ktory potrzebuje ruchu i nie mialam gdzie z nim polatać. Wszyscy się bali. W parku nie!!! na polanie nie!! w lesie nie!!! Teraz mam jamnika i nikomu nigdzie nie przeszkadza.
rymcycymcy 17-02-2014 11:37
Kiedyś wdepnąłem w dwa batony jednocześnie i ...o mało nie wykonałem szpagatu ! :) ...odtąd nauczyłem się, aby nie skracać sobie drogi przez place zabaw ! :)
~bleee 17-02-2014 11:53
Hehe, "..miasto nie jest zobowiązane..... nie ma planów..." blebleble. A szanowna pani to wie, co to jest zapotrzebowanie społeczne? Przecież to spora grupa społeczna, może warto ruszyć ... i pochylić się nad tym? Mieszkańcy też nie są zobowiązani do głosowania na Dziką, Zawiłę i resztę nieudolnych włodarzy. I nie ma takich planów.
~t-tryk 17-02-2014 12:36
Zastanawiające, jak te urzędniczyny funkcjonujące za nasze pieniądze i to całkiem nieźle. traktują wnioski ,czy potrzeby mieszkanców. zapamiętajmy to przy wyborach.
~aaaaaaaaaa 17-02-2014 12:41
Jak internauci czytają nazwisko ragiel to idzie cała prawda i tylko prawda. A TO BOLI , prawda??? Ragiel na emeryture!!!
~fiku?fiku/ 17-02-2014 12:56
Ale temat? Pani Prezydent Dzika jasno i czytelnie odpowiedziała w tej sprawie. Popieram ten pogląd.
~do 11:53 17-02-2014 13:05
to akurat jest raczej społeczna zachciewajka a nie żadne zapotrzebowanie, komuna się skończyła (nie umieliście szanować tego co wspólne bo dla was to było niczyje) nie ma nic za darmo kupcie sobie od kogoś kawałek terenu i tam sobie swoje zachciewajki organizujcie zresztą pies nie jest niezbędny do życia
~JELENI OGÓR 17-02-2014 13:10
no już to widzę jak dbają i sprzątają ten wybieg pewnie tak samo jak sprzątają odchody po swoich psach, no a jak fajnie będzie jak się będą właściciele psów gryźć bo ich psy się pogryzły no i narzekanie właścicieli małych psów że nie mogą przyprowadzić bo im duże psy gryzą będą jaja jak berety aż przyjdę popatrzeć by się pośmiać
~ 17-02-2014 13:26
"Miasto nie jest zobowiązane" - dla swoich mieszkańców robi to, co musi
~ 17-02-2014 13:30
Wybieg:) Jakas kpina:) Trzymają sobie zwierzęta w niewoli i chcą dla nich wybiegów :) I na to ma iść kasa z podatków na psy :) Kolejny postulat będzie aby im karmę dla psów dawać za darmo albo w ramach jakiegoś projektu unijnego:) Twój pies, twój niewolnik martw się o niego sam!!! I przestań pisać głupie petycje. W Polsce teraz więcej jest psów niż dzieci, to jest nienormalne, przelewać uczucia na zwierzęta i traktować je jak ludzi, jak dzieci itd. Tu się psycholog już kłania, nie psi ale ten normalny:)
~szeryf 17-02-2014 13:44
Tym od zwierząt to odbija, nie wiedzą jak zaistnieć w mediach. Z kasy Miasta Jelenia Góra jak nie na antyki , to WC psie z zaklepaną posadą dla niej jako babcia klozetowa to wybieg dla psów, a koty to są porządne bo zakopują i TAK WYCIAGAJA KASBĘ
~DO Wies 17-02-2014 14:22
Pod każdym nocnym...
~doggi 17-02-2014 14:54
Każde większe - cywilizowane miasto ma takie wybiegi a w Jeleniej nie dość że nie ma to jak jeszcze czyta się takie zawistne komentarze to aż wierzyć się nie chce. Ludzie opamiętajcie się. Nie każdy nie sprząta po swoimi psie, nie każde psy się gryzą. Cycki opadają
~ 17-02-2014 14:56
Własciciele piesków apel do Was sprzątajcie po swoich pupilach!!!Ktoś musi zakasywać rękawy i zbierać kupy ,bo jak piesek narobi przed wejsciem czyjegoś domu,sklepu to już niema wyjścia.Wstyd!!!
~18 sqandal 17-02-2014 16:02
...... i jeszcze postawić przy tych < wybiegach > budke z piwkiem i rożno jakie ........... i co jescze ! ... Brak placów zabaw dla dzieci a Wy fantujecie sie o jakieś wybiegi dla psów , KAgańce dla Was i tyle !
~andrzej789 17-02-2014 16:31
Jako wlasciciel malego psa, popieram idee parku dla psow i jestem gotowy poniesc czesc kosztow. Mysle jednak (duza czesc wpisow o tym swiadczy) ze, cywizylacyjnie nie jestesmy jeszcze gotowi na taki postep. To miasto to jednak w dalszym ciagu patologia, egoizm i brak kultury spolecznej. Jednym z jej przejawow jest fakt, ze duza czesc wlascicieli psow nie sprzata odchodow, a po zwroceniu uwagi udaja idiotow lub, co gorsza reaguja agresja i obelgami. Jaki syf dookola, kazdy widzi.
~ 17-02-2014 16:44
...niech biegaja po polach i ugorach i lotnisku albo nad Bobrem
~Ja1988 17-02-2014 17:01
A co z terenem za schroniskiem? Nie można by było tam utworzyć wybiegu dla psów schroniskowych? One tym bardziej potrzebują wybiegów, bo nawet na smyczy nie ma kto ich wyprowadzać :(
~ 17-02-2014 17:06
O poziomie cywilizacji świadczy wpis pajaca z 13.30. Normalne zbydlęcenie.
~kotsss 17-02-2014 17:27
Ja chce wybiegu dla kotow, no ewentualnie moze byc wspolny z psami :)
~ 17-02-2014 17:28
jeszcze trochę i wandale zaczną się domagać żeby pozwolić bazgrać pobudynkach
~Jurek Ogórek 17-02-2014 17:30
nie sprzątcie poswoich psach i jeszce się domagacie wybiegu, macie tupet
~Ala 17-02-2014 17:35
Najwięcej się mądrzą ci co nie mają psów po co wogule zabierają w tej sprawie głos.My psiarze bardzo prosimy o taki wybieg. W Cieplicach mamy tyle wolnych łąk, wystarczy tylko ogrodzenie.Nieprawdą jest że nikt nie zbiera kup po swoich pieskach, sama zawsze zbieram i widzę innych jak też sprzątają.Jednostki zostawiają kupy po swoich pupilach a obrywa się wszystkim.
~szeryf 17-02-2014 17:49
Ten wybieg wymyślił niezaprzeczalnie .... Ktoś z osiedla Orle, będzie biegł lub jechał szybciutko / oby mu się zwierzatko po drodze nie sfajdało/ na osaiedle Zabobrze i tam walnie "kupę" zwierzak, pogryznie mneiszego zwierzaka lub go zagryzie i chajda o domku na Orle. Pieski muszą być 2-3 razy wyprowadzane to będzie troche etatów, bo właściciel musi sięzwolnić z pracy. TAKIE CUDA to tylko w ERZE/TMOBILE. Tego pomysłodawcę wyprowdzać w Bolesławcu.
~sowa 17-02-2014 19:19
Kupujac psa trzeba przea...lizowac; czy mam mozliwosci by pies moj mial gdzie pobiegal (wiadomo ze jest zakaz na wiekszosci terenow wspolnych)czy jestem w stanie wziasc na siebie odpowiedzialnosc i wychodzenia i sprzatania po nim.Dlaczego czekaliscie tak dlugo z zadaniem wygospodaarowania wybiegow a krotko mowiac robiliscie krzywde dla spacerowiczow ,dzieci itd.,zostawialiscie psie gowno odwracajac glowe ,to jest podobne do produkowania dzieci bez mozliwosci dania im podstawowych potrzeb jakos to bedzie ,chcesz psa czy dziecko przea...lizuj i nie rob z tego powodu krzywdy innym. To podobnie jak s
~dasek 17-02-2014 20:01
A ja popieram gościa 13:30. Według mnie w bloku tylko skrzywieni trzymają psy. Powinno się ich ścigać za znęcanie nad zwierzętami !!! ...................
~ja 17-02-2014 20:16
Najpierw, to przydałoby się zapewnić psom w schronisku lepsze miejsce. Kto to widział schronisko w strefie produkcyjnej miasta i przy drodze międzynarodowej!. Koło tych psów codziennie przejeżdża kilkadziesiąt tirów i setki samochodów osobowych. Proszę zadbać najpierw o psy ze schroniska a w drugiej kolejności o wybieg dla psów, które kupują ludzie, wiedząc, że takiego wybiegu nie ma.
~abc 17-02-2014 20:21
wybieg jest na majowce i na.... same psie klocki tam macie swoj wybieg legalny bo nikt nie sprzata po pupilku inteligencjo jeleniogorska fu!!!!!!!
~patriota 17-02-2014 21:12
DO 17-02-2014 17:35 | ~Ala | Najpierw naucz się pisać po polsku...
~jeżozwierz1 17-02-2014 21:13
W Jeleniej Górze brakuje miejsc dla psich wybiegów, lokali socjalnych dla biednych, pracy dla bezrobotnych, pomysłów na zagospodarowanie nieużytków przy ul. Kilińskiego, planu przyciągnięcia turystów do stolicy Karkonoszy, środków na rozbudowę schroniska dla małych zwierząt, konsekwencji w uregulowaniu koryt rzek na wypadek kolejnych powodzi. Można wymieniać długo i cierpliwie. licząc, że kolejny znaczący urzędnik powie coś ciekawszego, niż :"Ponieważ ostatnio nie mieliśmy żadnych zgłoszeń na ten temat..." Jeleniogórzanie żyją sobie z dnia na dzień, zamykając swoje życie w ciasnym mieszkaniu i układając plany wydania kilku banknotów lichego wynagrodzenia na monstrualne czynsze, kilka bochenków chleba i smalec, może na lek. Tak trzymać . Ważne, aby nie rozbudzić wyobraźni podatnika.
~patriota 17-02-2014 21:15
W pierwszej kolejności należy wyedukować właścicieli wszelkich zwierząt a w szczególności psów, aby zaczęli sprzątać po swoich kochanych pieskach, bp tp co si widzi na każdym skwerku zieleni to jest poprostu średniowiecze.
~JFK 18-02-2014 7:32
To jakaś masakra z tymi psami.Po co komu w bloku M2 owczarek niemiecki.Ludziom zróbcie wybieg,może zmądrzeją.W całym miescie gó... psie,bo tak dbają własciciele oswoich czworonogów.Podniesc podatki za psa ,by było na sprzątanie.
~psiarze 18-02-2014 8:47
Jeżozwierz1 - to sama prawda , w ostatnich latach nic sie nie dzieje za to duzo miasto sprzedało , poniewaz nie ma zgłoszen urzednicy żyja spokojnie i bez stresu trzaskaja o 15 szufladami , po co robić cokolwiek . Miasta maja po kilka wybiegów , każda większa dzielnica szczyci sie takimi miejscami , ale tu mowa o miastach a Jelonaka niedługo to będzie wieś , więc po co nam infrastruktura miasta . Wybiegi dla psów nie maja nic wspólnego ze sprzataniem ale temat zastepczy KUPA , u tych co nienawidzą zwierzat jest na porządku dziennym. Miasto ma tereny nieatrakcyjne , które wielokrotnie wystawiało na sprzedaz i nie było chetnych ,moze więc wystapi z inicjatywą i zaproponuje coś od siebie , może tak myśląc o przyszłych wyborcach ?
Innaa 18-02-2014 11:56
Patrioto masz rację ,ale nie do końca. Brakuje w całym mieście koszy! Nie wymagajmy ,by były takie ,jak w Czechach - pakiety dla psów rozmieszczone , co kilkaset metrów, ale zwykłe kosze.Od tego trzeba zacząć! I nie ma ,co o tym więcej pisać ,gdyż to należy do obowiązków właścicieli, by sprzątać po swoim psie!
~ 18-02-2014 22:23
Ech ludzie...nie ma w miescie placow zabaw dla dzieci, a wy o polko dla pieskow walczycie. Najpierw czlowiek, potem piesek. Masz psa? wsiadaj w autobus nr 3 i nad Bobr, na ugory. Tam mozna psa spuscic, nikt nie chodzi, a do lasu kawalek i zwierzyny tez nie ma.
~Zuzanna.S 9-03-2014 18:44
Petycja dotycząca utworzenia w Jeleniej Górze wybiegu dla psów. http://www.petycjeonline.com/petycja_w_sprawie_utworzenia_w_jeleniej_gorze_ogrodzonego_wybiegu

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Parking na... przejściu

Śmierć na żwirowni

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Czytelniczka: drogo i brudno

Przestępcza fortuna w rękach policjantów

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
529
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%