MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 28 września
im. Marka, Wacława

Kiedy w końcu bilety elektroniczne?

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 14 stycznia 2015, 7:38
Aktualizacja: Czwartek, 15 stycznia 2015, 7:50
Autor: Angela
Fot. Archiwum
Jutro (15.01) w godz. od 9.00 do 12.00 w budynkach Urzędu Miasta w Jeleniej Górze przy ulicach: Ptasiej, Sudeckiej i na Placu Ratuszowym pracownicy Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego będą rozdawać druki wniosków na wydanie kart elektronicznych biletów Seb@. Taki wniosek można również wypełnić internetowo na uruchomionej już podstronie www.seba.mzk.jgora.pl. A kiedy pasażerowie dostaną karty i będą mogli z nich skorzystać?

- Jak zapowiadał prezes Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Jeleniej Górze, bilety elektroniczne miały funkcjonować już w listopadzie 2014 roku, tymczasem nikt nie wie, kiedy faktycznie ruszy system – pisze nasz Czytelnik Dawid, który miejskimi autobusami jeździ codziennie do pracy. – Co się stało, że to do tej pory system za ogromne pieniądze nie ruszył? – pyta.

Takich e-maili do naszej redakcji wpłynęło więcej, więc sprawdziliśmy na jakim etapie jest wdrażanie systemu Seb@. Jak tłumaczy Jerzy Wrona, członek zarządu MZK, podczas instalacji systemu pojawiły się problemy techniczne, ale ich usuwanie jest już na ukończeniu.

- Obecnie uruchomiona została podstrona, na której pasażerowie znajdą wszystkie potrzebne informacje, a także elektronicznie wypełnią wniosek na wydanie kart biletu Seb@– mówi Jerzy Wrona. – Obecnie mamy już 150 wypełnionych wniosków, a by szerzej wyjść z tą nową ofertą, nasi pracownicy pojawią się w czwartek w budynkach urzędu miejskiego, gdzie będą pomagali wypełnić wniosek, wytłumaczą zasady funkcjonowania biletu elektronicznego Seb@ oraz odpowiedzą na pytania – dodaje J. Wrona.

Punkty zlokalizowane będą: w Ratuszu – w holu, przy ul. Sudeckiej 29 – w holu i w Centrum Obsługi Klienta przy ul. Ptasiej 6A. Do wypełnienia wniosku i potwierdzenia danych należy zabrać: aktualne zdjęcie (podlegające zwrotowi po spersonalizowaniu), dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość oraz - w przypadku osób korzystających z ulgi - dokument potwierdzający rodzaj uprawnienia do ulgi i czas jego obowiązywania.

Ci, którzy nie dotrą jutro do urzędu by złożyć wniosek, mogą to zrobić codziennie w Centrum Obsługi Klienta w siedzibie MZK przy ul. Wolności (tel. 75 75 33 444). Od poniedziałku (19.01) zostaną również uruchomione dwa dodatkowe punkty obsługi klienta MZK: przy ul. Bankowej 15 (dawna siedziba Klubu Nauczyciela), a także w Cieplicach przy ul. Wolności 238 (przystanek „Apteka pod Koroną” obok banku PKO). Niestety również i Ci, którzy złożą wniosek elektronicznie, będą musieli się pofatygować do jednego z punktów obsługi MZK z dowodem tożsamości, by potwierdzić swoje dane. Przy odbiorze karty, trzeba będzie ją doładować za minimum 10 zł.

- Pierwsze karty biletu elektronicznego będą wydawane bezpłatnie, a jeśli ktoś taką kartę zgubi, zapłaci za kolejną symboliczne pieniądze – wyjaśnia Jerzy Wrona.

Taką kartę bezdotykową pasażer będzie przykładał do czytnika w autobusie dwukrotnie: wchodząc do autobusu i wychodząc z niego.

W najbliższych dniach mają zostać również uruchomione nowe biletomaty w autobusach, w których póki co będzie można kupić bilet za gotówkę (tylko bilon). W najbliższym tygodniu mają zacząć również funkcjonować biletomaty ustawione na przystankach przy ulicach: Sygietyńskiego - przystanek „Sygietyńskiego-Bacewicz” - kierunek centrum, Podwale - przystanek „Podwale” - kierunek Cieplice, Wolności - przystanek „Mała Poczta” - kierunek Cieplice, Różyckiego - przystanek „Różyckiego – Ogińskiego” (Rondo) - kierunek Centrum, Wolności - przystanek „Apteka Pod Koroną” - kierunek Centrum i Piechowice, ul. Żymierskiego - przystanek „Kolorowa” - kierunek Jelenia Góra.

Wdrażaniem biletu elektronicznego w jeleniogórskiej spółce MZK zajmuje się firma R&G z Mielca wyłoniona w przetargu. Koszt tej inwestycji to 7 mln 185 tys. zł (z czego 85 procent kosztów kwalifikowalnych stanowi dofinansowanie unijne).

Ogłoszenia

Czytaj również

Przebudowa w centrum

Nowa trasa przyrodnicza

Senator zachęca do głosowania na maszty

Komentarze (41) Dodaj komentarz

~Rolfe 14-01-2015 8:10
Już to widzę - godziny szczytu, autobus zatłoczony do granic możliwości a jakiś nieszczęśnik usiłuje wysiąść i przy okazji przyłożyć kartę do czytnika blokowanego przez babcie jadące właśnie na zakupy lub młodzież szkolną z plecakiami na plecach. This is HADRDKOOOOR!!!
~asd 14-01-2015 8:21
Zasada działania biletu elektronicznego jest do bani, wysiadając mam pamiętać o przyłożeniu karty. Najlepsze są tradycyjne bilety
~Tuiteraz 14-01-2015 8:23
Adres podstrony podany w "zajawce" nie działa
~xxx 14-01-2015 8:31
co za chory pomysł z przykładaniem biletu przy wysiadaniu z autobusu zwłaszcza w godzinach szczytu i nic to nie zmieni autobusy dalej będą jezdzic spóżnione
~Taka prawda 14-01-2015 8:54
Przestańcie nas okradać zarządzający tą spółką MZK, autobusy jeżdżące stadami albo wcale marnują niepotrzebne paliwo w kilkunastu tysiącach złoty miesięcznie, ta sprawa ciągnie się już od lat a wy nic z tym nie robicie gdy ludzie przychodzą z tą sprawą do was po prostu ich olewacie. Autobusy czasami zatłoczone do granic możliwości przez waszą głupotę niepotrzebnych cięć rozkładów jazdy. Brak możliwości przesiadek, uciekające autobusy. DROŻYZNA!!! za przejechanie 4 km z Jeżowa do Zabobrza z przesiadką trzeba zapłacić kolosalną dużą sumę prawie 8 zł!! Panie Zawiła, niech pan pogoni tych komunistów i niech ktoś się zajmie tą komunikacją miejską kto się zna na rzeczy. Zasób własnego portfela to nie wszystko, wy pracujecie dla nas nie dla siebie.
~ 14-01-2015 9:16
Póki Komunistyczny zarząd i dyrekcja MZK z nadania PZPR nie odejdzie ze stanowisk nic się w tej socjalistycznej firmie nie zmieni.......
~rumcajs54 14-01-2015 9:18
Zgadzam się z 09.54. Proszę zerknąć niedaleko - do Wałbrzycha: i taniej, i punktualnie (a tam jest gdzie kręcić). Nie rozumiem, dlaczego w godzinach mniejszego "strumienia" pasażerów jeżdżą duże autobusy, a jak trzeba wracać po pracy do domu - krótkie więc i zatłoczone i śmierdzące. Jeśli człowiek nie zdąży na "9" na godz. 16.58 bodajże z Bankowe w kier. Piechowic to zapomnieć. W ogóle pora 17 - 19 to jest DRAMAT. I te ciągłe spóźnienia 1, 7, 9. Ponadto albo zimno od pętli przez ładny kawałek drogi, albo sauna, mimo że na dworze sporo na plusie. Taki mamy klimat ? W MZK z pewnością...
~lll 14-01-2015 9:20
Dlaczego nie wprowadzą biletów na np. 20 przejazdów, albo na 30 dni. Dlaczego jest tak dużo kasowników do biletów elektronicznych, a tak mało do zwykłych (w niektórych autobusach trzeba iść na przód autobusu, z powodu braku kasownika). Dlaczego mieszkańcy JG nie mają zniżek na autobusy (w końcu idzie wszystko z naszych podatków). I w końcu - dlaczego w MZK jeżdżą autobusy z włączonym ogrzewaniem (nie do wytrzymania) nawet gdy na dworze temperatura wynosi powyżej 10 stopni (ba nawet w lecie!). A i jeszcze jedno - wymieńcie te mleczne szyby, przez które nic nie widać, szyby, w których rosną już jakieś trawy, a połowę szyby wypełnia woda. I ułóżcie od NOWA rozkład jazdy, bo to jest parodia!
~pozdrawiam 14-01-2015 9:35
Hehe, ja tam jeżdżę swoim Audi, przynajmniej nie muszę się męczyć w jakichś autobusach :)
pitagoras44 14-01-2015 10:03
To co się dzieje z 12 na stary i nowy cmentarz przy Sudeckiej w soboty niedziele to prawdziwy horror.Już przy Rondzie nie można wsiąść do autobusu.
~ 14-01-2015 10:22
Do 14-01-2015 08:54 | ~Taka prawda : Przecież to prezydent zarządza komunikacją. On ustala rozkłady, cięcia linii i ceny biletów. MZK nie ma nic do gadania po za podstawieniem zgodnie z umową zawartą z miastem autobusów. To niby jak prezydent ma pogonić i kogo? Siebie będzie gonił?
~ 14-01-2015 10:25
Kiedy w soboty normalnie będzie można jechać 7 i 6. Małe autobusy rzadko kursujące. Czy mieszkańcy nie mają prawa jechać normalnie, tylko wciśnięci w przednią szybę kierowcy? A duże autobusy to co? Mocy nabierają?
~humel 14-01-2015 10:49
Ta woda i glony między szybami w Volvo to fajna sprawa ..Tylko rybki tam wpuścić i będą akwaria w autobusach ...Pierwsze w Polsce......
~1! 14-01-2015 10:54
Według mnie kasa wydana na SEBA jest wyrzucona w błoto, bo wszystko miało ruszyć w listopadzie 2014 r., a teraz nadal nie wiadomo, kiedy będą bilety elektroniczne. Za pieniądze przeznaczone na wprowadzenie SEBA można śmiało było przeznaczyć na zakup kolejnych autobusów, bo przez Cieplice w dalszym ciągu jeżdżą trupy MZK, a miały jeździć nowe autobusy.
~ 14-01-2015 11:50
Bilet elektroniczny nie przykłada sie do kasownika tylko trzeba włozyc w tą kieszeń kasownika przy wsiadaniu a potem przy wysiadaniu bo inaczej bedzie naliczac jak byśmy jechali dale autobusem czyli beda fajne kolejki przy kasownikach i to ma być to fajne rozwiązanie.
~hsd 14-01-2015 12:08
Ludzie nie piszcie głupot! Rozwiązania biletów elektronicznych sprawdzają się w wielu miastach w Polsce! Nikt nie narzeka! Wsiadają i wysiadjac z pojazdy nie trzeba wkłada karty do żadnej kieszeni kasownika! Wystarczy ją przyłoży. Kieszeń jest przeznaczona do sprawdzania stanu konta! Bilety 30 dniowe będą istniec po całkowitym wdrożeniu systemu :) Jeśli w Warszawie, gdzie autobusy są dużo bardziej zatłoczone bilet elektoniczny się sprawdza to myślę, że w zadupiu zwanym Jelenią Górą też się sprawdzi! Nie zapominajmy, że korzystanie z biletu elektronicznego jest tańsze od papierowego. Ale jak ktoś nie chce korzysta to dalej może miec papierowy :)
~kris 46 14-01-2015 13:42
a miesięczne tradycyjne zostają?
~kris 46 14-01-2015 14:08
no i macie przykład na bieżąco szanowni forumowicze , że homo homini lupus...nie z...ł pies tylko umarł człowiek a wy juz różnice poglądów prezentujecie , różne tematy poruszacie ...a w stosunku do psa jednym głosem wspołczujecie i w jednośći trwacie a mimo wszystko powinno być odwrotnie....o tempora o mores ... że tak powiem
~lolo2 14-01-2015 14:32
Pytam się po co mi elektroniczny bilet miesięczny - teraz wsiadam i wysiadam - nic nie muszę robić - a później co będę musiał ciągle przykładać kartę przy wsiadaniu i wysiadaniu? Paranoja jakaś! Pytam się - jakie będę miał korzyści z wyrobienia elektronicznego biletu miesięcznego???
~Masakra 14-01-2015 15:36
Jeszcze nie wprowadzili tego elektronicznego biletu, a juz nigdzie prawie nie można kupić zwykłego bilety... MASAKRA!!!!
~sdf 14-01-2015 16:41
No to może jeszcze trzeba pomachać kierowcy na do widzenia tą kartą -chore to jest z tym wysiadaniem.Szczególnie w 1 strefie.Bo pewnie o to chodzi o strefy kiedy wsiadłeś i kiedy wysiadłeś.
~ 14-01-2015 19:01
a po diabła te e-bilety ??? tradycyjne świetnie spełniają swoją rolę
~x 14-01-2015 20:12
Uuu te bilety to taki sam niewypał jak pędolino PKP od du... strony ale nie ważne czy działa ważne że technika idzie do przodu !
~x 14-01-2015 20:15
Ja mam paszport Polsatu i mam w du... wasze bilety
~gosc portalu 14-01-2015 21:00
A "9" ,która ma być w Piechowicach Urząd Miasta o 7,57 notorycznie się spóźnia 6-8 minut. Tak trudno kierowcy przejechać trzy przystanki bez spóźnienia?
~pan buk 14-01-2015 21:20
hsd - dobrze prawisz, a reszta głąbów: przeczytajcie sobie zasady i regulaminy korzystania z biletów elektronicznych, np.lolo2 - na wsiadaniu i wysiadaniu będą przykładać bilety tylko ci jeżdzący na krótkich trasach - do trzech przystanków
~Blądimać 14-01-2015 21:29
lolo2 masz rację, ale korzyści to będą mieli tylko Ci co kombinują z tymi e-biletami. My będziemy tylko na straconej pozycji jak zawsze, bo jak nie przyłożysz przy wysiadaniu to Ci zdejmą kasę, bo od trzech dni wciąż jedziesz autobusem, nawet w zajezdni siedzisz na tylnym siedzeniu. Realnie wsiądziesz po trzech dniach, przyłożysz e-bilet do czytnika przy wsiadaniu i dostaniesz komunikat, że masz puste konto i musisz zasilić bilet nową kasą. O kant d... rozbić takie rozwiązanie. Miesięczne powinny być z tego przykładania wyłączone, bo logika i zdrowe myślenie na to wskazuje.
~borysek 14-01-2015 22:02
A co z punktem sprzedaży biletów przy ulicy Bankowej. Remont skończyli w październiku, przyjechała delegacja i wywiesiła kartkę, że punkt tymczasowo nieczynny.
~Marcin1984 14-01-2015 22:26
Tak patrze, czytam i oczom nie wierze. Ludzie - poczytajcie najpierw zasady działania e-biletów, a później się wypowiadajcie. Widać, że 80% z komentujących nie wie o czym pisze, ale tak to jest jak się ma problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Moim zdaniem bardzo fajna sprawa - tylko więcej biletomatów postawić, w każdym autobusie biletomat i zakończyć sprzedaż biletów przez kierowców. Przez to może poprawi się punktualność autobusów.
~Marcin1984 14-01-2015 22:28
Do wszystkich mówiących o biletach miesięcznych (wersji elektronicznej) - to czytnika przykłada się tylko RAZ w miesiącu (na samym początku miesiąca)
rymcycymcy 14-01-2015 22:44
Elektroniczne bilety ? ...żeby tylko prąd w kieszeni nie popieścił ! :)
~cityzen 14-01-2015 22:54
zapytajcie niemców, oni wam powiedzą jełopy jak to należy zorganizować żeby było dobrze.
~fan krychy 15-01-2015 0:25
Byłem kupuje jednorazowy ,całodzienny , rodzinny, miesięczny proste..nie panie radny zadży
~ 15-01-2015 8:03
A w Króżewnikach byli??????tam już dawno to się sprawdza.......
~Meg 15-01-2015 8:13
paranoja, trzezba bedzie pilnować jak oka w glowie karty, bo wsiadam dotykam wysiadam dotykam czyli cały czas w rece, beda tłumy to juz widzę te kolejki przy wysiadaniu i jednocześnie wsiadających, znacznie sie wydłuzy czas postoju autobusu na przystankach bo nie wszyscy zdązą wsiąść i wysiąsc bo przecież trzezba jeszcze karte odczytac haha
~Blądimać 15-01-2015 8:33
Marcin1984 - nie skacz po czytających, ten artykulik prasowy napisany został bez wyjaśnienia wszystkiego do końca, więc wzbudza niepotrzebne emocje, zwłaszcza, że kasa za wdrożenie systemu poszła ogromna - redaktorka znana, a efekty są już widoczne.
~apsik 15-01-2015 8:40
do wszystkich normalnych wpiszcie na youtube Wezwanie do przebudzenia
~sasiadka 15-01-2015 8:56
Wczoraj rozmawiałam z kobietą z MZK i powiedziała że jeśli chodzi o bilety miesięczne na karcie elektronicznej to nie trzeba ich w ogóle przykładać do czytnika,ale można z tym że to tylko przyda się MZK do statystyk przejazdów. Oni chcą zrezygnować całkowicie z biletów papierowych, dlatego miesięczny też trzeba zrobić na karcie.
~M/S 15-01-2015 11:10
wielkie halo bilety obłęd to sobota jako święto nr 6 nie ma w soboty to jest chore a pierwszy autobus z kiepury to 7 bardzo póżno jedzie rano
~abubu 15-01-2015 12:52
Ludzie, ale pierdoły opowiadacie. Karta elektroniczna wprowadza jednocześnie dwa rozwiązania: 1. Elektroniczny bilet okresowy (odpowiednik tradycyjnych biletów okresowych) 2. Elektroniczną portmonetkę (taki prepaid na bilety jednorazowe) Jeżeli chodzi o kasowanie przy wejściu/wyjściu biletów okresowych, to nie jest to obligatoryjne, no chyba, że MZK postanowi inaczej - wówczas podczas kontroli rewizor uzna bilet za nieważny. Ma to sens w przypadku biletów okresowych z limitem przejazdów (zazwyczaj gdy jest limit to i jest tańszy bilet). Jeżeli chodzi o kasowanie przy wejściu/wyjściu elektronicznej portmonetki, to podczas pierwszego kasowania pobierana jest pełna opłata (do końca kursu) zgodnie z realizowanym kursem oraz zapisaną ulgą na karcie. (cdn...)
~ 15-01-2015 12:58
Podczas wyjścia (tzw. wykasowanie) zwracana jest kwota w zależności ewentualnych promocji (np. krótki przejazd 1-2 przystanki) oraz braku przekroczenia strefy biletowej (np. wejście i wyjście w strefie miejskiej, mino, że autobus docelowo kursuje do strefy podmiejskiej). Na tym właśnie polega idea kasowania przy wejściu/wyjściu tak aby ostatecznie pasażer płacił za to co wykorzystał. Warunkiem "nie pobrania" nowej opłaty za przejazd, jest jazda na tym samym kursie. Jeżeli jedziemy z współpasażerem, który nie posiada karty, wówczas można skasować bilet również dla niego z jednej karty. Wówczas należy wybrać odpowiednią opcję na kasowniku i przyłożyć kartę. Na stronie seba.mzk.jgora.pl są animacje flash (menu -> formacje -> prezentacje) z prezentacją "jak to działa" (takie mniej więcej).

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Tak nie parkujemy

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Wystawa świeżych grzybów – tylko na naszym portalu!

Nowości w muzycznym poranku

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
1000
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
4%