MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Kiedy powstała Jelenia Góra i kto ją założył? Tajemnice miasta w Muzeum Karkonoskim

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 3 grudnia 2012, 6:52
Aktualizacja: Wtorek, 4 grudnia 2012, 8:37
Autor: Mea
Fot. Mea
– Wciąż nie jesteśmy pewni, kiedy powstała Jelenia Góra, ale wiele śladów wskazuje na to, że jest ona młodsza, niż sądzono do tej pory i możliwe, że nie założył jej Bolesław Krzywousty – powiedział Tomasz Miszczyk, kierownik Działu Archeologii Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Spotkanie w Muzeum Karkonoskim na temat „Archeologicznych ciekawostek o Jeleniej Górze” odbyło się wczoraj (02.12) w ramach cyklu „Niedziela w Muzeum”.

Opowieść o historii okolicznych terenów Tomasz Miszczyk rozpoczął od Gór Kaczawskich, gdzie odnaleziono pradawne narzędzia z epoki kamienia łupanego. – W jaskiniach góry Połom przed II wojną światową znaleziono narzędzia krzemienne oraz kości zwierząt kopalnych. To najstarsze znaleziska w naszym regionie - mówił Tomasz Miszczyk.

W regionie znajdowało się niegdyś wiele zamków, których ruiny dopiero dziś są odkrywane. – Nie wszystkie z nich, które odkryliśmy znane były w źródłach historycznych np. zamek na Wzgórzu Zamczysko obok Perły Zachodu czy też zamek na Górze Zamkowej obok Pałacu Paulinum. Ciekawe jest także odkrywanie średniowiecznych hut szkła, których było wiele na naszym terenie. Ostatnio odnaleziono tzw. Pański Dom, którego ruiny znajdują się wysoko w Karkonoszach powyżej Karpacza i jeszcze nie wiadomo, czy był to zamek, czy dwór – opowiadał Tomasz Miszczyk.

Interesującymi znaleziskami są też militaria np. z Zamku Sokolec w Górach Kaczawskich. Zabytki, które były tam znajdowane przed II wojną światową były wtedy datowane na okres karoliński, a okazało się, że pochodzą z XV w. – Datowano wtedy inaczej ze względów politycznych – dodał.

Kultura łużycka była jedną z ważniejszych na obecnych terenach Polski w epoce brązu. Również na terenach Jeleniej Góry zamieszkiwali niegdyś Łużyczanie, o czym świadczy odnalezienie cmentarzyska łużyckiego przy dzisiejszej ul. Wincentego Pola. W miejscu, gdzie znajdują się budynki po dawnej chucie szkła technicznego w okresie międzywojennym odnaleziono dzbany z prochami tzw. popielnice oraz mniejsze naczynia zwane przystawkami, do których wkładano dary grobowe.

Spośród licznego grona słuchaczy wiele osób przyszło właśnie po to, by dowiedzieć się szczegółów na temat datowania powstania Jeleniej Góry. – Jestem ciekawy, czy może okaże się na podstawie wykopalisk, że nasze miasto jest starsze, niż sądzono. A może, ma dłuższą historię, jak Rzym – powiedział Andrzej Jawor, mieszkaniec Jeleniej Góry. - Do muzeum przychodzę na wszystkie wykłady, bo uważam, że są bardzo ciekawe – dodał.

W centrum miasta wykonano już wiele badań archeologicznych. Wszelkie znaleziska wskazują na to, że Bolesław Krzywousty raczej nie był założycielem Jeleniej Góry. – Nasze miasto jest prawdopodobnie młodsze, a 900-lecie było obchodami założenia miasta legendarnego, a nie tego realnego. Jelenia Góra rozwijała się dopiero od końca XIII w. – podkreślił Tomasz Miszczyk.

Na terenie całego miasta odkrywano drewniane rury wodociągowe. Początkowo ich znalezienie na ul. Konopnickiej wskazywało, że jest to system znajdujący się jedynie pod starym miastem, jednak niedawno zostały odkryte również przy tzw. Kościele Garnizonowym, co świadczy o tym, że sieć była dosyć mocno rozwinięta. – Okazało się, że część rur jest starszych, niż sądziliśmy na początku i pochodzi z pierwszej połowy XVII w. – zaznaczył Tomasz Miszczyk.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jest wykonawca remontu dworca

Powstaje taras widokowy na Szrenicy

Patrole na cmentarzach

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~huta 3-12-2012 7:58
a chuta
~ 3-12-2012 8:09
Pewnie,że nie był to Krzywousty.Jelenią Górę założyli Zawiła Czarny i i jego giermek Helmut von Papaj.
~Parnassus 3-12-2012 9:22
Materiał na czoło, że łohoho!!! Graty, graty!
Nοstradamus 3-12-2012 9:37
Historycy jednomyślnie skłaniają się do tego że protoplastą Mons Cervi, (niem.: Hirschber) czyli Jeleniej Góry był raczej ojciec Zawiły Czarnego, czyli Zawiła Czerwony, zwany też Zawiłą Buraczanym, przydomek ten pochodził podobno od czerwonych szat w jakie zwykł się ubierać, zwłaszcza podczas lokalnych ceremonii związanych z otwarciem kolejnych miejskich wycho... tj. przybytków.
rymcycymcy 3-12-2012 9:39
Gdzie niespełnione chucie ...tam rodzi się uczucie ! ;))
~zdziwiony 3-12-2012 10:02
Może prelegent głoski "h" nie wymówił wystarczająco twardo. Mnie zastanawia tekst:" Zabytki, które były tam znajdowane przed II wojną światową były wtedy datowane na okres karoliński, a okazało się, że są starsze i pochodzą z XV w. – Datowano wtedy inaczej, ze względów politycznych – dodał." w zestawieniu z datowaniem epoki karolińskiej na VI - X w. Myślałem, że w naszej erze czas liczy się od "O" w "górę". Może ktoś to zmienił "ze względów politycznych"?
~jerzy cel 3-12-2012 10:17
Zawsze uważałem, że Dolny Śląsk i jego miasta-grody są starsze niż historia (Bolesława Krzywoustego - jak Jelenia Góra). Szlak bursztynowy istniał wiele lat przed naszym tysiącleciem. Brawo Tomaszu. Odkrywaj nasze prahistoryczne dzieje. Z największym zainteresowaniem przeczytam informacje o najnowszych odkryciach. Moją pasją jest Wrocław, Dolny Śląsk i ich dzieje.
~Stasiek 3-12-2012 10:29
A mnie powiedziano , ze miasto zalozyl tadzio rydzyk .
~do zdziwiony 3-12-2012 10:30
To oczywisty błąd w tekście - jasne, że zabytki z XV wieku są MŁODSZE niż karolińskie (IX wiek). Pozdrawiam, TM
~zdziwiony 3-12-2012 10:46
Jasna sprawa, pozdrawiam i gratuluję refleksu. Dziwnie długo jednak tym razem jelonka nie poprawia już wyedytowanego tekstu. Może "kawa" się przedłuża albo w teren ruszyli :)
~ 3-12-2012 10:52
Ze powstala i byla wspanialym miastem, wiadomo. Ale w niedlugim czasie ktos zada pytanie... -Kto przyczynil sie do upadku tegoż pieknego miasta??? Czy z takim entuzjazmem padnie odpowiwdz? Nawet dzieci wskaza winnych. To nie trudne, to najbogatsi ludzie w tym miescie.
~BRJ 3-12-2012 11:09
Wspaniały wykład, duża wiedza, gratulacje dla Tomka Miszczyka
~znużony 3-12-2012 12:29
Komentatorzy od 1 do 5 - jesteście żałośni...
~ 3-12-2012 13:25
i co staśiek uwierzyłeś...
~@ 10;52 3-12-2012 13:28
Jest POwiedziane w piśmie ...POd zarządem PO ostanie się ino dno..
~gość II 3-12-2012 13:39
Gabi musi odejść.
rymcycymka 3-12-2012 16:28
..biały jeleń się przyczepił do .. góry i tak powstała ta dziura !
~mimka 3-12-2012 17:12
Bardzo żałuję że nie byłam na wykładzie o Jeleniej Górze..Bardzo lubię czytać o historii dawnej Jeleniej Góry.
~pszemek 3-12-2012 18:16
A mnie uczyli że Jelenia powstała na suchym pniu czy coś takiego...
~jelgór 3-12-2012 19:54
ktokolwek założył, zapomniał, ze w kotlinie jest z antury gęstsze powietrze, przez które gorzej pracują erytrocyty, w następstwie czego ziemia tutejsza bogata w malkontentów...
~normalny 3-12-2012 20:56
Jelenią założył pewnie jakiś jeleń.....
~ 3-12-2012 21:50
Jelenią założył pewnie jakiś jeleń..... / cyt/ pewnie jakis protoplasta moze jeleniaplast :)
Piipi Jelonkowa 3-12-2012 22:37
..do - [~Normallny ] ~OJEJ ! .. podejrzewasz,że w tamtych czasach *mężczyzni mieli rogi ??? ~BRAVO ! .. dla niewiast z tamtej Epoki !
~Stasiek 4-12-2012 1:38
Trzeba powolac komisje Maciarewicza w tej sprawie . Kto za niech NIE DA na ofiare w najblizsza niedziele .
dora14 4-12-2012 1:49
Panie Tomaszu! proszę się nie przejmować TYMI podwórkowymi wypowiedziami - DZIECIĘCYMI-MAŁOMÓŻDŻKAMI (przepraszam dzieci bawiących się na podwórku, bo wiem ze macie więcej intelektu od tych o których mówię-OPRÓCZ z g. 10.17, 11.09, 12.29, 17.12) bo ich wypowiedzi świadczą tylko O ICH WIEDZY I DOJRZAŁOŚCI. Nie raz już się OŚMIESZALI w swoich komentarzach = SĄ BO SĄ TYLKO żeby zapełnić bezproduktywnie jakiś artykuł - takie PTASIE MÓŻDŻKI też są w końcu potrzebne redakcji !!!! MERYTORYCZNE ZERO no i jak ten głuchy i ślepy piesek obszczekujący to czego nie widzi i nie słyszy - obszczekują nie rozeznają się nawet w min. stopniu w kwestii poruszanego tematu. A Panu Gratuluję i żałuję że nie mogłam uczestniczyć w Pana prelekcji.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Seniorzy świętowali

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Mandat za wypalanie kabli

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Wracają cietrzewie

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
250
Tak
55%
Nie
37%
Nie wiem
8%