MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Kiedy Park Zdrojowy będzie wyglądał, jak powinien?

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 24 czerwca 2012, 10:11
Aktualizacja: Poniedziałek, 25 czerwca 2012, 7:05
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Członkowie Komisja Gospodarki Komunalnej Rady Miasta wraz z przedstawicielami Rady Jednostki Pomocniczej Miasta Jeleniej Góry „Uzdrowisko Cieplice” skontrolowali w zeszłym tygodniu postęp usuwania usterek po rewitalizacji w Parku Zdrojowym. – Z końcem miesiąca mija termin i jeśli poprawki nie zostaną do tego czasu wykonane, możliwe jest przejęcie kaucji gwarancyjnej i zatrudnienie nowej firmy, aby doprowadzić park do stanu, jaki zakłada projekt – informuje Andrzej Grochala, przewodniczący komisji.

- Została zamontowana brama wejściowa od strony Term Cieplickich a płot jest stawiany. Działa oświetlenie fontann, choć nadal jedna z nich, ta bliżej Parku Norweskiego, przecieka. Uruchomiono też nawadnianie roślin. Ale wciąż czekamy na poprawki odwodnień, które zostały źle wykonane i w wielu miejscach np. na trawnikach czy ścieżkach utrzymuje się woda. A czas się kończy – mówił Andrzej Grochala.

Wygląda też na to, że trzeba zatrudnić więcej osób dbających o zieleń, bo chwasty już dawno zdążyły przerosnąć młode rośliny. Prace pielęgnacyjne trwają obecnie przy głównych alejach, a na bocznych już nawet nie widać rabatek.

W parku są też stale miejsca, które wyglądają jakby podczas rewitalizacji nie były porządkowane. Zalega na nich gruz, kamienie, szkło i plastiki. Dotyczy to przede wszystkim części obok Term Cieplickich, gdzie straszy jeszcze stary, betonowy mur. Nowe ogrodzenie parku dopiero jest stawiane po tej stronie.

- Dziwi zamontowana siatka obok Sanatorium Agat, zamiast ładnego ogrodzenia, jak w pozostałej części parku, ale podobno tak było w projekcie, choć wygląda to mało estetycznie - powiedziała Anna Bałkowska, przewodnicząca Rady Jednostki Pomocniczej Miasta Jeleniej Góry „Uzdrowisko Cieplice”.

Zdumienie budzi usytuowanie słupa informacyjnego na środku zieleńca z powojnikami, tuż przy alei głównej. Kto chce spojrzeć na informacyjne plakaty umieszczone na tym słupie, musi wejść na zieleniec. W efekcie teren jest już wydeptany i raczej nie wyrośnie w tym miejscu zbyt wiele roślin.

Następna wizytacja parku ma odbyć się wkrótce. - Tak długo będziemy sprawdzać postęp prac przy usuwaniu usterek, aż Park Zdrojowy będzie taki, jak zakładano w projekcie, by był pięknym miejscem do wypoczynku dla mieszkańców i kuracjuszy - podkreślała Anna Bałkowska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Koniec pięknej historii... po 21 latach

Wyprowadzanie psów tylko na smyczy (komunikat)

Słoneczny festyn w Jeżowie Sudeckim

Komentarze (40) Dodaj komentarz

~oooo 24-06-2012 10:56
to przykre ale niestety wyrzucono bardzo dużo pieniędzy tylko po to by zepsuć park. Tak zepsuć, bo nie było tych problemów, ze stojącymi wodami, ścieżki wymagały remontu jedynie na fragmentach a fontanny zepsuto bezpowrotnie, ogrodzenie jest "takie jakieś" ani historyczne ani nowoczesne. Beznadzieja. i będzie tak zawsze , gdy na przetargach jedynym kryterium będzie cenna a wiedza i umiejętności nie są brane pod uwagę. I zawsze kończy się wydaniem większej sumy niż ustalono w drodze przetargu- bez względu na przedmiot przetargu.
~ 24-06-2012 10:58
Dlaczego u Nas każda inwestycja jest porażką? Wszechobecna bylejakość, teraz komisje, sprawdzanie, a gdzie był inspektor nadzoru podczas modernizacji? Tych ludzi powinno się rozliczyć, dla skuteczniejszych inwestycji na przyszłość.
~naodwrót 24-06-2012 11:15
W/g mojej wiedzy drenaż, to system rur i studzienek ZAKOPANY dość głęboko w ziemi. Żeby naprawić fuszerkę - na teren Parku należy wpuścić koparki i zacząć -praktycznie- REWITALIZACJĘ od początku, od wykopania systemu rowów i ułożenia w nich (prawidłowo) rur drenażowych! Podczas tych prac wszystko, za co zapłacono do tej pory - szlag trafi. Tak to jest, gdy za robotę o której nie ma się pojęcia biorą się księgowi. Tak, kasjerzy, ekspedientki i kadrowe - bo "firma" wykonująca "rewitalizację" to spółka założona przez takich "fachowców"! "Inżynier Kontraktu" powinien oddać swoją "dolę" do ostatniego grosika!
~Lio 24-06-2012 11:33
Ten park o niebo lepiej wyglądał przed remontem !
rymcycymcy 24-06-2012 12:34
Żeby chociaż była ciepła woda w tych kałużach ...;)
~ehh 24-06-2012 13:45
nigdy tak nie będzie wyglądał. prowizorka jak zwykle. kasa wzięta, wydana, kieszeń napchana. czego chcieć więcej? a no jeszcze kasy z kuracjuszy :)
~bingen 24-06-2012 13:55
a zaorac ten park i ryż posadzic!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~oj!oj!oj! 24-06-2012 15:25
Uważam , że nie jest tak źle. Ale pomimo to... Feler to te nieszczęsne lwy, które nie mają właściwego dla nich miejsca (główne wejście) oraz źle zprojektowane fontanny. Sikająca mianowicie z nich woda cienką strużką, nijak nie pasuje do pieknej obudowy. Może da się coś z tym jeszcze zrobić?
~toj!toj! 24-06-2012 15:47
... Lwy być tam muszą! bo ta lwia część parku do nich nalezy! ...a fontanna też musi cieńko sikać! bo ta woda droga jest!... wystarczy że pupile sikają z grubej rury!
~panika... 24-06-2012 16:25
-"Trzeba Szybkooo,- zaraz po niedzieli zwołać kolejną sesję bez/rady w w/w sprawie i ustalić trzeba co trzeba i kiedy ten park zdrojowy będzie wyglądał jak powinien- i w ogóle JAK (???) powinien wyglądać... Oj! kupa... radzenia na przyszły tydzień!... jeszcze wiele rad nam upłynie w tym temacie... to trzeba... szybko przesunąć termin zakończenia robót na 2014-2020 (!) -podsumował dyrektor w/w bezradności.
~ 24-06-2012 16:37
Nie czarujmy się!!! Nigdy!
~ 24-06-2012 16:48
Ta rewitalizacja wyglada na sztucznie niedoinwestowana. Wizualnie naklad kasy byl spory - wynik mierny. Juz same sciezki, tj ich nawierzchnia to porazka. czepiajacy sie butow zwir z latwoscia wpada w letnie obuwie. podmakanie i mala chlonnosc wody do gruntu to juz klapa na calej linii. Poniemiecki drenaz nie byl odnowiony i juz nie dziala. mysle ze powinno zaczynac robic ta hauture od tego. Czy jakas komisja sprawdzila rozchod pieniedzy na rewitalizacje, czy moze juz gdzies stoi nowy domek prominenta, lub piekne auto za okrwki budzetu na park.
~ART 24-06-2012 16:59
Ważne jest że odpowiednie osoby się wzbogaciły kosztem podatnika,a reszta się nie liczy,Ładny płot wokoło parku niezle przepłacony,przetarg
~ 24-06-2012 17:05
S Y FF K I Ł A I M O G I L A, massakrra, porażka
~j23 24-06-2012 17:08
chyba juz czas najwyższy żeby aby odpowiedni ludzie złożyli do prokuratury doniesienie o niegospodarności - to jest wielki wstyd co obecnie jest w parku, zimą wózki zapadają się w tym okropnym piasku na alejkach , natomiast teraz w upały dzieci wdychają kurz,jest okropnie.a to żeby do parku nie wchodziły psy z właścicielami i nie wjeżdżali rowerzyści-bo kuracjusze muszą odpoczywać-no to to już kpina. a sprawdzać czy właściciel psa posiada woreczek i z niego korzysta przy pupilu,dlaczego my jak zwykle cofamy się z kulturą a nie odwrotnie. na całym świecie pieski -w końcu nasi przyjaciele mogą być z nami wszędzie -ale nie u nas. u nas okazuje się że zwierzęta to chyba jakaś podgrupa nie wiem czemu służąca. gdzie towarzystwo opieki nad zwierzętami.tak nie może być. i biada dam rowerzystom.
~j23 24-06-2012 17:18
jeszcze tylko dodam - czy pan Grochala i pozostałe osoby nie byli zorientowani że o rośliny trzeba dbać - ot zdziwienie -roślina rośnie i nie tylko roślina bo chwasty także.no to zdziwienie . nawet o roślinę w doniczce trzeba dbać. no no porażka. naprawdę chce sie płakać patrząc na park. a było tak dobrze mozna było zrobić te nasadzenia bez dumnej nazwy rewitalizacja-tak nie ma wątpliwości ktoś potrzebował zarobić no to wymyślono rewitalizację
~naodwrót 24-06-2012 17:36
Przed rozpisaniem przetargu zakres prac wyceniono na 16.5mln. złotych. Firma, która wygrała przetarg wyceniła go 12.5 mln.. To jakby nie patrzył - 4mln. do "zagospodarowania" przez inwestora. Gdyby porównać "rewitalizację" Parku do budowy Domu, to można śmiało powiedzieć, że zbudowano go bez fundamentów. Stąd oszczędność?
~izi 24-06-2012 17:51
najlepiej jest narzekać ale za parę lat jak te wszystkie krzewy się rozrosną będzie pięknie
~ander 24-06-2012 18:07
Park jest bardzo ładny
Nοstradamus 24-06-2012 18:22
Ten projekt to amatorszczyzna. Przy tego typu inwestycjach projekt nie może obejmować tylko nasadzeń czy elementów małej i dużej architektury. Taki projekt powinien zawierać ANALIZĘ KOSZTÓW UTRZYMANIA. Analiza taka pozwala już na etapie projektowania określić ILE BĘDZIE KOSZTOWAĆ UTRZYMANIE PARKU. I na tym etapie określa się projektantowi NIEPRZEKRACZALNY BUDŻET. Ten budżet musi w 100% pokrywać: koszty sprzątania, koszty pielęgnacji bieżącej i okresowej, koszty remontów ławek, ogrodzenia i innych elementów małej architektury. Dla przykładu, jeżeli budżet utrzymania wynosi 100, a z projektu nasadzeń wynika że pielęgnacja będzie kosztować 120, to należy zmienić projekt i ograniczyć ilość nasadzeń wymagających drogiej pielęgnacji. Tak pracują profesjonaliści. Całe to miasto to AMATORSZCZYZNA
Vikusia z Niemiec® 24-06-2012 18:22
ORYGINAŁ® JEST TYLKO JEDEN!! NIE DAJCIE SIĘ NABIERAĆ!!
~jery 24-06-2012 18:28
gdzie jest Marysieńka?????
Nοstradamus 24-06-2012 18:55
Zakaz wprowadzania psów do Parku Zdrojowego jest DOBRZE UZASADNIONY.W normalnym kraju pozwoliłbym wprowadzać psy do parku, jednak nie w Polsce i nie Cieplicach. Właściciele psów po prostu do tego nie dorośli. I nie dorosną, widzę często ludzi którzy mieszkają w bloku razem z 60kg owczarkiem niemieckim, moim zdaniem niczym się to nie różni od trzymania w bloku kur czy gołębi. Powiem otwarcie, trzeba być nienormalnym aby nie posiadając ani kawałka własnego terenu posiadać psy tej wielkości. Póki Ci chorzy umysłowo ludzie ze swoimi psiskami krążą po mieście to ZAKAZ WCHODZENIA Z NIMI DO PARKU jest BEZDYSKUSYJNY. Chyba każdy się ze mną zgodzi że ludzie którzy mają odpowiednie warunki do trzymania takich psów nie spacerują z nimi po parku, tylko wypuszczają je na swoje podwórko, które sprzątają
~Ciepliczanka 24-06-2012 20:14
Ze smutkiem obserwuje to co stało się w Parku Zdrojowym. Miał być wizytówką Cieplic - perełką. Miał przypominać ten z czasów "niemieckich", a tym czasem jest pożałowania godzien. Niestety roślinność , którą nasadzono nie wytrzyma najbliższej zimy. jest płytko ukorzeniona, słaba, rośnie w cieniu, ciągle stoi w wodzie i niestety zaatakowana przez chwasty, ponadto patrząc na niektóre stare drzewa też im się oberwało. Intensywny deszcz już zaczyna w alejkach robić dziury. Aż żal pomyśleć co się będzie działo gdy przyjdzie jesień. Inna rzecz to te fatalne fontanny. Nie pasują stylistycznie do parku i jego zabudowy. Takie fontanny są w dolnej części parku przy Wersalu. Niestety nie pod koniec XIX w. w Niemczech. Poza tym w starym Parku były "za niemca" pergole,róże, różaneczniki,azalie (cdn.)
~Ciepliczanka 24-06-2012 20:37
(cd.) krzewy ozdobne, iglaki i mnóstwo kwietników , a fontanna ozdobiona była faunami, rybkami i w niczym nie przypominała tych, które obecnie postawiona (chyba na wzór Kamieńca Ząbkowickiego). Niestety ten remont był poronionym pomysłem w tym wykonaniu. Drżę w obawie o Park Norweski. Po pierwsze ze względu na wandali, którzy już zaczynają psuć to co firma zdążyła zrobić, a dwa ze względu na to ,że mieszka tam mnóstwo zwierząt, które cierpią z powodu wycinki drzew. No i oczywiście kwesta czasu gdy któryś z politykierów położy łapę na Domu Norweskim , który pójdzie w ajencję pod działania komercyjne po wyprowadzce muzeum ornitologicznego.
~Ciepliczanka 24-06-2012 20:42
Krótko mówiąc. Wstyd i blamaż. Zleceniodawcy , wykonawcy projektu dali ciała. Zamiast rewitalizować to zdemolowali. Kupa przykryta piękną serwetką nadal pozostaje kupą - tyle, że pod serwetką. Jak deszcz popada spod serwetki nieuchronnie kupa wyjdzie!
~Haha 24-06-2012 21:10
Nic się nie stało, chłopaki nic się nie stało! :DDDD Typowa polska niedoróba, kasę wzięli a lipa z wykonania jak zwykle. Rewitalizacja od początku była poronionym pomysłem. I bardzo kosztownym.
Vikusia z Niemiec® 24-06-2012 21:43
Smutni polacy, czy was jeszcze przekonywac trzeba, ze takie rzeczy tylko w polsce, a u nas w Niemczech takie rzeczy sa nie do pomyslenia?? Bo polska to jest smutny kraj i wiecej tu nie przyjade. I tyle!!
~Przerzutka 24-06-2012 21:46
Jak zwykle biadolenie w przeważającej mierze na NIE. Moim zdaniem rewitalizacja była potrzebna bowiem w znacznej mierze uporządkowano Park. Niestety projektantka zaniedbała i zbagatelizowała jego odwodnienie a to powinno być wykonane na początku przed innymi robotami. Dziś jest jednak bardzo ładnie choć jak wiem jest wiele niedoróbek, które powoli wykonawca usuwa. Z tego co wiem to firma Anti z Wrocławia -wykonawca robót ogłosiła upadłość. Zatem w jaki sposób Urząd Miejski wyegzekwuje okres gwarancji, kto i za ile bedzie usuwał niedoróbki ???? A jest ich tyle, że zatrzymane ZNW chyba nie wystarczy.
~bumcyk 24-06-2012 21:51
Vikusiu nie przyjeżdżaj tu więcej.
~DIABLOJG 24-06-2012 22:13
Ktoś zniszczył park i powinien za to beknąć,było dobrze moze nie super , a teraz jest jedno wielkie g i kupa błota...
~hala 24-06-2012 22:19
Całkowicie popieram j23 tak że nie będę się powtarzać.
~hala 24-06-2012 22:24
Do ty. Oj człowieku coś masz z głową nie tak idż do psychiatry bo masz jakieś fobie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Niggers™ 24-06-2012 23:50
psa sobie kupie :)
~ciep 25-06-2012 8:57
Park niestety bez uroku. Fontanny wyglądają okropnie, po prostu wstyd, że nie możemy mieć takich fontann jak w innych miastach uzdrowiskowych. Ten cieniutki strumień wody............,beznadzieja.
Vikusia z Niemiec® 25-06-2012 12:53
Park Zdrojowy bedzie wygladal, jak powinien wtedy, kiedy bedzie powinien. I tyle!!
~ 25-06-2012 18:06
Ee... Iś ferszteje niśt...
~jeżozwierz1 26-06-2012 7:48
Przejęcie kaucji przez inwestora to w przypadku niewykonania zadania rzecz oczywista, ale co z karami umownymi?. Czyżby w umowie na miliony zabrakło takich ustaleń? A co z tą upadłością? Prawda to czy mit? Bo jeśli prawda - o zgrozo !!! - to dlaczego w czasie przetargu nie sprawdzono kapitału firmy?. Zatrudnienie przysłowiowej firmy "drucik" do takiego przedsięwzięcia to wielka nieostrożność, lub... .
~jeżozwierz1 26-06-2012 8:07
do Vikusi z Niemiec: Słoneczko , wyłącz obwody, jedź do Warszawy i módl się za swoich , żeby im z Włochami łatwo poszło.
~Obserwer 26-06-2012 13:11
Dawno pisalem o Parku Zdrojowym i jego funkcjonalnosci ,estetyce i wykonaniu ale ,CENZOR Jelonki czesto moje posty wywalal Dalej uwazam ze parkiem wykonastwem i odbiorem powinna zajac sie prokuratura. Wydano 15 MILIONOW zloty naszych wspolnych pieniedzy .Gdzie podziala sie betonowa kostka z parku dlaczego glowna aleja tak zostala zaprojektowana ze kostka z tym piachem wyglada jak jedno pobojowisko lub droga gminnna w stanie do remontu. Dlaczego Straz lapie na radar a nie widac jej w parku ,PIJACZKI jak byli tak sa. Dlaczego brak wody termalnej w nieckach ,trawniki wygladaja jak pastwiska a w krzakach tony pozolklych lisci . Mozna tak pisac do skutku a tu mamy za pasem polrocze a odbior zieleni dokonano w styczniu .Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Finał "Teatrrrałek 2019"

Kulisy sprawy KPR–u  

Co z farmą fotowoltaiczną?

Wymiana ubrań, czyli SWAP Jelenia Góra w Kwadracie  

Potrącenie na pasach

Sonda

Rowerzyści też powinni zdawać egzamin na prawo jazdy?

Oddanych
głosów
286
Tak
50%
Nie
45%
Nie mam zdania
5%