MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Kiedy miejskie rowery?

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 26 lipca 2018, 7:17
Aktualizacja: Piątek, 27 lipca 2018, 9:03
Autor: WAC
Fot. WAC
– Czy w Jeleniej Górze, która mieni się miastem przyjaznym rowerzystom, jest szansa na uruchomienie wzorem Wrocławia czy też Legnicy sieci miejskich wypożyczalni rowerów? – pyta nasz Czytelnik pan Łukasz
- Bardzo często bywam we Wrocławiu i obserwuję jak ten pomysł świetnie sprawdza się i rozwija w stolicy Dolnego Śląska - mówi nasz Czytelnik. – W różnych częściach miasta powstają nowe stacje, gdzie można wypożyczyć lub oddać jednoślad. Myślę, że i u nas miejskie rowery by się przyjęły i znalazłyby liczne grono użytkowników zarówno wśród miejscowych, jak i turystów – twierdzi jeleniogórzanin..
Podobnego zdania jest też pani Anna. - To bardzo fajne, zdrowe i ekologiczne rozwiązanie – mówi. - Jeśli byłaby taka możliwość, to na pewno będę korzystać z miejskich rowerów, zwłaszcza że centrum naszego miasta jest coraz bardziej zakorkowane. Byłoby to też bardzo korzystne dla turystów, którzy by mogli poruszać się na dwóch kółkach zwiedzając nasze miasto – dodaje.
- Wszystkie rozwiązania, które służą popularyzacji rowerów są przez nas rozważane – mówi rzecznik prasowy Urzędu Miasta Cezariusz Wiklik. - Z przyczyn finansowo - organizacyjnych kwestia, czy w Jeleniej Górze powstanie sieć rowerów miejskich jest jeszcze rozważana i nie została rozstrzygnięta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Leśnicy posprzątali, sprawcy zapłacą

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Raport NIK dotyczący m.in. MZK Jelenia Góra

Komentarze (42) Dodaj komentarz

~przemek 26-07-2018 7:31
Byloby super. Wszedzie fajnie sie to sprawdza to dlaczego tu by nie mialo :)
~Może być lepiej ale,,,,, 26-07-2018 8:57
do: ~przemek (7:31)
Problem polega na tym że Jelenia Góra NIE! jest przystosowana do bezpiecznej jazdy po mieście, nawet z całą rodziną z dziećmi. Brak wystarczających ścieżek a raczej dróg rowerowych są ku temu przyczyną. Proszę sprawdzić, niech włodarze zobaczą jak to wygląda w Gorlitz i pójść tym tropem inaczej będzie dalej tu ściernisko pod względem dróg rowerowych i turystyki. Problem polega na tym że włodarze naszego miasta nie są kompletnie zainteresowani rozwojem turystyki jak i tej rowerowej, zamiast każdą zaoszczędzoną złotówkę wydać na kolejną asfaltową drogę rowerową to kasę wydają na idiotyczne reklamy typu Jelenia Góra rowerowa stolica Polski. Problem w tym że jak jest do kitu towar a w mieście niema tego czego oczekuje klient turysta to i żadna super reklama nawet nie pomoże. Niestety dopóty będą rządzić takiego pokroju ludzie tym miastem niczego rozsądnego w tym mieście NIE!!! będzie.
~Eko 26-07-2018 9:06
do: ~Może być lepiej ale,,,,, (8:57)
Pogonić te całe towarzystwo ZAwiłów Paczóskich itd figuranci którzy swojej kuwety nie potrafią ogarnąć a co dopiero zarządzać miastem 😡
~R 26-07-2018 22:37
do: ~Eko (9:06)
Zawsze możesz się wykazać w swojej kuwecie
~lklklk 26-07-2018 16:30
do: ~przemek (7:31)
Rowery miejskie są super, druga sprawa to kwestia pilotażu. Niech nikt nie uszczęśliwia na siłę mieszkańców i nie zamawia systemu bez sprawdzenia czy faktycznie będzie popyt. Mamy nietypową topografię, miasto bardzo długie, gdzie przejazd z Cieplic na starówkę kosztuje trochę czasu i wysiłku, co może mieć negatywny wpływ na popularność wypożyczeń na taką trasę. Może na trasie Zabobrze starówka byłyby opłacalne przejazdy. Przejazd majówką byłby niemal zawsze darmowy (krótki czas), więc niemal w całości tylko generujący koszty. Systemem zarządza zawsze operator, miasto samo nie da rady. Trzeba więc dobrze oszacować wszystkie koszty. Inwestować po sprawdzeniu czy jest sens takiej inwestycji.
~Mały John 26-07-2018 7:39
Tu jest Jelenia Góra, tu normalność się nie sprawdza..
~harlemshake 26-07-2018 8:01
Chyba im się zapomniało jak na początku we Wrocławiu rowery miejskie były dewastowane, rozkręcane, kradzione, a także brak serwisowania ich doprowadził do tego że wiele było niezdatnych do użycia. Dopiero z czasem zwiększyli wydatki na monitorowanie rowerów, serwis i ludzie się przyzwyczaili, u nas będzie podobnie tylko gorzej.
~Czemu nie 26-07-2018 8:13
do: ~harlemshake (8:01)
Skoro np we Wrocławiu system jest dopracowany to co za problem przeszczepić gotowca do nas? Trzeba tylko chcieć , a nie marudzić.
~ 26-07-2018 8:14
do: ~harlemshake (8:01)
A może akurat nie będzie tak źle i zdziwisz się
~rowery miejskie 26-07-2018 8:45
Zachęcam komentujących do zapoznania się z treścią interpelacji dotycz. rowerów miejskich i odpowiedzi Prezydenta Miasta
~Zastanawiające... 26-07-2018 9:07
...jest to, ze ja tez mam obawy związane z tym, iż patole jeleniogórscy zepsują całą przyjemność(?)
~ 26-07-2018 9:19
Juz sobie wyobrazam wieprzy z Kod jadących na tych biednych uginających się pod ich cielskiem rowerach pod sąd na manifestacje typu "wielkie żarcie ".To jest największą patola w Jeleniej
~ 26-07-2018 10:16
do: ~ (9:19)
moherowy januszu idź walnij bełta ze swoją grażyną z puli pińcet i przestań bredzić.
~Gall anonim 26-07-2018 10:54
do: ~ (10:16)
Odezwał się popieracz zwolenników wysokich wyroków za poważne przestępstwa ,pajac
~ 3-08-2018 20:41
do: ~ (9:19)
A do tego jeszcze chorych księżuli na puchlinę głodową ! No koleś, tu ziemia, tu ziemia ! Aleśmy się rozmarzyli.... Tylko no wiesz, tacy jak ci i ci to rowerami nie jeżdżą. Tym drugim bezdomni jakieś tam majbachy za darmo w testamencie ofiarowują, a ci pierwsi sami sobie biorą/brali
~Anonim+ 26-07-2018 9:42
Tzw. centrum Jeleniej Góry jest absolutnie nie przejezdne dla rowerów, a właściwie to jest, ale dla desperatów z ponad przeciętnym refleksem i spostrzegawczością! Swojego czasu postanowiłem dojeżdżać do pracy w "poprzek" JG, z południa na północ (i vice versa) i było to związane za każdym razem z żegnaniem (nieomal ostatecznym) się z rodziną, a po powrocie z niezwykłą ulgą... Po roku tego "surwiwalu" miałem - dość, samochodem jest znacznie bezpieczniej! Naturalnie, nie jestem przeciwnikiem jazdy rowerem, wręcz entuzjastą, ale Jelenia Góra w centrum, w ogóle się do tego nie nadaje,
~calling 26-07-2018 9:48
Fajna sprawa, spotykana w każdym normalnym mieście idącym z czasem. Niestety w Jeleniej Górze włodarze tylko obiecują. Mamy już obiecaną kolejkę podmiejską od kilku kadencji. Mamy "pięknie przebudowaną Bankową" ... na papierze. Mamy szpilkostradę , również na papierze. I tak ze wszystkim. Rowerów już nawet nie obiecują , bo ktoś widocznie doszedł tam do wniosku, że za dużo już obietnic niespełnionych jest. Tak to więc jak ktoś chce pojeździć rowerem miejskim to niech jedzie do Wrocławia.
~Rowerzysta 26-07-2018 9:58
Przydałaby się ścieżka rowerowa z Cieplic osiedle XX Lecia przez Podgórzyn ,Sobieszów do Osiedla Orle.Wtedy moglibyśmy powiedzieć Jelenia Góra przyjazna rowerzystom.A propo przy ulicy Sobieszowskiej jest ścieżka rowerowa ,ale dużo rowerzystów korzysta z ulicy.Powinien być znak informujący o zakazie jazdy rowerem po tej ulicy.
~ 26-07-2018 10:54
do: ~Rowerzysta (9:58)
Przy Sobieszowskiej jest chodnik z dopuszczeniem ruchu rowerów. Nie ma obowiązku nim jeździć, a na dodatek jazda nim jest niebezpieczna ze względu na stan techniczny, nawierzchnię i liczne wyjazdy z dróg poprzecznych. Tam nie stoi znak droga dla rowerów, tylko droga dla rowerów i pieszych bez wydzielonej części dla rowerów. Gdy nie ma wydzielonej części, to nie ma obowiązku jazdy. Proste i logiczne, ale zamiast poznać przepisy, lepiej wydzierać się na rowerzystów i spychać ich na chodnik. Tak tam się zachowują niektórzy kierowcy.
~cyklistka 28-07-2018 18:39
do: ~ (10:54)
Zgadzam się z Panem! Ta pseudościeżka rowerowa nie spełnia nawet minimum norm aby po niej poruszać się rowerem. Poprzecinana wyjazdami z posesji, dziurawa, do tego przejazdy przed przystankami autobusowymi. Ul. Sobieszowska jest tak szeroka, że spokojnie można by tam zbudować porządny pas rowerowy bez 'zabierania' kierowcom ich części jezdni.
~ 27-07-2018 8:25
do: ~Rowerzysta (9:58)
Gdyby mentalność kierowców i rowerzystów nievbyła po.....na to nawet ścieżki rowerowe nie byłyby potrzebne
~Anonim 26-07-2018 10:01
Świetny pomysł.. Tylko Musi być to Logicznie zorganizowane
~ping-pong 26-07-2018 11:13
"Wszystkie rozwiązania, które służą popularyzacji rowerów są przez nas rozważane – mówi rzecznik prasowy Urzędu Miasta Cezariusz Wiklik" to się dowcip naszemu rzecznikowi wyostrzył, hahahaha!
~Jak czytam 26-07-2018 11:22
Kiedy czytam te wpisy to tak, jak bym oglądał TVP-info.
~ 26-07-2018 12:01
... tak to wygląda w np. Zabrzu i bardziej cywilizowanej części Europy. tak samo mogłaby wyglądać np. ulica Wolności, która jest tak szeroka, że spokojnie się by tam zmieściły takie ścieżki i dwa pasy w każdą stronę.
~xxx 26-07-2018 12:37
Ale to mało przyjemne siedzieć na siodełku na którym ktoś ….
~hehehehehehe 26-07-2018 12:39
Buahahah. Kolejna piękna banieczka, prawda jest tak że sieci miejskich rowerów istnieją tylko dzięki dotacją unijnym oraz tym co dane miasto dopłaca. Jeśli by nie to miejskie rowery we Wrocławiu i innych miasta dawno by się zbankrutowały. O ile dobrze pamięta to dopłaty stanowią coś około 80% reszta to zyski z opłat plus reklamy. Druga sprawa Jelenia jest za bardzo rozciągnięta na takie coś, dojechanie z centrum rowerem miejski do Jagniątkowa powodzenia życzę ;)
~... 26-07-2018 13:36
W Jeleniej Górze od razu zostaną skradzione lub w najlepszym razie zepsute :(((
~teżtakmam 26-07-2018 13:55
Wypożyczalnie rowerów to jest interes tylko dla firmy prowadzi taką usługę i która dostaję kasę od miasta. Kto w Jeleniej będzie takie rowery wypożyczał i po co rozumiem że zwolennicy rowerów już takie mają i nie będą wypożyczać bo po co . Stan takich rowerów też pozostawia wiele do życzenia , ciężkie które stoją na deszczu , dewastowane . Lepiej jak faktycznie miasto wyda te pieniądze na budowę bezpiecznych ścieżek rowerowych np. na ścieżkę asfaltową przy rzece Bóbr ( zamiast tzw Promenady Bobru).
~hehe!!! 26-07-2018 15:18
Lepiej jak faktycznie miasto wyda te pieniądze na budowę bezpiecznych ścieżek rowerowych zamiast tzw Promenady Bobru , którą jak wszyscy przewidywaliśmy ulegnie zniszczeniu przy zwykłej nawałnicy . Pytanie ? ile już poszło pieniędzy wyrzuconych w błoto na tzw. Promenadę Bobru.
~lklklk 26-07-2018 15:30
do: ~hehe!!! (15:18)
Chodnik wzdłuż Bobru to dobry pomysł, podobnie jak rozbudowa ścieżek rowerowych. Jendo drugiego nie wyklucza.
~ 27-07-2018 8:30
do: ~hehe!!! (15:18)
Promenada wzdłuż rzeki to normalna rzecz w każdym mieście i nikt nie zabrania jechać rowerem
~Ktosiowa 26-07-2018 15:57
No wlasnie tych sciezek jest zdecydowanie za malo. Niby jakas jest ale praktycznie prowadzi na Karpacz , ogolnie ciezko rowerem nawet do pracy bo drogi nie sa przystosowane. Milion swiatel z kazdej strony . Grunt ze jest galeria w samym sercu JG
~Boss 26-07-2018 18:22
To miasto nie nadaje się do jazdy na rowerze ten kto mówi że Jelenia Góra jest przyjazna rowerzystom padł ofiarą manipulacji ,ogłupiania propagandy prowadzonej przez ekipę z ratusza tutaj nie ma żadnych stref rowerowych ,śluz rowerowych ,pasów rowerowych tak jak jest to robione na całym świecie nie ma żadnej współpracy między gminami ,samorządami właścicielami prywatnych terenów .lasów żeby umożliwić bezpieczną jazdę pomiędzy miejscowościami,wioskami jest coraz więcej przeszkód i dewastacji tras które nadawały się do jazdy .Jeszcze 10-15 lat temu można było próbować zrobić to co Czesi na Morawach południowych ponad tysiąc kilometrów oznaczonych bezpiecznych ścieżek i tras rowerowych, dzisiaj to jest niewykonalne a Ja jako rowerzysta modlę się żeby ocalono cokolwiek z tego co pozostało w okolicy
~Mały John 26-07-2018 18:58
Kiosku informacyjnego przy ratuszu nie potrafią naprawić od roku a tu takie cuda obiecują...
~terrenn 26-07-2018 20:07
Pokazcie mi prosze jak bezpiecznie rowerem dojechac np z Zabobrza do Centrum, pozniej moze byc mowa dopiero o rowerze miejskim ...
~Tony 26-07-2018 21:28
Zrobcie rowerkowke z 30 km w jg
użytkownik facebook 26-07-2018 23:00
Najpierw infrastruktura, potem rowery...
~Czytelnik 27-07-2018 7:16
Przeczytałem artukuł, zrobiłem łyka herbaty i komentarz: pamiętajcie, że Wrocław tak jak Kraków (nie wiem czy w tym mieście ten system wypożyczali jest ) to miasta studenckie. Studentów jest pełno wszędzie, w Jeleniej Górze nigdy nie będzie takiego "miasteczka studenckiego " jw wymieniłem. Kto Waszym zdaniem miałby jeżdzić na tych rowerach? Miłośnicy kupili juz rowery całymi rodzinami, reszta chodzi piechotą, reszta wozi się autami. Może typowo w miejscowości turystycznej np.Szklarska lub Karpacz by to miało popyt. Turystów tam pełno, tyle co we Wrocławiu studentów...
~.................... 28-07-2018 18:43
do: ~Czytelnik (7:16)
Cztery wyższe uczelnie w JG to mało?
~jeleniogorzanin 27-07-2018 15:45
nie ma pieniędzy na darmową komunikację miejską dla mieszkańców lub chociażby uczniów to tym bardziej nie będzie pieniędzy na wprowadzenie miejskich rowerów - co za obłuda
~Dikanda 9-08-2018 11:53
W Jeleniej Gorze nigdy nie będzie rowerów miejskich.pasjonaci mają swoje.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Czyżby Andrzej Duda?

Wsparcie leczenia po zawale

W Podgórzynie za wodę jak za złoto!

Spór o imprezy sportowe w Karkonoszach na terenie KPN

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
470
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
13%