MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 19 września
im. Konstancji, Teodora

Każdy może być literatem. Po pierwszej edycji „Pól tekstowych”

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 20 października 2010, 13:35
Aktualizacja: 13:35
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
W miniony poniedziałek odbyło się pierwsze spotkanie literackie „Konfrontaforum” z cyklu „Pola tekstowe”, który będzie kontynuowany w każdy poniedziałek o 19.00 w „Metaforze” w Rynku.

Swoje wiersze prezentowali m.in. Piotr Kornijecki, Błażej Stachewicz oraz Paweł Krzaczkowski, który czytał fragmenty swojego poematu „Raport”. W ramach cyklu „Pola tekstowe” odbędą się również spotkania autorskie ze znanymi już literatami, takimi jak np. Wojciech Brzoska, Maciej Melecki, dyrektor Instytutu im. Rafała Wojaczka w Mikołowie. Konkretne terminy spotkań autorskich są jeszcze ustalane.

– Pomysł na takiego rodzaju imprezy wziął się z mojego osadzenia w sferze literackiej. Zawsze uważałem, że o literackości literatury decyduje żywa weryfikacja, w której rolę najlepiej wciela się publiczność. Chciałbym aby na tych spotkaniach gromadzili się wszyscy debiutanci chętni do ukazania rąbka swej twórczości szeroko rozumianej – zachęcał Cyprain Wólkiewicz pomysłodawca cyklu „Pola Tekstowe”. – Zapraszam wszystkich, edytujmy pole tekstowe w Jeleniej Górze i nie tylko

„Pola tekstowe” są bowiem skierowane głównie do debiutantów, aby stworzyć im pole do wypowiedzi i weryfikacji poglądów na temat literatury. Na „Konfrontaforum”, czyli turnieju jednego wiersza, wystąpili zarówno autorzy mający już na swoim koncie publikacje, choć samo słowo publikacja w XXI wieku jest bardzo szerokim pojęciem, oraz osoby piszące dla czystej przyjemności.

Uczestnicy zaprezentowali zarówno twórczość melancholijną, dekadencką, jak i wiersze z dużą dozą komizmu oraz ekspresji. Nagrody będą co tydzień, natomiast nie wiadomo czy zawsze w takiej samej formie. Dwie pierwsze to bony na 50 zł do wykorzystania w klubie Metafora.

Idée fixe tej imprezy jest próba aktywizacji jeleniogórzan do tego, żeby współuczestniczyli w projekcie. Chcemy przedstawić literaturę z perspektywy peryferyjnej, czyli pokazać, że literatura jest dostępna dla wszystkich, jej celem jest bowiem zrzeszanie jednostek ludzkich. Założeniem tej imprezy są również slamy poetyckie, czyli coś na wzór turniejów hip-hopowych, gdyż nie da się ukryć, że hip-hop można traktować również jak literaturę i to bardzo żywą. Dlatego na najbliższe organizowane slamy zapraszamy serdecznie także freestailerów, którzy chcieliby pokazać swoje umiejętności. Hasło przewodnie „Edytuj pole” jest bardzo proletariackie i ma na celu przyciągnięcie wszystkich. Zadaniem w slamie poetyckim jest improwizowanie na zadany przez publiczność temat – poinformował Piotr Iwaniec, redaktor naczelny Gazety Obywatelskiej.

Już w najbliższy poniedziałek, 25 października, o godzinie 19.00 w Metaforze odbędzie się następne „Konfrontaforum”, czyli turniej jednego wiersza. Na kolejnych spotkaniach z cyklu „Pola tekstowe” będzie miał miejsce slam oraz wieczory autorskie znanych poetów. Chętni uczestnicy proszeni są o zgłaszanie się do organizatorów poprzez klub Metafora lub Gazetę Obywatelską.

Ogłoszenia

Czytaj również

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Spotkanie z Muzyką Dawną

Będzie taniej za wodę i ścieki

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~MKamiński 20-10-2010 22:03
Ciekawy pomysł, klimatyczne miejsce, dobra frekwencja, a brakiem dużej ilości czynnych uczestników nie trzeba się przejmować, po paru imprezach poeci sami zaczną się ujawniać, cierpliwości, panie Cyprianie! I powodzenia.
~teesa 21-10-2010 10:55
Idée fixe tej imprezy??? Dlaczego "idée fixe"? ( idée fixe fr., natrętna myśl, pomysł stale zaprzątający umysł; chorobliwe opanowanie psychiki przez nawracającą myśl, ideę prześladowczą).

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Burza po interwencji w autobusie miejskim

XXI Biennale Fotografii Górskiej rozpoczęte

Trwa "Davos" w Karpaczu

Wandale kontra naukowcy

Opera Wrocławska ponownie zaprasza

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
593
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%