MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Kawałki tynku zagrażają bezpieczeństwu ludzi

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 1 listopada 2007, 8:22
Aktualizacja: 8:23
Autor: Angela
Fot. Angelika Grzywacz, Agnieszka Gierus
Danuta Rumińska od kilku lat nie może doprosić się zabezpieczenia gzymsu budynku, w którym mieszka. Wychodząc na balkon ryzykuje życiem. W mieście wiele kamienic jest w podobnym stanie. Przejście przy nich to igranie z losem.

Stary, kruszący się tynk o sporej wielkości spada z dachu prosto do balkonu mieszkanki, która już kilka razy przepłaciła wyjście na balkon niejedną raną na głowie. Po naszej interwencji okazało się, że zarządca był przekonany, że problemu nie ma.

– Nie oczekuje tu jakiś cudów, ale przecież zbicie gzymsu na długości sześciu metrów o grubości dziesięciu centymetrów to przecież nie jest wielka sprawa – skarży się Danuta Rumińska. – Mnie znacznie ułatwiłoby to życie, a budowlańcom zajęłoby co najwyżej parę godzin – dodaje.

Lokatorka już kilka razy pisała do firmy Domicus, która zarządza kamienicą.
– Co najmniej dwa razy odbijaliśmy już tam tynk – mówi Ryszard Rawski z Domicusa. – To, że odpada w dalszym ciągu to wina starej elewacji nie nasza. Czekamy teraz na zrobienie ocieplenia. Wówczas zrobi się wszystko razem, a tak to przecież nikt nie będzie zakładał specjalnie rusztowań, żeby gzyms obijać, bo to są koszta. Z założeniem rusztowania będzie to kosztowało wspólnotę około półtora tysiąca złotych.

– Założenie rusztowania być może jest kosztowne, odpowiada mieszkanka, ale kogo jest wina, że firma, która remontowała dach zamiast wymienić gzyms, tylko go pobieliła – ripostuje Danuta Rumińska.

Tynk leci już od ponad czterech lat. Jednak w 2004 roku, kiedy zmienił się zarządca, pani Danucie wróciła nadzieja na odzyskanie bezpieczeństwa na balkonie. – Niestety było to tylko złudzenie – mówi D. Rumińska.
Co najmniej dziesięć razy prosiła firmę Domicus, by zbiła ten stary gzyms i zrobiła nowy. Kiedy nie było odzewu postanowiła cierpliwie poczekać do remontu dachu, który przeprowadzony był w ubiegłym roku.

Powiedziano jej, że będzie to kosztowało cztery tys. zł. Wzięła kredyt, ale usterka została. – Nie zabezpieczono i nie wymieniono tego tynku. To jest dosłownie wiadro cementu. Uważam, że koszty takiej pracy są naprawdę niewielkie, potrzebna jest tylko dobra wola zarządcy.

Takiej wersji zaprzecza Ryszard Rawski. Jak mówi, prace nad remontem dachu zostały przeprowadzone zgodnie z planem, a on sam nie miał wpływu na to, co zostanie zrobione.
– Decyzję, na co przeznaczyć pieniądze, podjęła wspólnota lokatorów – mówi Rawski. – Nie mogę sam decydować, że poza ustalonym planem przeprowadzone zostaną dodatkowe prace, które są zachciankami poszczególnych lokatorów – powiedział Ryszard Rawski.

Nic nie tłumaczy jednak niekompetencji pracowników, którzy wykonywali remont dachu. Pieniądzy z pewnością wystarczyłoby na zbicie i zalepienie sześciu metrów spornego gzymsu.

Odpadające tynki z gzymsów to powszechny problem dla lokatorów kamienic w Jeleniej Górze. Przy ul. 1 Maja z jednego z budynków należącego do wspólnoty lokatorskiej, nowej elewacji nie udaje się położyć od lat. Powód: lokatorzy nie mogą dogadać się co do wykorzystania funduszu remontowego, którego zasoby mogą nie wystarczyć na kosztowną renowację „facjaty” zabytkowej kamieniczki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Opłatek "Maltański" w Pałacu Staniszów  

Wyruszyli w rejs Pogorią

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~Pytanie techniczne do autora strony 1-11-2007 8:35
Dlaczego jest tak, że gdy zgłasza się strona główna to widzę „Wiadomości”, a gdy kliknę w zakładkę „wiadomości” w belce powyżej, to pojawiają mi się (i to w innej szacie graficznej, dodam, że atrakcyjniejszej niż strona główna) – „Aktualności”?
~kmam 1-11-2007 8:36
Ja nie mam balkonu i żyję. Nie trzeba wychodzić na balkon do czasu założenia ocieplenia. Kto poniesie koszty założenia rusztowania. Wszyscy lokatorzy, później znowu poniosą drugi raz koszty przy zakładaniu ocieplenia.
~Kolejne pytanie techniczne 1-11-2007 10:12
Dlaczego po kliknięciu na "Wiadomości" w zakładce, pojawiają się artykuły nie koniecznie w kolejności ich dodawania ? I denerwuje mnie to, że po kliknięciu na dany artykuł i przeczytaniu go ,w kolumnie po prawej stronie nie mogę sobie kliknąć kolejnego, bo są strasznie pomieszane i zaczynają się znowu nie od kolejności ich dodawania, czyli od najnowszego. Jako pierwszy jest np. wczorajszy artykuł i to z godz.12,potem z godz.15 a potem z godz.7, potem czwartek, potem znowu środa. Żeby przeczytać kolejny artykuł muszę znowu kliknąć na "Wiadomości". O co chodzi ???
~Do pani DANUTUY 1-11-2007 10:51
Pewnie jakas starsza osoba co niema co robic i afery kreci !!!!!! Najlepiej Beret i Do kościoła !!!!!!! ja mieszkam w starej kamienicy i nic mi nie przeszkadza poza jej wyglądem bo jest makabra tynki lecą od 10 lat i jakoś nikt nic nie mowi bo i poco wiadomo ze nikt tego nienaprawi BO W PL niema na to kasy !!!! kasa idzie do kieszeni tych na stołkach DANUTA daj se na luz !!!!!
~MOSSAD 1-11-2007 12:04
Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
~Ostatni Mohikanin 1-11-2007 18:41
Wydaje mi się że takie zbywanie lokatorki i tłumaczenie że trzeba rozstawić rusztowanie jest bez sensu można przecież zdecydować się na użycie podnośnika-cena zdecydowanie niższa a problem byłby rozwiązany-czasami naprawdę trzeba tylko chcieć a nie brać pieniądze za zarządzanie i wciskać ludziom ciemnotę.
~ręce precz 1-11-2007 20:15
Ten Pan zarządca to Słońce Karkonoszy, Geniusz Wszechczasów i Polski Belmondo. Jedyny trzeźwy umysł i Nadzieja Uciśnionych. Każde spotkanie z nim uzmysławia, jakie to wielkie szczęście, że Taki Profesjonalista pokornie służy mieszkańcom. Słynie ze szczodrości i hojności. Uczciwy, zawsze przed terminem spłaca swoje długi. Dlaczego nie wybraliśmy go na radnego? - to wstydliwa tajemnica każdego Jeleniogórzanina.
~_rymcycymcy____ 1-11-2007 23:32
A gdzie jest ten regulamin na podstawie którego usuwa się komentarze ? Może tam znajdę odpowiedź dlaczego zablokowano mojego nicka ?
~Jacek Cech 14-04-2010 20:33
Brać pieniądze za zarządzanie nieruchomościami to porafi pan Ryszard Rawski tylko zapomina o tym za co je wziął. Jest to wysokiej klasy specjalista od zagmatwania rzeczy najprostszych. Umie robić wodę z mózgu i niektórzy dają się na tonabrać. A jak komuś spadnie na głowę kawał tynku i zrobi mu krzywdę ton winę za to poniesie nie zarządca nieruchomości tylko właściciel. Myślę że takie działaniezarządcy wynika z wyrachowania i wiedzy o tym że w razie gdyby coś się stało tomu włos z głowy nie spadnie. Proponuję wyrzucić pana Rawskiego za burtę i zapomnieć o nim a zarządzać może wielu innych.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

ODK do zameczku?

Teatr z połową dofinansowania!  

Nowe drogi w Janowicach Wielkich

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Rok niespełnionych obietnic

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
879
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%