MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 13 sierpnia
im. Diany, Heleny

Karpacz: na co budżet obywatelski

Wiadomości: Karpacz
Środa, 16 kwietnia 2014, 8:18
Aktualizacja: 8:20
Autor: Katarzyna Zielińska
Zakończyły się spotkania mieszkańców Karpacza w sprawie wyboru zadań z budżetu partycypacyjnego. – We wszystkich spotkaniach zagłosowało 256 osób. W tym roku był to ogromny sukces – mówi wiceburmistrz Karpacza Ryszard Rzepczyński.

Pierwszy raz mieszkańcy Karpacza, w sprawie wyboru zadań z budżetu partycypacyjnego spotkali się w 2011 roku. Zgłosili wtedy swoje pierwsze propozycje zadań do realizacji, które zostały wykonane w latach 2012-13. W tym roku była to już trzecia edycja wyborów. Frekwencja mieszkańców miasta była o wiele większa niż w poprzednich latach. Wybory odbywały się w czterech okręgach, w spotkaniach wzięło udział ponad 300 osób, a do głosowania przystąpiło 256 osób. Jest to o 25 procent więcej mieszkańców niż w zeszłym roku. Wśród wszystkich projektów dominują pomysły infrastrukturalne i inwestycyjne.

- Ta duża frekwencja podczas wyborów pokazuje, że mieszkańcy naprawdę są zainteresowani sprawami miasta. Zobaczyli, że jest możliwość rozwiązania problemów, które wydawały się nie do rozwiązania. Wśród mieszkańców dominuje myślenie o działaniach oraz celach we wspólnej przestrzeni. Zadania, które były realizowane w zeszłych latach, takie jak rewitalizacja Młynka Miłości czy ołtarza przy ulicy Konstytucji 3 Maja pokazują, że preferowane są przedsięwzięcia, które służą nie tylko danemu okręgowi, ale całemu miastu – mówi Ryszard Rzepczyński.

Aby zgłosić zadanie do budżetu partycypacyjnego trzeba przedstawić projekt na spotkaniu, które odbywa się jesienią. Projekt można zgłosić również składając go do 23 stycznia do biura rady. Warunkiem przyjęcia zadania do budżetu jest uczestnictwo w spotkaniu, na którym zapada decyzja o wyborze zadań. Taką decyzję podejmują mieszkańcy Karpacza. Łączna kwota projektów dla danego okręgu, musi mieścić się w kwocie 50 tysięcy złotych.

Kolejnym sukcesem miasta jest coraz większe zaangażowanie młodych ludzi w wyborach. – Miasto daje młodym ludziom możliwość uzyskania środków na zrealizowanie swoich pomysłów. Wystarczy mieć dobry pomysł i przekonać do niego innych mieszkańców. Wybory, zarówno kwotowe czy zadaniowe pozwalają na to, aby poprzez osobiste zaangażowanie się grupy osób, móc zebrać wystarczającą liczbę głosów do zrealizowania danego projektu. Młodzi ludzie widzą, że coś od nich realnie zależy i mają wpływ na to co dzieje się w Karpaczu – mówi Ryszard Rzepczyński. – Myślę, że w przyszłości tych osób będzie coraz więcej – dodaje.

Oprócz frekwencji, znacznie wzrosła również aktywność mieszkańców podczas spotkań. By dobrze wykorzystać swój głos, prosili o omówienie wszystkich pomysłów. Zasady wyboru zadań do realizacji nie są z góry narzucone, co daje mieszkańcom realny wpływ na wspólny wybór zasad oraz przebiegu głosowania. Dzięki temu mieszkańcy Karpacza zaczynają przekonywać się do uczestnictwa w strukturach demokratycznego społeczeństwa.

– Myślimy o tym, aby nasza społeczność mogła decydować o większych projektach, służących całemu miastu. Chcielibyśmy bardziej zintegrować lokalne społeczeństwo, wywołać wśród mieszkańców jeszcze większe poczucie tożsamości i patriotyzmu lokalnego – mówi Ryszard Rzepczyński.

Pełna lista zadań, które zostały wybrane do realizacji w 2014 roku:
OKRĘG nr 1
1) Oznakowanie zmiany przebiegu szlaku turystycznego na Karpatce – 15.000 zł
2) Zamontowanie siłowni zewnętrznej w parku przy Kaplicy, uzupełnienie urządzeń na placu zabaw i ułożenie mat zabezpieczających, nałożenie drewnianych nakładek na ławki z piaskowca – 20.000 zł
3) Oznakowanie tras rowerowych w Karpaczu Górnym – 10.000 zł
4) Dokończenie rewitalizacji Młynka Miłości – 5.000 zł

OKRĘG nr 2
1) Zagospodarowanie terenu wokoło zapory na potoku górskim Łomnica, oparte na bazie doświadczeń z lat 60-tych ubiegłego wieku – 40.000 zł
2) Remont przejścia rozdzielającego posesje budynku nr 39 i 41 prowadzącego z obwodnicy na deptak – 10.000 zł

OKRĘG nr 3
1) Oznakowanie tras rowerowych w Karpaczu – 10.000 zł
2) Zorganizowanie trzech spotkań integracyjnych dla mieszkańców okręgu – 8.000 zł
3) Kontynuowanie procedury formalno-prawnej dla zrealizowania wniosków o przekształcenie planu zagospodarowania terenów zielonych przy ul. Zagajnik i Poprzecznej (nad dworcem PKP) – 20.000 zł
4) Przygotowanie koncepcji zagospodarowania ciągu spacerowego wzdłuż Łomnicy – 5.000 zł

OKRĘG nr 4
1) Oznakowanie trasy rowerowej – 10.000 zł
2) Wyznaczenie trasy spacerowej w ciągu ulicy Dolnej, Wilczej promującej drewniane budownictwo dzielnicy – 10.000 zł
3) Budniki – kolejny etap rewitalizacji – 30.000 zł

Ogłoszenia

Czytaj również

Mieszkańcy chcą miododajnego skweru

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Nabór do "Planety Uśmiechu"

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~tomtom 16-04-2014 14:03
Faktycznie frekwencja po byku -na 4800 osób mieszkających w Karpaczu przyszło nieco ponad 300.Brawo.
~tomtom 16-04-2014 14:13
A najlepszy jest okręg num.3.Trzy spotkania integracyjne,czyli nażreć się ,nażłopać za darmo i zamiast przeznaczyć te pieniądze na coś pożytecznego to nic z tego nie będzie.No przepraszam paru radnych się po lansuje w parku koło bloków na imprezach i to też do momentu jak jeszcze wszyscy będą trzeźwi bo później mogli by się nasłuchać różnych żali jacy to oni są Radni -bezradni.!!!
~abc 16-04-2014 20:23
Popieram wpis powyżej.Taki budżet nie powinien być wydawany na tego rodzaju atrakcje jak spotkania integracyjne. Czy nie lepiej wydać te pieniądze na coś co będzie służyło mieszkańcom lub poprawi estetykę miasta / nawet doprowadzenie np. parków do jakiego takiego wyglądu i doposażenie np w młode rośliny/ a nie na darmowy bal z którego i tak żadna integracja nie wyniknie 8.000 to kupa forsy.Głupota i jeszcze raz głupota jeżeli taki pomysł przeszedł.
~imprezowicz 16-04-2014 21:08
tomtom i abc. Chłopcy nie przychodźcie. Świetnie się bawimy za nasze 8 tys. a wy sadźcie drzewka. Pozdrawiam.
~mysiek 16-04-2014 22:07
co z tym oznakowaniem tras rowerowych? trochę farby, pędzel i dobre obywatelskie chęci a tu taka kasa
~AnonimGall 16-04-2014 22:38
Kurna, decydować za mieszkańców - źle, dać decyzję w ręce mieszkańców - jeszcze gorzej... chyba najlepszy będzie zamordyzm... ;)
~z innejbajki 17-04-2014 12:25
------ Każdy mógł przyjść !!! ------ Dyskusje - ciekawsze, bo na żywo - już były !! ---- Dokonano wyborów ! Koniec kropka. Teraz można kreować pomysły na kolejny rok i te poddać dyskusji.
~tomtom 17-04-2014 15:05
Najważniejsza jest integracja,radni coś naobiecują i już będą mogli liczyć na parę głosów więcej w wyborach.
~turysta 18-04-2014 3:24
A co z wieżą widokową na Karpatce? Miała powstać. Na pewno przyciągnęłaby wielu turystów i uatrakcyjniła pobyt w mieście tym, którzy chcieliby zobaczyć góry (i przy okazji miasto z góry), a niekoniecznie chcą w te góry iść. Warto inwestować przede wszystkim w takie rzeczy, które będą zarabiać pieniądze. W tym przypadku to jest dodatkowy zysk dla hotelarzy, restauratorów itd. A szlaki PTTK to niech znakuje i zmienia ich przebieg PTTK za swoje pieniądze, a nie Karpacz.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Proces apelacyjny byłego proboszcza Ruszowa

Odpust na Śnieżce

Urząd czynny krócej

Więcej bobrów na jeleniogórskim Zabobrzu

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
696
Tak
38%
Nie
56%
Nie wiem
6%