MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Karpacz będzie miał nową atrakcję!

Wiadomości: Karpacz
Niedziela, 18 marca 2018, 8:31
Aktualizacja: Poniedziałek, 19 marca 2018, 5:48
Autor: WAC
Fot. Użyczone
„Kraina Gier Krajobrazowych” to nazwa nowej atrakcji dla turystów i mieszkańców Karpacza, której budową ruszy już niedługo przy ul. Olimpijskiej (w pobliżu skoczni narciarskiej „Orlinek”) w Karpaczu.

Na wybudowanie nowego miejsca rekreacji i wypoczynku, przeznaczonego w założeniu dla rodzin z dziećmi samorząd Karpacz pozyskał 2,5 mln złotych z Programu Interreg VA na rozwój infrastruktury turystycznej w ramach projektu realizowanego wspólnie z Pecem pod Śnieżką.

Przy ul. Olimpijskiej (w pobliżu skoczni narciarskiej „Orlinek”) powstanie Kraina Gier Krajobrazowych, wykorzystująca potencjał przyrodniczy i kulturowy Karkonoszy. Realizacja projektu zaplanowana jest na lata 2018/2019.

Nowa atrakcja Karpacza podzielona zostanie na trzy strefy: edukacyjną, rekreacyjną i wypoczynkową. W strefie edukacji zaplanowane jest wytyczenie ścieżki edukacyjnej, która w chronologicznej kolejności przedstawiać będzie kolejne etapy obecności i działalności człowieka w Karkonoszach. Innowacyjnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie Augmented Reality, czyli Rzeczywistości Rozszerzonej, która dzięki nowoczesnym technologiom łączyć będzie świat rzeczywisty z generowanym komputerowo.

- Część pierwsza ścieżki w Krainie Gier Krajobrazowych prezentować będzie działalność Walończyków i tradycje górnicze Karkonoszy – mówi zastępca burmistrza Karpacza Kamila Cyganek. - Powstanie w niej replika sztolni walońskiej. Część druga obrazować będzie historię drwali i kurzaków. Pojawi się mielerz służący do wypalania węgla drzewnego. Część trzecia prezentować będzie Karkonoskie pasterstwo. Znajdzie się tutaj drewniana replika budy pasterskiej wzorowana na dawnej Budzie Hampla (obecna Strzecha Akademicka). Czwarta część ścieżki przedstawiać będzie tradycje zielarskie i laboranckie. Pomiędzy budą pasterską a Domem Laboranta zbudowane zostaną drewniane kładki nawiązujące do tych znajdujących się wysoko w Karkonoszach. Dom Laboranta wykonany zostanie z granitu, a jego górna część prezentować będzie charakterystyczną dla architektury regionu konstrukcję ryglową. Ostatnia część nawiązywać będzie do działalność tkaczy. Odwiedzający poznają tutaj m.in. podstawowe rodzaje splotów tkackich oraz rodzaje tkanin produkowanych w Karkonoszach. Finalny punkt ścieżki stanowi Domek Tkacza w konstrukcji ryglowej – przysłupowej. Wszystkie elementy wyposażone zostaną w tablice i gry interaktywne – dodaje K. Cyganek.

Strefa rekreacyjna Krainy Gier Krajobrazowych przeznaczona będzie głównie do dzieci i składać się z urządzeń, które pozwalają przede wszystkim doskonalić sprawność ruchową oraz rozwijać dużą motorykę. Pojawi się tu m.in. tyrolka, linarium oraz huśtawki z krzesełkami z kolei linowej Zbyszek. Strefa piknikowo-wypoczynkowa obejmie stoły i ławy przeznaczone do konsumpcji oraz leżaki pozwalające na relaks na łonie natury.

Ogłoszenia

Czytaj również

Senator zachęca do głosowania na maszty

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Powstaje dom pielgrzyma

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~Jola 18-03-2018 8:54
Brawo! Wygląda bardzo ciekawie!
~zaboberek 18-03-2018 9:21
Inicjatywa dobra,mam nadzieję,że teren będzie monitorowany i nie podzieli losu siłowni zewnętrznej w Kostrzycy.
~Pola20 18-03-2018 9:24
Brawo Karpacz! !!!!
~Real 18-03-2018 10:35
Szkoda, że nie na deptak. Tak to jest, na to przyznają, na to nie przyznają funduszy... Powstaje pytanie, kto wyznacza kierunek rozwoju, kierunek inwestycji miasta? Czy aby nie ci którzy przyznają fundusze?
~Felek 18-03-2018 10:40
A co nasze Nikodemy Dyzmy uczynily dla Jeleniej Gory. Poza tym, ze ZAMORDOWALY stare miasto
~Zzyga 18-03-2018 13:58
do: ~Felek (10:40)
Właśnie to niedługo będzie atrakcją.Ponaddto utworzona bez żadnych funduszy pomocowych.Bedzie można odbyć spacer z dreszczykiem przez opustoszałe centrum,ekipy filmowe będą kręcić horrory bez inwestowania w scenografię.Harcerze będą zdobywać sprawności eksploratora, odważnika,
~,,zainteresowana,, 18-03-2018 11:16
,,na pewno atrakcje będa bezpłatne,,
~z innejbajki 18-03-2018 13:50
To prawda że deptak powinien być "wypaśny" i pasujący do Karpacza - ale cóż, i tak, podobnie jak teraz, ludzie będą się "kisić" w ogródkach gastronomicznych w zapachach czekolady na gorąco, gofrów z bitą śmietaną, oscypków z grilla, pieczonych ziemniaków i mięsa z dużą ilością majeranku, pizzy, frytek. Dzieciaki będą się pętać wokół rodziców popijających piwo na ławeczkach i z nudów oraz zmęczenia tłumem będą marudziły, ryczały czy odstawiały cyrk "ja, bachor terrorysta". Inwestycja w "Karkonosze Land"' jest rewelacyjna - piękny teren otoczony czystym, cichym lasem ze wspaniale otwierającą się panoramą na Śnieżkę, obok znanej skoczni narciarskiej i historycznego hotelu Orlinek, w pobliżu wyciągu na Kopę. Miejsce jest wspaniałe a idea zagospodarowania świetna i inspirująca. Karpacz zyska głośną w Polsce i Europie atrakcję !!!
~Ja 18-03-2018 16:24
Oby zdążyli przed latem. Pojadę na wczasy to zobaczę co to warte.
~Real 19-03-2018 8:11
Największą atrakcję to ma Karpacz teraz. Warunki narciarskie wyśmienite, dosypało świeżego śniegu, mrozik trzyma, słoneczko świeci, po prostu... poezja. I co dzieje się na Kopie?. Na Kopie od poniedziałku do czwartku wyciągi narciarskie są nieczynne. Jakiś turysta może spytać zdziwiony, a czemu to? Już wyjaśniam, podobno NIE OPŁACA SIĘ. W Szklarskiej wszystko hula, o Czechach nie wspomnę. O dziwo nawet sąsiedniemu wyciągowi w Białym Jarze opłaca się. W dodatku fenomenem jest, że nie chodzi tak bardzo o opłacalność, nie chodzi o budowę nowego wyciągu na Kopę, bo tak jest zawsze od lat w drugiej połowie marca. Chodzi o to, że tak jak za komuny mają klienta w d.pie. Kopa to mentalny i nie tylko skansen peerelu, taki rodzynek Czerwonej Kotliny ;)
~z innejbajki 20-03-2018 15:44
Za "komuny" wyciąg był czynny od 8:00 rano do zachodu słońca. Pod koniec lat 90-tych i pierwszych latach 2000-ych do godziny 10:00 były bardzo tanie tzw "sportowe" bilety. Ale już niestety zamykali o godzinie 16:00 co po przesunięciu w marcu czasu na letni sprawiało ból, że środek dnia - 15:00 a koniec jazdy. Wtedy też w Karpaczu kanapa jeździła raz na godzinę ale hulały orczyki na Euro i na górze Kopy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Przebudowa w centrum

Groźne zderzenie przy zjeździe do Piechowic

Ćwierć wieku Teatru Maska

Docenili grupę wieńcową

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
305
Tak
42%
Nie
48%
Nie wiem
10%