MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 1 października
im. Danuty, Igora, Remigiusza

Karolak na podbój Jeleniej Góry

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 14 maja 2010, 15:26
Aktualizacja: Sobota, 15 maja 2010, 8:01
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Założyciel i właściciel prywatnego Teatru IMCA w Warszawie, popularny aktor Tomasz Karolak zamierza w Jeleniej Górze wystawić cykl przedstawień z doborową obsadą. – Nie będzie to konkurencja dla miejscowego zespołu, ale współpraca – tłumaczył artysta dziś na specjalnej konferencji. Patronem przedsięwzięcia jest prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski.

"O północy przybyłem do Widawy... czyli Opis obyczajów III" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, spektakl, który otworzył działalność IMCI w Rzeszycach koło Rawy Mazowieckiej (i został entuzjastycznie przyjęty przez krytyków i publiczność), zobaczą także widzowie jeleniogórscy. Tomasz Karolak zamierza do nas przyjechać z całym cyklem produkcji swojego teatru. W planach są „Dzienniki” Gombrowicza oraz sceniczna adaptacja jednej z powieści Agaty Christie. Bardzo prawdopodobne, że w sztuce zagrają Janusz Gajos i Jerzy Trela. Właściciel Teatru IMCA zamierza też zaangażować profesorskie obsady z Janem Englertem i Wojciechem Pszoniakiem na czele.

Czy te wszystkie sztuki zobaczymy w Jeleniej Górze? Wiele zależy od powodzenia jeleniogórskiego „debiutu” IMCI, który zapowiedziano na 30 czerwca na dużej scenie Teatru im. Norwida. Tomasz Karolak zapewnia, że jego aktorzy mogą zagrać nawet trzy przedstawienia. Jelenia Góra zostanie wpisana w szlak jego teatru, który – jak podkreślił jego właściciel – choć ma swoje miejsce w Warszawie, szuka przestrzeni scenicznej i kontaktów z widzem w całym kraju. Tomasza Karolaka łączą już przyjacielskie stosunki z Zieloną Górą. Teraz chciałby tę więź stworzyć z nami.

Aktor podkreślił, że wciąż jeszcze musi dokładać do biznesu, ale daje sobie dwa lata na wypromowanie marki swojego teatru. Zaznacza, że nie jest to propozycja stricte komercyjna. – Wybieramy takie sztuki, w których widzowie mogliby usłyszeć ważny i aktualny przekaz wypowiedziany przez najlepszych aktorów, kierowanych przez najlepszych reżyserów. Ci są bardzo siebie cenią – mówił artysta dziś w ratuszu. Bilety na sztukę "O północy przybyłem do Widawy... czyli Opis obyczajów III" mają według wstępnego planu kosztować około 80 złotych. Chyba że uda się znaleźć regionalnych sponsorów. Wtedy będzie taniej.

Marek Obrębalski, prezydent miasta, zdecydował się na objęciem patronatem całego cyklu. – To na pewno wzbogaci ofertę kulturalną Jeleniej Góry – podkreśla M. Obrębalski. Zasad współpracy jeszcze nie zdradzono. – Jesteśmy w fazie omawiania szczegółów – mówili dwaj panowie. Tomasz Karolak zapewnia, że jego teatr nie będzie z żadnym stopniu konkurencją dla miejscowego zespołu. – Chcemy współpracy i nie wykluczamy zaproszenia Teatru im. Norwida do Warszawy ze swoimi spektaklami. W teatrze prywatnym jest znacznie mniej formalności. Wystarczy tylko opłacić przejazd artystów i dekoracji – usłyszeliśmy.

Tomasz Karolak znany jest głównie z małego ekranu, choć nieprzerwanie pracuje w teatrze. Popularność dała mu telewizja i seriale, między innymi „Kryminalni’. Własny teatr prowadzi od marca tego roku. Jest jednym z kilku aktorów, którzy zdecydowali się na tę formę działania. Prywatne sceny mają, między innymi, Krystyna Janda i Emilian Kamiński.

Ogłoszenia

Czytaj również

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Nie taka bestia straszna (recenzja)

Tym razem "Malala"  

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~Karolak ? A kto to taki??? 14-05-2010 15:53
"aktor"? Aktor to Kobiela, Cybulski, Wilhelmi, Talar, Wołłejko - a ten, jak mu tam Ka..coś tam, to czego tu szuka, i jeszcze do tego Obrębalski za nasze pieniądze??? "Aktor" .........
~JOY 14-05-2010 16:15
Karolak Karolakiem ale czy Pan Obrębalski musi wszedzie pokazac to co ma z przodu głowy? Czy ten gość poza autopromocją znajduje jeszcze czas na jakąś inną pracę? Wydawać by się mogło że jest on niejako moim pracownikiem bo dostaje wypłatę z moich podatków a tu poza spotkaniami z przedszkolakami i honorowemu patronowaniu czego się da to gość nie robi nic. Zapewne jego żona mawia koleżankom "Mój mąż jest z zawodu honorowym patronem"
~smutna25 14-05-2010 18:18
Niestety nie będę mogła przyjść :(( a bardzo żałuje, bardzo tęsknię za naszym teatrem :(((
~Do wpisu z 15:53 14-05-2010 18:22
Czyżby zazdrosny miejscowy "kolega"?
~jelgór 14-05-2010 18:31
80 zł i żali się, ze dokłada do interesu? Przyjemny pan. Polskie zespoły muzyczne biorą mniej, a jeżdżą z masa dzwiękowców i sprzętu. Po co tą komercyjną działalność popierać, dofinansowywać przez miasto. Lepiej kupić wartościowy spektakl w dobrym teatrze i pokazać go na jesiennym przeglądzie teatralnym. Albo dać na kolejną premierę naszego teatru. Chyba że chodzi o wspólne fotki z popularnym panem z telewizji i przyjacielskie poklepywanie się po plecach w roku wyborczym?
~karolak?? 14-05-2010 18:37
ochroniarz w markecie to max kim powinien zostac,pasuje na aktora jak Lepper na polityka.
~martucha 14-05-2010 19:32
W końcu coś się będzie działo w naszym mieście... Ja się bardzo ciesze z tego powodu, że będzie można zobaczyć tak wybitnych aktorów! Zawsze to promocja i szanse na przyszłość. Szkoda tylko, że bilety takie drogie będą, ale cóż... od dziś już będę odkładać :)
~sławek 14-05-2010 20:13
Na szczęście komentarzy bzdurnych mało, brawo J.G., każda współpraca kulturalna z ludźmi z wyższej półki, niż często akceptowana i wpisywana w jelonce - mięsna, daje nadzieję, że jednak nie bedziemy jojczyć, tylko spróbujemy, że możemy mieć normalny kontakt z cywilizacją społeczną. Jeżeli ktos nie ma na to ochoty - to smacznego, mielonego. Planowane przez Tomka przedstawienia w J.G. - super. A, jak ktoś marga mając powiatowy kompleks warszawki - to proponuję - bazar, dużo mamlania przy żarciu, telewizor i drapanie sie po plecach.
~Sowa 14-05-2010 20:27
Panie prezydencie fantastyczne przedsiewziecie tego jest potrzeba Jeleniej Gorze ,problemem beda ceny biletow ,chodzi o to by wiekszosc jeleniogorzan mogla skorzystac z takiej propozycji a moze czesc biletow pokryja przedsiebiorstwa-pracodawcy dla swoich pracownikow ,wyjdzie im to na korzysc.Ciesze sie bardzo i dziekuje .
~ja 14-05-2010 21:04
Brawo -Pan prezydent na szefa działu marketingu tetru ! To nire obce imprezy maja promować nasze miasto, tylko nasi twórcy, którym pan skąpi pieniędzy. Dosyć już pomysłów tego prowincjonalnego urzędniczyny !
~gosc niedzielny 14-05-2010 21:12
~Sowa ....hehehe zakłady pracy wykupujące spektakle dla swoich pracowników, chyba Tobie się epoki pomyliły. A jeśli teatr P. Karolaka szuka możliwości obniżenia cen wejściówek dla nas Jeleniogórzan, to niech sam szuka sponsorów, przecie to przede wszystkim jego teatr ma interes finansowy w tym, by widzów było jak najwięcej. Chyba, że sponsorami zostaną MPGK, MZK lub PEC.. a to już wiadomo z czyjego polecenia ;-)
~martii 14-05-2010 21:28
ludzie czy wy tylko umiecie narzekac?! jesli nie podoba wam sie pomysł nikt na siłe Was nie ciągnie do teatru(chociaz to lepsze 100 razy niż kino) a jesli tak wam nie pasuje pan prezydent to poprostu głosujcie na kogoś lepszego!
~en 14-05-2010 22:37
Faktycznie- ludzie to tylko narzekać i krytykować potrafią! Uważam,że pomysł Pana Prezydenta świetny - brawo! A i pana Karolaka bardzo lubię:)
~ed 14-05-2010 23:02
naprawdę nie widzę powodu aby miejskimi pieniędzmi wspierac działalność gospodarcza pana Karolaka i pomagać mu wyjśc nad kreskę. Uważam, że powinien zapłacić rynkową cenę na wynajęcie sali teatru, a ceny biletów powinny wynikać z popytu na tego typu usługi kulturalne. prywatny teatr to niestety albo stety przedsiębiorstwo.
~grr 15-05-2010 1:41
no, no, 80zl, zycze powodzenia :) mysle, ze jeleniogorzanom pozostaje "m jak milosc" i "mateusz w czarnej sukience" jako forma obcownia ze sztuka "wyzsza" i "misja" :) troche zlosliwie ale jakos tak wyszlo
czart 15-05-2010 8:23
A ja tam lubię Karolaka. Zwłaszcza za rolę w serialu "39 i pół." 80zł to nie majątek. Przynajmniej tłoku i motłochu nie będzie... Jak się komuś nie podoba to niech siedzi w domu i ogląda "M jak miłość". Proste.
~w zamian 15-05-2010 9:52
W zamian jeleniogórskie spektakle powinny być wystawiane u pana Ka pod Warszawą!
~ 15-05-2010 11:04
tylko kto normalny zechce wystawic obecne sztuki Teatru Norwida gdziekolwiek w Polsce na zasadach komercyjnych? Za poprzedniego dyrektora produktem eksportowym mogły być Trzy Siostry i Elektra w/g Eurypidesa, niestety - przyszło nowe i spektakle te zosatły pogrzebane. Zamiast tego na scenie pojawiły się sztuki, w których aktorzy grają jak DonCarlos....
~Widz 16-05-2010 11:09
Karolak dawkowany w nadmiarze szybko się nudzi.
~Pająk 16-05-2010 15:16
Bardzo fajne przedsięwzięcie, na pewno wzbogaci ofertę kulturalną Jeleniej Góry oraz w pewnym stopniu kasę miejską. Prezydent wie co robi - trzeba być otwartym na wszelkie oferty. A co do komentarza dla ta JOY- ka to powiem tyle, że nie wiesz gościu w czym rzecz i po co wypisujesz te banialuki. Sądząc po twoim tekście można stwierdzić, że sam nie wiesz co masz w swojej głowie, a co dopiero z przodu !!! Pozdrawiam.
teessi 16-05-2010 16:05
Na stronie internetowej teatru Karolaka jest mowa tylko o jednej sztuce, tej, z którą przyjedzie. I informacja o cenach biletów, tj. po 80 zł i 60 zł, a nie, tak jak w Jeleniej Górze - tylko po 80 zł.
diablica 16-05-2010 18:21
teessi - to niestety jelenia i małe miasto... nie ma dla kogo robić konkurencyjnych cen..
diablica 16-05-2010 18:22
teessi - to niestety jelenia i małe miasto... nie ma dla kogo robić konkurencyjnych cen..

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Trwa budowa atrakcji KPN

Senator zachęca do głosowania na maszty

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

"Leniuchem" do kolei na Kopę

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
427
Tak
43%
Nie
47%
Nie wiem
10%